Yeşil Kahve Nedir, Zayıflatır mı? Faydaları ve Zararları

  Yeşil Kahve Nedir, Zayıflatır mı? Faydaları ve Zararları

  Yeşil çayı biliyoruz, ya yeşil kahveyi?

  Yeşil kahve, normal kahvenin başka bir çeşididir.

  Yeşil kahve çekirdeği özü, dünyada popüler olarak kullanılan zayıflama ürünüdür. Yeşil kahve çekirdeği özü, çok miktarda klorojenik asit içeren kahve çekirdeğinin kavrulmamış halidir.

  Araştırmalar, klorojenik asitin visseral yağ birikimini önlediğini, anti-inflamatuar ve kardiyovasküler koruyucu özelliklere sahip olduğunu ve insülin duyarlılığını artırdığını gösteriyor.

  Yeşil kahve özütü, kahve ile karşılaştırıldığında daha az miktarda kafein içerir. Ancak yeşil kahve çekirdeğinin kilo verme iddiaları oldukça tartışmalıdır.

  Yazıda “yeşil kahve ne işe yarar”, “yeşil kahve ne zaman ve nasıl içilir”, “yeşil kahve kilo verdirir mi”, “yeşil kahve nasıl tüketilir” sorularına cevap aranacaktır.

  Yeşil Kahve Çekirdeği Nedir?

  Kavrulmamuş kahve çekirdeği yeşil kahve çekirdeğidir. Bu çekirdekler özütü oluşturmak için ıslatılır ve konsantre edilir.

  Öte yandan, normal şekilde içtiğiniz kahve kavrulur ve işlenir; bu yüzden koyu kahverengi renkte görünür ve farklı bir aroması vardır.

  Yeşil kahve çekirdeğinin kahveden çok daha farklı bir tadı vardır. Bu yüzden kahve meraklıları için pek çekici olmayabilir.

  Yeşil Kahve Çekirdeği Kafein İçeriği

  Yeşil kahve çekirdeğinde ne kadar kafein var?

  Standart demlenmiş bir fincan kahvede yaklaşık 95 miligram kafein vardır. Normal bir fincan kahve içmeye kıyasla, yeşil kahve çekirdeği benzer miktarlarda kafein içerebilir ancak bu sonuçta aldığınız doza – bir defada kaç kapsül ve günde kaç kez alındığına bağlıdır.

  Yeşil kahve çekirdeğindeki kafein içeriği, kapsül başına yaklaşık 20-50 miligram kafein ile markadan markaya değişir. 

  Yeşil Kahve Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

  Kan şekerini normalleştirmeye yardımcı olabilir

  Bilim insanları, yeşil kahve çekirdeğinin kan şekeri üzerindeki olumlu etkilerinin, iltihabı azaltma, daha sağlıklı bir vücut ağırlığına ulaşmaya yardımcı olma ve iltihaplı yiyecekler için potansiyel olarak iştahı azaltma kabiliyetinin neden olduğunu söylüyor. Aynı zamanda, glikoz seviyelerini düşürmeye ve potansiyel olarak enerjiyi artırmaya yardımcı olabilir. 

  Yeşil kahvenin kan şekeri düzeylerini normalleştirmesi, tip 2 diyabet riskini azaltabilir. 

  Kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir

  Birçok çalışma, yeşil kahve özünün kan basıncını düşürmede etkili olabileceğini göstermiştir. Hipoglisemik hastalar üzerinde yapılan bir araştırma, yeşil kahve çekirdeği ekstresi aldıktan sonra 17 öğrenciden 13’ünün kan basıncı seviyelerinde düşüş yaşadığını ortaya koydu. 

  Klorojenik asidin hipoglisemik ajanlara sahip olduğuna ve lipid metabolizmasını olumlu etkileyebileceğine ve kandaki kolesterol ve trigliserit konsantrasyonlarında düşüşe neden olduğuna dair kanıtlar da vardır.

  Journal of Nutritional Biochemistry’de yayınlanan bir çalışmada, farelere klorojenik asidin açlık plazma glikozu, plazma ve karaciğer triasilgliserolleri ve kolesterol konsantrasyonları üzerindeki etkilerini test etmek için üç hafta boyunca yeşil kahve ekstresi verildi.

  Ekstraktın birkaç markörü geliştirdiği bulundu. Yayınlanan rapora göre, “Açlık plazma kolesterolü ve triasilgliserol konsantrasyonları, karaciğer triasilgliserol konsantrasyonlarında (% 24) olduğu gibi, sırasıyla % 44 ve% 58 oranında önemli ölçüde azaldı.”

  İçerdiği antioksidanlar sayesinde yaşlanma karşıtı etkileri vardır

  Yeşil kahve çekirdeği ekstresinin değerlendirildiği çalışmalarda, yaşlanmanın çeşitli etkilerini yavaşlatmaya yardımcı olabilecek birçok antioksidan özellik tespit edilmiştir.

  Klorojenik asidin yeşil kahve çekirdeğinin bu antioksidan özelliklerinin çoğundan sorumlu olduğu belirtiliyor.

  Enerji verir

  Kahve, uyarıcı kafein içerdiği için insanların daha az yorgun hissetmesine ve enerji seviyelerini artırmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Kafein aslında bir ilaç olarak kabul edilir ve dünya çapında en çok tüketilen psikoaktif maddedir.

  Amerikan Psikoloji Derneği’ne göre, kafeinin “psikomotor ve bilişsel performans, psikolojik iyilik hali, kan basıncı, tanısal ve terapötik uygulamaların yanı sıra atletik performans” üzerinde önemli etkileri vardır.

  Kafein içeren bir içecek tükettiğinizde veya yeşil kahve çekirdeği gibi uyarıcı bir takviye alarak elde ettiğinizde, kafein kan dolaşımında emilir, burada beyne gider ve adenozin adı verilen inhibe edici bir nörotransmitteri bloke eder. 

  Aynı zamanda, norepinefrin ve dopamin adı verilen nörotransmiterlerin seviyeleri artarak, dikkat, motivasyon ve genellikle olumlu bakış açısı dahil olmak üzere bilişte değişikliklere yol açar.

  Odaklanmaya ve ruh halini iyileştirmeye yardımcı olabilir

  Yeşil kahve ürünleri, makul miktarda kafein içerir. Çok sayıda araştırma, kafein / kahve tüketiminin dikkat, ruh hali, hafıza, uyanıklık, motivasyon, reaksiyon süreleri, motor kontrol / fiziksel performans ve daha fazlası dahil olmak üzere zihinsel sağlık ve beyin işlevinin birçok yönünü değiştirebileceğini göstermektedir.

  Yeşil kahve zayıflatır mı?

  Yeşil kahve çekirdeği, çalışmalar sonucunda kilo vermeye yardımcı olduğu tespit edildiğinde popülerlik kazandı.

  Sağlıklı bir kiloya ulaşmanın hızlı bir yolu olmasa da, araştırmalar klorojenik asidin tüketildiğinde oldukça emilebilir olduğunu ve vücudun enerji için glikoz ve depolanmış vücut yağını yakmasına yardımcı olduğunu belirtiyor.

  Aynı zamanda iltihabı azaltabilir (diyabet ve diğer metabolik problemlerin temel nedeni), şekerin kan dolaşımına salınmasını yavaşlatabilir ve hücrelere glikoz getiren insülin salınımını düzenlemeye yardımcı olabilir.

  Zayıflamak İçin Yeşil Kahve Nasıl Kullanılır?

   Yeşil kahveyi zayıflamada kullanmak için aşağıdaki tarifleri uygulayın.

  Yeşil Kahve

  Yeşil kahve hazırlamak için bir miktar yeşil kahve çekirdeği satın alın. Yeşil kahve çekirdeklerini öğütmek için bir kahve öğütücü kullanın ve bir fincan yeşil kahve pişirin. Şeker veya yapay tatlandırıcı kullanmayın. 

  Nane Yaprakları ve Yeşil Kahve

  Yeşil kahveye nane yaprakları ekleyin. 5 dakika boyunca demlenmesini bekleyin ve sonra için. Nane kilo kaybı özelliklerine sahiptir ve vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olacaktır.

  Tarçınlı Yeşil Kahve

  Bir bardak suya bir tane tarçın çubuğu ekleyin. Bir gece dursun. Ertesi sabah yeşil kahveyi hazırlamak için bu suyu kullanın.  

  Tarçın, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur, insülin duyarlılığını geliştirir, LDL kolesterolü düşürür ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

  Zencefilli Yeşil Kahve

  Yeşil kahveyi hazırlarken bir çay kaşığı ezilmiş zencefil ekleyin. 5 dakika boyunca demlenmesini bekleyin ve sonra suyunu süzüp için. Zencefil insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olur.

  Zerdeçallı Yeşil Kahve

  Yeşil kahveye bir çay kaşığı ezilmiş zerdeçal kökü ekleyin ve 3 dakika boyunca demleyin. Zerdeçal, yağ metabolizmasını hızlandırarak, insülin duyarlılığını geliştirir ve inflamasyonu azaltarak kilo vermeye yardımcı olur.

  Yeşil Kahve Takviyesi

  Yeşil kahveyi kilo vermek için kullanmanın bir başka yolu da takviye almaktır. Yeşil kahve kapsülü yüksek miktarda klorojenik asit içerir ve ayrıca sizi çözünür içecek formunun çekici olmayan tadından kurtarır. Ancak bu hapları doktora danışmadan alamazsınız çünkü doz aşımı birçok sağlık riskine yol açabilir.

  Zayıflamak için Yeşil Kahve Ne Zaman İçilmeli?

  – Sabah, egzersiz öncesi veya sonrasında.

  Sabah, kahvaltıyla.

  Öğleden sonra, öğle yemeğinden önce.

  Akşam, sağlıklı bir akşam aperitifiyle.

  Yeşil Kahve Dozajı

  Kilo kaybı için önerilen klorojenik asit dozu 200-400 mg / gün’dür.

  Sınırsız olarak yeşil kahve içip zayıflayamaz mısınız?

  Aşırı olan herhangi bir şey tehlikelidir. Bu nedenle, yeşil kahve tüketimini her gün 3 bardakla sınırlandırın. Fazla yeşil kahve içmek daha hızlı sonuçlar almanızı sağlamaz.

  İpucu Yemekten hemen sonra yeşil kahve içmekten kaçının.

  Yeşil Kahvenin Yan Etkileri Nelerdir?

  Çeşitli firmalar tarafından satılan yeşil kahve ürünleri farklı konsantrasyonlarda klorojenik asit ve kafein içerebilir. 

  Dahası, takviyelerin kompozisyon bakımından tutarlı olması gerekmediğinden düşük kaliteli yeşil kahve, yüksek kalitede yeşil kahve adı altında satılabilir.

  Son olarak, düşük kaliteli yeşil kahvedeki kafein, halihazırda bulunduğunuz diğer ilaçlar ve ilave maddelerle reaksiyona girebilir.

  Yeşil kahveyi tüketmeye karar vermeden önce kapsamlı bir araştırma yapın ve hangisinin en iyi marka olduğunu tespit edin.

  Çok fazla yeşil kahve içmek, aşağıdaki yan etkilere neden olabilir;

  – Mide bulantısı

  Baş ağrısı

  Uykusuzluk hastalığı

  Hazımsızlık

  Kaygı

  Depresyon

  Kalp atış hızının artışı

  Yorgunluk

  Kalsiyum ve magnezyum kaybı

  Kulak çınlaması

  Antidepresan, diyabet için kullanılan bazı ilaçlarla etkileşime girebilir.

  Aşağıdaki koşullardan birine sahip kişiler, herhangi bir risk olmadığından emin olmak için kafeinli ürünler kullanmadan önce daima doktorlarıyla konuşmalıdır:

  – Hamilelik sırasında veya emzirirken

  – Anksiyete bozuklukları

  – Kanama bozuklukları

  – Şeker hastalığı

  – İshal

  – Glokom

  – Yüksek tansiyon

  Sonuç olarak;

  Yeşil kahve çekirdeği özü, klorojenik asit adı verilen yüksek düzeyde koruyucu polifenol içeren, kavrulmamış, “saf” kahve çekirdeğinden yapılır.

  Yeşil kahve çekirdeği tüketimi ile ilişkili bazı faydalar arasında kilo veya yağ kaybı, kan şekeri ve insülini normalleştirmeye yardımcı olma, kalp sağlığı, artan enerji, bilişsel sağlık ve iyileştirilmiş ruh hali bulunur.

  Kafeinden kolayca etkilenenler veya belirli rahatsızlıkları olanlar, çok fazla yeşil kahve çekirdeği tüketmeden önce doktora danışmalıdır çünkü kafein yan etkilere neden olabilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ