Elma Zayıflatır mı, Kilo Yapar mı?

 

Elma sevilerek tüketilen bir meyvedir. Araştırmalar, diyabet riskini azaltmak gibi birçok sağlık yararının olduğunu gösteriyor.

Peki “elma yemek zayıflatır mı?” “Elmanın zayıflamaya etkisi” nedir? “Kırmızı elma zayıflatır mı?” “Aç karnına elma zayıflatır mı?” Soruların cevapları için yazıyı okumaya devam edin.

 

 

Elma ile Zayıflama

 

elma yiyerek zayıflama

 

Düşük kalorilidir

Elmanın su içeriği yüksektir. Orta büyüklükte bir elma yaklaşık % 86 sudan oluşur. Su bakımından zengin gıdalar oldukça doyurucudur, bu da günlük kalori alımının azalmasını sağlar.

Elma gibi kalori yoğunluğu düşük yiyecekler, su ve lif bakımından yüksektir. Orta boy bir elmanın sadece 95 kalorisi vardır, fakat bol miktarda su ve lif sağlar.

 

 

Lif miktarı yüksektir

Orta büyüklükte bir elma 4 gram lif içerir. Birçok çalışma, yüksek lif alımının düşük vücut ağırlığına ve belirgin derecede azalmış bir obezite riskine bağlı olduğunu göstermektedir.

Lif yemek, yiyeceklerin sindirimini yavaşlatır ve daha az kalori ile daha tok hissetmeyi sağlar. Bu nedenle, lif içeriği yüksek gıdalar daha az kalori almaya yardımcı olur, bu da kilo vermenin önünü açar.

 

 

Tok tutar

Elmadaki su ve lif kombinasyonu, bu meyvenin tok tutmasının önemli nedenidir. Bir çalışmada, yemekten önce aç karnına elma yemenin, elma püresi veya elma suyundan önemli ölçüde daha fazla tokluk sağladığı bulundu.

Elmanın tok tutma özelliği, zayıflamaya yardımcı olur.

 

 

Elmanın zayıflamaya faydaları

Araştırmacılar, elmanın sağlıklı ve dengeli bir diyette tüketilmesinin zayıflamayı sağlayacağını öne sürmektedir.

Bir çalışmada kadınlar düzenli olarak benzer lif ve kalori değerine sahip elma, armut veya yulaflı kurabiye yemiştir. 12 hafta sonra, meyve grupları 1.2 kg kilo vermiş, ancak yulaf grubu önemli bir kilo kaybı göstermemiştir.

Başka bir çalışma, günde 50 kişiye 3 elma, 3 armut veya 3 yulaflı kurabiye verdi. 10 hafta sonra, yulaf grubu ağırlık değişimi görmedi, ancak elma yiyenler 0.9 kg kaybetti. Ek olarak, elma grubu günlük toplam kalori alımını 25 kalori düşürürken, yulaf grubu biraz daha fazla kalori tüketmeye başladı.

 

Sonuç olarak;

Elma iyi bir antioksidan, lif, su ve çeşitli besinlerin kaynağıdır. Elma tok tutarak, günlük alınacak kalori miktarını azaltır. Bu nedenle sağlıklı ve dengeli bir diyetle birlikte elma yemek zayıflamaya yardımcı olur.

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir  Patlıcan Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: