Kilo Vermek İçin Egzersizler | diyetz

Kilo Vermek İçin Egzersizler

 

Zayıflamaya çalışanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Diyet yapmanın yanı sıra, egzersiz de kilo vermeye çalışanların uyguladığı en yaygın stratejilerden biridir. Egzersiz kalori yakmada etkilidir bu nedenle zayıflamada kilit rol oynar.

Zayıflamaya yardımcı olmasının yanı sıra, egzersizin, ruh halini iyileştirme, kemikleri güçlendirme ve birçok kronik hastalığın riskini azaltma gibi başka yararları da vardır. 

 

 

 

 

 

Zayıflamak için Egzersizler

 

 

Yürüyüş

Yürüyüş, kilo vermek için yapılabilecek en iyi egzersizlerden biridir. Hiçbir özel ekipman gerektirmeden herhangi bir zaman ve mekanda yapılabilir. 

Ayrıca, düşük etkili bir egzersizdir, yani eklemlerinizi zorlamaz. 

Yürüyüşe başlamak için haftada 3-4 kez 30 dakika yürümeyi hedefleyin. Zamanla yürüyüşlerinizin süresini veya sıklığını kademeli olarak artırabilirsiniz.

 

 

 

Koşu

Koşu, zayıflamaya yardımcı olacak harika bir egzersizdir. 

Çalışmalar koşunun genellikle göbek yağı olarak bilinen zararlı visseral yağları yakmaya yardımcı olabileceğini buldu. Bu tür yağ, iç organların etrafını sarar; kalp hastalığı ve diyabet gibi çeşitli kronik hastalıklara neden olur. 

Koşu her yerde yapılabilecek kolay bir egzersizdir. Başlarken haftada 3–4 kez 20-30 dakika koşmayı hedefleyin.

 

 

 

Bisiklet

Bisiklete binmek, kondisyonunu geliştiren ve kilo vermeye yardımcı olabilecek popüler bir egzersizdir.

Bisiklet, geleneksel olarak açık havada yapılsa da, birçok spor salonu ve fitness merkezinde kapalı alandayken bisiklet sürmenizi sağlayan sabit bisikletler bulunur.

Bisiklete binme, yeni başlayanlardan sporculara kadar tüm fitness seviyelerinde insanlar için mükemmeldir. Ayrıca düşük etkili bir egzersizdir, bu nedenle eklemlerinize çok fazla baskı yapmaz.

 

 

 

Ağırlık çalışması

Ağırlık çalışmak, kilo vermek isteyenler için popüler bir seçimdir.

Ağırlık egzersizi, istirahat metabolizma hızını (RMR) veya vücudun istirahatte kalori yakabilme potansiyelini artırarak, kas büyümesini teşvik etmeye yardımcı olabilir.

Çok sayıda çalışma, aerobik egzersizle karşılaştırıldığında vücudun, ağırlık egzersizinden birkaç saat sonra bile kalori yakmaya devam ettiğini göstermiştir.

 

 

zayıflamak için egzersizler

 

 

Aralıklı eğitim

Daha yaygın olarak yüksek yoğunluklu aralıklı eğitim (HIIT) olarak bilinen aralıklı eğitim, kısa süre yapılan yoğun egzersizin ardından yavaşlamayı ifade eden geniş bir terimdir.

Genellikle, bir HIIT antrenmanı 10-30 dakika sürer ve çok fazla kalori yakar. Yani HIIT daha az zaman harcayarak daha fazla kalori yakmaya yardımcı olur. 

Ayrıca, birçok çalışma HIIT’in özellikle kronik hastalıklarla bağlantılı olan göbek yağını yakmada etkili olduğunu göstermiştir.

HIIT’in uygulanması kolaydır. Yapmanız gereken tek şey koşmak, zıplamak veya bisiklete binmek gibi egzersiz türünü ve dinlenme zamanlarını seçmek.

Örneğin, bisikletle 30 saniye boyunca olabildiğince sert bir şekilde pedal çevirdikten sonra 1-2 dakika boyunca yavaş bir hızla pedal çevirebilirsiniz. Bu düzeni 10-30 dakika olarak tekrarlayın.

 

 

 

Yüzme

Yüzmek, kilo vermek için eğlenceli bir yoldur. Nasıl yüzdüğünüz kaç kalori yakacağınızı belirler.  Her 30 dakikada 70 kg lık bir kişi sırtüstü pozisyonda 298 kalori, kurbağalamada 372 kalori, kelebek stilinde 409 kalori yakar.

Yüzmenin bir başka avantajı, düşük etkili bir egzersiz olmasıdır, yani eklemlerinizi çok fazla zorlamaz. Bu nedenle, yaralanma veya eklem ağrısı olan insanlar için mükemmel bir seçenektir.

 

 

 

Yoga

Yoga, stresi egzersizle rahatlatmanın popüler bir yoludur. Genellikle bir kilo verme egzersizi olarak düşünülmese de, makul miktarda kalori yakar ve kilo vermeyi artırabilecek birçok sağlık yararı sunar. 

Yakılan kalorilerin yanı sıra, çalışmalar, yoganın sağlıksız yiyeceklere direnmeye, iştahı kontrol etmeye ve vücudun açlık sinyallerini daha iyi anlamaya yardımcı olan farkındalığı öğretebileceğini göstermiştir.

Spor salonlarının çoğu yoga dersleri verir, ancak her yerde yoga yapabilirsiniz. Hatta kendi evinizin rahatlığında bile. 

 

 

 

Pilates

Pilates, kilo vermeye yardımcı olabilecek harika bir başlangıç ​egzersizdir. Koşu gibi aerobik egzersizler kadar fazla kalori yakmasa da, çoğu kişi bunu eğlenceli bulur, bu da sürdürülebilirliğini kolaylaştırıyor.

Kilo vermenin dışında, pilatesin bel ağrısını azalttığı ve gücü, dengeyi, esnekliği, dayanıklılığı ve genel zindelik seviyesini artırdığı belirtilmektedir.

Pilatesi evde veya pilates dersleri veren spor salonlarından birinde yapabilirsiniz. Bu egzersizle daha fazla kilo verebilmek için sağlıklı bir diyet veya kardiyo gibi diğer egzersiz şekilleriyle birleştirin.

 

Sonuç olarak;

Birçok egzersiz türü kilo vermeye yardımcı olur.  Kalori yakmak için egzersiz seçenekleri arasında yürüyüş, koşu, bisiklet, yüzme, ağırlık antrenmanı, aralıklı eğitim, yoga ve pilates sayılabilir.

Bunların dışında da kilo vermeye yardımcı olabilecek egzersizler vardır. Yapmayı sevdiğiniz bir egzersizi seçmek önemlidir. Bu, uzun vadede sürdürebilmenize yardımcı olur.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ