Kilo Verdiren Vitamin ve Mineraller Nelerdir?

  Kilo Verdiren Vitamin ve Mineraller Nelerdir?

  Yeterince vitamin ve mineral almak, sağlık için çok önemlidir.

  Düşük kalorili bir diyet uyguladığınızda, besin eksikliklerini tamamlar aynı zamanda metabolizmayı hızlandırır ve aktif olarak kilo kaybını artırabilir.

  “Kilo verdiren vitamin hapları nelerdir”, “zayıflatan gıda takviyeleri hangileri”, “diyet yaparken kullanılan vitaminler nelerdir”, “kilo vermeye yardımcı vitaminler hangileri” gibi merak edilen soruların cevaplarını yazının devamında bulacaksınız.

  Vitamin ve Mineral Takviyeleri Kilo Vermeye Nasıl Yardımcı Olur?

  Görünüşte, kilo kaybı için basit bir denklem vardır – daha az kalori alıp, daha fazla yakmak. Ancak vücudun içinde metabolizma, sindirim, emilim, boşaltım ve diğer vücut fonksiyonlarını aktif tutmak için durmaksızın çalışan yüzlerce enzim, reaksiyon ve hücre vardır. Dahası, bu işlevler mikro besinler – vitaminler ve mineraller tarafından birlikte desteklenir.

  Yağın parçalanması için B2, B3 ve C vitaminleri gerekir ve metabolik reaksiyonlar magnezyum gibi mineraller gerektirir.

  Bu nedenle, vücuttaki belirli bir enzimatik reaksiyona kofaktör olarak hareket ederek, vitaminler ve mineraller kilo kaybına yardımcı olmada hayati rol oynarlar.

  Vitamin ve mineral ihtiyacımızı besinlerden karşılayabilsek de, tek yiyecek grubuna odaklanarak zayıflamaya çalışma ya da düşük kalorili diyet yapma gibi durumlardan dolayı, vücutta vitamin ve mineral eksiği oluşabilir. Bu durumda doktor onayı ile vitamin ve mineral ihtiyacımızı takviyeler yoluyla gidermeye çalışabiliriz. 

  kilo verdiren vitamin ilaçları

  Zayıflamaya Yardımcı Vitaminler

  B12 Vitamini

  B12 vitamini metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur ve kilo kaybını artırır. Buna ek olarak, vücudun sinir ve kan hücresi fonksiyonunu beslemek ve DNA üretmek için B12 vitamini gerekir.

  B12 vitamini, vücudun kaloriyi nasıl kullandığı konusunda da rol oynar.

  Yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesinde vücuda yardım ederek enerji üretimini destekler. Daha fazla enerji, sağlıklı ve güvenli bir kilo kontrolü ve motivasyon sağlayacaktır.

  B12 vitamininin doğal kaynakları arasında istiridye, sığır karaciğeri, uskumru, yengeç, sığır eti, yağsız süt, peynir ve yumurta bulunur.

  D Vitamini

  D vitamini, kilo kaybı için en iyi vitaminlerden biridir. Bu vitamin, kalsiyumun emilmesi ve kemiklerin sağlam durması açısından çok önemlidir.

  Buna ek olarak, birçok çalışma, D vitamininin ağırlığı önemli ölçüde azaltılabileceğini göstermiştir. 

  D vitamini kaynakları arasında ringa balığı, sardalya ve ton balığı gibi balıklar bulunur. Ancak en iyi kaynak güneş ışığıdır.

  D vitamini, kalsiyum ile birlikte kadınlarda kilo kaybını artırabilir. Beyne sinyal veren leptin üretmeye yardımcı olur.

  Ancak takviye kullanırken dikkatli olun ve mutlaka doktor onayı alın. Çünkü yanlış ve aşırı kullanım toksisiteye neden olabilir.

  omega 3 ne işe yarar

  Omega 3 Yağ Asidi

  Diyet yaparken balık tüketimini artırmak, yağ kaybı için önemli bir strateji olacaktır. Omega 3 yağ asidinden zengin gıdalar yemek, kan pıhtılaşmasının yanı sıra beyin hücre zarlarını kontrol etmeye yardımcı olur.

  Karnabahar, karides, keten tohumu, soya fasulyesi, somon, sardalya, ceviz ve Brüksel lahanası, omega 3 yağ asitleri için iyi kaynaklardır.

  Kolin

  Kolin, B Vitaminine benzer ve yağın daha hızlı metabolize edilmesine yardımcı olur. Ayrıca karaciğerdeki yağların tıkanmasını da engeller.

  Kolin, yağ metabolizmasına yardımcı olur; bu nedenle, kilo kaybı için çok önemlidir. Kolin düzeyiniz düşükse, yağ karaciğerde depolanma eğilimindedir.

  Kilo vermek ve yağlı karaciğerden kaçınmak için kolin alımını artırmanız gerekir. Bu besin maddesinin en iyi kaynakları arasında kara lahana, sığır eti, somon, morina balığı, ton balığı, hindi, tavuk, yumurta ve karides bulunur.

  Ayrıca yoğun antrenman veya spor yaparken enerjiyi artırmak ve yorgunluğu gidermek için kullanılır. 

  İyot

  Etkili bir şekilde kilo vermek için iyot, olmazsa olmaz minerallerden biridir çünkü tiroid hormonunu uyarır aynı zamanda daha hızlı ve daha sağlıklı bir metabolizma oluşturabilir.

  İyotun en iyi kaynakları şunlardır; haşlanmış yumurta, ton balığı, fasulye, hindi göğsü, karides, süt, fırında patates, iyotlu tuz, morina balığı, kurutulmuş deniz yosunu.

  pikolinat krom

  Krom

  Krom, açlık krizlerini azaltmanın yanı sıra karbonhidratların işlenmesine de yardımcı olur. Birçok çalışma, krom mineralinin diyet yaparken kilo verme sürecini hızlandırdığını belirtmektedir.

  Karabiber, marul, domates, yeşil fasulye, yulaf, arpa ve brokoli tüketimini artırarak daha fazla krom alabilirsiniz.

  C Vitamini

  C vitamini de kilo kaybı için en iyi vitaminlerden biridir. Vücudun glikozu enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur ve vücutta depolanmasını durdurur.

  Hızlı kilo kaybı için bu vitaminin alımını artırmanız gerekir.

  Greyfurt, kivi, portakal gibi turunçgiller tüketmek, iç pH’ı dengelemeye, metabolik reaksiyonları ve bağışıklığı güçlendirmeye, kemikleri sağlıklı tutmaya ve toksinlerin atılmasına yardımcı olabilir.

  Doğal gıdalardan yeterince C vitamini alamıyorsanız, C vitamini takviyesi almalısınız.

  E Vitamini

  Bu vitamin, vücudu sağlıklı tutmak için çok önemlidir. E vitamini, egzersiz programınızdan daha fazla verim almanızı sağlar.

  Sadece kaslarınızı iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda daha fazla enerjiye sahip olmanıza da yardımcı olur. 

  E vitamini için tam besin kaynakları zeytinyağı, kuruyemiş, ayçiçeği çekirdeği, avokado, buğday tohumu, ıspanak gibi yiyeceklerdir.

  Kalsiyum

  Vegan olanlar veya laktoz intoleransı bulunanlar veya süt ürünlerini sevmeyenler, muhtemelen kalsiyum eksikliği yaşıyor olabilir.

  Kemiklerin büyümesi ve dayanıklılığı için esas olarak kalsiyum gereklidir. Ayrıca kilo vermeye yardımcı olan önemli bir faktördür.

  Yağ hücrelerine daha fazla miktarda kalsiyum bağlandığında, daha fazlası enerji üretmek amacıyla yağ yakmak için kullanılır. Ayrıca vücuttaki yeterli kalsiyum, uzun süre tok hissetmeye yardımcı olur.

  b complex yararları

  B Vitaminleri

  B vitaminleri kilo verme sürecinde son derece önemlidir. B1, B2, B3, B5, B6, B9, B7 ve B12 vitaminleri karbonhidrat, yağ ve proteinleri metabolize etmeye yardımcı olur.

  B vitaminlerini yumurta, et, süt, muz, mercimek, fasulye vb. gibi besinlerden alabilirsiniz. Dolayısıyla, veganların ve vejeteryanların bu vitaminleri uygun şekilde alabilmek için B vitamini takviyesi almaları gerekecektir.

  Magnezyum

  Magnezyum, vücuttaki 300’den fazla enzimatik reaksiyon için bir kofaktör görevi görür. Metabolizmayı başlatarak doğrudan yağ kaybına dahil olmanın yanı sıra, kemiklerin güçlendirilmesine, kan şekeri ve kan basıncının düzenlenmesine ve beyin fonksiyonunun iyileştirilmesine de yardımcı olur.

  Magnezyumun doğal besin kaynakları kuruyemişler, koyu yeşil yapraklı sebzeler, baklagillerdir. 

  Demir

  Demir, kilo vermek için önemli bir mineraldir. Eksikliği sadece anemiye neden olmakla kalmaz aynı zamanda hemoglobin sentezini de azaltır.

  Hemoglobin, oksijenin akciğerlerden vücuttaki tüm hücrelere taşınmasına yardımcı olur. Hücreler oksijenden mahrum kaldığında tüm fonksiyonlar bozulur ve her zaman kendinizi yorgun ve halsiz hissedersiniz.

  Demir açısından zengin besinler; et, balık, kümes hayvanları, baklagiller ve sebzeler gibi hem hayvansal hem de bitkisel kaynaklardır. Ayrıca, demirin uygun şekilde emilmesini sağlamak için C vitamini, fitatlar ve kalsiyum almak gerekir. 

  Çinko

  Çinko, yaraları iyileştirmeye yardımcı olan, protein oluşturan, sindirimin güçlendirilmesine yardımcı olan ve bağışıklığı artıran önemli bir mineraldir.

  Temel bir mineral olduğu için, onu kümes hayvanları, kırmızı et, kepekli tahıllar, istiridye gibi besin kaynaklarından almalısınız.

  Değilse, vücudun düzgün çalışmasına, hızlı ve güvenli bir şekilde kilo vermesine yardımcı olmak için çinko takviyeleri kullanmak gerekebilir.


  Vitamin ve mineral takviyeleri almak, sadece kilo vermeye yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda kendinizi aktif hissetmenize ve yaşam kalitenizi de artırmaya yardımcı olur.

  Burada temel kural gerekli vitamin ve mineralleri öncelikle doğal kaynaklarından yani besinlerden almaktır. Besinlerden karşılayamama durumunda doktor tavsiyesi ile vitamin ve mineral takviyeleri kullanabilirsiniz.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ