Kilo Verdiren En Etkili İçecekler | diyetz

  Kilo Verdiren En Etkili İçecekler

   

   

  Sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleriyle birlikte kullanıldığında, bazı içecekler kilo vermede diğerlerinden daha etkilidir.

   

  Yeşil çay, kahve ve yüksek proteinli içecekler gibi içeceklerin metabolizmayı hızlandırdığı, tokluğu artırdığı ve açlığı azalttığı belirtilir ki; bunların hepsi kilo vermeyi sağlar.

   

  İşte kilo vermenizde size yardımcı olacak sağlıklı içecekler…

   

   

   

  Yeşil Çay

   

  Yeşil çay çok sağlıklı bir içecektir.

   

  Yararlı antioksidanlar ve diğer güçlü besinlerle dolu olduğu gibi, aynı zamanda kilo kaybı için en etkili içeceklerden biridir.

   

  Yeşil çay içilmesi, çeşitli çalışmalarda vücut ağırlığını ve vücut yağını azalttığı gösterilmiştir.

   

  14 çalışmanın gözden geçirilmesi, 12 hafta boyunca yüksek konsantrasyonlu yeşil çay içen insanların, yeşil çay içmeyenlere göre 0,2 ila 3,5 kg daha fazla kaybettiğini göstermiştir.

   

  Bu yarar, yağ yakımını artırabilecek ve metabolizmayı hızlandırabilecek yüksek miktarlarda kateşin antioksidanları içeren yeşil çay preparatlarıyla bağlantılıdır.

   

  Matcha çayı, yeşil çaydan daha fazla miktarda kateşin içeren yeşil çay türüdür ve bu da kilo kaybı için iyi bir seçimdir.

   

  Bir çalışmada, günde 3 gram matcha tüketen kadınların, matcha içmeyen kadınlara kıyasla, egzersiz sırasında daha fazla yağ yakımı yaşadıkları bulunmuştur.

   

  Ayrıca yeşil çay, enerji seviyelerini artırarak ve egzersiz yaparken performansı iyileştirerek kilo kaybını destekleyebilecek kafein içerir.

   

  Dahası, yeşil çay içenlerin, daha düşük tansiyon ve kalp hastalığı, bazı kanserler ve diyabet gibi hastalıklar geliştirme riski daha düşüktür.

   

   

   

   

  Kahve

   

  Kahve, tüm dünyadaki insanlar tarafından enerji seviyelerini arttırmak ve ruh halini yükseltmek için kullanılıyor.

   

  Bunun nedeni kahvedeki kafein, vücutta uyarıcı olarak hareket eden ve kilo kaybına yol açabilen bir maddedir.

   

  Kahve, kilo vermenize yardımcı olabilecek şekilde metabolizmayı hızlandırabilir.

   

  33 kilolu yetişkinle yapılan bir çalışmada, kilogram vücut ağırlığı başına 6 mg kafein içeren kahve içenlerin, daha az kafein içen veya hiç kafein kullanmayanlardan daha az genel kalori tükettikleri bulunmuştur.

   

  Kafein alımının metabolizmayı hızlandırdığı ve diğer bazı çalışmalarda yağ yakımını artırdığı da gösterilmiştir.

   

  İlginizi Çekebilir  K1 ve K2 Vitamini Arasındaki Fark Nedir?

  Kahve içenlerin zaman içinde kilo kaybını sürdürmeleri daha kolaydır.

   

  2.600’den fazla insan üzerinde yapılan bir çalışmada, zaman içinde kilo kaybını sürdürmede başarılı olanların, kontrol grubuna göre önemli ölçüde daha fazla kafeinli içecek içtikleri bulunmuştur.

   

   

   

  Siyah Çay

   

  Yeşil çay gibi, siyah çay da kilo vermeyi uyaran bileşikler içerir.

   

  Siyah çay, diğer çay türlerinden daha fazla oksidasyona (havaya maruziyet) maruz kalan ve daha güçlü bir aroma ve daha koyu bir renge neden olan bir çay türüdür.

   

  Siyah çay, flavonoidler adı verilen bir grup polifenolik bileşik de dahil olmak üzere polifenoller bakımından yüksektir.

   

  Polifenoller vücut ağırlığını azaltmaya yardımcı olabilecek güçlü antioksidanlardır.

   

  Çalışmalar, siyah çayda bulunan polifenollerin kalori alımını azaltarak, yağ yakımını uyararak ve dost bağırsak bakterilerinin büyümesini hızlandırarak kilo kaybını desteklediğini göstermiştir.

   

  111 kişide yapılan bir çalışma, üç ay boyunca günde 3 fincan siyah çay içenlerin daha fazla kilo verdiklerini ve bel çevresinin kontrol grubundan daha fazla azaldığını göstermiştir.

   

  2.734 kadına ait bir başka çalışmada, siyah çay gibi flavonoid açısından zengin yiyecek ve içeceklerin daha yüksek alımlıların, daha az diyetsel flavonoid tüketen kadınlara göre vücut yağ ve göbek yağının daha düşük olduğu bulunmuştur.

   

   

   

  Su

   

  Su tüketimini arttırmak, genel sağlığı iyileştirmenin en kolay yollarından biridir.

   

  Daha fazla su içmek, yemek aralarında sizi tok tutarak ve yaktığınız kalori sayısını artırarak belinize de fayda sağlayabilir.

   

  Araştırmalar, yemeklerden önce su içmenin, kalori azaltmaya ve kilo vermeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

   

  Aşırı kilolu yetişkinlerde yapılan bir çalışmada, düşük kalorili bir diyetin ardından 500 ml su içenler, yemeklerden önce su içmeyenlere göre 12 haftada % 44 daha fazla kilo kaybettiler.

   

  Soğuk su içmek istirahat ederken yaktığınız kalori miktarı olan dinlenme enerjisi tüketimini artırır.

   

  Örneğin, 21 kilolu çocuk üzerinde yapılan bir çalışma, kilogram vücut ağırlığı başına 10 ml soğuk su içtikten sonra dinlenme enerji harcamalarının 40 dakika boyunca % 25’e kadar artırıldığını göstermiştir.

   

   

   

  Elma Sirkeli İçecekler

   

  Elma sirkesi, insülin seviyelerini düşüren, metabolizmayı artıran, iştahı bastıran ve yağ yakarak kilo vermeyi uyarabilen bir bileşik olan asetik asit içerir.

   

  Hayvan çalışmaları, asetik asitin kilo alımını önleyebileceğini ve göbek ve karaciğerde yağ birikimini azaltabildiğini göstermiştir.

   

  İlginizi Çekebilir  Karabuğday Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

  Araştırma sınırlı olmakla birlikte, sirkenin insanlarda kilo kaybını teşvik etmede etkili olduğuna dair bazı kanıtlar vardır.

   

  144 obez yetişkinle yapılan bir çalışmada, günde 2 çorba kaşığı (30 ml) sirke içeren bir günlük içeceğin, bir plasebo grubuna kıyasla vücut ağırlığı, bel çevresi ve göbek yağında önemli azalmalar sağladığı gösterilmiştir.

   

  Elma sirkesi mide boşalmasını yavaşlatır, bu da uzun süre daha tok kalmanızı sağlar ve aşırı yemeyi azaltabilir.

   

  Bununla birlikte, elma sirkesi gibi asitli içeceklerin dişleri aşındırabileceğine dikkat etmeli, bu yüzden de seyrek tüketilmeli ve su ile durulama yapılmalıdır.

   

   

   

  Zencefil Çayı

   

  Zencefil, yemeklere lezzet katmak için bir baharat olarak ve mide bulantısı, soğuk algınlığı ve artrit gibi bir dizi rahatsızlığı tedavi etmek için bitkisel bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

   

  İnsan ve hayvan çalışmaları da zencefilin kilo kaybı üzerinde yararlı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

   

  Bir çalışmada, dört hafta boyunca % 5 zencefil tozu ile takviye edilmiş yüksek yağlı bir diyetle beslenen sıçanların, vücut ağırlığında önemli azalmalar ve HDL (“iyi”) kolesterol seviyelerinde, zencefil olmadan yüksek yağlı bir diyetle beslenen sıçanlara kıyasla önemli iyileşmeler olduğunu bulmuşlardır.

   

  Bu çalışma, konsantre bir zencefil çayı kullanılmasına rağmen, insanlar üzerinde yapılan bir çalışmada zencefil çayı da iştahı azaltmaya ve kalori harcamalarını artırmaya yardımcı olduğunu buldu.

   

  10 kilolu erkekle yapılan bir çalışmada, kahvaltıda sıcak suda çözünen 2 gram zencefil çayı içtiklerinde, zencefil çayı tüketilemeyen günlere oranla daha fazla tokluk ve azalmış açlık yaşadıklarını bulmuşlardır.

   

  Ayrıca, çalışma, zencefil çayının, gıdaların termik etkisini (besinleri sindirmek ve emmek için ihtiyaç duyulan kalori miktarını) 43 kalori artırdığını göstermiştir.

   

  Bu, doyurucu özellikleriyle birleştiğinde, zencefil çayının kilo kaybını artırmanın etkili bir yolu olabileceğini düşündürmektedir.

   

   

   

  Yüksek Proteinli İçecekler

   

  Proteini yüksek olan içecekler, iştahı azaltır ve tokluğu artırmaya yardımcı olur.

   

  Protein, GLP-1 gibi açlığı bastıran hormonların düzeylerini artırırken, iştahı tetikleyen ghrelin hormon seviyelerini azaltır.

   

  90 kilolu yetişkinde yapılan bir çalışmada, 23 hafta boyunca günlük 56 gram peynir altı suyu proteini tüketenlerin, peynir altı suyu proteini tüketmeyen bir kontrol grubundan 2.3 kg daha fazla yağ kaybettiğini buldu.

   

  Peynir altı suyu, bezelye ve kenevir protein tozları, kilo vermenize yardımcı olabilecek shakeler ile protein takviyesi sağlar.

   

  İlginizi Çekebilir  C Vitamini Eksikliği Nedir, Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

   

   

  Sebze Suları

   

  Meyve suyu kilo alımına bağlı olmasına rağmen, sebze suyu içmenin ters bir etkisi vardır.

   

  Bir çalışmada, düşük kalorili bir diyet uygularken 16 gram düşük sodyumlu sebze suyu içen yetişkinler, içmeyenlere göre daha fazla kilo verdiler.

   

  Ayrıca, sebze suyu grubu kilo kaybı için önemli iki faktör olan, sebze tüketimini önemli ölçüde arttırdı ve karbonhidrat alımını önemli ölçüde azalttı.

   

  Sonuç olarak;

   

  Yeşil çay, kahve ve zencefil çayı gibi bazı içecekler, metabolizmayı hızlandırabilir, açlığı en aza indirebilir ve tokluğu artırabilir, bunların hepsi kilo kaybını kolaylaştırabilir.

   

  Ek olarak, bu içecekler, sağlığınıza fayda sağlayabilecek antioksidanlar ve diğer güçlü bileşikler gibi faydalı besinler içerir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ