Diyet Sonrası Yo-yo Etkisine Son | diyetz

Diyet Sonrası Yo-yo Etkisine Son

 

 

Diyet yapmanın en güzel yanı sonucudur. İdeal kilonuza ulaşıp, canınızın her istediğini yemek, istediğiniz kıyafetleri oram buram çıkacak mı diye düşünmeden giymek… Ya canınızı dişinize takıp verdiğiniz kiloların en kısa sürede geri döneceğini söylesem?

 

Bir diyete başladığınızda hızlı bir şekilde kilo verirsiniz. Bu birkaç hafta ya da birkaç ay devam eder ve sonunda amacınıza ulaşır, kilo belasından kurtulursunuz. Bir süre sonra tartıya çıktığınızda kilonuzun arttığını fark edersiniz.

 

Biraz daha zaman sonra hiç anlamadan eski kilonuza dönmüşsünüz bile. Bu kiloları vermek için yeni bir diyete daha başlarsınız ve yine aynı durum tekrarlanır. Yani kiloları verip, tekrar alırsınız.

 

Buna yoyo etkisi denir. Yoyo etkisi diyetle birlikte verilen kiloların tekrar geri alınmasıdır. Uzun vadeli bir zayıflama programının ardından kilolarını veren kişilerin ancak %10’u kilosunu koruyabilmektedir.

 

İnsan vücudu belli bir yoksunluktan sonra kaybettiklerini geri kazanma eğilimindedir. Bir diyetten çıkınca eski yeme alışkanlıklarınıza dönerseniz maalesef kilolarınız da size geri dönecektir. Diyete başlayanların ve kilo verenlerin %80’i bu döngüyü yaşar.

 

Bu sarmalın içine düşmemek için basit yaşam kuralları takip etmeli ve yoyo etkisinin oluşmasına izin vermemelisiniz.

 

Diyet sonrası kilo kaybını korumak, yoyo etkisine uğramamak için diyet sırasında ve sonrasında yapacaklarınızla ilgili ipuçlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

 

 

 

Diyet Sonrası Kilo Korumanın Yolları

 

 

 

Yavaşça zayıflayın

 

Kilo vermek zaman alıcıdır. Bütün kilolarınızdan bir haftada kurtulamazsınız. 6 ay içinde 10 kilo almışsanız bu 10 kiloyu yine 6 ay içinde vermelisiniz.

 

 

 

Uzun vadede sağlıklı bir diyet programı benimseyin

 

Diyet yapmak yerine kilo vermenize yarayacak sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmaya çalışın. Alışkanlık diyetten sonra da devam edeceği için diyet sonrası yoyo etkisi görülmez.

 

Özellikle şekerli ve yağlı gıdaları keserek yaptığınız bir diyet,sonrasında size hayal kırıklığı olarak dönebilir. Sağlıklı ve ince kalabilmek için sağlıklı ve dengeli bir yaşam tarzı oluşturmalısınız.

 

Sağlıklı bir diyetin temeli sebze ve meyveye dayanır. Özellikle açlığınızın belirginleştiği ara öğünlerde mutlaka sebze ve meyvelerden yararlanın.

 

Endüstriyel hamur işleri, kızarmış gıdalar, alkolsüz içecekler, sosis, çeşni soslar, kek ve çikolatadan uzak durun. Açgözlülük güdülerinizi kontrol altına alıp tedavi edersiniz diyet sonrası yoyo etkisinin görülme olasılığı azalır.

 

 

 

Yavaş yavaş kalori alımını artırmak

 

Diyet sonrası kalori alımınızı birden artırırsanız kilolarınız çok çabuk geri döner. Azar azar artırın ve günlük ihtiyacınız olandan fazlasını almayın.

 

 

 

Tartılmayı unutmayın

 

Her gün tartılamazsanız bile haftada bir kez tartılın. Kilonuzda bir artış olursa geç kalmadan önlemini alabilmeniz için tartılmak önemlidir.

 

 

 

İyi alışkanlıklarınızı terk etmeyin

 

Eğer diyet sırasında yemek aralarında tatlı yeme alışkanlığınızdan vazgeçmişseniz, bunu devam ettirin. Yağsız süt içiyorsanız devam edin. Kötü alışkanlıklarınızın geri dönmesine izin vermeyin.

 

 

 

Düşük yağlı gıdalar alın

 

Peynir, tereyağı, yoğurt gibi ürünlerin en düşük yağ içerenlerini tercih edin. Yağlı olanları ile daha az yağlı olanları arasında bir tat farkı yoktur. Aynı durum şeker için geçerli değildir. Şekeri tamamen hayatınızdan çıkarmalısınız. Aspartamdan uzak durun çünkü aspartam bir ilaç gibidir ve şekere bağımlılık yapma kapasitesine sahiptir.

 

 

 

Küçük porsiyonlar halinde yiyin

 

Çiğneme ve yutmaya zaman ayırdığınızda gıda daha iyi özümsenecek ve rahat sindirimi sağlanacaktır. Tokluk hissinin ortaya çıkması için ağız dolusu yutmak yerine,küçük küçük çiğneyerek yiyin.

 

 

 

Yiyecekleri yasaklamayın

 

Çikolata, kızartma gibi gıdaların yasaklanması, onları yemek için büyük istek uyandırır. Canınız çektiğinde diyetinize bir süre ara verip yemek istediğinizi yiyin.

 

 

 

Bol su için

 

Bilindiği üzere vücudumuzun %70’i sudan oluşur. Bunun için su, vücudun düzgün işleyişi için vazgeçilmez unsurlarından biridir. Sağlık için günde 1.5-2 lt su içilmesi tavsiye edilmektedir. Vücuttaki organik atıkları ve toksinleri atmak için de gereklidir.

 

 

 

Enerji yoğunluğu düşük gıdalar yiyin

 

Gıdanın içerdiği kalori miktarı enerji yoğunluğudur. Düşük enerji yoğunluğuna sahip besinlerin kalorileri düşüktür, su ve lif bakımından zengindir. Sık sık alınması kilo kaybını artırır.

 

Meyve ve sebze kalorileri düşük olduğu için her gün yenebilir. Yağsız et ve kümes hayvanları orta yoğunluktadır ve zaman zaman yenebilir.

 

Kepekli gıdalar, baklagiller, zeytin ve avokado düşük enerji yoğunluğuna sahip diğer gıdalardır. Süt ürünleri arasında az yağlı süt ve yoğurt tercih edilebilir.

 

 

 

Yağ yakan gıdalara yönelin

 

Bazı gıdalar metabolizmayı uyarır ve stok yağların erime sürecini hızlandırır. İşte yağ yakan gıdalar:

 

 • Yulaf ezmesi: Yulaf kepeği lifleri sayesinde yağları yakalar ve bunların ortadan kaldırılmasını kolaylaştırır.
 • Limon: İçeriğindeki sitrik asit yağların karaciğerde kolay sindirilmesini sağlar.
 • Fındık: Yağ yakıcı özelliğe sahip bileşenler içerir.
 • Greyfurt: Limon gibi, asidi vücuttaki yağı eritir.
 • Yeşil çay: İçeriğinde bulunan kafein ve benzeri maddeler vücuttaki yağların yakılmasını sağlar.
 • Zencefil: Bu termojenik gıda vücut ısısını arttırır ve böylece stoktaki yağların erimesini teşvik etmek için metabolizmayı uyarır.
 • Ananas: Bromelain denen bir enzimi barındırır ve bu enzim yağ yakıcıdır.
 • Somon: Omega 3 açısından zengin olan bu balık kötü yağlar ve şekerin vücutta saklanmasını engeller.
 • Yeşil sebzeler: Yağları ortadan kaldırmaya yardımcı lifler içerir. Yeşil fasulye, ıspanak, brokoli ve kabak zayıflamaya yardımcı mükemmel besinlerdir.
 • Tarçın: Kandaki şeker seviyesini düşürür ve vücutta depolanmasını engeller.
 • Patlıcan: Pektin açısından zengindir.Vücuttaki yağları emer ve daha kolay temizlenmesine yardımcı olur.
 • Elma: Patlıcan gibi pektin açısından zengindir.

 

 

 

Egzersiz yapın

 

Düzenli ve ölçülü bir spor kilo vermeyi kolaylaştırır. Diyet sonrası yoyo etkisini ortadan kaldırır. Çünkü sporla harcanan enerji yağları eritir, kas kütlesini artırır.

 

Buna ek olarak spor stresi azaltırken,yaşlanma belirtileri ile savaşır. Hayatınızın geri kalanınnda ince ve sağlıklı olmak için günde 30 dk. spor yapın.

 

 

 

Yardım alın

 

Sosyal ortamlarda diyet gruplarına katılın ve onların tecrübelerinden yararlanın.

 

Diyet sırasında yukarıdaki noktalara dikkat ederseniz diyet sonrası yoyo etkisi azalır. Şunu unutmayın; ideal kilonuza döndüğünüzde iş bitmez. Diyete başlamadan önceki yeme düzeninize dönerseniz kilolarınızı geri almanız kaçınılmazdır.

 

Uyarı: Diyet yapmadan ve diyetinizi değiştirmeden önce mutlaka bir uzmana veya doktorunuza danışın.

 

Günümüz toplumunda açlık güdüsünü tetikleyen ya da aç olmadan yemeğe yönlendiren birçok uyaran vardır. Televizyon reklamları, sokakta dolaşırken burnunuza gelen kokular. Bu uyaranlara gönderilen yanlış açlık sinyaline duygusal açlık denir.

 

Duygusal ve sosyal açlığınızı kontrol altında tutmak kilo verme ve sonrasında koruma başarısını artırır. Peki bu uyaranları nasıl kontrol edersiniz? İşte ipuçları…

 

 • Çok fazla yemek, hızlı yemek, büyük lokmalar almak, az çiğnemekten kaçının.
 • Öğün aralarında atıştırmayın.
 • Yemek yerken kitap okumayın,televizyon seyretmeyin.
 • Alışverişe giderken alacak listesi hazırlayın.
 • Yiyecek alışverişini sakın aç karnına yapmayın.
 • Alışverişe çıkarken yanınıza nakit para alın,miktarını da az tutun.
 • Yiyeceklerle ilgili reklamları izlemeyin.
 • Restoranlardan uzak durun.
 • Boş zamanlarınızı doldurun. Örneğin; yemek yemek yerine spor yapın.
 • Günde 3 ana öğün yiyin. Öğün aralarında atıştırmayın.
 • Her gün tartılmayın, moraliniz bozulabilir. Tartılma işlemini haftalık yapın. Aç karnına tuvalete gittikten sonra tartılın ve kilonuzu not edin.
 • Buzdolabınızda sağlıklı gıdalar bulunsun. Dolabınızı hazır ve işlenmiş gıdalardan arındırın. Göz önünde yiyecek bulundurmayın.
 • Mutfakta fazla zaman geçirmemek için işinizi hızlı bitirin.
 • Porsiyonlarınızı küçültün, bunun için küçük tabaklar kullanın.
 • Yemeğin ortasında su için. Yemek biter bitmez masadan kalkın.
 • Küçük lokmalar halinde, yavaş çiğneyerek yiyin.
 • Yatmadan en az 3 saat önce yemek yemeniz bitmiş olsun.
 • Sıkıntı ve stres anında yemeye sarılmamak için kendinizi meşgul edin.
 • Yiyeceklerin etiketlerini okumayı alışkanlık haline getirin. Enerjisi düşük olanları alın.
 • Öğün atlamayın. Atladığınız öğünün eksikliğini gidermek için vücut diğer öğünde daha fazla yemek isteyecektir.
 • Toplantı ve davetlerden uzak durun. İkramları ise reddedin.

 

 

 

Diyet Sonrası Cilt Sarkmalarını Önlemenin Yolları


Diyet yaptıktan sonra eğer dikkat etmezseniz yoyo etkisine uğrar yani verdiğiniz kiloları geri alırsınız. Diyet sonrasında özellikle spor yapmıyorsanız, bütün emekleriniz boşa gider. Çünkü vücutta yağlanmalar ve sarkmalar başlar.


Bu nedenle hareketli bir yaşam tarzı benimsemelisiniz. Eğer spor salonlarına gitmek için zaman bulamıyorsanız, evinizde de egzersiz yapabilir ve bu gibi durumların önüne geçebilirsiniz.


Diyeti bıraktıktan sonra özellikle yediklerinize dikkat etmelisiniz. Gereğinden fazla yememeli, zararlı atıştırmalıklar ve fast food tarzı beslenmeden uzak durmalısınız.


Bununla birlikte bazı bitkiler ve besinler vücudunuzda yağ birikmemesi için oldukça etkili çözüm yöntemleri sunmaktadır. Diyet sonrası vücutta oluşan sarkmaların önlenmesi için bitkisel yöntemlere başvurabilirsiniz.

 

Lavanta bu konuda en etkili bitki olarak bilinmektedir.Cilt sarkmasını önlemek için lavantayı aşağıdaki şekilde uygulayın.


Malzemeler

 • 1 kase deniz tuzu
 • 2 yemek kaşığı yulaf unu
 • 2 yemek kaşığı öğütülmüş lavanta
 • 1 yemek kaşığı susam yağı
 • 1 yumurtanın akı

 

Nasıl uygulanır?
Tüm malzemeleri karıştırarak vücudunuzun sarkan bölgelerine krem sürer gibi yayın. Yaklaşık olarak yarım saat beklettikten sonra ovarak çıkarın. Eğer beklemek için yeterli zamanınız varsa, 1 saat boyunca da bekleyebilirsiniz.

 

Etkisini daha da artırmak için lavanta uygulamasının ardından bir başka yöntem daha uygulayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şudur: portakal suyu, üzüm suyu, limon suyu, elma suyu ve bir yemek kaşığı balı eşit miktarda karıştırın. İki dilim sarımsağı sütte pişirin ve ezerek bu karışıma ekleyin. Karışımı tüm vücudunuza sürün ve 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayın.

 

 

 

Yüzdeki sarkmalar için

 

Eğer zayıflama sonrası yüzünüzde özellikle yanaklarda sarkma meydana gelmiş ise yine evde kendinizin hazırlayabileceği yüz sarkmalarını toparlayıcı ve sıkılaştırıcı etki gösteren başka bir formülünde tarifi şöyledir:

 

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı buğday yağı
 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1,5 tatlı kaşığı kayısı çekirdeği yağı
 • 2 yemek kaşığı gliserin
 • 1 yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağı
 • 1 tatlı kaşığı susam yağı
 • 3 yemek kaşığı yeşil kil

 

Uygulama şekli

Tüm bu malzemeyi bir karıştırma kabı içerisinde malzemeleri birbirine yedirerek karıştırın. Akıcı olmayan yoğun bir kıvam elde etmeniz gerekiyor.

 

Bu nedenle karıştırma işini ne kadar iyi yaparsanız maskeniz de o kadar yoğunlaşacaktır. Karıştırma işleminden sonra temiz yüzünüze özellikle sarkan bölgeler daha yoğun olmak üzere sürün.

 

Cildinizde yirmi dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayarak yüzünüzden maskeyi temizleyin. Bu maskeyi gece yatmadan önce cilde uygulamanız daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ