Fark Etmeden Kilo Almaya Neden Olan Alışkanlıklarımız

Ortalama bir kişi her yıl 0.5 ila 1 kg arasında alıyor. Her ne kadar bu sayı küçük gibi görünse de, on yıl gibi bir sürede fazladan 5 ila 10 kg alabileceğimiz anlamına geliyor.

Sağlıklı beslenme ve egzersiz, düzenli olarak bu sinsi kilo artışını önlemeye yardımcı olabilir. 

Ancak genellikle küçük olarak düşündüğümüz kaçamaklar ve bazı alışkanlıklarımız bu ufak gibi görünen kilo artışını tetikliyor.

Bazı alışkanlıklarımızı değiştirerek, bu kilo artışını kontrol altına alabiliriz. İşte kilo almaya neden olan alışkanlıklarımız ve bu konuda yapabileceğimiz değişiklikler…

Kilo Aldıran Zararlı Alışkanlıklar

fark etmeden kilo aldıran alışkanlıklar

Hızlı Yemek

Günümüz dünyasında, insanlar her zamankinden daha yoğun ve yemeklerini çabuk yeme eğilimindedir. 

Ne yazık ki bu durum, hızlı bir şekilde yemek yağ depolamaya neden olabilir. Araştırmalar, yemeklerini hızla yiyen kişilerin kilolu veya obez olma eğiliminde olduğunu göstermektedir.

Bunun nedeni vücudun beyne doyduğunu söylemesinin zaman almasıdır. Bundan dolayı hızlı yemek yiyen insanlar, kendilerini tok hissetmeden önce vücutlarının ihtiyaç duyduğu miktardan daha fazla yiyebilirler. 

Hızlı yiyen biriyseniz, daha fazla çiğneme ve küçük ısırıklar alarak yemenizi bilinçli olarak yavaşlatmaya çalışın.

Yeterli Su İçmemek

Yeterli miktarda su içmemek, vücudun susuz kalmasına neden olabilir. İlginç bir şekilde, susuzluk, vücut tarafından açlık ya da besin isteğinin bir işareti olarak yanlış algılanabilir.

Bir çalışmada, bilim insanları, kahvaltıdan hemen önce iki bardak su içen kişilerin, su içmeyen kişilere kıyasla % 22 daha az kalori tükettiğini buldu.

Hepsinden iyisi, suyun kalorisi sıfırdır. Bazı çalışmalar gün içinde içilen şekerle tatlandırılmış içeceklerin suyla değiştirilmesinin kalori alımını 200 kaloriye kadar azaltabileceğini bulmuştur.

Sosyal Olmak

Sosyal bir hayata sahip olmak mutlu bir iş-yaşam dengesi sağlamak için önemlidir. Ancak, çok sosyal olmanız size yağ kazandırıyor olabilir. 

Arkadaş toplantılarının olmazsa olması yemeklerdir ve bunlar çoğunlukla kalorili yiyeceklerdir. Günlük ihtiyaçtan daha fazla kalori tüketmeye neden olabilir.

Buna ek olarak, araştırmalar, insanların yanında bulundukları diğer insanlar gibi yemek yeme eğiliminde olduğunu göstermektedir.

Dolayısıyla, arkadaşlarınız büyük porsiyon yiyorsa veya sağlıksız gıdaları tercih ediyorsa, sizin de bunu tercih etme olasılığınız daha yüksektir.

sürekli oturmak

Uzun Süreler Oturmak

Ortalama bir yetişkin günde 9 ila 11 saat oturuyor. Zararsız görünmesine rağmen, çalışmalar daha uzun oturanların aşırı kilolu olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Buna ek olarak, kronik hastalıklar ve erken ölüm riskleri de daha yüksektir.

Örneğin, yaklaşık 600.000 kişinin incelendiği altı çalışmasının analizinde, ortalama ofis çalışanı gibi günde 10 saatten fazla oturan yetişkinlerin % 34’ünün erken ölüm riskinin yüksek olduğunu ortaya çıkardı. 

İlginç bir şekilde, araştırmalar aynı zamanda en uzun süre oturan kişilerin, egzersizle birlikte oturdukları zamanı telafi edemediğini buldular.

İşiniz uzun süre oturmayı gerektiriyorsa, işten önce, öğle yemeğinde veya işten sonra haftada birkaç kez egzersiz yapmaya çalışın.

Yeterli Uyumamak

Ne yazık ki, uykusuzluk kilo alımı ile kuvvetli bir şekilde ilişkilidir. Bu hormonal değişiklikler ve egzersiz motivasyon eksikliği de dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. 

Bir çalışmada, bilim insanları 16 yıl boyunca 68 binin üzerinde kadının uyku alışkanlıklarını analiz etti. Günde 5 saatten az uyuyan kadınların 7 saat veya daha fazla uyuyanlara göre, daha fazla kilo alma riski taşıdıklarını keşfettiler.

Daha da kötüsü, yeterince uyumayan kişilerin karından veya iç organlardan yağ kazanması daha olasıdır. 

Vücutta daha fazla viseral yağ bulunması, kalp rahatsızlığı ve tip 2 diyabet gibi daha yüksek zararlı hastalık riskiyle bağlantılıdır.

Çok Meşgul Olmak

Birçok kişinin meşgul hayatları vardır ve hiçbir zaman kendileri için zaman bulamaz. Ne yazık ki, dinlenmek için vakit bulamamak, sürekli stresli hissetmenizi sağlar ve yağ birikimine neden olur.

Araştırmalar da stresin göbek yağıyla bağlantılı olduğunu gösteriyor. İnsanlar stres atmak için bilinçsizce sağlıksız gıdalara yönelir ve bunu kendilerini daha iyi hissetmek için yaptıklarını düşünür.

Meditasyon, stresle başa çıkmak için mükemmel bir alternatiftir. 3500 kişinin üzerinde yapılan 47 çalışmanın gözden geçirilmesi, meditasyonun stres ve anksiyeteyi hafifletmeye yardımcı olduğunu gösterdi. 

Meditasyon dışında, yoga yapabilir, kafeini azaltabilir ve stres atmaya yardımcı olmak için bazı egzersizler yapabilirsiniz.

hormonal dengesizlik belirtileri

Büyük Tabaklarda Yemek

Yemek yediğiniz tabağın boyutu, bel ölçünüzün büyüklüğünü belirler. 72 araştırmanın analizinde, bilim insanları, insanların daha büyük tabaklarda ve kaselerde yemek yemesinin, daha küçük tabaklar ve kaselerde yiyenlere göre daha fazla yediğini buldu. Ortalama olarak, daha büyük tabaklardan yiyenler yemek başına % 16 daha fazla kalori tüketir.

Bunun nedeni, daha büyük tabaklarla yemenin olduğundan daha küçük görünmesini sağlamasıdır. Bu beynin yeterli yiyecek yemediğini düşünmesine yol açar. 

Basitçe daha küçük tabaklar, aç hissetmeden daha az yemenize yardımcı olabilir.

Televizyon Önünde Yemek

Televizyon izlerken, internette gezinirken insanlar genellikle yemek yer. Ancak dikkat dağınık olduğunda daha fazla yemek yersiniz. 

24 araştırmanın bir derlemesi, insanların yemek sırasında dikkatinin dağınık olmasının, daha fazla yemelerine neden olduğunu bulmuştur.

İlginçtir, dikkati dağınıkken yiyenler günün ilerleyen saatlerinde daha fazla yemek yedi. Bunun nedeni, yemek sırasında ne kadar yemek yediklerinin farkında olmamaları olabilir.

Yemek yerken, dikkatinizi dağıtmamayı ve yemeğe odaklanmayı hedefleyin. Buna dikkatli yeme denir ve yemeğe keyifli ve bilinçli bir deneyim kazandırmaya yardımcı olur.

gazlı içeceklerin özellikleri

Kalori İçmek

Meyve suları, alkolsüz içecekler ve diğer içecekleri içmek, yağ depolamaya neden olabilir. Beyin, yiyeceklerden aldığı kalorileri kaydeder ancak içeceklerden aldığı kalorileri fark etmez yani daha sonra daha fazla yiyecek yiyerek telafi etme ihtimaliniz yüksektir.

Kaloriyi içeceklerden ziyade yiyeceklerden alın. Yiyecekleri çiğnemek ve yutmak daha fazla zaman alır; bu da beynin açlık sinyallerini işlemek için daha fazla zamanı olduğu anlamına gelir.

Yeterli Protein Yememek

Beslenmedeki protein eksikliği şişmanlatabilir. Bu önemli besin, daha uzun süre tok kalmaya yardımcı olabilir. 

Protein, vücuda, YY, GIP ve GLP-1 peptitleri gibi tokluk hormonları üretmesini söyler. Aynı zamanda vücuda ghrelin gibi daha az açlık hormonu üretmesini söyler.

Çalışmalar ayrıca yüksek proteinli bir diyetin metabolizmayı hızlandırmaya ve kas kütlesini korumaya yardımcı olabileceğini göstermiştir – sağlıklı bir kilo vermek için bu iki faktör önemlidir.

Protein alımını artırmak için yumurta, et, balık, ve mercimek gibi protein açısından zengin gıdalar yemeyi deneyin.

Yeterli Lif Tüketmemek

Beslenmedeki lif eksikliği yağ depolamaya neden olabilir. Bunun nedeni, lifin iştahı kontrol etmeye yardımcı olmasıdır. 

Bir çalışma, günde ekstra 14 gram lif tüketmenin, kalori alımını % 10’a kadar azaltabileceğini gösterdi. Daha çok sebze, özellikle fasulye ve baklagiller yiyerek lif alımınızı artırabilirsiniz.

Merdiven Yerine Asansör Kullanmak

İş yerindeki merdivenleri çıkmak yerine asansöre biniyorsanız, kolay bir egzersizi kaçırıyorsunuz demektir. 

Araştırmalar, attığınız her 20 adım için 8 kalori yakıldığını gösteriyor. 8 kalori önemsiz gibi görünse de, pek çok kat arasında gidecekseniz, günde kolayca fazladan yüz kalori fazla yakabilirsiniz.

Buna ek olarak, çalışmalar, merdiven çıkan kişilerin genel sağlık durumunu iyileştirdiğini, kalp ve beyin sağlığını geliştirdiğini gösteriyor.

diyette olanlar için atıştırmalık

Sağlıklı Atıştırmalıklar Tüketmemek

Açlık, insanların kilo almasının en büyük nedenlerinden biridir. İnsanlar aç olduklarında daha büyük porsiyonlar yiyebilirler. Buna ek olarak, açlık, sağlıksız gıdalara olan isteği artırabilir.

Sağlıklı atıştırmalıklar yemek, açlık ile mücadele etmenin ve sağlıksız gıdalara olan iştahın azaltılmasına yardımcı olabilir.

Yemeklerdeki porsiyon boyutlarınızı kontrol altında tutmaya çalışın.

Sağlıklı da Olsa Çok Fazla Yağ Tüketmek

Avokado, hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar sağlıklı bir diyetin önemli bir parçasıdır. 

Maalesef, sağlıklı yağlar da olsa çok fazla yağ tüketmek, kilo almaya neden olabilmektedir. Bunun nedeni, sağlıklı yağların da kalorisinin yüksek olmasıdır.

Örneğin, bir yemek kaşığı zeytinyağı 119 kalori içerir. Yemeklerinize birden çok kaşık yağ eklerseniz, aldığınız kalori de hızla artacaktır. 

Sağlıklı yağlar, yağsız proteinler, meyveler ve sebzeler arasında iyi bir denge kurmayı hedefleyin. Bu doğal olarak diyetinizi dengeleyerek günlük kalori alımını düşürür.

İhtiyaç Listesi Yapmadan Alışveriş Yapmak

İhtiyaç listesi belirlenmeden yapılan alışverişler, kilo almaya neden olabilir. Alışveriş listesi para tasarrufu yapmaya yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda genellikle sağlıksız olan dürtü alışverişlerini yapmaya da engel olabilir.

Birkaç araştırma, bir ihtiyaç listesiyle alışveriş yapan kişilerin daha sağlıklı yemek yediklerini, daha az kiloya sahip olduklarını ve tasarruf etme ihtimalinin daha yüksek olduğunu keşfetti.

Çok Fazla Sütlü Kahve İçmek

Günlük olarak kahve tüketmek sadece enerji vermekle kalmaz, aynı zamanda antioksidanlar ve yararlı besinler ile yüklüdür.

Ancak, araştırmalar kahve içenlerin, üçte ikisinin kahveye krema, şeker, süt ve diğer katkı maddeleri eklediğini ve bunun da sağlıksız olabileceğini gösteriyor. Bu, kahve alışkanlığının, yağ kazanmaya katkıda bulunması anlamına gelir.

Kahvenizi hiçbir şey eklemeden tüketmeye özen gösterin.

Yeterli Meyve ve Sebze Yememek

Meyve ve sebzeler faydalı besleyicilerle yüklüdür aynı zamanda kalorisi de oldukça düşüktür, bu da kilo yönetimi için mükemmel bir seçenektir.

Çoğu araştırma, daha fazla sebze ve meyve yiyenlerin sağlıklı ağırlıkta olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur.

Çok Fazla Salata Sosu Tüketmek

Tek bir porsiyon salata sosu, salatanın kendisinden daha fazla kalori içerebilir. Salata sosundan alınan kaloriyi yakmak için orta hızda 30 dakikalık yürüyüş yapmak gerekir. Bunun yerine, salata sosu tüketimini mümkün olduğunca azaltmaya çalışın, zira kolayca aldığınız kaloriyi artırabilirsiniz.

kahvaltıda ne yemeli

Öğün Atlamak ve Düzensiz Yemek

Her seferinde ve sonrasında bir yemek geciktirmek zararlı değildir, sürekli düzensiz zamanlarda yemek yemek, sağlığa zararlı olabilir ve kilo artışına neden olabilir.

11 kişiden oluşan bir çalışmada, bilim insanları düzenli yemek zamanları olan kişilerin bir yemekten önce daha az aç olduğunu ve bir yemekten sonra daha tok hissettiklerini buldu. Bunun anlamı, düzensiz yemek yiyen kişilerin genellikle daha aç olacakları ve daha fazla yemek yiyebilecekleri anlamına gelir.

Düzensiz beslenen insanlarda kronik hastalık riski yüksektir. Buna metabolik sendrom, kalp rahatsızlığı, insülin direnci ve kötü kan şekeri kontrolü de dahildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ