Fark Etmeden Kilo Aldıran Küçük Şeyler

   

  Ortalama bir kişi her yıl 0.5 ila 1 kg alıyor. Her ne kadar bu sayı küçük gibi görünse de, on yıl için ekstradan 4.5 ila 9 kg alabileceğiniz anlamına geliyor.

   

  Sağlıklı beslenme ve egzersiz düzenli olarak bu sinsi kilo artışını önlemeye yardımcı olabilir. Ancak genellikle küçük olarak düşündüğünüz kaçamak ve alışkanlıklar bunu tetikliyor.

   

  Neyse ki alışkanlıklarınızı değiştirerek kontrol altına alabilirsiniz. İşte kilo artışına katkıda bulunan küçük alışkanlıklar ve yapabileceğiniz değişiklikler…

   

   

   

  Hızlı Yemek

  Günümüz dünyasında, insanlar her zamankinden daha yoğun ve yemeklerini çabuk yeme eğilimindeler. Ne yazık ki, hızlı bir şekilde yemek yağ depolamanıza neden olabilir. Araştırmalar, yemeklerini hızla yiyen kişilerin kilolu veya obez olma eğiliminde olduğunu göstermektedir.

   

  Bunun nedeni vücudunuzun beyninize doyduğunu söylemesinin zaman almasıdır. Böylece hızlı yemek yiyen insanlar, kendilerini tok hissetmeden önce vücutlarının ihtiyaç duyduğu miktardan daha fazla yiyebilirler. Hızlı yiyen biriyseniz, daha fazla çiğneme ve küçük ısırıklar alarak yemenizi bilinçli olarak yavaşlamaya çalışın.

   

   

   

   

  Yeterli Su İçmemek

  Yeterli miktarda su içmemeniz susuz kalmanıza neden olabilir. İlginç bir şekilde, susuzluk, vücut tarafından açlık ya da besin isteğinin bir işareti olarak yanlış algılanabilir.

   

  Bir çalışmada, bilim insanları, kahvaltıdan hemen önce iki bardak su içen kişilerin, su içmeyen insanlara kıyasla % 22 daha az kalori tükettiğini buldu.

   

  Hepsinden iyisi, suyun kalorisi sıfırdır. Bazı çalışmalar şekerle tatlandırılmış içeceklerin suyla değiştirilmesinin kalori alımını 200 kaloriye kadar azaltabileceğini bulmuştur.

   

   

   

  Çok Sosyal Olmak

  Sosyal bir hayata sahip olmak mutlu bir iş-yaşam dengesi sağlamak için önemlidir. Ancak, çok sosyal olmanız size yağ kazandırıyor olabilir. Toplumsal durumlar genellikle yiyecek veya alkol içermekte olup, beslenmenize kolayca istenmeyen kaloriler ekleyebilir.

   

  Buna ek olarak, araştırmalar, insanların yanında bulundukları diğer insanlar gibi yemek yeme eğiliminde olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla, arkadaşlarınız büyük porsiyon yiyorsa veya sağlıksız gıdaları tercih ediyorsa, sizin de bunu tercih etme olasılığınız daha yüksektir.

   

   

   

  Çok Uzun Oturmak

  Ortalama yetişkin günde 9 ila 11 saat oturuyor. Zararsız görünmesine rağmen, çalışmalar daha uzun oturanların aşırı kilolu olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermektedir. Buna ek olarak, kronik hastalıklar ve erken ölüm riskleri daha yüksektir.

   

  Örneğin, yaklaşık 600.000 kişinin altı çalışmasının analizi, ortalama ofis çalışanı gibi günde 10 saatten fazla oturan yetişkinlerin % 34’ünde erken ölüm riski bulduklarını ortaya çıkardı. İlginç bir şekilde, araştırmalar aynı zamanda en uzun oturanların egzersizle birlikte oturdukları zamanı telafi etmediğini buldular.

   

  Çalışmanız uzun aralıklarla oturmayı gerektiriyorsa, işten önce, öğle yemeğinde veya işten sonra haftada birkaç kez egzersiz yapmayı deneyin.

   

  İlginizi Çekebilir  Abur Cuburun Zararları ve Bağımlılıktan Kurtulma Yolları

   

   

  Yeterli Uyumamak

  Ne yazık ki, uyku eksikliği ağırlık kazanımı ile kuvvetli bir şekilde ilişkilidir. Bu hormonal değişiklikler ve egzersiz motivasyon eksikliği de dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. Bir çalışmada, bilim insanları 16 yıldan beri 68 binin üzerinde kadının uyku alışkanlıklarını analiz etti. Günde 5 saatten az uyuyan kadınların 7 saat veya daha fazla uyuduklarından daha fazla kilo alma riski taşıdıklarını keşfettiler.

   

  Daha da kötüsü, yeterince uyumayan kişilerin karından veya iç organlardan yağ kazanması daha olasıdır. Daha fazla viseral yağ taşıma, kalp rahatsızlığı ve tip 2 diyabet gibi daha yüksek zararlı hastalık riskiyle bağlantılıdır. Uyuya dalmak için uğraşıyorsanız, burada daha hızlı uyumanıza yardımcı olacak yararlı ipuçlarını bulabilirsiniz.

   

   

   

  Çok meşgul olmak

  Birçok kişinin meşgul hayatları vardır ve hiçbir zaman kendileri için zaman bulamaz. Ne yazık ki, dinlenmek için vakit bulamamak, sürekli stresli hissetmenizi sağlar ve yağ birikimine neden olur.

   

  Araştırmalar, sabit stresin göbek yağıyla bağlantılı olduğunu gösteriyor. İnsanlar stres atmak için bilinçsizce sağlıksız gıdalara yönelir ve bunu kendilerini daha iyi hissetmek için yaptıklarını düşünür.

   

  Meditasyon , stresle başa çıkmak için mükemmel bir alternatiftir. 3,500 kişinin üzerinde yapılan 47 çalışmanın gözden geçirilmesi, meditasyonun stres ve anksiyeteyi hafifletmeye yardımcı olduğunu gösterdi. Meditasyon dışında, yoga yapabilir, kafeini azaltabilir ve stres atmanıza yardımcı olmak için bazı egzersizler yapabilirsiniz.

   

   

   

  Büyük tabaklarda yemek

  Tabaklarınızın ve kaselerinizin boyutunun belinize önemli bir etkisi olabilir. 72 araştırmanın analizinde, bilim insanları, insanların daha büyük tabaklara ve kaselerde, farkında olmadan daha küçük tabaklara ve kaselere göre daha fazla yediğini buldu. Ortalama olarak, daha büyük tabaklardan yiyenler yemek başına % 16 daha fazla kalori tüketir.

   

  Bunun nedeni, daha büyük tabaklarla bir porsiyon yemenin olduğundan daha küçük görünmesini sağlamasıdır. Bu beyninizin yeterli yiyecek yemediğinizin düşünmesine yol açar. Basitçe daha küçük tabaklar, aç hissetmeden daha az yiyecek yemenize yardımcı olabilir.

   

   

   

  TV Önünde Yemek

  Televizyon izlerken, internette gezinirken veya kağıt okurken insanlar genellikle yemek yer. Ancak dikkat dağınık olduğunda daha fazla yemek yersiniz. 24 araştırmanın bir derlemesi, insanların dikkatini dağıttığında yemek sırasında daha fazla yediğini bulmuştur.

   

  İlginçtir, dikkati dağınıkken yiyenler günün ilerleyen saatlerinde daha fazla yemek yedi. Bunun nedeni, yemek sırasında ne kadar yiyecek yediğinin farkında olmamaları olabilir.

   

  Yemek yerken, dikkatinizi dağıtmamayı ve yemeğe odaklanmayı hedefleyin. Buna dikkatli yeme denir ve yemeğe keyifli ve bilinçli bir deneyim kazandırmaya yardımcı olur.

   

  İlginizi Çekebilir  En Çok Kilo Aldıran Yiyecekler

   

   

  Kalori içmek

  Meyve suları, alkolsüz içecekler ve diğer içecekleri içmek, yağ depolamanıza neden olabilir. Beyniniz yiyeceklerden alınan kalorileri kaydettiği gibi içeceklerden aldığı kalorileri fark etmez yani daha sonra daha fazla yiyecek yiyerek telafi etme ihtimaliniz yüksektir.

   

  Kaloriyi içeceklerden ziyade gıdalardan alın. Yiyecekleri çiğnemek ve yutmak daha fazla zaman alır; bu da beyninizin açlık sinyallerini işlemek için daha fazla zamanı olduğu anlamına gelir.

   

   

   

  Yeterli Protein Yememek

  Beslenmedeki protein eksikliği şişmanlatabilir. Bu önemli besin, daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olabilir. Protein, vücuda, YY, GIP ve GLP-1 peptitleri gibi tokluk hormonları üretmesini söyler. Aynı zamanda vücudun ghrelin gibi daha az açlık hormonu üretmesini söyler.

   

  Çalışmalar ayrıca yüksek proteinli bir diyetin metabolizmanızı artırmasına ve kas kütlesini korumasına yardımcı olabileceğini göstermiştir – sağlıklı bir kilo vermek için bu iki faktör önemlidir.

   

  Protein alımınızı arttırmak için yumurta, et, balık, ve mercimek gibi protein açısından zengin gıdalar yemeyi deneyin. Bunun için “En Çok Protein İçeren Besinlerin Protein Değerleri” yazısını okuyun.

   

   

   

  Yeterli Lif Tüketmemek

  Beslenmenizdeki lif eksikliği yağ depolamanıza neden olabilir. Bunun nedeni, lifin iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olmasıdır. Bir çalışma, günde ekstra 14 gram lif tüketmenin, kalori alımınızı % 10’a kadar azaltabileceğini gösterdi. Daha çok sebze, özellikle fasulye ve baklagiller yiyerek lif alımınızı artırabilirsiniz .

   

   

   

  Merdiven yerine asansör kullanmak

  İş yerindeki merdivenlerden ziyade asansöre biniyorsanız, kolay bir egzersizi kaçırıyorsunuz demektir. Araştırmalar, attığınız her 20 adım için 8 kalori yakıldığını gösteriyor. 8 kalori önemsiz gibi görünse de, pek çok kat arasında gidecekseniz, günde kolayca fazladan yüz kalori fazla yakabilirsiniz.

   

  Buna ek olarak, çalışmalar, merdiveni çıkan kişilerin genel sağlık durumunu iyileştirdiğini ve kalp ve beyin sağlığını geliştirdiğini gösteriyor.

   

   

   

  Sağlıklı Atıştırmalıklar Tüketmemek

  Açlık, insanların kilo almasının en büyük nedenlerinden biridir. İnsanlar aç olduklarında daha büyük porsiyonlar yiyebilirler. Buna ek olarak, açlık, sağlıksız gıdalar için istekliliğinizi artırabilir.

   

  Sağlıklı atıştırmalıklara sahip olmak, açlık ile mücadele etmenin ve sağlıksız gıdalar için istekliliğinizin azaltılmasına yardımcı olabilir.

   

  Yemeklerdeki porsiyon boyutlarınızı kontrol altında tutmayı unutmayın. Aksi takdirde, büyük yemeklerin yanında çok fazla sağlıklı atıştırmalık yeseniz bile bu kilonuzu etkileyebilir. Diyette Sağlıklı Atıştırmalıklar” okuyun.

   

   

   

  Çok fazla sağlıklı yağ tüketmek

  Avokado, hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar sağlıklı bir diyetin önemli bir parçasıdır. Maalesef, çok fazla tüketmek sağlıklı yağlar için de geçerlidir. Bunun nedeni, sağlıklı yağların kalorisinin yüksek olması.

   

  İlginizi Çekebilir  Dokosaheksaenoik Asit (DHA) Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Yan Etkileri

  Örneğin, bir çorba kaşığı zeytinyağı 119 kalori içerir. Yemeklerinize birden çok kaşık yağ eklerseniz, aldığınız kalori hızla artacaktır. Sağlıklı yağlar, yağsız proteinler, meyveler ve sebzeler arasında iyi bir dengeyi hedefleyin. Bu doğal olarak diyetinizi dengeleyerek günlük kalori alımınızı düşürür.

   

   

   

  İhtiyaç Listesi Yapmadan Alışveriş Yapmak

  İhtiyaç listesi belirlenmeden yapılan alışverişler, kilo almanıza neden olabilir. Bir alışveriş listesi para tasarrufu yapmanıza yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda genellikle sağlıksız olan dürtü alışverişlerini yapmanıza engel olabilir.

   

  Birkaç araştırma, bir ihtiyaç listesiyle alışveriş yapan kişilerin daha sağlıklı yemek yediklerini, daha az kiloya sahip olduklarını ve daha fazla tasarruf etme ihtimalinin daha yüksek olduğunu keşfetti.

   

   

   

  Çok fazla Sütlü Kahve İçmek

  Günlük olarak kahve tüketmek sadece enerji vermekle kalmaz, aynı zamanda antioksidanlar ve yararlı besinler ile yüklüdür.

   

  Ancak, araştırmalar kahve içenlerin, üçte ikisinin kahveye krema, şeker, süt ve diğer katkı maddeleri eklediğini ve bunun da sağlıksız olabileceğini gösteriyor. Bu, kahve alışkanlığınızın, yağ kazanmaya katkıda bulunması anlamına gelir.

   

   

   

  Yeterli Meyve ve Sebze Yememek

  Meyve ve sebzeler faydalı besleyicilerle yüklüdür aynı zamanda kalorileri de oldukça düşüktür, bu da kilo yönetimi için mükemmel bir seçenektir.

   

  Çoğu araştırma, daha fazla sebze ve meyve yiyenlerin daha sağlıklı bir ağırlıkta olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur.

   

   

   

  Çok Fazla Salata Sosu Tüketmek

  Tek bir porsiyon salata sosu, tüm salatanızdan daha fazla kalori içerebilir. Salata sosunu yakmak için orta bir hızda 30 dakikalık yürüyüş yapmak gerekir. Bunun yerine, salata soslarını mümkün olduğunca azaltmaya çalışın, zira kolayca aldığınız kaloriyi artırabilirsiniz.

   

   

   

  Öğün Atlamak ve Düzensiz Yemek

  Her seferinde ve sonrasında bir yemek geciktirmek zararlı değildir, sürekli düzensiz zamanlarda yemek yemek, sağlığınıza ve kilonuza zararlı olabilir.

   

  11 kişiden oluşan bir çalışmada, bilim insanları düzenli yemek zamanları olan kişilerin bir yemekten önce daha az aç olduğunu ve bir yemekten sonra daha tok hissettiklerini buldu. Bunun anlamı, düzensiz yemek zamanı olan insanlar genellikle daha aç olacakları ve daha fazla yemek yiyebilecekleri anlamına gelir.

   

  Düzensiz beslenme zamanı olan insanlarda kronik hastalık riski yüksektir. Buna metabolik sendrom, kalp rahatsızlığı, insülin direnci ve kötü kan şekeri kontrolü de dahildir.

   

  Sonuç olarak;

  Yağ depolamanızı sağlayacak bazı küçük şeyler vardır. Yaşam tarzı değişiklikleriyle bunları değiştirebilirsiniz.

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ