En Çok Kilo Aldıran Yiyecekler

   

  Kilo almanın birçok nedeni var. En büyük nedenlerden biri çok fazla kalorili yiyecekler yemek. Bazı yiyecekler, fazla yağ, şeker ve tuz oranına sahiptir ve işlenmiştir bunlar diğerlerine göre “hızlı kilo aldıran yiyecek”lerdir.

  Bu yazıda “kilo aldıran yiyecekler listesi” verilecektir. Ayrıca “kilo aldıran yiyecekler neler”, “en hızlı kilo aldıran yiyecekler”, “aşırı kilo aldıran yiyecekler”, “kolay kilo aldıran yiyecekler”, “kilo aldıran yiyecekler ve içecekler listesi” konularından bahsedilecektir.

   

  kilo aldıran yiyecekler

   

  Çok Kilo Aldıran Yiyecek ve İçecekler

   

   

  Soda

  Şekerle tatlandırılmış içecekler temel besin maddeleri sağlamaz ve boş kalori alımına neden olur. Araştırmalar, şekerli soda içenlerin, kilo alma ihtimalinin daha yüksek olduğunu göstermektedir.

  Soda içmek, obezite riskini artırırken aynı zamanda tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve kanser riskinin artmasına da neden olur.

   

   

  Şekerli kahve

  Kahve çok sağlıklı bir içecektir. Ancak şeker veya şurupla tatlandırılmış kahveler, bir kutu kola kadar şeker içerebilir.

  Soda gibi, yüksek şeker içeriğine sahip kahve içecekleri, sağlık ve bel çevresi genişliği üzerinde olumsuz sonuçlara neden olur.

   

   

  Dondurma

  Ticari olarak yapılan dondurmaların çoğu yüksek şeker ve yağ içeriğine sahiptir. Bu nedenle dondurma “çabuk kilo aldıran yiyecekler”dendir. Dondurmayı seviyorsanız, arada bir yiyin ve sağlıklı olması açısından porsiyon başına 15 gramdan az şeker içerenleri tercih edin.

   

   

  Paket pizza

  Ticari pizzalar, özellikle gençler ve çocuklar arasında en popüler abur cuburlardan biridir. Lezzetli olmalarının yanında yağ, rafine karbonhidrat ve kalorisi yüksek olduğundan “en fazla kilo aldıran yiyecekler”dendir. Pizza seviyorsanız, evde kendiniz yapın.

   

   

  Hamur işleri

  Kurabiye, kek, börek gibi hamur işleri yüksek miktarda şeker, rafine un ve yağ içerir. Kalorileri yüksektir ve “en kilo aldıran yiyecekler”dendir.

   

   

  Patates kızartması ve patates cipsi

  Patates kızartması ve cipsi popüler atıştırmalıklardır. Patates kızartmasının 139 gramı ortalama olarak 427 kalori içerir, bu da onları yüksek kalorili bir yiyecek yapar. Yağ ve tuz içeriği aşırı yeme riskini artırır. Dahası ketçap gibi yüksek kalorili soslarla yenir.

  Kızartma gibi patates cipsinin de yağ, karbonhidrat ve tuz içeriği yüksektir ve kilo aldıran yiyeceklerin başında gelir. Patatesi kaynatmak veya pişirmek çok daha sağlıklı.

   

   

  Fıstık ezmesi

  Ticari olarak hazırlanmış yer fıstığı ezmesi; şeker, hidrojene bitkisel yağlar ve çok miktarda tuz içerir, bu da sağlıksız olduğu anlamına gelir. Kalorisi de oldukça yüksektir ve aşırı yemeye neden olabilir.

   

  İlginizi Çekebilir  GAPS Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır? Gaps Diyeti Örnek Menü

   

  Sütlü çikolata

  Bitter çikolata, kalp sağlığı ve beyin fonksiyonunu koruma da dahil olmak üzere sayısız faydaya sahiptir. Ancak ticari olarak üretilen sütlü ve beyaz çikolata çeşitleri, fazla şeker ve yağ içerir. Diğer abur cuburlar gibi, yemesi çok kolay ve lezzetlidir. Aşırı yeme sonucu kilo alımına neden olur.

   

   

  Meyve suyu

  Meyve suyu genellikle sağlıklı bir seçim olarak görülür. Ancak çoğu ticari marka, soda kadar şeker içerir. Ayrıca meyvenin kendisinde bulunan lif ve diğer besinlerden de yoksundurlar.

  Aşırı miktarda meyve suyu içmek, özellikle çocuklarda obezite riskini artırır. Meyveler daha sağlıklıdır. Meyve suyu içecekseniz, şekersiz,% 100 meyve suyu seçin.

   

   

  Ticari olarak işlenmiş diğer gıdalar

  Hazır yiyecekler, obezitenin baş suçlusudur. Bazı işlenmiş gıda türleri yüksek kalori ve düşük besin içerirler. İşlenmiş gıda tüketimini azaltmak, gereksiz kalorilerden kaçmaya ve beslenme kalitesini artırmaya yardımcı olur.

   

  Sonuç olarak;

  Kilo aldıran yiyecekler ve içecekler listesi yukarıda verilmiştir. Bunlar fazla kalorilidir, düzenli ve aşırı tüketimi zamanla kilo almaya neden olur.

   

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ