Kereviz Tohumu Fayda ve Zararları | diyetz

  Kereviz Tohumu Fayda ve Zararları

   

  Kereviz tohumu sebzenin kendisinden daha az bilinir ve yaygın tüketimi yoktur yine de lezzetli ve besleyicidir.

  Küçük, açık kahverengidir ve tadı acıdır. Doğu tıbbı, binlerce yıldır bu tohumu; bronşit, cilt hastalıkları ve grip gibi hastalıkları tedavi etmek için kullanmıştır.

   

  Kereviz tohumu nasıl elde edilir?

  Kereviz bitkisinin çiçeklerinde bulunan minik tohumlardan elde edilir. Günümüzde en çok yemeklik baharat olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, özü veya kapsül şeklinde bir takviye olarak da mevcuttur. Boyutu küçük olmasına rağmen, besin değeri yüksektir ve birçok sağlık yararı vardır.

   

  kereviz tohumu neye iyi gelir

   

  Bu yazıda “kereviz tohumu nedir”, “kereviz tohumu faydaları”, “kereviz tohumu zararları”, “kereviz tohumu ne işe yarar”, “kereviz tohumu neye yarar” gibi merak ettikleriniz hakkında bilgilendirme yapılacaktır.

   

   

  Kereviz Tohumu Besin Değeri

  Küçük boyutlarına rağmen, etkileyici bir besin profiline sahiptir. Örneğin, kalsiyum, manganez ve demir gibi harika bir mineral kaynağıdır. Bir çorba kaşığı (6.5 gram) kereviz tohumu aşağıdaki besin öğelerini sağlar:

   

  Kalori: 25 kalori

  Karbonhidrat: 2 gram

  Protein: 1 gram

  Yağ: 2 gram

  Liff: 1 gram

  Kalsiyum: Referans Günlük Alım Miktarının (RDI) % 12’si

  Çinko: RDI’nin % 6’sı

  Manganez: RDI’nin % 27’si

  Demir: RDI’nin % 17’si

  Magnezyum: RDI’nin % 9’u

  Fosfor: RDI’nın % 5’i

   

  Bu tohumların kalorisi düşük olmasına rağmen eşit miktarda karbonhidrat, protein ve yağ sağlayan dengeli bir makro besin profiline sahiptir.

   

   

  Kereviz Tohumunun Faydaları

   

   

  Kemik sağlığına faydalıdır

  Kemiklerin sağlıklı ve güçlü olması için çeşitli vitamin ve mineraller gerekir. Kereviz tohumu bu önemli besinlerin çoğunu içerir. Bu tohumda kemik sağlığı, kemik dokusu ve kıkırdak oluşumu için gerekli olan kalsiyum, manganez, magnezyum ve fosfor bulunur.

   

   

  Kırmızı kan hücresi oluşumunu sağlar

  Demir, kırmızı kan hücrelerinin üretilmesi için gerekli bir mineraldir. Kırmızı kan hücreleri, ciğerlerden vücudun diğer bölgelerine oksijen taşır.

  Kereviz tohumu, hem erkekler hem de kadınlar için harika bir demir kaynağıdır. Besinlerden yeterli miktarda demir almadan, vücut yeterli kırmızı kan hücresi üretemez.

  Sonuç olarak, demir eksikliği anemisi gelişebilir. Demir eksikliği, dünyadaki en yaygın mikro besin eksikliğidir. Kereviz tohumu heme olmayan demir içerir. Bu tip demir, hayvansal ürünlerdeki heme demirden farklıdır ve % 10 daha düşük bir oranda emilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Ekşi Yiyecekler Nelerdir?

   

  Kan şekeri seviyesini düzenler

  Magnezyum, vücutta kan şekeri seviyesini dengelemek gibi birçok fonksiyona sahiptir. Sağlıklı kan şekeri seviyelerini korumak, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riskini azaltmak için önemlidir.

  Kereviz tohumu, büyük bir magnezyum kaynağıdır. Magnezyum, kan şekeri kontrolünde önemli bir rol oynar ve hücrelerin kan şekeri seviyelerini düzenleyen bir hormon olan insüline tepkisini arttırmaya yardımcı olur.

   

   

  Bakterilerle savaşır

  Bu tohumların özü, anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Örneğin, bir test tüpü çalışması; kereviz tohumu özünün, bazı kişilerin sindirim kanallarında bulunan ve mide ülserine yol açabilen H. pylori bakterileriyle savaştığını tespit etmiştir.

   

   

  Antioksidan özellikleri vardır

  Kereviz tohumu özü, antioksidan özelliklere sahiptir. Antioksidanlar, serbest radikal denilen moleküllerin neden olduğu hücresel hasarı önleyen bileşiklerdir. Vücudun sağlıklı bir şekilde korunması için sağlıklı bir antioksidan ve serbest radikal dengesi gerekir.

   

   

  Adet kramplarını rahatlatır

  Bu tohumlar adet akışını kolaylaştırmak ve adet döngüsünü düzenlemek için kullanılmaktadır. Tohumlar, endokrin sisteme etki eden ve adet düzensizliği semptomlarını hafifletmeye yardımcı olan apiol adı verilen bir bileşik içerir.

  Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, kereviz tohumu özü ile birlikte anason tohumu özü ve safran özü, adetin ilk birkaç günü boyunca günde 3 kez kullanıldığında, adet ağrıları ve kramplarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

   

   

  Diüretik olarak davranır

  Kereviz tohumu, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur ve ürik asit ve fazla sudan kurtulmaya yardımcı olur, böylece suyun tutulmasını önler.

   

   

  Hazımsızlığı rahatlatır

  Bu tohumlar hazımsızlık ve şişkinlik tedavisinde çok etkilidir. Günde bir kere su ile yaklaşık 1/4 çay kaşığı kereviz tohumu özü alınması, mide rahatsızlıklarından kurtulmaya yardımcı olabilir.

   

   

  Kereviz tohumu zayıflatır mı?

  Bu minik tohumlar, metabolizmayı hızlandırmaya ve kilo vermeye yardımcı olur. Bu nedenle kereviz tohumu çayı kilo vermek için kullanılır.

  Düzenli yapılan egzersize ek olarak bu çaydan yarım bardak içmek, ağırlığın belirgin şekilde düşmesine yardımcı olabilir.

   

  kereviz tohumu kapsülü

   

  Kereviz Tohumu Nasıl Yenir?

  Bu tohum, birçok kullanım alanı olan çok yönlü bir baharattır. Tüm tohumlar, ezilmiş veya öğütülmüş baharat olarak satılır. Öğütülmüş kereviz tohumu, kereviz tozu olarak adlandırılır.

  Bu tohumların tadı kereviz sapına benzer. Çorbalar, sebze yemekleri veya ev yapımı salata soslarını hazırlamak için kullanılır.

  Tohumların çayı da yapılır. Kereviz tohumu çayı yapmak için; 1 yemek kaşığı (6.5 gram) öğütülmüş tohumun üzerine kaynar su dökün ve yaklaşık 10 dakika karışımın demlenmesini bekleyin. En son olarak, tohumları süzün ve çayı için.

   

  İlginizi Çekebilir  Çiğ ve Kavrulmuş Kuruyemiş; Hangisi Daha Sağlıklı?

   

  Kereviz Tohumunun Zararları

  Bu tohumlar, en çok yemek baharatı olarak kullanılsa da, kereviz tohumu hapı, kapsülü, ekstresi şeklinde diğer tamamlayıcı formlarda da bulunur. Bu formlar konsantre bir doz sunar.

  Pişirmede kullanılan tohumun baharatı normal miktarlarda güvenlidir. Ancak yukarıda sayılan konsantre formlar kullanılacaksa bazı konularda dikkatli olmak gerekir.

  Uzmanlar hamilelerin kereviz tohumu takviyesi kullanmalarını tavsiye etmez çünkü uterus kanamasına ve düşüğe neden olabilir.

  Düşük kan şekeri, akut böbrek iltihabı veya kereviz tohumu veya huş ağacı polenine alerjisi olan kişiler de bu formlardan kaçınmalıdır.

  Ayrıca belirli ilaçlarla da etkileşime girebilir. Bu nedenle, takviye almadan önce doktora danışmak gerekir.

   

  Sonuç olarak;

  Kereviz tohumu, çok yönlü bir baharat ve konsantre bir besin kaynağıdır. Özellikle kalsiyum, demir ve manganez gibi çeşitli mineraller bakımından zengindir.

  Diğer şeylerin yanı sıra, bu tohumlardaki mineraller kemik sağlığını korur ve kan şekerini düzenler. Kereviz tohumunu çorba, garnitür ve hatta sıcak çaylara ekleyerek tüketebilirsiniz.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ