Kereviz Suyu Neye İyi Gelir, Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları | diyetz

  Kereviz Suyu Neye İyi Gelir, Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

   

  Kereviz suyu, besin zenginliği açısından harika bir seçenektir. Hafiftir ve ferahlatıcı bir etkisi vardır. Çok fazla kalori sağlamadan, enerji verir. 

  Yazıda “kereviz suyu nelere iyi gelir, neye yarar”, “kereviz suyu nasıl hazırlanır” sorularının cevaplarını bulacaksınız.

  Kereviz suyu besin değeri

  Kereviz suyu önemli besinlerle doludur. 1 bardak (240 mL) aşağıdaki besin içeriğine sahiptir:

   

  Kalori: 42.5

  Protein: 2 gram

  Karbonhidratlar: 9.5 gram

  Lif: 4 gram

  Şeker: 5 gram

  Kalsiyum: Günlük Değerin % 8’i (DV)

  Magnezyum: DV’nin % 7’si

  Fosfor: DV’nin % 5’i

  Potasyum: DV’nin % 14’ü

  Sodyum: DV’nin % 9’u

  A Vitamini: DV’nin % 7’si

  C Vitamini: DV’nin % 16’sı

  K Vitamini: DV’nin % 74’ü

   

  Ayrıca, bakır, çinko, folat, biyotin ve çok sayıda B vitamini gibi küçük miktarlarda mikro besinler sunar. Vücudumuzdaki inflamasyonu ve oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabilecek flavonoid antioksidanlar açısından da zengindir.

   

   

  Kereviz Suyunun Faydaları

  Bu sağlıklı sebzenin suyu, çiğ, işlenmemiş sebzelerin sahip olduğu yararlı lifler içerir. Ayrıca çoğunluğu su olduğu için vücudu nemli tutar. İşte, kereviz suyu faydası:

   

   

  kereviz suyunun faydaları

   

   

  Kan basıncını düşürür

  Çalışmalar bu sebzenin ekstrelerinin anti-hipertansif özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Kereviz, arter duvarlarının dokularını rahatlatan bir fitokimyasal içerir. Bu kan akışının hızlanmasını sağlar ve kan basıncını düşürür.

   

   

  Kemoterapinin etkilerine karşı korur

  Bu sebzenin aktif bileşenleri bazı ilaçların etkisini değiştirebilir. 2009 tarihli bir hayvan çalışması, kereviz suyunun kanseri tedavi etmek için kullanılan bir kemoterapi ilacı olan doksorubisin ile kullanıldığında koruyucu etkilere sahip olduğunu ortaya koymuştur. 

  Oksidatif strese karşı korur. Oksidatif stres serbest radikaller ve antioksidanların dengesizliğinden kaynaklanır.

   

   

  Kronik hastalıkların önlenmesi

  Bu sebze, flavonoidlerin ana besin kaynaklarından biridir. Bilim insanları flavonoidler ve kronik hastalıkların önlenmesi arasındaki ilişkiyi incelemişlerdir.

  Daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır ancak 2014’te yapılan bir çalışma, kerevizden izole edilen bir flavonoidin, sağlık üzerinde yararlı bir etki gösteren antioksidan aktiviteye sahip olduğunu bulmuştur.

   

   

  Oksidatif stresi en aza indirir

  Bir başka çalışmada, bu sebzeden elde edilen flavonid ekstresinin sıçanlarda oksidatif stresi azalttığı bulunmuştur.

   

  İlginizi Çekebilir  Aloe Vera Yenir mi? Aloe Vera Jel Nasıl Yapılır?

   

  Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir

  Kerevizde bulunan flavonoidlerin anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu belirtilmektedir. 2012’de yapılan bir çalışma, özellikle sebze sularının flavonoidler üzerindeki etkisini incelemiştir. Sonuçlar, sebze suyunun flavonoid tüketiminin etkili bir yolu olduğunu göstermiştir.

   

   

  Böbrek sağlığını korur

  Kereviz suyu iki temel mineral içerir – sodyum ve potasyum. Bu mineraller vücut sıvısını düzenleyici görev görür. Bu nedenle, kereviz suyu mükemmel bir idrar söktürücüdür.

  İdrar üretimini kolaylaştırır ve İYE (idrar yolu enfeksiyonları) veya böbrek problemlerini önler. 

   

   

  Kereviz suyunun saça faydaları

  Kereviz suyu en iyi detoks içeceklerinden biridir. Serinletici ve alkalize edicidir. Vücuttaki toksinleri yok ettiğinden, bu etki saçlarda fark edilir.

  Gerekli egzersiz ve dengeli beslenme ile birlikte içildiğinde, kereviz suyu saçların uzamasını sağlar.

   

   

  Kereviz Suyunun Cilde Faydaları

   

  Sivilce tedavisi

  Birçok kişi kereviz suyunun sivilceyi iyileştirebileceğini söylese de, hiçbir çalışma bunu kanıtlamamıştır.

  Ancak kereviz suyu, başka nedenlerden dolayı akne semptomlarını hafifletebilir. Kereviz suyunun şekeri düşüktür ve soda, özel kahveler ve enerji içecekleri gibi şekerli içeceklerin yerini aldığında akneyi azaltır.

  Şekerli içecekleri kereviz suyuyla değiştirmek, daha az şeker tüketimi ve daha fazla lif nedeniyle sivilcede bir azalma yaşanır.

  Ayrıca, kereviz suyu, inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabilecek zengin bir vitamin, mineral ve antioksidan kaynağıdır.

  Aknenin inflamatuar bir durum olduğu göz önüne alındığında, anti-inflamatuar gıdalar yemek, oksidatif stresi ve akneye neden olan insülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1) gibi hormon seviyelerini azaltır.

   

   

  Cildi nemlendirir

  Kereviz suyu yüksek oranda sudan oluşur ve bu nedenle cildi nemlendirmeye yardımcı olur.

  Gün boyunca yeterli miktarda sıvı içmek, hidrasyon seviyelerinin korunmasına yardımcı olur. Vücudun susuz kalması, cildi donuk gösterir ve bu da ince çizgileri ve kırışıklıkları geliştirir.

  Kereviz suyu içmek, iyi bir nemlendirme sağlayacağı için cildin taze görünmesine yardımcı olur.

   

   

  Ciltteki besin varlığını artırır

  Kereviz suyu cilde gönderilen besin miktarını artırır. Nemlendirici etkisi, cilt dahil olmak üzere vücuttaki besin maddelerinin dağıtılmasına ve atık ürünlerin çıkarılmasına yardımcı olur.

  Ayrıca, kereviz suyu, lif, magnezyum, çinko ve A, B, C ve K vitaminleri gibi cilt sağlığını destekleyen besinler içerir. Örneğin, C vitamini kollajen sentezinde önemli bir rol oynarken, çinko yara iyileşmesi için önemlidir.

   

   

  Şeker içeriği düşüktür

  Şekerli içecekler yerine kereviz suyu içmek cilde fayda sağlar. Şekerli yiyecek ve içecekler cildin yaşlanmasına neden olur.

  Kereviz suyu gibi şeker miktarı düşük yiyecekler, genel şeker alımını azaltarak, cilt sağlığını korur.

   

  İlginizi Çekebilir  Mavi Java Muzu Faydaları ve Besin Değeri Nedir?

   

  Kereviz Suyunun Zararları

   

  Döküntüler ve ışığa duyarlılık

  Kereviz ışığa duyarlı hale getirme özelliklerine sahiptir. Furocoumarin ailesine ait psoralen adı verilen aktif maddeler içerir.

  Furocoumarin bakımından zengin gıdalar fototoksisiteyi tetikleyebilir. Bu nedenle, kereviz suyu içerseniz veya sık sık yerseniz cilt döküntüleri ve ışığa duyarlılık gelişebilir.

   

  Böbreklere zarar verebilir

  Çok fazla kereviz suyu içmek böbreklere zarar verebilir. Kereviz, pancar, marul, ıspanak, ravent vs. yüksek miktarda diyet oksalatlarına sahiptir (100 gr kereviz 190 mg oksalat içerir).

  Oksalat molekülleri vücudumuzdaki kalsiyum iyonlarıyla etkileşime girerek kalsiyum oksalat birikintileri yani böbrek taşları oluşturur. Bu taşlar böbreklerin çalışmasını etkiler. Böbreklerde kalsifikasyon inflamasyonunu tetikler.

   

   

  Kereviz Suyu Yapımı

   

  Malzemeler

  – 2 ila 3 taze sap kereviz

  – Bir meyve sıkacağı veya bir blender

   

  Kereviz Suyu Tarifi

  Sebzeyi temizleyin ve yapraklarını çıkarın. Meyve sıkacağına alın ve sıkın. Suyunu taze için. Meyve sıkacağı yoksa blender de kullanabilirsiniz. Kereviz sapını püre haline getirdikten sonra, posasını süzmek için bir bez veya süzgeç kullanabilirsiniz.

  Lezzet ve besin içeriğini iyileştirmek için limon suyu, zencefil veya yeşil elma da ekleyebilirsiniz.

   

   

  Kereviz Suyu Nasıl İçilir?

  Birkaç buz küpü ekleyerek soğuk tüketebilir veya oda sıcaklığında içebilirsiniz. Taze olarak tüketebilir veya daha sonra içmek için de saklayabilirsiniz. Kapağını sıkıca kapatın ve iki güne kadar buzdolabında saklayın.

   

   

  Kereviz Suyu Zayıflatır mı? Kereviz Suyu ile Zayıflama

  Her sabah kereviz suyu içmek, sağlığa faydalıdır ve bunun yanında zayıflamaya yardımcı olduğu da iddia edilmektedir. Peki gerçekten kereviz suyu zayıflatır mı

   

   

  kereviz suyu ile kilo verme

   

   

  Kereviz suyu zayıflama

  Kereviz suyunun, bağırsak ve cilt sağlığı dahil olmak üzere çeşitli yararları vardır. Aynı zamanda zayıflamaya yardımcı olduğu belirtilmekte ve diyet yapanlar arasında popüler bir içecek olarak tüketilmektedir.

  Kereviz; folat, potasyum, manganez ve A, C ve K vitaminleri dahil olmak üzere çok sayıda besin bakımından zengindir. Aynı zamanda harika bir riboflavin, B6 vitamini, pantotenik asit, kalsiyum, magnezyum ve fosfor kaynağıdır.

  Kerevizin suyunu çıkarırken, bitki lifi çıkarıldığı için ağırlık başına bu besinlerden daha fazlasını tüketirsiniz.

  Kereviz suyu tek başına tüketilebilir veya yeşil smoothie‘ler gibi diğer içeceklere eklenebilir. Bu içecekler genellikle çeşitli meyve ve sebzelerden oluşur.

  Bunlara ilave olarak smoothie içeceklerine, yoğurt veya protein tozu gibi protein kaynakları veya avokado gibi yağ kaynaklarını ekleyebilirsiniz.

   

  İlginizi Çekebilir  Huş Ağacı Suyu Nedir? Faydaları ve Zararları

   

  Kereviz suyu kilo verdirir mi?

  Kereviz suyunun kilo vermeye yardımcı olduğu belirtiliyor. Her sabah aç karnına kereviz suyu içmenin, karaciğerde depolanan yağ hücrelerini parçalayıp çözdüğü iddia ediliyor. Ancak bu iddialar bilimsel çalışmalarla desteklenmiyor.

  Yine de kereviz suyu başka yollarla zayıflamaya yardımcı olabilir. Örneğin bu sebze suyunun 475 ml’si 85 kaloridir. Bu kahve ve şekerli içecekler gibi yüksek kalorili içeceklerin yerine tüketildiğinde daha az kalori almayı sağlar.

  Ek olarak, öğünlerden önce kereviz suyu gibi düşük kalorili içeceklerin içilmesi, iştahı azaltarak, öğünlerde daha az yemeye ve daha az kalori tüketmeye neden olur. Bu yönüyle zayıflamada etkilidir.

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ