Kereviz Suyu Neye İyi Gelir, Nasıl Yapılır? Kereviz Suyunun Faydaları ve Zararları | diyetz

Kereviz Suyu Neye İyi Gelir, Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır? Kereviz Suyunun Faydaları ve Zararları

 

Kereviz suyu, güne besin zenginliği eklemek için harika bir yoldur. Hafiftir ve ferahlatıcı bir etkisi vardır. Çok fazla kalori sağlamadan, enerji verir. 

Aşağıda “kereviz suyu nelere iyi gelir, neye yarar”, “kereviz suyu nasıl hazırlanır” sorularının cevaplarını bulacaksınız.

Kereviz suyu besin değeri

Bir bardak kereviz suyu kalori olarak yaklaşık 40 kaloridir. Ayrıca aşağıdaki önemli besinlere sahiptir:

 

– A, K ve C vitaminleri

– Beta karoten

– Flavonoidler

– Bitkisel besinler

– Kalsiyum

– Demir

– Magnezyum

– Fosfor

– Potasyum

 

 

 

Kereviz Suyunun Faydaları

Bu sağlıklı sebzenin suyu, çiğ, işlenmemiş sebzelerin sahip olduğu yararlı lifler içerir. Ayrıca çoğunluğu su olduğu için vücudu nemli tutar. İşte, kereviz suyu faydası:

 

 

Kan basıncını düşürür

Çalışmalar bu sebzenin ekstrelerinin anti-hipertansif özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Kereviz, arter duvarlarının dokularını rahatlatan bir fitokimyasal içerir. Bu kan akışının hızlanmasını sağlar ve kan basıncını düşürür.

 

kereviz suyunun faydaları

 

Kemoterapinin etkilerine karşı korur

Bu sebzenin aktif bileşenleri bazı ilaçların etkisini değiştirebilir. 2009 tarihli bir hayvan çalışması, kereviz suyunun kanseri tedavi etmek için kullanılan bir kemoterapi ilacı olan doksorubisin ile kullanıldığında koruyucu etkilere sahip olduğunu ortaya koymuştur. Oksidatif strese karşı korur. Oksidatif stres serbest radikaller ve antioksidanların dengesizliğinden kaynaklanır.

 

 

 

İlginizi Çekebilir  Nişasta İçeren Besinler

Kronik hastalıkların önlenmesi

Bu sebze, flavonoidlerin ana besin kaynaklarından biridir. Bilim insanları flavonoidler ve kronik hastalıkların önlenmesi arasındaki ilişkiyi incelemişlerdir. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır ancak 2014’te yapılan bir çalışma, kerevizden izole edilen bir flavonoidin, sağlık üzerinde yararlı bir etki gösteren antioksidan aktiviteye sahip olduğunu bulmuştur.

 

 

 

Oksidatif stresi en aza indirir

Bir başka çalışmada, bu sebzeden elde edilen flavonid ekstresinin sıçanlarda oksidatif stresi azalttığı bulunmuştur.

 

 

 

Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir

Kerevizde bulunan flavonoidlerin anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu belirtilmektedir. 2012’de yapılan bir çalışma, özellikle sebze sularının flavonoidler üzerindeki etkisini incelemiştir. Sonuçlar, sebze suyunun flavonoid tüketiminin etkili bir yolu olduğunu göstermiştir.

 

 

 

Kereviz suyu cilt ve saç için faydalıdır

Kereviz suyu en iyi detoks içeceklerinden biridir. Serinletici ve alkalize edicidir. Vücuttaki toksinleri yok ettiğinden, bu etki cilt ve saçlarda fark edilir.

Gerekli egzersiz ve dengeli beslenme ile birlikte içildiğinde, kereviz suyu saçların uzamasını sağlar. Ayrıca ciltteki sivilceleri, lekeleri ve diğer yaşlanma belirtilerini yok etmeye yardımcı olur.

 

 

 

Böbrek sağlığını korur

Kereviz suyu iki temel mineral içerir – sodyum ve potasyum. Bu mineraller vücut sıvısını düzenleyici görevi görür. Bu nedenle, bu sebze suyu mükemmel bir idrar söktürücüdür.

İdrar üretimini kolaylaştırır ve İYE (idrar yolu enfeksiyonları) veya böbrek problemlerini önler. 

 

 

 

Kereviz Suyunun Zararları

 

Döküntüler ve ışığa duyarlılık

Kereviz ışığa duyarlı hale getirme özelliklerine sahiptir. Furocoumarin ailesine ait psoralen adı verilen aktif maddeler içerir. Furocoumarin bakımından zengin gıdalar fototoksisiteyi tetikleyebilir. Bu nedenle, kereviz suyu içerseniz veya sık sık yerseniz cilt döküntüleri ve ışığa duyarlılık gelişebilir.

 

İlginizi Çekebilir  Uykuda Zayıflamak Mümkün mü? Uyurken Kilo Vermenin Yolları

Böbreklere zarar verebilir

Çok fazla kereviz suyu içmek böbreklerine zarar verebilir. Kereviz, pancar, marul, ıspanak, ravent vs. yüksek miktarda diyet oksalatlarına sahiptir (100 gr kereviz 190 mg oksalat içerir). Oksalat molekülleri vücudumuzdaki kalsiyum iyonlarıyla etkileşime girerek kalsiyum oksalat birikintileri yani böbrek taşları oluşturur. Bu taşlar böbreklerin çalışmasını etkiler. Böbreklerde kalsifikasyon inflamasyonunu tetikler.

 

 

Kereviz Suyu Yapımı

 

Malzemeler

  • 2 ila 3 taze sap kereviz
  • Bir meyve sıkacağı veya bir blender

 

Kereviz Suyu Tarifi

Sebzeyi temizleyin ve yapraklarını çıkarın. Meyve sıkacağına alın ve sıkın. Suyunu taze için. Meyve sıkacağı yoksa blender de kullanabilirsiniz. Kereviz sapını püre haline getirdikten sonra, posasını süzmek için bir bez veya süzgeç kullanabilirsiniz.

 

Kereviz Suyu Nasıl İçilir?

Birkaç buz küpü ekleyerek soğuk tüketebilir veya oda sıcaklığında içebilirsiniz. Taze olarak tüketebilir veya daha sonra içmek için de saklayabilirsiniz. Kapağını sıkıca kapatın ve iki güne kadar buzdolabında saklayın.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ