Keratin Nedir, En Çok Hangi Besinlerde Bulunur?

  Keratin Nedir, En Çok Hangi Besinlerde Bulunur?

  Keratin, saçlar, cilt ve tırnaklarda bulunan bir tür yapısal proteindir.

  Cildin yapısını korumak, yara iyileşmesini desteklemek, saçları ve tırnakları sağlıklı ve güçlü tutmak için özellikle önemlidir.

  Keratin takviyeleri saç dökülmesini önlemeye, tırnakların uzamasını hızlandırmaya ve cilt dokusunu iyileştirmeye yardımcı olduğu söylenmektedir. Takviyeye ihtiyaç kalmadan bazı sağlıklı yiyecek yemek de, doğal olarak vücudun keratin sentezini destekleyebilir.

  İşte “keratin hangi besinlerde var?” sorusunun cevabı…

  Keratin Nedir?

  Keratin saçı, cildi ve tırnakları içeren doğal bir elementtir. Tüm bu hücreler için temel yapı taşı olan lifli bir proteindir.

  Hayvan dünyasında keratin ayrıca saç, deri ve tırnakların hayvan eşdeğerleri olan toynaklarda, boynuzlarda, tüylerde ve yünde bulunur.

  İki ana keratin türü vardır.

  İnsan derisinde, saçında ve tırnaklarında bulunan türe alfa-keratin denir. Tüm keratin hücreleri, kükürt içeren bir amino asit olan büyük miktarlarda sistein içerir.

  Beta-keratin, hayvan postlarında, gaga ve pençeler gibi vücut dış kısımlarında bulunur.

  Güçlü olduğu için keratin, sağlıklı saçlar için temel bir yapı taşıdır.

  Saçlar kırılgan veya cansız olduğunda, muhtemelen vücutta saçı sağlıklı tutmak için gereken keratin eksikliği vardır.

  Keratin İçeren Yiyeceklerin Faydaları

  Protein, aşağıdakiler dahil olmak üzere vücudun büyümesi ve onarımı için önemlidir:

  – Kaslar

  – Kemikler

  – Cilt

  – Tendonlar

  – Bağlar

  – Saç

  – Gözler

  – Dokular

  Özellikle keratin, hücrelerin saç, deri ve tırnaklarda yapılmasına yardımcı olur. Daha güçlü ve daha dayanıklı olmasını sağlar ve sürtünmeden dolayı dokulara verilen zararı azaltmaya yardımcı olur.

  Keratin ayrıca şu durumlara yardımcı olur:

  – Hücrelerin boyutunu düzenler.

  – Hücrelerin hareket etmesine, büyümesine ve bölünmesine izin verir.

  – Yaraları iyileştirir.

  Keratin Üretimine Yardımcı Olan Besinler

  Bazı besinler vücudun keratin üretmesine yardımcı olur, cilt, saç, tırnak ve diğer dokuların sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

  b7 vitamini nelerde var

  Biyotin

  Biotin, keratin üretiminde önemli bir rol oynar, saç ve tırnakların sağlıklı büyümesini destekleyebilir.

  L-sistein

  L-sistein bir amino asittir ve keratinin bir bileşenidir. Sistein ayrıca kolajen oluşturmak, cildin elastikiyetini korumak ve vücudun kullanabilmesi için biyotini metabolize etmek için de önemlidir.

  Çinko

  Çinko, cilt sağlığı için önemli bir besindir. Keratin üreten hücreler olan keratinositlerin çoğalmasını destekler.

  C vitamini

  C vitamini, keratinosit oluşumunu destekler ve cildi oksidatif stresten korumaya yardımcı olur.

  Aynı zamanda cilt bariyerinde kolajen oluşturmaya yardımcı olur ve kırışıklıklar üzerinde yaşlanmayı geciktirici etkisi olabilir.

  A vitamini

  A vitamini, keratinositlerin gelişimi için gereklidir.

  Keratin Hangi Yiyeceklerde Var?

  her gün yumurta yemenin faydaları

  Yumurta

  Yumurta yemek, doğal olarak keratin üretimini artırmanın mükemmel bir yoludur.

  Yumurta, keratin sentezinde yer alan temel bir besin olan harika bir biyotin kaynağıdır. Bir pişmiş yumurta bu besinden 10 mcg sağlar.

  Dahası, yumurta proteini, 50 gramlık bir yumurtada bulunan 6 gram proteinle keratin üretimini teşvik eder.

  Soğan

  Soğan keratin üretimini artırmak için de harika bir yiyecektir.

  Bu kök sebze, vücudun L-sistein adı verilen bir amino aside dönüştürdüğü bir bitki antioksidanı olan N-asetilsistein bakımından özellikle yüksektir – bir keratin bileşeni.

  Soğan ayrıca sağlıklı saç köklerini korumak için gerekli temel bir mikro besin olan folat da sağlar.

  Somon balığı

  Somon balığı, proteinle doludur ve 85 gramlık porsiyon yaklaşık 17 gram protein sağlar. Aynı zamanda keratin üretimini destekleyen bir başka önemli besin olan mükemmel bir biotin kaynağıdır.

  Bu balık aynı zamanda, saç uzamasını iyileştirmeye, saç yoğunluğunu arttırmaya yardımcı olur ve ek formda kullanıldığında saç dökülmesine karşı koruma sağladığı gösterilen kalp sağlığı açısından sağlıklı bir yağ türü olan omega 3 yağ asitlerinde de yüksektir.

  Tatlı patates

  Tatlı patates, en canlı sebzelerden biri olmanın yanı sıra oldukça besleyicidir ve keratin üretimini teşvik etmek için harikadır.

  Provitamin A karotenoidleri bakımından özellikle yüksektir. Beta karoten gibi Provitamin A karotenoidleri de vücutta A vitaminine dönüştürülür.

  Orta boy bir tatlı patates (yaklaşık 150 gram) 1,150 mcg – DV’nin% 100’ünden fazlasını – provitamin A sağlar. A vitamini, keratin sentezini destekler, cilt ve saç sağlığı için gereklidir.

  Bu turuncu kök sebzenin her porsiyonu doyurucu bir dozda potasyum, manganez, B6 ve C vitaminleri içerir.

  ay çekirdeği kalori

  Ay çekirdeği

  Ay çekirdeği tuzlu, doyurucu ve lezzetlidir. Ayrıca keratin üretimini desteklemek için harika bir biotin ve protein kaynağıdır. 

  Ay çekirdeği ayrıca E vitamini, bakır, selenyum ve pantotenik asit dahil olmak üzere çeşitli diğer mikro besinler bakımından zengindir.

  Mango

  Güney Asya’ya özgü bir meyve olan mango, keratin sentezini destekler. Özellikle, bu tropikal çekirdekli meyvenin 165 gramı 89 mcg – DV’nin yaklaşık % 10’u – provitamin A ile doludur.

  Mango ayrıca cilt ve saç sağlığı için gerekli olan C vitamini ve folat sağlar.

  Sarımsak

  Soğan gibi sarımsak da, vücudun keratinde bulunan bir amino asit olan L-sisteine ​​dönüştüğü bol miktarda N-asetilsistein içerir.

  İnsanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bazı araştırmalar sarımsağın cilt sağlığına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Örneğin, bir test tüpü çalışması, sarımsak ekstraktının keratin üretiminden sorumlu olan keratinosit hücrelerini ultraviyole hasarından koruduğunu buldu.

  Test tüpü ve hayvan çalışmaları ayrıca bu popüler sebzenin yara iyileşmesini destekleyebileceğini, mikrobiyal enfeksiyonlarla savaşabileceğini ve yaşlanmanın belirtilerini yavaşlatabileceğini ortaya koydu.

  Sarımsak ayrıca manganez, B6 vitamini ve C vitamini de içerir.

  kale bitkisi nedir

  Kale lahanası

  Kale lahanası, etkileyici besin profili ile bilinir. Bu yapraklı yeşil sebze, keratin sentezini destekleyen iyi bir provitamin A kaynağıdır.

  Aynı zamanda antioksidan görevi de gören suda çözünür bir besin olan harika bir C vitamini kaynağıdır. Bu vitamin aynı şekilde cildin gücünü, yapısını ve elastikiyetini koruyan bir protein türü olan kolajen üretimini uyarmaya yardımcı olur.

  Brokoli

  Brokoli, keratin sentezi için gerekli olan kükürt ve diğer besinleri içeren başka bir besindir. Bir bardak haşlanmış brokolide 123.40 mg C vitamini ve 4.66 g protein dahil çok sayıda besin bulunur.

  Bir fincan buharda pişirilmiş brokoli sadece 43 kalori içerir. Bu, keratin ve lif seviyelerini artırmak isteyenler için oldukça ideal bir yiyecektir.

  Brüksel lahanası

  Brüksel lahanası vücutta keratin üretimi için gerekli olan sülfürün yanı sıra C Vitamini (96.72 mg) ve protein (3.98 g) sağlar.

  Besinlerle yüklü Brüksel lahanası ayrıca diğer besin maddelerinin yanı sıra kalsiyum, potasyum, K vitamini ve demir içerir. Bir porsiyon Brüksel lahanası 60 kalori içerir.

  Sığır karaciğeri

  Sığır karaciğeri, en konsantre biotin kaynaklarından biridir ve doğal olarak keratin üretimini artırmak için harikadır.

  Sığır karaciğeri ayrıca B12 vitamini, folat, riboflavin ve demir gibi diğer birçok vitamin ve mineral için mükemmel bir kaynaktır.

  havuç ne vitamini

  Havuç

  Havuç, kereviz, maydanoz ve yaban havucu ile yakından ilişkili oldukça besleyici bir kök sebzedir.

  128 gram havuç 1.070 mcg ile provitamin A bakımından yüksektir. Bu, DV’nin % 100’ünden fazlasıdır.

  Ayrıca saç, cilt ve tırnak sağlığını desteklemek için kolajen sentezini destekleyen C vitamini ile yüklüdür. Ayrıca bu vitamin yara iyileşmesine yardımcı olur, iltihabı hafifletir ve cilt hasarına karşı korur.

  Ek olarak havuç bol miktarda biotin, B6 vitamini, potasyum ve K1 vitamini sunar.

  Papaya

  A vitamini bakımından zengin (doğrudan keratin üretimiyle bağlantılı) olan papaya, hücre yenilenmesi ve doku iyileşmesi için gereklidir, cildin gür ve yumuşak kalmasına yardımcı olur. Ayrıca sivilce ile mücadeleye yardımcı olur.

  Hindi göğsü

  Hindi göğsü, cildin ve saçın güçlenmesine ve parlamasına yardımcı olan protein açısından zengin bir besindir.

  Fasulye

  Fasulye, çinko ve lif açısından zengin bir besindir, sağlıklı cildin bakımı ile ilgilidir çünkü iyileşme süreci ve kolajen üretimi ile bağlantılı olduğu gibi keratin üretimini de teşvik eder.

  Mercimek

  Fasulye gibi mercimek de çinko açısından zengindir ve cildin sağlığı ve bakımı için önemlidir.

  Sonuç olarak;

  Keratin, saçın, cildin ve tırnakların sağlığını artıran bir protein türüdür.

  Protein, biotin ve A vitamini dahil olmak üzere keratin sentezi için birkaç spesifik besin gereklidir.

  Bu besinler açısından zengin yiyeceklerle dolu dengeli bir beslenme, vücutta keratin üretimini artırmaya yardımcı olabilir.

  Bu yiyecekler sadece saç, cilt ve tırnak sağlığını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda diğer birçok faydalı besin açısından da zengindir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ