Kepekten Kurtulmak için Doğal Çareler | diyetz

Kepekten Kurtulmak için Doğal Çareler

 

 

Kepek insanların% 50’sini etkiler. Kaşıntılı bir kafa derisi ve pullanma bu durumun belirtileridir ancak kafa derisi ve karıncalanma ciltte yağlı lekeler gibi diğer belirtilere de neden olabilir.

 

Kepeğin altta yatan nedenleri arasında kuru cilt, seboreik dermatit, saç ürünlerine duyarlılık ve kafa derisinde yaşayan spesifik bir mantar türünün büyümesi yer almaktadır.

 

Kepeği tedavi etmek için tasarlanmış çok sayıda reçetesiz ürün bulunurken, sadece doğal ilaçlar etkili olabilir.

 

Doğal olarak kepekten kurtulmak için bu basit ev ilaçlarına göz atın…

 

Çay ağacı yağı

Tarihsel olarak, çay ağacı yağı , akne ila sedef hastalığına kadar çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır.

 

Kepek semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek güçlü anti-mikrobiyal ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu da kanıtlanmıştır.

 

Bir gözden geçirme çalışmasına göre, çay ağacı yağı hem seboreik dermatit hem de kepek oluşumuna neden olabilen mantarın spesifik türüne karşı etkilidir.

 

Başka bir 4 haftalık çalışma, çay ağacı yağının kepek üzerine etkilerini, günde 5 kez % 5 çay ağacı yağı veya bir plasebo içeren şampuanla tedavi ederek incelemiştir.

 

Çalışmanın sonunda, çay ağacı yağı, semptomların şiddetini % 41 oranında azalttı ve yağlılık ve kaşıntıyı artırdı.

 

Çay ağacı yağının hassas deride tahrişe neden olabileceğini unutmayın. Çay ağacı yağını doğrudan cilde uygulamadan önce, Hindistan cevizi yağı gibi taşıyıcı bir yağı birkaç damla ekleyerek bunu inceltmek en iyisidir.

 

 

 

Hindistan Cevizi Yağı

Çoklu sağlık yararları ile tanınan Hindistan cevizi yağı, kepek için doğal bir ilaç olarak da kullanılmaktadır.

 

Hindistan cevizi yağı, cildin nemini iyileştirmeye ve kepeklenmeyi kötüleştiren kuruluğu önlemeye yardımcı olabilir.

 

34 kişinin küçük bir çalışması, hindistan cevizi yağının cilt hidrasyonunu iyileştirmede mineral yağ kadar etkili olduğunu göstermiştir.

 

Diğer araştırmalar, hindistan cevizi yağının kepeğe katkıda bulunabilecek bir cilt rahatsızlığı olan egzama tedavisine yardımcı olabileceğini bulmuştur.

 

Bir çalışmada, hindistan cevizi yağı ve mineral yağın, kaşıntı ve iltihaplanma ile karakterize bir tip egzama olan atopik dermatit üzerindeki etkileri karşılaştırılmıştır.

 

Sekiz hafta boyunca cilde hindistan cevizi yağı uygulamak, semptomları mineral yağ grubunda % 38’e kıyasla % 68 oranında azaltmıştır.

 

Hindistan cevizi yağı ve onun bileşiklerinin bazı test tüpü çalışmalarında anti-mikrobiyal özelliklere sahip olduğu da gösterilmiştir ancak kepeğe neden olan mantarın spesifik türü üzerindeki etkiler henüz incelenmemiştir.

 

Aloe Vera

Aloe vera cilt merhemlerine, kozmetik ürünlerine ve losyonlara sıkça eklenen bir çeşittir.

 

Cilde uygulandığında, aloe veranın yanıklar, sedef hastalığı ve soğuk yaralar gibi cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

 

Kepek tedavisinde de yararlı olabilir. Bir derlemeye göre aloe veranın anti-bakteriyel ve anti-fungal özellikleri kepeğe karşı korunmada yardımcı olabilir.

 

Benzer şekilde, bir test tüpü çalışmasında, aloe veranın çeşitli mantar türlerine karşı etkili olduğu ve kafa derisinden saç dökülmesine neden olan mantar enfeksiyonlarının kontrolüne yardımcı olabileceği bulunmuştur.

 

Test tüpü çalışmaları ayrıca aloe veranın semptomları hafifleten inflamasyonu azaltabildiğini bulmuştur.

 

Stresi Azaltın

Stresin, sağlığın birçok yönünü etkilediği düşünülmektedir. Kronik hastalıklardan ruh sağlığına kadar her şeyi etkileyebilir.

 

Stresin kendisi kepek yapmazken, kuruluk ve kaşıntı gibi semptomları şiddetlendirebilir.

 

Sresin uzun süreli ve yüksek düzeyde olması, bağışıklık sisteminin aktivitesini baskılayabilir.

 

Zayıflamış bir bağışıklık sistemi, vücudunuzun kepeğe katkıda bulunan bazı mantar enfeksiyonları ve cilt rahatsızlıklarıyla savaşma kabiliyetini azaltabilir.

 

Kepeğin en yaygın nedenlerinden biri olan seboreik dermatitli 82 kişi üzerinde yapılan bir çalışma, dermatit epizodlarının çoğunun stresli bir yaşam olayından sonra geldiğini göstermiştir.

 

Stres düzeylerini kontrol altında tutmak için meditasyon, yoga, derin nefes alma veya aromaterapi gibi bazı stres azaltma tekniklerini deneyin.

 

Elma sirkesi

Elma sirkesi, çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir. Bunlar insülin duyarlılığını arttırmayı ve kilo kaybını içerir.

 

Elma sirkesi de kepekten kurtulmak için sıklıkla doğal bir ilaç olarak kullanılır.

 

Sirkenin asiditesinin, kafa derisi üzerinde ölü deri hücrelerinin dökülmesini teşvik etmeye yardımcı olduğu düşünülmektedir.

 

Elma sirkesi de mantarın büyümesini azaltmak ve böylece kepekle mücadele etmek için cildin pH’ını dengeler.

 

Test tüpü çalışmaları, elma sirkesi ve bileşenlerinin bazı mantar türlerinin büyümesini önleyebileceğini göstermektedir.

 

Elma sirkesi denemek isterseniz, şampuanınıza birkaç çorba kaşığı ekleyin veya diğer esansiyel yağlarla birleştirin ve doğrudan saç üzerine püskürtün.

 

Aspirin

Salisilik asit, aspirinde bulunan ve anti-inflamatuar özelliklerinden sorumlu olan başlıca bileşiklerden biridir.

 

Aspirin içinde bulunmasına ek olarak, birçok kepek önleyici şampuanda da salisilik asit bulunur.

 

Salisilik asit, pullu deriden kurtulmaya ve pulların gevşetilmesine yardımcı olur.

 

Bir çalışmada kepek bulunan 19 kişi ya salisilik asit ya da çinko pirition ile birleştirilmiş pirokton olamini içeren iki şampuan kullandı.

 

Her iki şampuan da kepeği dört hafta sonra azaltabilmiştir ancak salisilik asit içeren şampuan, yara izlerinin şiddetini azaltmada daha etkili olmuştur.

 

Başka bir çalışma, seboreik dermatit ve kepek tedavisinde, salisilik asit içeren bir şampuanın reçeteli ilaç olarak benzer şekilde etkili olduğunu göstermiştir.

 

Kepeğe kolay bir çare olması açısından, saçlarınızı yıkamadan önce iki aspirin tabletini kırıp, tozunu şampuanınızın içine karıştırın.

 

Omega-3

Omega-3 yağ asitleri vücutta önemli bir rol oynar.

 

Sadece hücrelerinizi saran hücre zarlarını oluşturmazlar aynı zamanda kalbinizin, bağışıklık sisteminizin ve akciğerinizin işlevlerinde de hayati öneme sahiptirler.

 

Omega-3 yağ asitleri de cilt sağlığı için hayati öneme sahiptir. Yağ üretimini ve hidrasyonunu yönetmeye yardımcı olur, yara iyileşmesini destekler ve erken yaşlanmayı önler.

 

Omega-3 yağ asitlerindeki bir eksiklik kuru saç, kuru cilt ve hatta kepek gibi bir dizi belirtiye neden olabilir.

 

Omega-3 yağ asitleri , tahrişi ve kepek semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek inflamasyonu da azaltabilir.

 

Somon, alabalık ve uskumru gibi yağlı balıklar mükemmel omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Ayrıca bir balık yağı takviyesi alabilir veya keten tohumu, chia tohumu ve ceviz gibi diğer omega-3 açısından zengin gıdaların alımını artırabilirsiniz.

 

Probiyotikler

Probiyotikler sağlığınız için yararlı olan yararlı bir bakteri türüdür. Alerjilere karşı koruma, daha düşük kolesterol düzeyleri ve daha fazla kilo kaybı gibi birçok potansiyel fayda sağlarlar.

 

Probiyotikler ayrıca, kepeğe neden olan mantar enfeksiyonlarına karşı vücudun savaşmasına yardımcı olabilecek bağışıklık fonksiyonunun geliştirilmesine yardımcı olabilir.

 

Bir çalışma, 56 gün boyunca probiyotik kullanılmasının, 60 kişide kepek şiddetini önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

 

Probiyotiklerin, özellikle bebeklerde ve çocuklarda egzama ve dermatit gibi cilt hastalıklarının semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 

Probiyotikler, hızlı ve uygun bir doz için destek formunda mevcuttur. Ayrıca fermente gıdalarda da bulunabilirler.

 

Soda

Dünya çapında her mutfakta bulunan soda, kepek tedavine yardımcı olmak için hızlı, kullanışlı ve kolay bir çözümdür.

 

Ölü cilt hücrelerini yok etmek ve kaşıntıyı azaltmak için hafif bir çare olarak düşünülür.

 

Soda, kepek tedavisinde faydalı olabilecek anti-fungal özelliklere sahiptir. Bir test tüpü çalışması, sodanın mantar önleyici etkilerini, deri enfeksiyonlarına neden olan mantarın en yaygın türlerinden bazıları üzerinde ölçmüştür.

 

Etkileyici olarak, soda, yedi gün sonra örneklerin % 79’unda mantar büyümesini tamamen önleyebilmiştir.

 

Bir başka çalışmada, sedef hastalığı olan 31 kişi üzerinde sodanı  etkilerine bakıldı. Soda banyosu ile yapılan tedavinin, sadece üç hafta sonra kaşıntı ve tahrişi önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur.

 

Atopik dermatit gibi diğer durumlar için tedavi kılavuzları ayrıca, soda banyolarının kaşıntıdan kurtulmayı sağlayabileceğine de dikkat çeker.

 

En iyi sonuç için, sodayı doğrudan ıslak saça sürmeyi ve onunla saç derisine masaj yapmayı deneyin. Bir ya da iki dakika bekletin, sonra saçlarınızı her zamanki gibi şampuanlamaya devam edin.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ