Saçta Kepeklenme Neden Olur? Kepekten Kurtulmanın Yolları

  Saçta Kepeklenme Neden Olur? Kepekten Kurtulmanın Yolları

  Kepek, pul pul bir kafa derisi ile karakterize, yaygın, kronik bir cilt rahatsızlığıdır. Hafif kepek tedavisine yardımcı olabilecek pek çok tıbbi ve ticari ürün vardır.

  Ciddi kepek vakalarında, altta yatan bir cilt bozukluğunu tedavi etmek için özel ilaçlı şampuanlar veya reçeteli ilaçlar kullanılmaktadır.

  Çoğu durumda kepek kontrol altına alınabilir. Ancak tedaviye başlamadan önce kepeğe neyin sebep olduğunu bilmek gerekir. İşte “kepek nedir neden olur”, “saçta kepeklenmenin nedenleri nelerdir”, “kepek belirtileri ve kepeği önlemenin yolları nelerdir” sorularının cevapları…

  Kepeğe Ne Sebep Olur?

  Kepek, kafa derisinde yaygın olarak görülen bir cilt rahatsızlığıdır. İşte saçın kepeklenme nedenlerinden birkaçı:

  Yağlı Cilt veya Seboreik Dermatit

  Bu, kepeğin en yaygın nedenlerinden biridir. Ciltte iltihaplanma, yani pullarla kaplı ciltte kızarıklık ile karakterizedir.

  Bu durum genellikle yağ bezleri bakımından zengin bölgeleri etkiler. Bazı durumlarda, Malassezia’nın çoğalmasından kaynaklanıyor olabilir. Kepek ve seboreik dermatit, vitamin eksikliğinin de (B6 ve B12 vitamini) bir sonucu olabilir.

  Malassezia

  Malassezia, enfeksiyona ve cilt iltihabına neden olabilen maya benzeri bir mantar türüdür. Bu, cilt hücrelerini kuru ve pul pul hale getirerek kepek görünümünü artırabilir.

  Cilt kuruluğu

  Kepeğin en belirgin nedeni budur. Kuru cilt, sonunda kepeğe dönüşen pulların oluşmasına neden olur. Tipik olarak, bu pullar diğer yollardan kaynaklananlardan daha küçük ve daha az yağlıdır.

  Kepek aynı zamanda altta yatan bir cilt rahatsızlığının da göstergesi olabilir. Bu gibi durumlarda acil tedavi gereklidir.

  Kepek Belirtileri Nelerdir?

  Kepek farklı şekillerde kendini gösterebilir. Tipik olarak kepek, kafa derisinde ve alında kuru pullar şeklinde görünür. Bu pullar kaşlar, erkeklerin sakal ve bıyığında oluşabilir.

  Kepek saç derisini kaşındırabilir ve cildinize pullu ve hoş olmayan bir görünüm verebilir. 

  Kaşıntılı kafa derisi

  Kaşıntılı kafa derisi saçta kepeklenmenin en sık görülen semptomudur. Saç derisinde kepek varsa, kaşıntı, yaşayacağınız bir göstergedir.

  Kaşıntı, gözle görülebilen gevşek pullardan kaynaklanır. Bu gözle görülür pullar kafa derisinden gelen ölü hücrelerdir. Bu yaygın kepek türü çoğunlukla kış aylarında fark edilir. Kuru saç derisi, kış kepeklenmesinin ana nedenidir. 

  Saç dökülmesi

  Saç dökülmesi, saçtaki kepeklenmenin başka bir ana belirtisidir. Türüne bakılmaksızın, bu saç derisi problemi yaşadığınızda saç dökülmesi yaygın olarak ortaya çıkar. 

  Kuru ve donuk saçlar

  Kepek, mevcut yağı kafa derisinden alma eğilimindedir ve saçı kuru ve cansız bırakır. Düzgün fırçaladıktan sonra bile saçınız donuk görünebilir. Bunu çok dikkatli bir şekilde tedavi etmek gerekir.

  Kepek Tedavisi

  Kepek tedavisine yardımcı olabilecek ticari olarak temin edilebilen birçok tıbbi seçenek vardır. Pul pul dökülen cildi tedavi etmek için kullanılabilecek bu tür ürünlerin genel olarak üç kategorisi vardır:

  Antifungal Ajanlar

  Bu ajanlar, kafa derisindeki veya alındaki kepek veya pul pul cilde neden olan mantar enfeksiyonlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

  Tipik olarak antifungal ajanlar, Malassezia furfur mayası tarafından çoğaltılan mantar enfeksiyonunun ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilecek çinko pirition ve selenyum sülfit içerir.

  Pul Çıkarıcı Ajanlar

  Bu ajanlar, korneositlerin (pul pul deri kümeleri) gevşetilip yıkanarak uzaklaştırıldığı keratolitik aktivite gösterirler. Salisilik asit ve kükürt gibi ajanlar bu amaçla kullanılabilir.

  Anti-inflamatuar Ajanlar

  Kortikosteroidler gibi reçeteyle satılan topikal steroidler (desonid hidrojel% 0.05 gibi) seboreik dermatite neden olan enfeksiyon üzerinde anti-inflamatuar etkiye sahip olabilir ve cildin pul pul görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir.

  Doğal Yollarla Kepekten Kurtulma

  Çay Ağacı Yağı

  Çay ağacı yağı pul pul cilde ve kepeğe neden olan herhangi bir mantar enfeksiyonunu hafifletmek için cilt veya kafa derisinde topikal olarak kullanılabilir.

  Malzemeler

  • 2-3 damla çay ağacı yağı
  • 2-3 damla tatlı badem veya jojoba yağı

  Uygulanışı

  – Birkaç damla çay ağacı yağını tatlı badem veya jojoba yağı ile karıştırın.

  – Bu karışımdan birkaç damla pamuklu bir pedin üzerine sürün ve saç derisine uygulayın.

  – Haftada 3-4 kez tekrarlayın.

  Not : Çay ağacı yağı, bazı insanlarda cilt tahrişine neden olabilir. Bu nedenle, bir yama testi yapın. Alerjiniz varsa bunu kullanmaktan kaçının.

  Hindistan Cevizi Yağı

  Hindistan cevizi yağı, Malassezia’ya neden olabilecek mantar enfeksiyonlarıyla savaşabilir. Bu da kepek ve pul pul cilt oluşumunu azaltabilir.

  Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı

  Uygulanışı

  – Hindistan cevizi yağı ile saç derinize masaj yapın.

  – Hafif bir şampuanla yıkamadan önce yaklaşık bir saat bekletin.

  – Bunu haftada 2 kez tekrarlayın.

  aloe vera faydaları saç

  Aloe Vera

  Aloe vera, cilt bozukluklarını tedavi etmek için kullanılabilen zengin bir biyoaktif bileşik kaynağıdır. Aloe vera özleri, kepeğe neden olanlar da dahil olmak üzere herhangi bir mantar enfeksiyonuyla savaşmaya yardımcı olabilecek antifungal ve antimikrobiyal özellikler sergiler.

  Saç derinize biraz aloe vera jeli uygulayın. Jelin kafa derisi tarafından emilmesini sağlayarak dairesel hareketlerle masaj yapın. 1 saat sonra yıkayın. Jeli haftada en az 2 kez uygulayabilirsiniz.

  Probiyotikler

  Yoğurt gibi probiyotik yiyecekler, kepeği azaltmaya yardımcı olabilecek Lactobacillus paracasei içerir.

  Araştırmalar, Lactobacillus paracasei’nin saç derisi mikrobiyomunun normal dengesini geri kazanmaya ve böylece kepeği ortadan kaldırmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bunun için her gün 1 su bardağı probiyotik yoğurt tüketin.

  Limon Otu Yağı

  Limon otu yağı, antifungal özellikler sergileyen biyoaktif bileşikler bakımından zengindir. Bu özellik, kepeğe neden olabilecek bir maya türü olan Malassezia furfur ile mücadeleye yardımcı olabilir.

  Şampuanınıza birkaç damla limon otu yağı ekleyin ve saç derinize bolca masaj yapın. Sade su ile iyice yıkayın. Saçınızı haftada 2 kez limon otu yağı ile yıkayın.

  Not : Limon otu yağının topikal uygulaması bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu ilacı denemeden önce cildinizde bir yama testi yapmalısınız.

  Okaliptüs Yağı

  Düşük seviyelerde seramid içeren bir kafa derisi, kepeğe duyarlı olabilir. Okaliptüs yağı, saç derisinin seramid içeriğini artırabilen ve böylece kepeği azaltabilen biyoaktif bileşikler açısından zengindir.

  Malzemeler

  • 2-3 damla okaliptüs yağı
  • 2-3 damla hindistancevizi yağı

  Uygulanışı

  – Hindistan cevizi yağı ile birkaç damla okaliptüs yağını karıştırın.

  – Bu karışımı saç derinize uygulayın ve 30-45 dakika bekletin. Sade su ile iyice yıkayın.

  – Bunu haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz.

  Sarımsak

  Sarımsağın birincil biyoaktif bileşenleri, ajoen ve allisin’dir. Mantar önleyici özellikleri, kepeğe neden olabilecek mantar enfeksiyonunu hafifletmeyi sağlar.

  Malzemeler

  • Birkaç diş sarımsak
  • ½ fincan zeytinyağı

  Uygulanışı

  – Sarımsakları soyun ve ezin. Zeytinyağını tencerede kızdırın ve ezilmiş sarımsağı ekleyin.

  – Karışımı 5 dakika ısıtın ve süzün. Soğumasını bekleyin ve saç derinize uygulayın.

  – Su ile durulamadan önce 30-45 dakika bekletin.

  – Bu yağı haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

  Kabartma Tozu

  Kabartma tozu genellikle antifungal ajan olarak kullanılır. Dolayısıyla kepek tedavisine yardımcı olabilir.

  Birkaç yemek kaşığı karbonat alın ve doğrudan ıslak saça uygulayın. Yaklaşık 2 dakika bekleyin ve ardından iyice yıkayın. Bunu haftada 2 kez yapabilirsiniz.

  Limon Suyu

  Limon suyunun zengin bir sitrik asit kaynağı olduğu bilinmektedir. Saç derisinin doğal pH’ı 5.5’tir ve sitrik asit bazlı şampuanlar veya ajanlar saç derisinin pH’ını dengeli tutmaya yardımcı olabilir. Bu da kafa derisindeki kepek görünümünü azaltır.

  Limon suyunu bir pamuğa batırın ve şampuan öncesi bakım olarak saç derinize uygulayın. Yaklaşık 5-10 dakika bekleyin ve hafif bir şampuanla yıkayın. Bunu haftada 2 kez yapabilirsiniz.

  Not : Bu ilacı sadece limon suyuna alerjiniz yoksa uygulayın, çünkü batma hissine neden olabilir.

  Yeşil Çay

  Araştırmalar, yeşil çayın, mantar enfeksiyonları üzerinde önleyici bir etki sergileyen polifenoller ve epigallokateşin gallat (EGCG) açısından zengin olduğunu göstermektedir. Bu, kepeğe neden olabilecek herhangi bir enfeksiyonu ortadan kaldırabilir.

  2-3 adet yeşil çay poşetini ılık suya batırın ve soğuduktan sonra süzün. Saçınızı bu suyla durulayın ve yaklaşık 10 dakika bekleyin. Hafif bir şampuanla yıkayın. Bunu birkaç ay boyunca haftada 2 kez yapabilirsiniz.

  Elma Sirkesi

  Elma sirkesi güçlü antibakteriyel özellikler gösterir. Bu, kepeğe neden olabilecek herhangi bir cilt enfeksiyonunu azaltmaya yardımcı olabilir.

  Bir yemek kaşığı çiğ elma sirkesini üç yemek kaşığı suyla karıştırın. Çözeltiyi kafa derinize uygulayın. Şampuanla yıkamadan önce birkaç dakika bekleyin. Bunu haftada 1-2 kez yapabilirsiniz.

  Not : Elma sirkesini sulandırdığınızdan emin olun. Seyreltilmeden kullanılırsa, elma sirkesi yanıklara ve cilt tahrişine neden olabilir.

  Stresi azaltın

  Stresin, kronik hastalıklardan ruh sağlığına kadar sağlığın birçok yönünü etkilediği düşünülmektedir. Stresin kendisi kepek yapmazken, kuruluk ve kaşıntı gibi semptomları şiddetlendirebilir.

   Sresin uzun süreli ve yüksek düzeyde olması, bağışıklık sisteminin aktivitesini baskılayabilir. Zayıflamış bir bağışıklık sistemi, vücudun kepeğe katkıda bulunan bazı mantar enfeksiyonları ve cilt rahatsızlıklarıyla savaşma kabiliyetini azaltabilir.

  Kepeğin en yaygın nedenlerinden biri olan seboreik dermatitli 82 kişi üzerinde yapılan bir çalışma, dermatit epizodlarının çoğunun stresli bir yaşam olayından sonra geldiğini göstermiştir.

  Stres düzeylerini kontrol altında tutmak için meditasyon, yoga, derin nefes alma veya aromaterapi gibi bazı stres azaltma tekniklerini deneyin.

  Omega 3 yağ asitleri

  Omega 3 yağ asitleri vücutta önemli bir rol oynar. Sadece hücreleri saran hücre zarlarını oluşturmazlar aynı zamanda kalbin, bağışıklık sisteminin ve akciğerin işlevlerinde de hayati öneme sahiptirler.

  Omega 3 yağ asitleri cilt sağlığı için de hayati öneme sahiptir. Yağ üretimini ve hidrasyonunu yönetmeye yardımcı olur, yara iyileşmesini destekler ve erken yaşlanmayı önler.

  Omega 3 yağ asitlerindeki bir eksiklik saç kuruluğu, cilt kuruluğu ve hatta kepek gibi bir dizi belirtiye neden olabilir.

  Omega 3 yağ asitleri, tahrişi ve kepek semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek inflamasyonu da azaltabilir.

  Somon, alabalık ve uskumru gibi yağlı balıklar mükemmel omega 3 yağ asitleri kaynağıdır. Ayrıca bir balık yağı takviyesi alabilir veya keten tohumu, chia tohumu ve ceviz gibi diğer omega 3 açısından zengin gıdaların alımını artırabilirsiniz.

  Kepeği Önlemenin Doğal Yolları

  Kepek genellikle kuru saç derisinin veya cildin doğrudan sonucudur. Kepeği önlemek için şunları yapmalısınız:

  – Piyasada bulunan şampuanları aşırı kullanmak saç derisini doğal nemden uzaklaştırabileceğinden saç derinizi çok sık yıkamaktan kaçının.

  – Sert kimyasallar saç derisinin pH’ını bozabileceğinden, kafa derisi ve ciltte kuruluğa neden olabileceğinden hafif şampuanlar kullanın.

  – Bol su için, çünkü bu vücudu nemlendirir ve cildin ve saç derisinin doğal nem dengesini korumaya yardımcı olabilir.

  – Jel ve sprey gibi saç şekillendirme ürünlerini kullanmaktan kaçının. Bu ürünler birikmeye neden olur ve kepeği kötüleştirebilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ