Kenevir Tohumu Yağının Saça Faydaları | diyetz

Kenevir Tohumu Yağının Saça Faydaları

  • 2.510 kez görüntülendi.

 

 

Kenevir tohumu yağı, esansiyel yağ asitlerinin yanı sıra vitaminler ve protein açısından da zengindir. Bu yağ, tüm saç tiplerine sahip kişiler için etkilidir.

 

Kenevir yağı, saç ve cilt için en etkili organik nemlendiricilerden biri olarak kabul edilir.

 

Yağ ayrıca, nem kaybına karşı koruyacak olan hücreler arası matriksinizi güçlendirerek kafa derisi sağlığını geliştiren bir doğal nemlendiricidir.

 

Kafa derinizi sağlıklı tutmak tahrişi en aza indirgemenin yanı sıra kuru kafa derisini önlemeye de yardımcı olabilir.

 

Özellikle kenevir tohumu yağının, kışın uygulanması iyi olur. Bu yazıda, kenevir tohumu yağının saçlar için faydalarını okuyacaksınız.

 

 

 

Saç Yapısının İyileştirilmesi

 

Genel olarak, kenevir tohumu yağı, saç durumunu önemli ölçüde iyileştiren, aynı zamanda keratin oluşumuna katkıda bulunan, saçları daha güçlü ve sağlıklı hale getiren esansiyel yağ asitleri (EFA) ve gama-linoleik asit (GLA) içerir.

 

Gama-linoleik asit protein ve su tutmada önemli rol oynayan bir seramid kaynağıdır.

 

 

 

 

Elastikiyet sağlaması

Bazı sağlık sorunlarıyla başa çıkmanıza yardımcı olan kenevir tohumu yağı, saçlarınızın elastikiyet, hacim ve parlaklığına da yardımcı olur.

 

Bu yağda bulunan lipidlerden dolayı saçın hacim, elastikiyet ve parlaklığında  artış gözlenir.

 

 

 

Saçı yumuşatır

 

Kenevir tohumu yağının saçlar için sağladığı faydalardan biri, saça yumuşak bir dokunuş sağlamasıdır. Bu yağda bulunan yağ asitleri ve E vitaminden dolayı oluşan etki saçları yumuşatır ve dehidrasyonu önler.

 

 

 

Saç Kremi

 

Kenevir tohumu yağı, kafa derisi ve saç için iyi bir kremi oluşturmak için birçok özelliği içeriğinde barındırır.

 

En önemli özelliği, bu yağın yumuşatıcı bir etki yapmasıdır. Genellikle, yumuşatıcının esas işlevi cildinizde iyi miktarda su bulundurmasıdır.

 

Su kaybını önlediği için, yağ kafa derisini yumuşatır.

 

Ayrıca, bu yağda bulunan esansiyel yağ asitleri ve E vitamini kombinasyonu, kafa derisinin ve saçın koşullarını iyileştirmek ve korumak için eksiksiz besin sağlar.

 

 

 

Saç Nemlendiricisi

 

Kenevir tohumu yağının saçlar için faydalarından biri nemlendiriciyi muhafaza etmektir.

 

Bir madde su kaybını kısıtlamada iyi performans gösterdiğinde nem koşullarını da sürdürecektir. Bu yağ su tutabiliyor, bu yüzden saç ve kafa derisi için bir nemlendirici olarak da işlev görür.

 

Saçın köklerine doğrudan etki eder. Kuru tüy ya da kafa derisi ile ilgili problemlerle karşılaşırsanız, kenevir tohumu yağı iyi bir çözüm olabilir.

 

Esansiyel yağ, kış aylarında uygulandığında özellikle mükemmeldir çünkü soğuk havaya uyum sağlar ve sıcaklığı derinin içinde muhafaza eder.

 

 

 

Saç Uzamasını Teşvik Etme

 

Kenevir tohumu yağında bulunan en yararlı yağ asitleri omega 6, omega 9 ve omega 3’tür. Şaşırtıcı bir şekilde, saçın sağlıklı uzamasını hızlandırabilen çoklu doymamış yağ asitleri.

 

Yağın saça uygulandığında, kurulukla mücadele edebilir veya kuruluğu tedavi edebilir. Kenevir tohumu yağı direkt olarak tüketebilir veya bu yağı salata sosu olarak da kullanabilirsiniz.

 

Ayrıca “Saçın Hızlı Uzaması için Evde Yapılabilecekler” yazısını okuyun.

 

 

 

Saçın Güçlendirilmesi

 

Saç esas olarak proteindir bu nedenle saçlarınızın toplam gücü ve güzelliğini korumak için besin maddesinin mükemmel bir şekilde tedarik edilmesi gerekir.

 

Buna ek olarak, E vitamini ve esansiyel yağ asitleri dışında, bu yağ % 25 proteindir. Özellikle protein, saçları güçlendirebilir, hücre hasarını onarabilir ve nem tutan yumuşatıcı özellikler içerebilir.

 

Ayrıca “Sağlıklı Saçlar İçin Bitkisel Çözümler” yazısını okuyun.

 

 

 

Ek İpuçları

 

Kenevir tohumu yağını saçınıza nasıl uygulayacağınızı merak ediyorsanız aşağıdaki talimatları okuyun.

 

Kenevir tohumu yağını şampuanınıza karıştırabilirsiniz. “Güzel Saçlar İçin Şampuana Katabileceğiniz Doğal Malzemeler” yazısını okuyarak sağlıklı saçlar için şampuanınıza hangi doğal maddeleri karıştırabileceğinizi öğrenin.

 

Bu yağı doğrudan kafa derisine ve saçınıza uygulayabilir masaj yapabilir ve ertesi gün durulamadan önce bütün gece bırakabilirsiniz.

 

Kenevir tohumu yağı (5 çorba kaşığı), 3 çay kaşığı bal, avokado yağı (5 çorba kaşığı), bir muz ve yaklaşık 5-10 damla okaliptüs veya biberiye esans yağı karıştırılarak bir kenevir tohumu yağı maskesi hazırlayabilirsiniz.

 

Ardından, bu bileşenlerin tümünü bir karıştırıcıda karıştırın, saça uygulayın. bir havluyla sarın ve yaklaşık yarım saat bırakın, sonra yıkayın. Miktarlar, saç uzunluğunuza bağlı olarak azaltılabilir veya arttırılabilir.

 

Saç bakımı için etkili yollarla ilgili daha fazla bilgi edinmek için, “Saç Sağlığı” sayfamızı ziyaret edin.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ