Kenevir Protein Tozu Nedir ve Nasıl Kullanılır? | diyetz

  Kenevir Protein Tozu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

   

   

  Protein tozları, sporcular, vücut geliştiriciler ve kilo almaya veya kas kütlesini geliştirmeye çalışanlar tarafından kullanılan popüler besin takviyeleridir.

   

  Kenevir protein tozu, preslenmiş kenevir tohumlarının ince bir toz haline getirilmesiyle elde edilen popüler çeşitlerden biridir.

   

  Cevize benzer bir tadı vardır ve protein alımını artırmak için genellikle shake veya smoothile gibi içeceklere eklenir.

   

  Kenevir, dokuz temel amino asit, artı lif, sağlıklı yağ ve mineral içeren yüksek kaliteli vegan bir proteindir.

   

  Bu yazıda, kenevir protein tozu ile ilgili bilmeniz gereken her şey anlatılmaktadır.

   

   

   

  Tam Bir Protein

   

  Kenevir, insanların besin alması gereken dokuz temel amino asidi içeren tam bir proteindir.

   

  Bir çalışmada, kenevir proteininin amino asit profilinin, yüksek kaliteli protein kaynakları olan yumurta akı ve soyaya benzer olduğu bulunmuştur.

   

  Bununla birlikte, bazı çalışmalar, kenevirin nispeten düşük amino asit lisin seviyesine sahip olduğunu ve bu besin için daha zayıf bir kalite seçeneği olduğunu göstermiştir.

   

  Kenevir protein tozunun 30 gramlık porsiyonu, markaya bağlı olarak yaklaşık 120 kalori ve 15 gram protein içerir.

   

  Bu, daha yüksek oranda rafine edilmiş ve% 90’a kadar protein içeren soya veya bezelye protein tozlarına göre porsiyon başına daha az protein içerir.

   

  Ancak, daha az işlenmiş protein kaynaklarını tercih edenler için kenevir iyi bir seçimdir.

   

   

   

   

  Sindirmesi kolay

   

  Genel olarak, hayvan proteinleri bitki proteinlerinden daha kolay sindirilir ancak araştırmalar, kenevir protein tozunun içindeki proteinin % 91-98’inin sindirilebilir olduğunu göstermektedir.

   

  Bu, vücudunuzun, kenevir protein tozundaki hemen hemen tüm amino asitleri tamir ve bakım gibi önemli bedensel işlevler için kullanabileceği anlamına gelir.

   

  Araştırmacılar, kenevirin sindirimi çok kolay olduğu için vücudun hızla parçalanabileceği edestin ve albümin içeren proteinleri içerdiğini söylemektedir.

   

  Bununla birlikte, proteinleri hem sindirilebilirliğe hem de amino asit içeriğine dayalı olarak yargılayan diğer çalışmalar, kenevir proteininin orta derecede kaliteye sahip olduğunu düşünmektedir – kabaca mercimekteki proteine eşittir.

   

  Araştırmalar, ısı işlemenin kenevir proteininin sindirilebilirliğini yaklaşık% 10 oranında azaltabildiğini bulmuştur, bu nedenle soğuk preslenmiş tohumlardan yapılan kenevir protein tozlarını tercih edin.

   

  İlginizi Çekebilir  Maydanoz Kökü Nedir, Ne İşe Yarar?

   

   

  İyi Bir Lif Kaynağıdır

   

  Yüksek lifli diyetler, iyileştirilmiş kan şekeri, daha sağlıklı bağırsak bakterileri ve daha az bağırsak kanseri riski gibi birçok sağlık yararına sahiptir.

   

  Kadınlar ve erkekler günde 25 gram ve 38 gram lif tüketmelidir, ancak yetişkinlerinin % 5’inden daha azının bu önerileri karşıladığını göstermektedir.

   

  Kenevir proteini gibi yüksek lifli gıdalar bu boşluğu kapatmaya yardımcı olabilir.

   

  Kenevir protein tozları, kabuklu veya kabuksuz kenevir tohumlarından yapılıp yapılmadığına ve ilave lif eklenip eklenmediğine bağlı olarak farklı miktarlarda lif içerebilir.

   

  Çoğu kenevir protein tozu, 30 gram başına 7–8 gram lif içerir, erkekler ve kadınlar için önerilen günlük alım miktarının (RDI) % 18-28’ini sağlar.

   

  Buna karşılık, soya, bezelye ve pirinç gibi diğer bitki bazlı protein tozları yüksek oranda rafine edilir ve çok az lif içerir.

   

  Kenevir protein tozu, diyetinize hem protein hem de lif eklemek için harika bir yoldur, bu da kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayabilir.

   

   

   

  Doymamış Yağlar İçerir

   

  Kenevir protein tozu, yağlardan arınması için sıkıştırılmış kenevir tohumlarından yapılır, ancak yine de orijinal yağ içeriğinin yaklaşık % 10’una sahiptir.

   

  30 gramlık porsiyonda yaklaşık 3 gram kadar yağ vardır, bunların çoğu doymamış ve kalp sağlığı için mükemmeldir.

   

  Ek olarak, kenevir tohumu ideal bir 3: 1 omega-6 omega-3 yağ asitleri oranını içerir.

   

  Tipik modern bir beslenme, bu yağların dengesiz bir şekilde 15: 1 oranını sağlar ve kalp hastalığı ve kanser de dahil olmak üzere birçok kronik hastalığa bağlıdır.

   

  Daha düşük omega-6 ve omega-3 oranlarına sahip kenevir tohumu tüketen gıdalar bu dengesizliğin düzeltilmesine yardımcı olabilir ve kalp sağlığını geliştirebilir.

   

  Kenevir protein tozu diğer protein izolatlarından daha az rafine olduğundan, çoğu protein tozundan daha fazla yağ içerir.

   

  Bu yağ içeriği diyetlerine daha fazla kalp sağlıklı doymamış yağ eklemek isteyen insanlar için iyi olabilir, ancak daha düşük kalorili protein tozu isteyenlere uygun değildir.

   

  Kenevir protein tozu yağ içerdiğinden, yağların küflenmesini önlemek için, açıldıktan sonra buzdolabında saklanmalıdır.

   

   

   

  Mineraller ve Antioksidanlar Bakımından Zengindir

   

  Kenevir tohumu fosfor, magnezyum, kalsiyum, demir, manganez, çinko ve bakır gibi inanılmaz derecede zengin bir mineral kaynağıdır.

   

  Bugüne kadar, tohumların protein tozuna işlenmesinin bu besin maddelerinin seviyelerini nasıl etkilediği araştırılmamıştır.

   

  İlginizi Çekebilir  Yeterli Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

  Bununla birlikte, birçok kenevir protein ürünündeki beslenme etiketleri, RDI’nin magnezyum için% 80’ini ve porsiyon başına demir için % 52’sini içerdiğini göstermektedir.

   

  Dahası, kenevir tohumu güçlü antioksidan özelliklere sahip lignanamidler denilen bileşikler içerir.

   

  Antioksidanlar, vücudunuzu kalp hastalığı ve diyabet dahil kronik hastalıklarla bağlantılı olan oksidatif hasara karşı korur, böylece antioksidan içeren gıdalar yemek sağlığınız için iyidir.

   

   

   

  Topraksı bir tadı var

   

  Kenevir protein tozu kahverengimsi-yeşil renktedir ve toprak, kabuklu veya otlu olarak tarif edilebilen bir tada sahiptir.

   

  Birçok insan kenevir protein tozunun tadını severken, bazıları tadını çok güçlü olarak ifade etmektedir.

   

  Toplu olarak satın almadan önce tadını beğenip beğenmeyeceğinizi görmek için az miktarda kenevir proteini deneyebilirsiniz.

   

  Kenevir proteini diğer protein tozu türlerine göre daha az rafine olduğundan, dokusu biraz daha pürüzlüdür.

   

   

   

  Önerilen Doz

   

  Yetişkinler her gün vücut ağırlığının kilogramı başına en az 0.8 gram proteine ihtiyaç duyarlar.

   

  68 kg bir yetişkin için, bu günde 55 gram protein anlamına gelir.

   

  Ancak, egzersiz yapan insanlar kas kütlelerini korumak için daha fazla proteine ​​ihtiyaç duyarlar.

   

  Uluslararası Spor Beslenme Derneği, düzenli egzersiz yapanların günde kilogram başına 1.4-2.0 gram yemesi gerektiğini belirtmektedir.

   

  Sporcular, maksimum fayda sağlamak için egzersizden sonra iki saat içinde protein tüketmelidir. 5–7 çorba kaşığı kenevir protein tozu dozları kas yapısında en etkili olanlardır.

   

   

   

  Yan Etkiler

   

  Kenevir protein tozu çoğu insan için güvenli iken, potansiyel yan etkileri olabilir.

   

  Kenevir proteini nispeten yüksek miktarda lif içerdiğinden, bazı insanlar çok tüketirlerse gaz, şişkinlik veya ishal yaşayabilirler.

   

  Ayrıca, kenevir alerjisi olanlar kenevir protein tozundan kaçınmalıdır.

   

  Birkaç hayvan çalışması, kenevirin hamile veya emziren kadınlar, anemisi olan kişiler ve zayıf bağışıklığı olanlar için güvensiz olabileceğini göstermektedir.

   

  Kenevir, esrar ile aynı bitki ailesinde olsa da, kenevir tohumları çok az miktarda psikoaktif THC içerir. Araştırmalar, günde 300 gram kadar kabuklu kenevir tohumu tüketmenin, idrar testlerinde bir sorun yaratmadığını gösteriyor.

   

  Sonuç olarak;

  Kenevir protein tozu, antioksidanlar, mineraller, lif ve kalp-sağlıklı doymamış yağları içeren eksiksiz bir proteindir.

   

  Özellikle veganlar için iyi bir seçimdir, ancak soya gibi diğer bitkisel bazlı proteinlerden daha az besleyici olabilir.

   

  Genelde güvenli olmasına rağmen, bazı insanlarda yan etkilere neden olabilir.

   

  İlginizi Çekebilir  Cilt Sağlığı için Yapılması Gerekenler

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ