Kenevir Protein Tozu Nedir, Faydaları Nelerdir?

Protein tozları, sporcular, vücut geliştiriciler ve kilo almaya veya kas kütlesini geliştirmeye çalışanlar tarafından kullanılan popüler besin takviyeleridir.

Kenevir protein tozu, preslenmiş kenevir tohumlarının ince bir toz haline getirilmesiyle elde edilen popüler çeşitlerden biridir.

Cevize benzer bir tadı vardır ve protein alımını artırmak için genellikle shake veya smoothile gibi içeceklere eklenir.

Kenevir, dokuz temel amino asit, lif, sağlıklı yağ ve mineral içeren yüksek kaliteli vegan bir proteindir.

Kenevir Protein Tozu Nedir?

Kenevir, bitkinin veya tohum üretiminin sapındaki lifleri en üst düzeye çıkarmak için yetiştirilebilen, Kenevir sativa bitkisinin farklı bir çeşididir. 

Kenevir protein tozu ve kenevir yağı, kenevir bitkisinin tohumlarından yapılır.

Kenevir protein tozu, vücudun kendi başına üretemediği ve diyet kaynaklarından alınması gereken dokuz temel amino asit(histidin, izolösin, lösin, lizin, metiyonin, fenilalanin, treonin, triptofan ve valin) dahil olmak üzere toplam 20 amino aside sahiptir.

Amino asitler, proteinler oluşturmak için birleşen organik bileşiklerdir, amino asitler ve proteinler birlikte insan vücudunun yapı taşlarıdır.

Kenevir Protein Tozu Besin Değeri

Organik, yüksek kaliteli bir kenevir protein tozunun yaklaşık 4 yemek kaşığının (30 gram) besin içeriği şöyledir:

120 kalori

11 gram karbonhidrat

12 gram protein

3 gram yağ

5 gram lif

260 miligram magnezyum (yüzde 65 DV)

6,3 miligram demir (yüzde 35 DV)

380 miligram potasyum (yüzde 11 DV)

60 miligram kalsiyum (yüzde 6 DV)

Kenevir Protein Tozu Özellikleri ve Faydaları

Tam bir proteindir

Kenevir, insanların besin alması gereken dokuz temel amino asidi içeren tam bir proteindir.

Bir çalışmada, kenevir proteininin amino asit profilinin, yüksek kaliteli protein kaynakları olan yumurta akı ve soyaya benzer olduğu bulunmuştur.

Bununla birlikte, bazı çalışmalar, kenevirin nispeten düşük amino asit lisin seviyesine sahip olduğunu ve bu besin için daha zayıf bir kalite seçeneği olduğunu göstermiştir.

Kenevir protein tozunun 30 gramlık porsiyonu, markaya bağlı olarak yaklaşık 120 kalori ve 12 gram protein içerir.

Bu, daha yüksek oranda rafine edilmiş ve % 90’a kadar protein içeren soya veya bezelye protein tozlarına göre porsiyon başına daha az bir protein oranıdır.

Ancak, daha az işlenmiş protein kaynaklarını tercih edenler için kenevir protein tozu iyi bir seçimdir.

Sindirmesi kolaydır

Genel olarak, hayvansal proteinler, bitki proteinlerinden daha kolay sindirilir ancak araştırmalar, kenevir protein tozunun içindeki proteinin % 91-98’inin sindirilebilir olduğunu göstermektedir.

Bu, vücudun, kenevir protein tozundaki hemen hemen tüm amino asitleri tamir ve bakım gibi önemli bedensel işlevler için kullanabileceği anlamına gelir.

Araştırmacılar, kenevirin sindirimi çok kolay olduğu için vücudun hızla parçalanabileceği edestin ve albümin içeren proteinleri içerdiğini söylemektedir.

Bununla birlikte, proteinleri hem sindirilebilirliğe hem de amino asit içeriğine dayalı olarak değerlendiren diğer çalışmalar, kenevir proteininin orta derecede kaliteye sahip olduğunu düşünmektedir – kabaca mercimekteki proteine eşittir.

Araştırmalar, ısı işlemenin kenevir proteininin sindirilebilirliğini yaklaşık % 10 oranında azaltabildiğini bulmuştur, bu nedenle soğuk preslenmiş tohumlardan yapılan kenevir protein tozlarını tercih edin.

İyi bir lif kaynağıdır

Yüksek lifli diyetler, kan şekerinin iyileştirilmesi, daha sağlıklı bağırsak bakterileri ve daha az bağırsak kanseri riski gibi birçok sağlık yararına sahiptir.

Kadınlar ve erkekler günde 25 gram ve 38 gram lif tüketmelidir ancak yetişkinlerin % 5’inden daha azının bu önerileri karşıladığını göstermektedir.

Kenevir proteini gibi yüksek lifli gıdalar bu boşluğu kapatmaya yardımcı olabilir.

Kenevir protein tozu, kabuklu veya kabuksuz kenevir tohumlarından yapılıp yapılmadığına ve ilave lif eklenip eklenmediğine bağlı olarak farklı miktarlarda lif içerebilir.

Çoğu kenevir protein tozu, 30 gram başına 7–8 gram lif içerir, erkekler ve kadınlar için önerilen günlük alım miktarının (RDI) % 18-28’ini sağlar.

Buna karşılık, soya, bezelye ve pirinç gibi diğer bitki bazlı protein tozları yüksek oranda rafine edilir ve çok az lif içerir.

Kenevir protein tozu, hem protein hem de lif tüketimini artırmak için harika bir yoldur, bu da kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayabilir.

Doymamış yağlar içerir

Kenevir protein tozu, yağlardan arınması için sıkıştırılmış kenevir tohumlarından yapılır ancak yine de orijinal yağ içeriğinin yaklaşık % 10’una sahiptir.

30 gramlık porsiyonda yaklaşık 3 gram kadar yağ vardır, bunların çoğu doymamış ve kalp için sağlıklı yağlardır.

Ek olarak, kenevir tohumu ideal bir 3: 1 omega-6 omega-3 yağ asitleri oranına sahiptir.

Tipik modern bir beslenme, bu yağların dengesiz bir şekilde 15: 1 oranını sağlar ve kalp hastalığı ve kanser de dahil olmak üzere birçok kronik hastalığın temelini oluşturur.

Kenevir tohumu gibi gıdalar bu dengesizliğin düzeltilmesine yardımcı olabilir ve kalp sağlığını geliştirebilir.

Kenevir protein tozu, diğer protein izolatlarından daha az rafine olduğundan, çoğu protein tozundan daha fazla yağ içerir.

Kenevir protein tozu, yağ içerdiğinden, yağların küflenmesini önlemek için, açıldıktan sonra buzdolabında saklanmalıdır.

Mineraller ve antioksidanlar bakımından zengindir

Kenevir tohumu fosfor, magnezyum, kalsiyum, demir, manganez, çinko ve bakır gibi inanılmaz derecede zengin bir mineral kaynağıdır.

Bugüne kadar, tohumların protein tozuna işlenmesinin bu besin maddelerinin seviyelerini nasıl etkilediği araştırılmamıştır.

Bununla birlikte, birçok kenevir protein ürünündeki beslenme etiketleri, RDI’nin magnezyum için % 80’ini ve porsiyon başına demir için % 52’sini içerdiğini göstermektedir.

Dahası, kenevir tohumu güçlü antioksidan özelliklere sahip lignanamidler denilen bileşikler içerir.

Antioksidanlar, vücudu kalp hastalığı ve diyabet dahil kronik hastalıklarla bağlantılı olan oksidatif hasara karşı korur, böylece antioksidan içeren gıdalar yemek, sağlık için faydalıdır.

Kolonu temizler

Kenevir protein tozu, çözünür ve çözünmez lif bakımından zengindir. Her iki lif türü de kolonu doğal olarak temizleyerek vücuttaki kabızlığı ve toksinleri azaltır. 

Hatta bazı araştırmalar, lifin kolorektal kanser gelişimine karşı koruma sağladığını öne sürüyor.

Topraksı bir tadı vardır

Kenevir protein tozu kahverengimsi-yeşil renktedir ve toprak, kabuklu veya otlu olarak tarif edilebilen bir tada sahiptir.

Birçok insan kenevir protein tozunun tadını severken, bazıları tadını çok güçlü olarak ifade etmektedir.

Toplu olarak satın almadan önce tadını beğenip beğenmeyeceğinizi görmek için az miktarda kenevir protein tozunu deneyebilirsiniz.

Kenevir proteini diğer protein tozu türlerine göre daha az rafine olduğundan, dokusu biraz daha pürüzlüdür.

Kenevir Protein Tozu Önerilen Doz

Yetişkinler her gün vücut ağırlığının kilogramı başına en az 0.8 gram proteine ihtiyaç duyar.

68 kg olan bir yetişkin için bu, günde 55 gram protein anlamına gelmektedir.

Ancak, egzersiz yapan insanlar kas kütlelerini korumak için daha fazla proteine ​​ihtiyaç duyarlar.

Uluslararası Spor Beslenme Derneği, düzenli egzersiz yapanların günde kilogram başına 1.4-2.0 gram yemesi gerektiğini belirtmektedir.

Sporcular, maksimum fayda sağlamak için egzersizden sonra iki saat içinde protein tüketmelidir. 5–7 yemek kaşığı kenevir protein tozu, kas yapımında en etkilisidir.

Kenevir Protein Tozu Yan Etkileri

Kenevir protein tozu çoğu insan için güvenli iken, potansiyel yan etkileri olabilir.

Kenevir proteini nispeten yüksek miktarda lif içerdiğinden, bazı insanlar çok tüketirlerse gaz, şişkinlik veya ishal yaşayabilir.

Ayrıca, kenevir alerjisi olanlar kenevir protein tozundan kaçınmalıdır.

Birkaç hayvan çalışması, kenevirin hamile veya emziren kadınlar, anemisi olan kişiler ve zayıf bağışıklığı olanlar için güvensiz olabileceğini göstermektedir.

Kenevir, esrar ile aynı bitki ailesinden olsa da, kenevir tohumları çok az miktarda psikoaktif THC içerir.

Araştırmalar, günde 300 gram kadar kabuklu kenevir tohumu tüketmenin, idrar testlerinde bir sorun yaratmadığını gösteriyor.

Sonuç olarak;

Kenevir tohumu, bitki bazlı protein için en iyi kaynaklardan biridir.

Kenevir protein tozu, vücudun kendi başına üretemediği ve diyet kaynaklarından alınması gereken dokuz temel amino asit dahil olmak üzere toplam 20 amino aside sahiptir.

Kenevir protein tozu protein alımını artırır, kalp sağlığını iyileştirir, kemik erimesi riskini azaltır, kolonu temizler, şeker isteklerini azaltır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ