Kemik Suyu Nedir? Faydaları ve Yapılışı | diyetz

  Kemik Suyu Nedir? Faydaları ve Yapılışı

   

   

  Kemik suyu herhangi bir hayvan kemiği – tavuk, sığır eti, hindi – sebze, baharat ve otlar ile kaynatılmasıyla yapılır.

   

  Kemik suyunun tarihçesi oldukça eski. İlaçların bu kadar yaygın kullanılmadığı zamanlarda soğuk algınlığı gibi hastalıklar için şifa olarak yapılmaktaydı. Zira mineral açısından zengin infüzyon birçok şifa özelliği ile doludur.

   

   

   

  Kemik suyu nedir?

  Bir kemik suyu, sebze, baharat ve kümes hayvanları, kuzu, balık veya sığır eti kemikleri ile yapılan bir stoktan başka bir şey değildir.

   

  Bir çorbaya kemik suyunun eklenmesi onu yoğun bir şekilde kıvamlı hale getirmekle kalmaz aynı zamanda son derece sağlıklı olmasını sağlar.

   

  Kemik suyu içmekle bağışıklık sisteminize büyük bir destek verirsiniz ve aynı zamanda sindirim sisteminizi de aktive edersiniz. Kemik suyu magnezyum, fosfor ve kalsiyum açısından zengindir. Dişler, kemikler, cilt, saç ve tırnaklar için iyidir çünkü kolajen içerir.

   

   

   

  Kemik Suyu Neden Faydalı?

   

   

   

   

  Sızdıran bağırsağı iyileştirir

  Bazen insanlar artmış bağırsak geçirgenliğinden muzdarip olurlar; bu da gıdanın, toksinlerin ve aynı zamanda yabancı cisimlerin kan dolaşımına kaçmasına neden olur.

   

  Kemik suyu bu tür kaçakları önler. Kemik suyunda bulunan jelatin, bağırsak astarındaki boşlukları kapatarak, ishal, kabızlık ve diğer sindirim problemlerini azaltır.

   

  Ayrıca bağırsak duvarı mukoza tabakası boyunca koruyucu bir bariyer oluşturarak besin emilimini kolaylaştırır.

   

   

  İnflamasyonu azaltır

  Kemik suyu, iltihaplanmayı önleyici etkileri olduğu için iltihap için mükemmel bir çaredir. Bu özellik, bilinen anti-inflamatuvar ajanlar olan prolin, L-arginin ve glisin gibi amino asitlerin varlığına bağlıdır.

   

   

  Eklem ağrısını hafifletir

  Kemik suyunun eklem ağrılarını etkili bir şekilde tedavi ettiğine inanılmaktadır. Bu iddialardan “Chondroitin sulfate” ve “glucosamine” sorumludur.

   

  Ayrıca, kolajen, prolin ve glisin bileşiklerinin varlığı artrit , romatizma, osteoporoz ve diğer ağrılı eklem koşullarını iyileştirdiği bulunmuştur.

   

   

  Soğuk algınlığı ve gribi önler

  Bu, kemik suyunun en iyi sağlık faydalarından biridir. Kemik suyu çorbası, soğuk algınlığı ve grip tedavisinde etkilidir.

   

  Bilim insanları, tavuk kemik suyunun içinde bulunan minerallerin tıbbi nitelikler sergilediğini gösteren bir araştırma yapmıştı. Kemik suyu ayrıca solunum yolundaki enfeksiyonu etkili bir şekilde tedavi eder.

   

   

  Sindirimi teşvik eder

  Kemik suyu jelatin açısından zengindir. Jelatin bağırsaklardaki bakterilerin bağırsak duvarına yapışmasını önleyen ve kramplar, şişkinlik, gaz ve hazımsızlık gibi mide rahatsızlıklarının hafifletilmesine yardımcı olan sindirim suları ve safra sıvıları içerir. Kemik suyu sağlıklı ve doğru sindirimi teşvik etmede oldukça yararlıdır.

   

  İlginizi Çekebilir  Yumurta Kabuğu Yemenin Faydaları ve Riskleri

   

  Daha genç görünmenizi sağlar

  Kemik suyu, yavaş yavaş jelatin haline dönüşen zengin bir kolajen kaynağıdır. Kolajen cildinizin esnekliğini korumakla sorumlu lif benzeri bir proteindir.

   

  Yaşlandıkça kolajen üretimi azalmaya devam eder. Bununla birlikte, kemik suyu, cildinizin canlılığını geri kazanmanıza yardımcı olabilir.

   

   

  Uyku modunu teşvik eder

  Kemik suyu, zihni sakinleştirmeye ve rahatlamanıza yardımcı olur. Kemik suyu glisin içerir, yatıştırıcı etkisi olduğu için uykusuzluktan kurtulmanıza yardımcı olur.

   

   

  Selüliti azaltır

  Kemik suyu içindeki kolajen aynı zamanda vücudunuzdaki selüliti azaltmaya, cildi sıkılaştırmaya ve cildinizdeki zaman etkilerini tersine çevirmeye yardımcı olur.

   

   

  Bağışıklık sistemini güçlendirir

  Kemik suyundaki arginin, glutamin ve sistein gibi amino asitlerin varlığı bağışıklığı geliştirmeye ve hastalıklara yenik düşme riskini azaltmaya yardımcı olduğu bulunmuştur.

   

   

  Sağlıklı Saçlar, Cilt ve Tırnaklar

  Kemik suyu ayrıca daha iyi görünümlü saç, tırnak ve cildi geliştirmeye yardımcı olur. Kemik suyu, saç uzamasını teşvik eden ve tırnaklarınızı güçlü tutan kolajen ve jelatin bakımından zengindir.

   

  Kolajen, kırışıklıkların ve ince çizgilerin azaltılmasında özellikle etkilidir.

   

   

  Detoks etkisi gösterir

  Karaciğerimiz, sonunda kan dolaşımıza girebilecek toksinlerden dolayı sürekli saldırı altındadır.

   

  Kemik suyu, glisin varlığından dolayı karaciğerinizin optimum düzeyde çalışmasına yardımcı olur. Böylece karaciğerinizin toksinleri boşaltma işlemini kolaylaştırır.

   

   

  Sinir sistemini geliştirir

  Kemik suyu, glisin adı verilen amino asit ile doludur. Bu özel amino asidin, uyarılmış nörotransmitterlerin etkilerini idare etmesini önlediği bilinmekte ve böylece sakinleştirici bir etki yaratmaktadır.

   

  Glisin aynı zamanda hafızanızı geliştirebilen nörotransmitter serine dönüştürülür.

   

   

  Kansere karşı mücadeleye yardımcı olur

  Kemik suyu kansere bir çare değildir. Bununla birlikte, zengin vitamin ve besin deposu, bağışıklığınızı artırmanıza ve kas gücünüzü yeniden kurmanıza yardımcı olur ve kansere ve kemoterapinin toksik etkilerine karşı savaşmaya yardımcı olur.

   

   

  Diş dejenerasyonunu önler

  Kemik suyunda bulunan kolajen, çürük dişleri yeniden mineralize etmeye yardım ederek ağız sağlığı da dahil olmak üzere genel sağlığa yardımcı olur.

   

   

  Kalp sağlığını iyileştirir

  Kemik suyu içindeki kolajenin varlığı, arterlerinizi güçlendirerek ve takviye ederek kalp sağlığınızı korumaya yardımcı olur.

   

   

  Kemik sağlığını teşvik eder

  Kemik suyu, mineraller, özellikle de kalsiyum ve magnezyum açısından zengindir. Her iki besin de (kalsiyum ve magnezyum) güçlü kemiklerin gelişimi ve bakımı için gereklidir. Kemik suyu ayrıca kemik direncini arttıran kolajen içerir.

   

  İlginizi Çekebilir  Sabah Kahvaltısında Ne Yenir? Diyet Kahvaltı Tarifleri

   

   

  Kemik Suyu Bileşenleri

  Kemik suyu, çeşitli amino asitler, mineraller ve besin maddeleri içerir; bunlardan bazıları şunlar:

   

  Amino Asitler: Kemik suyu, arjinin, glisin, prolin ve glutamin gibi gerekli amino asitlerin en sağlıklı kaynaklarından biridir. Prolin, saç, deri ve diğer bağ dokularının korunmasına yardımcı olan kolajen üretimine yardımcı olur.

   

  Arjinin karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını kolaylaştırır. Ayrıca erkeklerdeki üreme sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olur.

   

  Glisin, kas dokularını korumaya yardımcı olur, hafızayı artırır, aynı zamanda uykusuzluğunu hafifletir.

   

  Glutamin mükemmel metabolizma sağlar ve bağırsak astarınızı korur.

   

  Kolajen: Bağ dokularında bulunan protein olup, kemik, kemik iliği, kıkırdak, tendon ve bağlarda bol miktarda bulunur. Kemik suyundaki kolajenin parçalanması, jelatin üreten şeydir. Kolajen, sindirim sisteminizin astarını rahatlatabilir ve yatıştırabilir ve İrritabl Bağırsak Sendromu (IBR) ve asit reflüsü gibi koşulları iyileştirebilir. Artan kolajen ayrıca kırışıklıkların ve selülitin görünümünü azaltır.

   

  Jelatin: Jelatin, inek sütü ve glüten de dahil olmak üzere gıda alerjileri ve hassasiyetleri olan insanlara yardımcı olur. Probiyotik büyümeyi ve sindirim sisteminizdeki dengeyi geliştirir. Jelatin ayrıca kemik yapıcı mineraller sağlar, kemik kaybını engeller ve eklem ağrısını azaltır.

   

   

   

  Kemik Suyu Besin Öğeleri

   

  Organik – Tavuk Kemiği Suyu – Ev Yapımı – 1 Porsiyon:
  Kalori                                   6                            Sodyum                                        15 mg                                
  Toplam yağ0 gPotasyum24 mg
  Doymuş0 gToplam Karbonhidrat0 g
  Çoklu doymamış0 gDiyet lifi0 g
  Tekli doymamış0 gşekerler0 g
  Trans0 gProtein1 g
  Kolesterol0 mg  
  A vitamini0%Kalsiyum0%
  C vitamini0%Demir0%

   

  * Yüzde Günlük Değerler 2000 kalorilik bir besin alımı temel alınarak oluşturulmuştur. Günlük değerleriniz, kalori gereksinimlerinize bağlı olarak daha yüksek veya düşük olabilir.

   

   

   

  Kemik Suyu Kullanımı

  Kemik suyu, çok yönlülüğü ve uygun maliyet faktörü nedeniyle çok fazla kullanıma sahiptir. Çorba veya soslarda kullanılabilir. Ayrıca bazı yemeklere su yerine konulabilir.

   

   

  Kemik Suyu Nasıl Yapılır?

  Kemik suyunu yapmak için adımlar oldukça basittir ve çok temel bileşenler gerektirir.

   

  İlginizi Çekebilir  Konjuge Linoleik Asit -CLA- Nedir, Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları

  Malzemeler

  • Sağlıklı bir kaynaktan 2 kilo (veya daha fazla) kemik
  • Ekstra jelatin için 2 tavuk ayağı (isteğe bağlı)
  • 2 havuç
  • 1 soğan
  • 2 kereviz sapı
  • El yapımı sirke 2 yemek kaşığı
  • 1 demet maydanoz
  • 1 çorba kaşığı veya daha fazla deniz tuzu
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 2 diş sarımsak

   

  Nasıl Yapılır?

  • Kemiklerin, özellikle de tavuk kemiklerinin daha iyi lezzet için önce fırında kavurması zorunludur. Kemikleri tepsiye yerleştirin ve 180 derecede 30 dakika kavurun.
  • Sonra, kemikleri derin bir tencereye koyun. Kemiklerin üzerine su ve sirke dökün. Kemikler su ve sirke karışımında yaklaşık 20-30 dakika beklesin. Suya karıştırılan asit, kemikteki besin maddelerinin kolayca erişilebilir olmasına yardımcı olur.
  • Sebzeleri doğrayın ve maydanoz ve sarımsak hariç tüm sebzeleri tencereye ekleyin.
  • Kullandığınız tuz, biber, baharat ve diğer otları ekleyin.
  • Kaynatın. Bir kez kaynadıktan sonra, ısıyı düşürün ve tamamlanıncaya kadar kaynatın.
  • Kaynamanın ilk birkaç saati boyunca, et suyu yüzeyine kadar yüzen yabancı maddeleri kepçe ile almanız gerekir. Tencerenin üstündeki köpükleri de temizleyin.
  • Son 30 dakikada, sarımsak ve maydanozu doğrayın ve ekleyin ve biraz daha pişmesini bekleyin.
  • Son olarak, etten suyu alın ve soğuması için bir kenara koyun. Ardından, ince bir metal süzgeç yardımıyla süzün. Bu sebze ve kemik parçalarını et suyundan alacaktır. Soğutulduktan sonra cam kavanozlarda saklayabilir ve beş güne kadar soğutabilirsiniz.

   

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ