Kemik Suyu Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

  Kemik Suyu Nedir, Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

  Kemik suyu herhangi bir hayvan kemiğinin – tavuk, sığır eti, hindi – sebze, baharat ve otlar ile kaynatılmasıyla yapılır.

  Kemik suyunun tarihçesi oldukça eski. İlaçların bu kadar yaygın kullanılmadığı zamanlarda, soğuk algınlığı gibi hastalıklar için şifa olarak kullanılmaktaydı. Zira mineral açısından zengin olduğundan dolayı, şifalıdır.

  Kemik Suyu Nedir?

  Kemik suyu, sebze, baharat ve kümes hayvanları, kuzu, balık veya sığır eti kemikleri ile yapılır.

  Bir çorbaya kemik suyunun eklenmesi onu yoğun bir şekilde kıvamlı hale getirmekle kalmaz aynı zamanda son derece sağlıklı olmasını sağlar.

  Kemik suyu içmek, bağışıklık sistemine büyük bir destek verir ve aynı zamanda sindirim sistemini de aktive eder. 

  Kemik suyu magnezyum, fosfor ve kalsiyum açısından zengindir. Dişler, kemikler, cilt, saç ve tırnaklar için iyidir çünkü kolajen içerir.

  Kemik suyu, tüm değerli amino asitleri, kollajen, jelatin ve eser mineralleri bulmak için harika bir yerdir. Aslında, kemik suyunda bulunan düzinelerce farklı besin vardır ve bunların çoğu diğer yaygın olarak yenen gıdalardan kolayca elde edilemez. 

  Kemik suyunun inanılmaz derecede çok faydasının olmasının nedeni budur. 

  Kemik Suyu İçmenin Faydaları Nelerdir?

  Sızdıran bağırsağı iyileştirir

  Bazen insanlar artmış bağırsak geçirgenliğinden muzdarip olurlar; bu da gıdanın, toksinlerin ve aynı zamanda yabancı cisimlerin kan dolaşımına kaçmasına neden olur.

  Kemik suyu bu tür kaçakları önler. Kemik suyunda bulunan jelatin, bağırsak astarındaki boşlukları kapatarak, ishal, kabızlık ve diğer sindirim problemlerini azaltır.

  Ayrıca bağırsak duvarı mukoza tabakası boyunca koruyucu bir bariyer oluşturarak besin emilimini kolaylaştırır.

  Bağırsaklara faydalıdır

  Araştırmalar, jelatinin bağırsak astarının gücünü geri kazanmada ve gıda hassasiyetleriyle (buğday veya süt ürünlerinde olduğu gibi) savaşmada yararlı olduğunu göstermektedir.

  Ayrıca bağırsakta probiyotiklerin (iyi bakterilerin) büyümesine yardımcı olur ve sindirim sistemindeki sağlıklı iltihaplanma seviyelerini destekler.

  Journal of Clinical Gastroenterology’de yayınlanan bir rapor, jelatinin bağırsak sağlığını ve bütünlüğünü etkili bir şekilde desteklediğini göstermektedir.

  İnflamasyonu azaltır

  Kemik suyu, iltihaplanmayı önleyici etkileri olduğu için iltihap için mükemmel bir çaredir. Bu özellik, bilinen anti-inflamatuar ajanlar olan prolin, L-arginin ve glisin gibi amino asitlerin varlığına bağlıdır.

  Eklemleri korur

  Kemik suyu, hayvanların kemiklerinde, derilerinde, kıkırdaklarında, bağlarında, tendonlarında ve kemik iliğinde bulunan protein olan dünyanın en iyi doğal kolajen kaynaklarından biridir. Yaşlandıkça eklemler doğal olarak aşınma ve yıpranma yaşar ve daha az esnek hale gelir.

  Yaşlandıkça, kıkırdak antikorlar tarafından saldırıya uğradığında azalır (eklem kıkırdağının yaşa bağlı bozulması). Kemik suyu kaynadıkça, hayvan kısımlarındaki kolajen et suyuna sızar ve kıkırdağın yenilenmesine yardımcı olmak için kolayca emilebilir hale gelir.

  Kemik suyunun en değerli bileşenlerinden biri jelatindir. Jelatin, kemikler arasında sürtünmeden “kaymalarına” yardımcı olan yumuşak bir yastık görevi görür. 

  Aynı zamanda bize güçlü kemikler oluşturmak ve sürdürmek için gereken yapı taşlarını sağlar. Bu, yaşlanan eklemlerin baskısını gidermeye yardımcı olur ve sağlıklı kemik mineral yoğunluğunu destekler.

  Soğuk algınlığı ve gribi önler

  Bu, kemik suyunun en iyi sağlık faydalarından biridir. Kemik suyu çorbası, soğuk algınlığı ve grip tedavisinde etkilidir.

  Bilim insanları, tavuk kemik suyunun içinde bulunan minerallerin tıbbi nitelikler sergilediğini gösteren bir araştırma yapmıştı. 

  Kemik suyu ayrıca solunum yolundaki enfeksiyonu etkili bir şekilde tedavi eder.

  Sindirimi teşvik eder

  Kemik suyu, jelatin açısından zengindir. Jelatin bağırsaklardaki bakterilerin bağırsak duvarına yapışmasını önleyen ve kramplar, şişkinlik, gaz ve hazımsızlık gibi mide rahatsızlıklarının hafifletilmesine yardımcı olan sindirim suları ve safra sıvıları içerir. Kemik suyu sağlıklı ve doğru sindirimi teşvik etmede oldukça yararlıdır.

  Daha genç görünmeyi sağlar

  Kemik suyu, yavaş yavaş jelatin haline dönüşen zengin bir kolajen kaynağıdır. Kolajen cildin esnekliğini korumakla sorumlu lif benzeri bir proteindir.

  Yaşlandıkça kolajen üretimi azalmaya devam eder. Bununla birlikte, kemik suyu, cildin canlılığını geri kazanmaya yardımcı olabilir.

  Sağlıklı uykuyu teşvik eder

  Kemik suyu, zihni sakinleştirmeye ve rahatlamaya yardımcı olur. Kemik suyu glisin içerir, yatıştırıcı etkisi olduğu için uykusuzluktan kurtulmaya yardımcı olur.

  Selüliti azaltır

  Kemik suyu içindeki kolajen aynı zamanda vücuttaki selüliti azaltmaya, cildi sıkılaştırmaya ve ciltteki zaman etkilerini tersine çevirmeye yardımcı olur.

  Bağışıklık sistemini güçlendirir

  Kemik suyundaki arginin, glutamin ve sistein gibi amino asitlerin varlığı bağışıklığı geliştirmeye ve hastalıklara yenik düşme riskini azaltmaya yardımcı olduğu bulunmuştur.

  Saçlar, cilt ve tırnaklara faydalıdır

  Kemik suyu ayrıca daha iyi görünümlü saç, tırnak ve cildi geliştirmeye yardımcı olur. Kemik suyu, saç uzamasını teşvik eden ve tırnakları güçlü tutan kolajen ve jelatin bakımından zengindir.

  Kolajen, kırışıklıkların ve ince çizgilerin azaltılmasında özellikle etkilidir.

  Detoks etkisi vardır

  Karaciğer, sonunda kan dolaşımına girebilecek toksinlerden dolayı sürekli saldırı altındadır.

  Kemik suyu, glisin varlığından dolayı karaciğerin optimum düzeyde çalışmasına yardımcı olur. Böylece karaciğerin toksinleri boşaltma işlemini kolaylaştırır.

  Sinir sistemini geliştirir

  Kemik suyu, glisin adı verilen amino asit ile doludur. Bu özel amino asidin, uyarılmış nörotransmitterlerin etkilerini idare etmesini önlediği bilinmekte ve böylece sakinleştirici bir etki yaratmaktadır.

  Glisin aynı zamanda hafızayı geliştirebilen nörotransmitter serine dönüştürülür.

  Kansere karşı mücadeleye yardımcı olur

  Kemik suyu, kansere bir çare değildir. Bununla birlikte, zengin vitamin ve besin deposu, bağışıklığı güçlendirmeye ve kas gücünü yeniden kurmaya yardımcı olur, kansere ve kemoterapinin toksik etkilerine karşı savaşır.

  Diş dejenerasyonunu önler

  Kemik suyunda bulunan kollajen, çürük dişleri yeniden mineralize etmeye yardım ederek ağız sağlığı da dahil olmak üzere genel sağlığa yardımcı olur.

  Kalp sağlığını iyileştirir

  Kemik suyu içindeki kolajenin varlığı, arterleri güçlendirerek ve takviye ederek kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.

  Kemik sağlığını teşvik eder

  Kemik suyu, mineraller, özellikle de kalsiyum ve magnezyum açısından zengindir. Her iki besin de (kalsiyum ve magnezyum) güçlü kemiklerin gelişimi ve bakımı için gereklidir. Kemik suyu ayrıca kemik direncini arttıran kolajen içerir.

  Metabolizmaya yardımcı olur ve anabolizmayı teşvik eder

  Kemik suyu, daha fazla glutatyon elde etmenin harika bir yoludur. Çalışmalar, glutatyonun antioksidan savunmada, besin metabolizmasında ve hücresel olayların düzenlenmesinde önemli rol oynadığını göstermektedir.

  Journal of Nutrition’da yayınlanan bir araştırma, glutatyonun rollerinin ve faydalarının aşağıdakileri düzenlemek olduğunu belirtir :

  • Gen ifadeleri
  • DNA ve protein sentezi
  • Hücre çoğalması ve apoptoz
  • Sinyal iletimi
  • Sitokin üretimi
  • Bağışıklık tepkileri

  Kemik suyunda bulunan amino asitler, aşağıdakiler dahil çok sayıda metabolik role sahiptir:

  • Kas dokusunu inşa etmek ve onarmak
  • Kemik mineral yoğunluğunu desteklemek
  • Besin emilimini ve sentezini artırmak
  • Kas ve bağ dokusu sağlığını korumak

  Kolajen içinde bulunan glisin, glikozu kullanılabilir enerjiye dönüştürerek kas dokusunun oluşturulmasına yardımcı olur.

  Ayrıca, vücudun antioksidan kullanımını geliştirerek yaşlanmayla ilişkili kıkırdak, doku ve kas kaybını yavaşlatır. 

  Çalışmalar, glisinin iskelet kası kaybını koruduğunu ve yaşa bağlı kas protein yıkımı ile ilişkili genlerin ifadesini durdurduğunu ortaya koymaktadır.

  Glutamin, sağlıklı bir metabolizma için önemli olan başka bir amino asittir. Nitrojen dahil besinleri hücrelere göndererek enerjiyi korumaya yardımcı olur.

  Arginin ayrıca dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olan ve vücuttaki hücrelere kan ve besinleri gönderen nitrik oksidi parçalama rolüne de sahiptir. Kas ve doku bütünlüğünü iyileştirir ve normal yara iyileşmesini destekler.

  Kemik Suyunun Cilde Faydaları

  Kolajen, cildin genç tonunu, dokusunu ve görünümünü korumaktan sorumlu olan cilt içinde elastin ve diğer bileşiklerin oluşmasına yardımcı olur. 

  Kolajen bütünlüğü, gözle görülür kırışıklık belirtilerini azaltmaya, şişkinliği azaltmaya ve diğer çeşitli yaşlanma belirtileriyle savaşmaya yardımcı olarak onaylanmıştır.

  Bağ dokusu eksikliğinden dolayı selülit oluştuğundan ve cildin sert tonunu kaybetmesine neden olduğundan, birçok kişi kollajen içeren gıdalar ve takviyeleri tüketirken selülitte azalma olduğunu bildirmektedir.

  Kemik Suyunun Bileşenleri

  Kemik suyu, çeşitli amino asitler, mineraller ve besin maddeleri içerir; bunlardan bazıları şunlar:

  Amino Asitler

  Kemik suyu, arjinin, glisin, prolin ve glutamin gibi gerekli amino asitlerin en sağlıklı kaynaklarından biridir. Prolin, saç, deri ve diğer bağ dokularının korunmasını sağlayan kolajen üretimine yardımcı olur.

  Arginin

  – Bağışıklık sistemi fonksiyonu ve yara iyileşmesi için gereklidir.

  – Büyüme hormonu üretimi için gereklidir.

  – Hasarlı karaciğer hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.

  – Sperm üretimi için gereklidir.

  Glisin

  – Kas gibi protein dokusunun parçalanmasını önler.

  – Safra tuzları ve glutatyon yapmak için kullanılır.

  – Vücuttaki kimyasalların detoksifiye edilmesine yardımcı olur ve antioksidan görevi görür.

  – Uykuyu, hafızayı ve performansı geliştiren bir nörotransmiterdir.

  Prolin

  – Kıkırdağın yenilenmesine ve eklemlerin iyileşmesine yardımcı olur.

  – Selüliti azaltır ve cildi daha esnek hale getirir.

  – Sızdıran bağırsağı onarmaya yardımcı olur.

  Glutamin

  – Bağırsak kaplamasını korur.

  – İnce bağırsaktaki hücreler için metabolik yakıttır.

  – Metabolizmayı ve kas yapımını iyileştirir.

  Kolajen

  Bağ dokularında bulunan protein olup, kemik, kemik iliği, kıkırdak, tendon ve bağlarda bol miktarda bulunur. 

  Kemik suyundaki kolajenin parçalanması, jelatin üreten şeydir. Kolajen, sindirim sisteminin astarını rahatlatabilir ve yatıştırabilir ve İrritabl Bağırsak Sendromu (IBR) ve asit reflüsü gibi koşulları iyileştirebilir. 

  Artan kolajen ayrıca kırışıklıkların ve selülitin görünümünü azaltır.

  Jelatin

  Jelatin, inek sütü ve gluten de dahil olmak üzere gıda alerjileri ve hassasiyetleri olan insanlara yardımcı olur. Probiyotik büyümeyi ve sindirim sistemindeki dengeyi geliştirir. 

  Jelatin ayrıca kemik yapıcı mineraller sağlar, kemik kaybını engeller ve eklem ağrısını azaltır.

  Mineraller ve Elektrolitler

  Kemik suyu, tamamı emilmesi kolay bir formda sağlanan elektrolitler de dahil olmak üzere temel mineraller sağlar.

  Kemik suyunda bulunan elektrolitler arasında kalsiyum, magnezyum ve potasyum bulunur. Bunlar sağlıklı dolaşımı, kemik yoğunluğunu, sinir sinyal fonksiyonlarını, kalp sağlığını ve sindirim sağlığını desteklemek için önemlidir.

  Eklenen sodyum seviyeleri düşük tutulduğunda, kemik suyu hücresel sağlığı ve verimliliği desteklemek ve elektrolit dengesizliğini önlemek için ideal bir sodyum ve potasyum dengesi içerir.

  Glikozaminoglikanlar (GAG’ler)

  Glikozaminoglikanlar, kemikler ve çeşitli lifler arasındaki boşlukları kaplayan kollajen ve elastini korumada ve desteklemede birincil role sahiptir. Araştırmalar, GAG’lerin bağırsak zarının yenilenmesine yardımcı oldukları için sindirim sağlığını desteklediğini vurgulamaktadır. Bu nedenle, bu besinlerdeki eksiklik sindirim sorunlarıyla bağlantılıdır.

  Kemik suyunda glukozamin, hyaluronik asit ve kondroitin sülfat dahil olmak üzere birkaç önemli GAG bulunur.

  Glukozamin

  Doğal olarak oluşan iki ana tip glukozamin vardır: hidroklorür ve sülfat. Her ikisi de eklemlerde doğal bir yastık gibi davranan kauçuksu madde olan kıkırdağın bütünlüğünü korumaya yardımcı olur.

  Araştırmalar, yaşlandıkça glukozaminin tükenebileceğini gösteriyor, bu nedenle eklem sağlığını desteklemek için sıklıkla takviyeler kullanılıyor.

  Doğal olarak glukozamin elde etmenin kolay ve nispeten ucuz bir yolu, daha fazla kemik suyu içmektir. Kemik suyu, pahalı glukozamin takviyelerine alternatif olarak kıkırdak sağlığının kaybını desteklemeye yardımcı olur. Daha fazla glukozamin tüketmek eklem sağlığını, esnekliği ve rahatlığı desteklemeye yardımcı olabilir.

  Hyaluronik Asit

  Bağ, epitel (deri) ve sinir dokularında bulunan hyaluronik asit, hücre çoğalmasına, farklılaşmasına ve azaltılmasına katkıda bulunur. Bu, hücrelerin gerektiğinde vücutta çeşitli işlevleri yerine getirmesine izin verir.

  Cilt sağlığını değerlendiren araştırmalar, birden fazla cilt tipine destek sağladığını ve sağlıklı yaşlanmayı, hücre gençleşmesini ve cilt sıkılığını desteklediğini göstermektedir.

  Kondroitin Sülfat

  Kondroitin sülfat, tüm hayvanların eklemlerindeki kıkırdakta bulunan faydalı bir glikozaminoglikandır. Özellikle glukozaminlerle kombinasyon halinde eklem sağlığını ve rahatlığını desteklemek için kullanılır.

  Çalışmalar, kondroitin ile takviye edilmesinin, sağlıklı iltihap tepkisinin yanı sıra kardiyovasküler sağlık, kemik sağlığı, cilt sağlığı ve sağlıklı kolesterol seviyelerini desteklediğini bulmuştur.

  Kemik Suyu Besin Değeri

  Organik – Tavuk Kemiği Suyu – Ev Yapımı – 1 Porsiyon:
  Kalori                                   6                            Sodyum                                        15 mg                                
  Toplam yağ0 gPotasyum24 mg
  Doymuş0 gToplam Karbonhidrat0 g
  Çoklu doymamış0 gDiyet lifi0 g
  Tekli doymamış0 gşekerler0 g
  Trans0 gProtein1 g
  Kolesterol0 mg  
  A vitamini0%Kalsiyum0%
  C vitamini0%Demir0%

  * Yüzde Günlük Değerler 2000 kalorilik bir besin alımı temel alınarak oluşturulmuştur. Günlük değerleriniz, kalori gereksinimlerinize bağlı olarak daha yüksek veya düşük olabilir.

  Kemik Suyu Nasıl Kullanılır?

  Kemik suyu, çok yönlülüğü ve uygun maliyet faktörü nedeniyle çok fazla kullanıma sahiptir. Çorba veya soslarda kullanılabilir. Ayrıca bazı yemeklere su yerine eklenebilir.

  Kemik Suyu Yapımı ve Tarifi

  Kemik suyu yapmak için adımlar oldukça basittir ve çok temel bileşenler gerektirir.

  Malzemeler

  • Sağlıklı bir kaynaktan 2 kilo (veya daha fazla) kemik
  • Ekstra jelatin için 2 tavuk ayağı (isteğe bağlı)
  • 2 havuç
  • 1 soğan
  • 2 kereviz sapı
  • El yapımı sirke 2 yemek kaşığı
  • 1 demet maydanoz
  • 1 yemek kaşığı veya daha fazla deniz tuzu
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 2 diş sarımsak

  Nasıl Yapılır?

  – Kemiklerin, özellikle de tavuk kemiklerinin daha iyi lezzet için önce fırında kavurması zorunludur. Kemikleri tepsiye yerleştirin ve 180 derecede 30 dakika kavurun.

  – Sonra, kemikleri derin bir tencereye koyun. Kemiklerin üzerine su ve sirke dökün. Kemikler su ve sirke karışımında yaklaşık 20-30 dakika beklesin. Suya karıştırılan asit, kemikteki besin maddelerinin kolayca erişilebilir olmasına yardımcı olur.

  – Sebzeleri doğrayın, maydanoz ve sarımsak hariç tüm sebzeleri tencereye ekleyin.

  – Kullandığınız tuz, biber, baharat ve diğer otları ekleyin.

  – Kaynatın. Bir kez kaynadıktan sonra, ısıyı düşürün ve tamamlanıncaya kadar kaynatın.

  – Kaynamanın ilk birkaç saati boyunca, et suyu yüzeyine kadar yüzen yabancı maddeleri kepçe ile almanız gerekir. Tencerenin üstündeki köpükleri de temizleyin.

  – Son 30 dakikada, sarımsak ve maydanozu doğrayın ve ekleyin ve biraz daha pişmesini bekleyin.

  – Son olarak, suyu alın ve soğuması için bir kenara koyun. Ardından, ince bir metal süzgeç yardımıyla süzün. Bu sebze ve kemik parçalarını et suyundan alacaktır. Soğutulduktan sonra cam kavanozlarda saklayabilir ve beş güne kadar soğutabilirsiniz.

  kemik suyu diyeti

  Kemik Suyunun Zararları Nelerdir?

  Piyasada satılan birçok kemik suyu seçeneği var ancak bunların hepsi aynı özelliklere sahip değildir. Sadece et aromalarıyla yapılan değil, kaliteli bir markadan kemik suyu almaya dikkat edin.

  Kemik suyu takviyeleri kullanıyorsanız, antibiyotikler ve diğer katkı maddeleri olmadan üretilenleri tercih edin.

  Sonuç olarak, en iyi kemik suyu evde yapılandır.

  Sonuç olarak;

  Kemik suyu, bağışıklık sistemini destekleyen mineraller açısından zengindir ve kolajen, glutamin, glisin ve prolin gibi iyileştirici bileşikler içerir. En iyi yanı, suyu evde yapıp kemik suyunun sağlığından yararlanabilmektir.

  Kemik suyundaki kolajen, bağırsak zarını iyileştirmeye yardımcı olur ve bağırsak iltihabını azaltır. 

  Ayrıca kemik suyundaki glisin, hücreleri kimyasallardan detoksifiye edebilir ve beyin fonksiyonunu iyileştirebilir.

  Evde kemik suyu yapmak en iyi seçenektir.

  İlginizi Çekebilir  Probiyotiklerin Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?
  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ