Kemik Suyu Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır, Zayıflatır mı?

Kemik suyu diyeti, paleo diyeti ile aralıklı oruç yöntemini birleştiren düşük karbonhidrat diyetlerinden biridir. Sadece 15 günde, 6-7 kilo vermeye yardımcı olduğu belirtiliyor. Ancak, bu sonuç araştırmalarla desteklenmiyor.

Yazıda “kemik suyu diyeti nedir”, “kemik suyu diyeti nasıl yapılır” konularında bilgi verilecektir.

Kemik Suyu Diyeti Nedir?

21 günlük kemik suyu diyeti, diyet hakkında bir kitap yayınlayan naturopatik bir doktor olan “Kellyann Petrucci” tarafından ortaya atılmıştır. Kaybedecek fazla kilosu olanlar süreyi daha da uzatabilir.

Haftada beş gün düşük karbonhidratlı, paleo tarzı yemekler (başlıca et, balık, kümes hayvanları, yumurta, nişastasız sebzeler ve sağlıklı yağlar) ve kemik suyu tüketilir. Tüm süt ürünleri, tahıllar, baklagiller, ilave şeker ve alkolden kaçınmak gerekir.

Kemik suyu, mineralleri, kolajenleri ve amino asitleri serbest bırakmak için hayvan kemiklerini 24 saate kadar kaynatarak yapılır.

Haftada iki gün, hala kemik suyu içebildiğiniz için, tam oruç yerine değiştirilmiş oruçlar olan mini oruç yapılır.

kemik suyu diyeti

Kemik Suyu Diyeti Nasıl Yapılır?

Kemik suyu diyeti, 5 gün oruç tutulmayan günler, 2 gün ardarda oruç tutulan günlerden oluşur. Hem oruçlu hem de oruçlu olmadığınız günlerde akşam 7’den sonra hiçbir şey yememelisiniz. 

Oruçlu Günler

Oruçlu günlerde iki seçeneğiniz var:

1.Seçenek: 6 porsiyon toplamda ise 240 ml kemik suyu içmek.

2.Seçenek: Beş porsiyon kemik suyu içip, daha sonra protein içeren bir aperatif, sebze ve sağlıklı yağ ile son yemeği yemek.

Her iki durumda da, oruç günlerinde yalnızca 300-500 kalori alacaksınız. 

Oruçlu Olunmayan Günler

Oruç olmayan günlerde, protein, sebze, meyve ve yağ kategorilerinde izin verilen yiyeceklerden birini seçersiniz. Aşağıdaki plana uymanız gerekir: 

Kahvaltı: bir porsiyon protein , bir porsiyon yağ, bir porsiyon meyve

Öğle yemeği: bir porsiyon protein, iki porsiyon sebze, bir porsiyon yağ

Akşam yemeği: bir porsiyon protein, iki porsiyon sebze, bir porsiyon yağ

Atıştırmalıklar: günde iki kez bir bardak kemik suyu 

Karbonhidratlar – meyve ve nişastalı sebzeler dahil – yağ yakımını teşvik etmek için çok sınırlı tüketilir. Petrucci, oruçlu olunmayan günlerde kaç kalori alınacağını belirtmemiştir. 

80/20 Bakım Planı

21 gün sonra, kilo verme hedefinize ne zaman ulaştığınıza bağlı olarak – kilonuzu korumanıza yardımcı olmak için 80/20 planına geçersiniz.

Yediğiniz yiyeceklerin %80’i izin verilen yiyeceklerden, %20’si ise diyetten çıkarılan yiyeceklerden oluşur. Bakım aşamasında oruç günlerine devam edip etmeyeceğiniz size kalmıştır. 

kemik suyu kolajen

Kemik Suyu Diyetinde İzin Verilen Yiyecekler

Kemik suyu, diyetin temel maddesidir ve tercihen ev yapımı olmalıdır. Oruçlu olunmayan günlerde, tercihen organik olmak üzere bir dizi tam ve minimum işlenmiş gıda arasından seçim yapılır. İzin verilen yiyeceklere örnekler: 

Proteinler

Sığır eti, tavuk, balık, yumurta – tercihen yumurtalar pastörize, balıklar ise vahşi yakalanmış olmalıdır.

Sebzeler

Kuşkonmaz, enginar, Brüksel lahanası, lahana, karnabahar, kereviz, patlıcan, mantar, soğan, ıspanak, şalgam, brokoli, yeşillik, domates ve yaz kabağı gibi sebzeler 

Meyveler

Elma, kiraz, kayısı, armut, portakal, dutsu meyveler, kavun, turunçgiller, kivi – günde sadece bir porsiyon 

Sağlıklı yağlar

Avokado, hindistan cevizi yağı, fındık, zeytinyağı, tereyağı. 

Çeşniler

Tuz (pembe Himalaya), diğer baharatlar, sirke, salsa sosu. 

Un

Badem unu, Hindistan cevizi unu 

İçecekler

Kahve, çay, su gibi kalorisiz içecekler

Kemik Suyu Yapımı

Kemik suyu organik olmalı ve kendiniz yapmalısınız. Kıkırdak bakımından zengin olduklarından dolayı eklem, ayak ve boyun kemiklerinin kullanılması önerilir. 

Kaçınılması gereken yiyecekler

21 günlük diyet, iltihabı azalttığı, bağırsak sağlığını desteklediği ve yağ yakımını artırdığı iddia edilen bazı yiyeceklerden kaçınmanızı önerir. Uzak durmanız gereken yiyecekler şunlardır: 

Tahıllar

Buğday, çavdar, arpa ve diğer glüten içeren tahılların yanı sıra mısır, pirinç, kinoa ve yulaf gibi glutensiz tahıllar. 

Rafine yağlar

Kanola yağı ve margarin gibi bitkisel yağlar 

İşlenmiş meyve

Kuru meyve, meyve suyu ve şekerli meyve 

Şeker

Sofra şekeri, bal ve akçaağaç şurubu gibi rafine şeker formları, yapay tatlandırıcılar – aspartam, sukraloz ve asesülfam K gibi – ayrıca stevia dahil doğal şeker ikameleri. 

Patates

Tatlı patates hariç tüm patates çeşitleri 

Baklagiller

Fasulye, soya ürünleri, yer fıstığı ve yer fıstığı ezmesi 

Süt ürünleri

Süt, yoğurt, peynir, dondurma ve tereyağı 

İçecekler

Soda (normal ve diyet) ve alkollü içecekler 

Kemik suyu diyeti ile kilo verilir mi?

Kemik suyu diyeti yapanlar veya yapmak isteyenler, bu diyet için ispatlanmış herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Sadece kitabın yazarı Kellyann Petrucci, bir çalışma başlatmış ve altı ya da yedi kilo vermeye yardımcı olduğu belirtilmiştir.

Kemik suyu diyeti, üzerinde çalışılan diğer yaklaşımlara dayanmaktadır:

Düşük karbonhidrat

Düşük karbonhidratlı diyetlerin bilimsel incelemeleri, standart düşük kalorili diyetlerden daha fazla kilo kaybı sağladıklarını göstermektedir. 

Paleo diyeti

Üç haftalık bir çalışmada, paleo diyeti uygulayan kilolu insanlar bel bölgelerinden 2,3 kg ve 0,5 cm kaybettiler. 

Aralıklı oruç

Beş çalışmanın gözden geçirilmesinde, ikisi aralıklı oruç kullanan aşırı kilolu kişilerde sürekli kalori kısıtlamasına kıyasla daha fazla kilo kaybı gösterirken, üçü her yöntemle benzer kilo kaybı gösterdi.

Bu nedenle kemik suyu diyeti yukarıda belirtilen kilo verme konusunda kanıtlanmış yöntemlerinin bir kombinasyonudur. O yüzden kilo vermeye yardımcı olabilir. 

Kemik Suyu Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Kemik suyu diyeti, kan şekeri kontrolü sağladığını, cilt kırışıklıklarını azalttığını, bağırsak sağlığını koruduğunu, inflamasyonu ve eklem ağrısını iyileştirdiğini iddia ediyor.

Ancak bu faydalar çalışmalarda belgelenmemiştir. Geçerliliklerini değerlendirmek için, bireysel unsurlar üzerinde araştırma yapılması gerekir.

Kan şekerini geliştirme

Kendi başına, kilo kaybı kan şekerini iyileştirir. Kemik suyu diyetinde karonhidratları kısıtlamak bu etkiyi artırabilir.

Tip 2 diyabetli kişiler için düşük kalorili diyetlerin yakın zamanda gözden geçirilmesi, düşük karbonhidratlı diyetlerin, kan şekeri kontrolünü, özellikle de yemeklerden sonra kan şekerini iyileştirmede düşük yağlı diyetlerden daha etkili olduğu sonucuna varmıştır.

Ek olarak, araştırmalar, düşük kalorili, düşük karbonhidratlı diyetlerin, tip 2 diyabet ilaç gereksinimlerini düşük kalorili, düşük yağlı diyetlerden daha etkili şekilde azalttığını göstermektedir.

Daha genç görünen cilt

Petrucci, kemik suyu tüketmenin kolajen içeriği nedeniyle kırışıklıkların azalmasına yardımcı olabileceğini iddia ediyor.

Giderek artan sayıda çalışma, kolajen takviyelerinin plaseboya kıyasla cilt kırışıklıklarını belirgin şekilde azaltabileceğini öne sürüyor.

Tükettiğiniz kolajenin bir kısmı bireysel amino asitlere ayrılsa da, bir kısmı kana kısa amino asit zincirleri olarak girer ve vücuda kolajen üretmesi için sinyal verebilir.

Bağırsak sağlığını geliştirme

Kemik suyu diyeti, kemik suyundaki kolajenin bağırsağı iyileştirmeye yardımcı olabileceği iddia ediliyor ancak kemik suyu bu amaç için test edilmedi.

Bununla birlikte, bazı kanıtlar, glisin ve glutamin amino asitleri dahil olmak üzere kolajen sindirim ürünlerinin sindirim sisteminin mukozal astarını güçlendirerek bağırsak sağlığını iyileştirebileceğini göstermektedir.

İnflamasyonun azalması

Obezite, artan inflamatuar bileşiklerin salınımı ile bağlantılıdır. Bu nedenle, kemik suyu diyeti gibi bir kilo verme diyeti iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

Ek olarak, kemik suyu diyetinde önerilen antioksidan bakımından zengin sebzeler ve omega 3 bakımından zengin balıklar gibi sağlıklı yiyecekler yemek de iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

Daha az eklem ağrısı

Eklem ağrıları, eklemlerdeki ekstra baskı ve obeziteye bağlı iltihaplanmadan kaynaklanabilir. Bu nedenle, kemik suyu diyetinde amaçlandığı gibi kilo vermek eklem ağrısını azaltabilir.

Kemik Suyu Diyetinin Zararları Nelerdir?

Kemik suyu diyetini uygulamak zordur. Ayrıca kalsiyum ve lif gibi bazı besin gruplarını kısıtladığı için besin eksikliği riski yaşayabilirsiniz.

Bunun ötesinde, aralıklı oruç ve düşük karbonhidrat diyeti olması, yorgunluk ve bulantı gibi yan etkilere neden olabilir. 

Sonuç olarak;

Kemik suyu diyeti, 5 günlük düşük karbonhidratlı paleo diyetini, haftada 2 gün kemik çorbası orucuyla birleştiren 21 günlük bir diyet planıdır.

Bazı araştırmalar bu diyet yaklaşımının kilo vermeye yardımcı olabileceğini öne sürse de, standart düşük kalorili diyetlerden daha iyi olup olmadığı belli değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ