Kekreyemiş Meyvesinin Etkileyici Sağlık Faydaları

  Kekreyemiş Meyvesinin Etkileyici Sağlık Faydaları

  Kekreyemiş, kızılcığa benzeyen kırmızı bşr meyvedir. Kuzey Avrupa’nın İskandinav bölgesine özgü olan yaprak dökmeyen küçük çalı – Vaccinium vitis-idaea – olarak yetişir. “İsveç kirazı”, “lingonberry” “”dağ kızılcığı” gibi farklı isimlerle de bilinir.

  Kekreyemiş, kilo kontrolü ve kalp sağlığı gibi potansiyel sağlık yararlarına sahiptir, bu yüzden süper meyve olarak adlandırılmaktadır.

  Yazıda “kekreyemiş nedir,” kekreyemiş faydaları” ve nasıl yeneceği ile ilgili bilgiler verilecektir.

  Kekreyemiş Nedir?

  Kekreyemiş meyvesi, yaban mersini ve kızılcık bitki ailesi Ericaceae’nin bir üyesidir.

  Bu kırmızı meyveler oldukça lezzetlidir, kızılcığa benzeyen bir tada sahiptir. Buzdolabında yaklaşık sekiz ila on iki hafta kalmalarına yardımcı olan benzoik asit yüklüdürler.

  Genellikle İsveç’te yetişen kekreyemiş meyvesi, Kuzey Yarımküre boyunca kuzey ormanlarında büyür. Bu meyve ABD’de Alaska, Washington ve Oregon gibi nemli, asidik topraklara sahip eyaletlerde de yetişir.

  Kekreyemiş Besin Değeri

  Bir fincan çiğ kekreyemiş meyvesinin besin içeriği şöyledir:

  75 kalori

  6 gram karbonhidrat

  3 gram protein

  3 gram yağ

  9 gram lif

  21.6 miligram C vitamini (yüzde 36 DV)

  1.500 IU A vitamini (yüzde 30 DV)

  Kekreyemiş Meyvesi Yararları Nelerdir?

  kekreyemiş bitkisi

  Yüksek oranda antioksidan içerir

  Besin olarak, kekreyemiş, yüksek oranda antioksidanlar ve diğer bitki bileşikleri içerir.

  100 gram kekreyemiş porsiyonu, vücudun ana antioksidan enzimlerinden biri olan manganez için Referans Günlük Alımının % 139’unu sağlar.

  Ayrıca her ikisi de antioksidan olarak işlev gören E ve C vitaminleri için sırasıyla RDI’nın % 10 ve % 12’sini sağlar.

  Birçok meyve gibi, antosiyaninler ve flavonoidler dahil bitki bileşikleri bakımından zengindir. 

  Bu meyvenin kırmızı rengi antioksidan ve anti-inflamatuar faydaları olan antosiyaninlerden gelir.

  Vücuttaki inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur

  60 yaşında kırk sağlıklı erkek, kekreyemiş meyvesinin etkileri üzerine bir araştırmaya katıldı ve özellikle kuersetinde bir artış aranıyordu.

  Test edilenlerden yirmi tanesi sekiz haftalık bir süre boyunca kekreyemiş de dahil olmak üzere günde 100 gram dutsu meyveler tüketti. Diğer grup, normal beslenmeye devam etti.

  Yayınlanan sonuçlara göre, dutsu meyveler tüketen denekler oldukça daha büyük miktarda kuersetin sağladı. 

  Kuersetin anti-inflamatuar özellikler içerdiğinden, artrit gibi kronik inflamasyon sorunları için faydalıdır.

  Bağırsak bakterileri için faydalıdır

  Sindirim sistemindeki bakteri ve diğer mikroskobik canlılar – bağırsak mikrobiyotası olarak adlandırılır – ve sağlık için çok önemlidir. Besinlerin bağırsak mikrobiyotası üzerinde büyük etkisi vardır.

  Hayvan çalışmaları, kekreyemiş yemenin bağırsak mikrobiyotasının yapısındaki düşük dereceli iltihaplanmaya karşı korunmaya yardımcı olabilecek değişiklikleri tetikleyebileceğini göstermektedir.

  Kekreyemiş zayıflamaya yardımcı olur

  Diğer meyveler gibi, kekreyemiş de kilo vermeye yardımcıdır. 100 gramlık porsiyon 54 kalori sağlar. 

  Ayrıca yapılan çalışmalar sonucu yağ yakmaya yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

  Kan şekerini dengeler

  Tüp ve hayvan çalışmaları, kekreyemiş ve özünün, polifenol ve lif içeriğinden dolayı, kan şekeri kontrolüne yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ön insan çalışmaları bu bulguları desteklemektedir.

  İnsülinin ani iniş ve çıkışlarının en aza indirilmesi, vücudun insüline karşı duyarlılığını korumaya yardımcı olarak, tip 2 diyabet ve obezite riskini azaltır.

  Kalp sağlığına faydalıdır

  Lingonberry, kalp sağlığına faydalıdır. Bu yarar polifenol ve lif içeriğinden kaynaklanmaktadır.

  Tüp ve hayvan çalışmaları, kekreyemiş meyvesinin kan akışını desteklediğini, aterosklerozun ilerlemesini yavaşlattığını, trigliseridleri düşürdüğünü ve kalp hücrelerini oksidatif hasardan korumak için atardamarları rahatlatmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Göz sağlığını korur

  Işık, gözlerde serbest radikal hasarına neden olabilir. Işığı sinir sinyallerine dönüştüren retina, özellikle güneş ışığından, akıllı telefonlar ve bilgisayarlar gibi dijital cihazlardan gelen mavi ışığa ve ultraviyole A (UVA) karşı hassastır.

  Test tüpü çalışmaları, kekreyemiş özütünün retina hücrelerini hem mavi ışık hem de UVA ışığı nedeniyle serbest radikal hasarlarından koruyabileceğini göstermektedir. Bu koruma antosiyaninler içeren bitki bileşiklerinden gelir.

  Kanser riskini düşürür

  Meyveler – lingonberry dahil – lif, bitki bileşikleri ve kanser riskini azaltabilecek vitaminler sağlar.

  Bağırsak tümörlerine yatkın farelerde yapılan 10 haftalık bir çalışmada, dondurularak kurutulmuş, toz haline getirilmiş kekreyemişle beslenenler,  kontrol grubundan % 60 daha küçük ve % 30 daha az tümöre sahipti.

  Ek olarak, bir test tüpü çalışması fermente edilmiş bu meyvenin suyunun, ağız kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını inhibe ettiğini buldu.

  Test tüpü çalışmaları, kekreyemiş özlerinin insan lösemi kanseri hücrelerinin ölümünü desteklediğini ve insan meme, kolon ve rahim ağzı kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engelleyebileceğini göstermektedir.

  Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarının oluşumunu azaltır

  İdrar yolu enfeksiyonu semptomları için kızılcık suyunun etkili olduğunu duymuşsunuzdur ancak kekreyemiş meyvesi de başka bir harika seçenek olabilir.

  Escherichia coli’nin neden olduğu idrar yolu enfeksiyonu olan kadınlar rastgele üç gruba ayrıldı. Bu kadınlardan altı ay boyunca her gün 50 mililitre kızılcık-kekreyemiş suyu konsantresi tüketmeleri, bir yıl boyunca haftada beş gün 100 mililitre lactobacillus içmeleri istendi ya da hiç müdahale olmadı.

  Finlandiya’da Oulu Üniversitesi’nde Pediatri Bölümü tarafından yürütülen çalışma, belirtilen kontrol grubuna kıyasla meyve grubunun idrar yolu enfeksiyonu riskinde yüzde 20 azalma olduğunu belirtti.

  Bu, düzenli şekilde kekreyemişi meyve suyu olarak tüketmenin idrar yolu enfeksiyonlarının tekrarını azaltabileceğini gösterir.

  Ağız sağlığına faydalıdır

  Bakteriler ağızda kolaylıkla plak oluşumuna neden olabilir ve uygun şekilde yönetilmezse bu daha büyük problemler yaratabilir.

  Bir çalışmanın sonuçları kekreyemişin antimikrobiyal özelliklerinin ağızda bakteri oluşma riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. 

  Yapılan araştırmalara göre diş plağı birikmesi, diş eti hastalığı gibi sağlık sorunlarını tetikleyebilir ancak, düzenli olarak uygulanan ağız hijyeni, sorunları tamamen ortadan kaldırabilir.

  Temel olarak, kekreyemişin antimikrobiyal etkileri, ağızda bakteri büyümesini engelleyebilir.

  Diğer Potansiyel Faydaları

  Bilim insanları, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, kekreyemişin birçok potansiyel faydasını araştırmaktadır:

  Beyin sağlığı

  Kemirgen çalışmaları, kekreyemiş veya ekstraktının stres altındaki hafıza dahil olmak üzere beyin fonksiyonlarını iyileştirebileceğini göstermektedir.

  Test tüpü analizleri, bu meyvede bulunan antioksidanların beyin hücrelerini koruduğunu göstermiştir.

  Antiviral

  Bir test tüpü çalışmasında, bu meyvenin ekstresi – özellikle antosiyaninler – grip virüsü A’nın replikasyonunu durdurdu ve tip 1 diyabet riskinin artmasıyla bağlantılı olan coxsackievirus B1’i inhibe etti.

  Böbrek koruması

  Bu meyvenin suyundaki antosiyoninler böbreklerin iltihaplanmasını önler.

  Kekreyemiş Nasıl Yenir?

  Bu kırmızı meyveler isminden de anlaşılacağı gibi ekşidir. Taze kekreyemiş yalnızca belirli bölgelerde – İsveç, Norveç, Finlandiya ve yakın ülkelerde, ayrıca Kuzeybatı Pasifik’te ve kuzeydoğu ABD’deki birkaç eyalette bulunur. Ayrıca doğu Kanada’da da yabani olarak yetişebilir.

  Tazesinin yanı sıra, dondurulmuş veya toz haline getirilmiş olarak da satın alabilirsiniz. Bunları meyve sularında, soslarda ve konservelerde de kullanabilirsiniz. Lingonberry reçeli de yapılabilir.

  Ek olarak, pek çok tarifte kızılcık, yaban mersini meyvesinin yerine lingonberry kullanabilirsiniz.

  Kekreyemiş Meyvesinin Zararları Nelerdir?

  Kekreyemiş konsantresi, ağızdan alındığında muhtemelen güvenlidir; ancak, yapraklarını uzun süre kullanmak güvenli olmayabilir. Yapraklar mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir.

  İdrarda öldürebilen bakteriler nedeniyle karaciğer hasarı ile ilgili bazı endişeler kaydedildi, ancak bunu doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç var.

  Sonuç olarak;

  Kekreyemiş besin profili ve antioksidan içeriği nedeniyle kırmızı renkli meyvelerdir.

  Çalışmalar sağlıklı bağırsak bakterileri, kilo kontrolü, kalp sağlığı ve kan şekeri kontrolünü destekleyebileceklerini göstermektedir.

  Antioksidanlarla dolu lezzetli bir meyvedir, hastalık ve iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olabilir.

  Kekreyemiş meyvesi yemek, diğer hastalıkları önlemenin yanı sıra idrar yolu enfeksiyonunu tedavi etmeye, ağzı sağlıklı tutmaya ve hatta kanser hücresi büyümesini engellemeye yardımcı olabilir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ