Kekreyemiş Meyvesinin Etkileyici Sağlık Faydaları | diyetz

Kekreyemiş Meyvesinin Etkileyici Sağlık Faydaları

 

Kekreyemiş, kızılcığa benzeyen kırmızı meyvedir. Kuzey Avrupa’nın İskandinav bölgesine özgü olan yaprak dökmeyen küçük çalı – Vaccinium vitis-idaea – olarak yetişir. “İsveç kirazı”, “lingonberry””dağ kızılcığı” gibi farklı isimlerle de bilinir.

 

Kekreyemiş, kilo kontrolü ve kalp sağlığı gibi potansiyel sağlık yararlarına sahiptir, bu yüzden süper meyve olarak adlandırılmaktadır. Bu yazıda “kekreyemiş nedir,” kekreyemiş faydaları” ve nasıl yeneceği ile ilgili bilgiler verilecektir.

 

 

Yüksek oranda antioksidan içerir

 

Besin olarak, kekreyemiş, yüksek oranda antioksidanlar ve diğer bitki bileşikleri içerir.

 

100 gram kekreyemiş porsiyonu, vücudun ana antioksidan enzimlerinden biri olan olan manganez için Referans Günlük Alımının % 139’unu sağlar.

 

Ayrıca her ikisi de antioksidan olarak işlev gören E ve C vitaminleri için sırasıyla RDI’nın % 10 ve% 12’sini sağlar.

 

Birçok meyve gibi, antosiyaninler ve flavonoidler dahil bitki bileşikleri bakımından zengindir. Bu meyvenin kırmızı rengi antioksidan ve anti-inflamatuar faydaları olan antosiyaninlerden gelir.

 

 

Bağırsak bakterileri için faydalıdır

 

Sindirim sistemindeki bakteri ve diğer mikroskobik canlılar – bağırsak mikrobiyotası olarak adlandırılır – ve sağlık için çok önemlidir. Besinlerin bağırsak mikrobiyotası üzerinde büyük etkisi vardır.

 

Hayvan çalışmaları, kekreyemiş yemenin bağırsak mikrobiyotasının yapısındaki düşük dereceli iltihaplanmaya karşı korunmaya yardımcı olabilecek değişiklikleri tetikleyebileceğini göstermektedir.

 

 

Kilo kontrolü sağlar

 

Diğer meyveler gibi, kekreyemiş de kilo vermeye yardımcıdır 100 gramlık porsiyon 54 kalori sağlar. Ayrıca yapılan çalışmalar sonucu yağ yakmaya yardımcı olduğu tespit edilmiştir.

 

kekreyemiş bitkisi

 

Kan şekerini dengeler

 

Tüp ve hayvan çalışmaları, kekreyemiş ve özünün, polifenol ve lif içeriğinden dolayı, kan şekeri kontrolüne yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ön insan çalışmaları bu bulguları desteklemektedir.

 

İlginizi Çekebilir  B12 Vitamini İğneleri İyi mi Kötü mü?

İnsülinin ani iniş ve çıkışlarının en aza indirilmesi, vücudun insüline karşı duyarlılığını korumaya yardımcı olarak, tip 2 diyabet ve obezite riskini azaltır.

 

 

Kalp sağlığına faydalıdır

 

Lingonberry, kalp sağlığına faydalıdır. Bu yarar polifenol ve lif içeriğinden kaynaklanmaktadır.

 

Tüp ve hayvan çalışmaları, kekreyemiş meyvesinin kan akışını desteklediğini, aterosklerozun ilerlemesini yavaşlattığını, trigliseridleri düşürdüğünü ve kalp hücrelerini oksidatif hasardan korumak için atardamarları rahatlatmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

 

Göz sağlığını korur

 

Işık gözlerde serbest radikal hasarına neden olabilir. Işığı sinir sinyallerine dönüştüren retina, özellikle güneş ışığından, akıllı telefonlar ve bilgisayarlar gibi dijital cihazlardan gelen mavi ışığa ve ultraviyole A (UVA) karşı hassastır.

 

Test tüpü çalışmaları, kekreyemiş özütünün retina hücrelerini hem mavi ışık hem de UVA ışığı nedeniyle serbest radikal hasarlarından koruyabileceğini göstermektedir. Bu koruma antosiyaninler içeren bitki bileşiklerinden gelir.

 

 

Kanser riskini düşürür

 

Meyveler – lingonberry dahil – lif, bitki bileşikleri ve kanser riskini azaltabilecek vitaminler sağlar.

 

Bağırsak tümörlerine yatkın farelerde yapılan 10 haftalık bir çalışmada, dondurularak kurutulmuş, toz haline getirilmiş kekreyemişle beslenenler,  kontrol grubundan % 60 daha küçük ve% 30 daha az tümöre sahipti.

 

Ek olarak, bir test tüpü çalışması fermente edilmiş bu meyvenin suyunun, ağız kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını inhibe ettiğini buldu.

 

Test tüpü çalışmaları, kekreyemiş özlerinin insan lösemi kanseri hücrelerinin ölümünü desteklediğini ve insan meme, kolon ve rahim ağzı kanseri hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını engelleyebileceğini göstermektedir.

 

 

Diğer Potansiyel Faydaları

 

Bilim insanları, aşağıdakiler de dahil olmak üzere, kekreyemişin birçok potansiyel faydasını araştırmaktadır:

 

Beyin sağlığı

Kemirgen çalışmaları, kekreyemiş veya ekstraktının stres altındaki hafıza dahil olmak üzere beyin fonksiyonlarını iyileştirebileceğini göstermektedir. Test tüpü analizleri, bu meyvede bulunan antioksidanların beyin hücrelerini koruduğunu göstermiştir.

 

İlginizi Çekebilir  Sindirimi Kolaylaştırmanın Yolları

Antiviral

Bir test tüpü çalışmasında, bu meyvenin ekstresi – özellikle antosiyaninler – grip virüsü A’nın replikasyonunu durdurdu ve tip 1 diyabet riskinin artmasıyla bağlantılı olan coxsackievirus B1’i inhibe etti.

 

Ağız sağlığı

Test tüpü çalışmalarına göre, kekreyemiş diş eti hastalığını ve dişlerde plak birikimini teşvik eden bakterileri azaltabilen bitki bileşikleri içerir.

 

Böbrek koruması

Bu meyvenin suyundaki antosiyoninler böbreklerin iltihaplanmasını önler.

 

İdrar yolu enfeksiyonları (İYE)

Altı ay boyunca kızılcık ve kekreyemiş suyu konsantresi kombinasyonu içen kadınların tekrarlayan İYE riski % 20 daha düşüktü.

 

Kekreyemiş tüketimi

 

Bu kırmızı meyveler isminden de anlaşılacağı gibi ekşidir. Taze kekreyemiş yalnızca belirli bölgelerde – İsveç, Norveç, Finlandiya ve yakın ülkelerde, ayrıca Kuzeybatı Pasifik’te ve kuzeydoğu ABD’deki birkaç eyalette bulunur. Ayrıca doğu Kanada’da da yabani olarak yetişebilir.

 

Tazesinin yanı sıra, dondurulmuş veya toz haline getirilmiş olarak da satın alabilirsiniz. Bunları meyve sularında, soslarda ve konservelerde de kullanabilirsiniz. Lingonberry reçeli de yapılabilir.

 

Ek olarak, pek çok tarifte kızılcık, yaban mersini meyvesinin yerine lingonberry kullanabilirsiniz.

 

Sonuç olarak;

Kekreyemiş besin profili ve antioksidan içeriği nedeniyle kırmızı renkli meyvelerdir.

 

Çalışmalar sağlıklı bağırsak bakterileri, kilo kontrolü, kalp sağlığı ve kan şekeri kontrolünü destekleyebileceklerini göstermektedir.

 

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ