Kekik Yağının Faydaları ve Kullanımları | diyetz

Kekik Yağının Faydaları ve Kullanımları

 

Kekik, gıda maddesi olarak kullanılan faydalı bir bitkidir. Bununla birlikte, antioksidanlar ve sağlık yararları kanıtlanmış güçlü bileşiklerle dolu uçucu bir yağ içerisine de konsantre edilebilir.

 

Kekik yağı, tüketildiğinde ya da cilde uygulandığında yararlı olabiliyor. İlginçtir, etkili bir doğal antibiyotik ve anti-fungal, ayrıca kilo vermek ve kolesterol seviyelerinizi düşürmenize yardımcı olabilir.

 

 

Kekik Yağı nedir?

Kekik yağı, orkinos bitkisinin yaprakları ve sürgünlerinden gelir. Botanik olarak “Origanum vulgare” olarak bilinen oregon, nane gibi aynı ailenin çiçekli bitkisidir. Genellikle yiyecek yapmak için kullanılan bir tür bitkidir.

 

Avrupa’ya özgü olmasına rağmen, tüm dünyada kullanılır. Kekik, antik çağlarda Yunanlılar ve Romalıların şifalı amaçlar için kullandıkları zamandan beri popülerdir. Aslında kekik, Yunanca “oros”, yani dağ anlamına gelir.

 

Kekik otu yağı, bitkinin yaprakları ve sürgünlerini havayla kurutarak yapılır. Kurutulduktan sonra yağ, buhar damıtmayla özütlenir ve konsantre edilir.

 

Yağ, fenoller adı verilen ve güçlü antioksidan özelliklere sahip bileşikler içerir. İşte bunların başlıcaları:

 

Carvacrol: Kekik yağında en çok bulunan fenoldür. Birkaç bakteri gelişimini durdurduğu gözlemlenmiştir.

 

Thymol: Bağışıklık sistemini de destekleyebilen ve toksinlere karşı vücudu koruyabilen doğal bir anti-fungaldir.

 

Terpenler: Başka bir tür doğal anti-bakteriyel bileşiktir.

 

Rosmarinic asit: Serbest radikallere bağlı vücudu  hasarlara karşı koruyan güçlü bir antioksidandır.

 

Bu fenoller, magnezyum ve çinko gibi mineraller ve A, C ve E gibi vitaminlerin yanı sıra, kekiğin birçok sağlık yararının altında yattığı düşünülmektedir.

 

İşte kekik yağının potansiyel faydaları ve kekik kullanımı…

 

 

 

Kekik Yağı Faydaları

 

Doğal Antibiyotik

Kekik yağının içerdiği karvakrol bazı antibiyotikler gibi bakterilere karşı neredeyse aynı derecede etkili olabilir.

 

Staphylococcus aureus bakterileri, enfeksiyonun en yaygın nedenlerinden biridir. Bu bakteriler, gıda zehirlenmesi ve cilt enfeksiyonları gibi rahatsızlıklara neden olurlar.

 

Belli bir çalışma, kekik yağının Staphylococcus aureus ile enfekte farelerin hayatta kalmasını sağlayıp sağlamadığını araştırdı.

 

 

 

 

Kendilerine kekik yağı yağı verilen farelerin 14’ünden altısı (% 43), düzenli antibiyotik alan fareler için hayatta kalma oranı 14’ten (% 50) yaklaşık olarak yüksek olan 30 gün yaşamıştır.

 

Araştırmalar, ağızdan alınan kekik yağının antibiyotiklere dirençli olabilecek bakteri türlerine karşı etkili olabileceğini de göstermiştir. Buna idrar yolu ve solunum yolu enfeksiyonlarının ortak nedenleri olan “Pseudomonas aeruginosa ve E. coli” de dahildir.

 

İlginizi Çekebilir  Egzama Tedavisi İçin Sızma Zeytinyağı

 

Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur

Araştırmalar, kekik yağının kolesterolü düşürmeye yardımcı olabileceğini gözlemlemiştir. Bir çalışmada, yüksek kolesterolü olan 48 kişiye, kolesterollerini düşürmeye yardımcı olmak için, diyet ve yaşam tarzı önerileri verildi. Otuz iki katılımcının her yemekten sonra 25 ml kekik yağı verildi.

 

Üç ay sonra, kekik yağı verilen kişiler, sadece beslenme ve yaşam tarzı tavsiyeleri verilenlere kıyasla “kötü”  LDL kolesterolü daha düşük, “iyi” HDL kolesterolü daha yüksekti.

 

Kekik yağında ana bileşik olan Carvacol’un 10 hafta boyunca yüksek yağlı bir diyetle beslenen farelerde, kolesterolün düşürmesine yardımcı olduğu gözlemlendi.

 

Yüksek yağlı diyetin yanında carvarcol verilen fareler, sadece yüksek yağ diyeti verilenlere kıyasla 10 hafta sonunda anlamlı ölçüde daha düşük kolesterolü elde etti .

 

Kekik yağının kolesterol düşürücü etkisinin fenolleri karvakrol ve timolün bir sonucu olduğu düşünülmektedir.

 

 

Güçlü Antioksidan

Antioksidanlar, vücudun serbest radikallerin neden olduğu zararlardan korunmasına yardımcı olur. Serbest radikal hasarının yaşlanmada , kanser ve kalp rahatsızlığı gibi bazı hastalıkların gelişmesinde rol oynadığı düşünülmektedir.

 

Serbest radikaller her yerde bulunur ve metabolizmanın doğal bir ürünüdür. Bununla birlikte, sigara dumanı ve hava kirleticileri gibi çevresel faktörlere maruz kaldıklarında da vücutta birikebilirler.

 

Bir çalışmada, yaygın olarak kullanılan 39 otun, antioksidan içeriğini karşılaştırdı ve kekiğin en yüksek antioksidan konsantrasyonuna sahip olduğunu buldu.

 

Kekik, ayrıca antioksidan elma seviyesinin 42 katı, gram başına yaban mersininin dört katına sahiptir. Bunun çoğunlukla rosmarinik asit içeriğinden kaynaklandığı düşünülmektedir.

 

Kekik yağı,çok yoğun olduğundan dolayı, taze kekik gibi aynı antioksidanların faydalarını elde etmek için daha az kekik yağına ihtiyaç vardır.

 

 

Maya enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olur

Mayalar, mantar türüdür. Zararsız olabilir, ancak büyüme, bağırsak sorunlarına ve pamukçuk gibi enfeksiyonlara neden olabilir. En tanınmış mayaya” Candida” adı verilir; bu maya, dünya genelinde maya enfeksiyonlarının en yaygın nedenidir.

 

Test tüpü çalışmalarında, kekik yağının ağızda ve vajinada enfeksiyona neden olan beş farklı Candida çeşidine karşı etkili olduğu tespit edildi. Aslında, test edilen diğer uçucu yağlardan daha etkilidir.

 

Test tüpü çalışmaları ayrıca, kekik yağının ana bileşiklerinden biri olan karvakrolün oral Candida’ya karşı çok etkili olduğunu bulmuştur.

 

Candida yüksek maya seviyeleri, Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi bazı bağırsak rahatsızlıklarıyla da ilişkilendirildi.

 

Kekik yağının 16 farklı Candida türü üzerindeki etkinliğine ilişkin bir test tüpü çalışması, kekik yağının Candida maya enfeksiyonlarında iyi bir alternatif tedavi olabileceği sonucuna vardı.

 

İlginizi Çekebilir  Omega-3 Yağ Asitlerinin Çeşitleri

 

Kekik yağı bağırsak sağlığını korur

Kekik, bir takım şekillerde bağırsak sağlığına fayda sağlayabilir. İshal, ağrı ve şişkinlik gibi bağırsak semptomları yaygındır ve bağırsak parazitlerine sebep olabilir.

 

Bir çalışma, bir parazitin sonucu olarak bağırsak semptomları olan 14 kişiye 600 mg kekik yağı verdi. Altı hafta boyunca günlük tedaviden sonra, tüm katılımcılar, parazitlerde bir azalma yaşadı ve % 77’si tamamen iyileşti. Katılımcılar aynı zamanda bağırsak semptomlarında azalma yaşadı.

 

Kekik yağı  “sızdıran bağırsak” olarak bilinen başka bir bağırsak şikayetine karşı korunmaya yardımcı olabilir. Bu, bağırsak duvarı zarar gördüğünde bakteri ve toksinlerin kan dolaşımına geçmesine izin verdiği zaman olur.

 

Domuzlar üzerine yapılan bir araştırmada, kekik yağları bağırsak duvarını hasardan korudu ve “sızdıran” hale gelmesini engelledi. Bağırsaktaki E. coli bakterilerinin sayısını da azalttı.

 

 

Anti-inflamatuar özelliklere sahiptir

Vücuttaki iltihaplanma, olumsuz sağlık etkisine bağlıdır. Araştırmalar, kekik yağının iltihabı azaltabileceğini göstermiştir.

 

Bir çalışmada, kekik yağının yapay olarak kolitli farelerde kandaki inflamasyon belirteçlerini azalttığını bulmuştur. Carvacrol, kekik yağının en önemli bileşenlerinden biridir. İltihaplanmayı azaltır.

 

Bir çalışmada, farelerin doğrudan şişmiş pençelerine veya kulaklarına farklı konsantrasyonlarda Carvacrol uygulandı. Carvacrol pençe şişmesini % 35-61, kulak şişmesini % 33-43, azalttı.

 

 

Ağrıyı hafifletir

Kekik yağı, ağrı verici özellikleri nedeniyle araştırılmıştır. Farelerde yapılan bir araştırma, ağrıyı gidermek için standart ağrı kesici ve kekik yağını içeren uçucu yağları test etti.

 

Kekik yağının, farelerde yaygın şekilde kullanılan ağrı kesiciler fenoprofen ve morfine benzer etkilerle, ağrıyı önemli ölçüde azalttığını tespit etti.

 

Araştırma, bu sonuçların muhtemelen kekik yağının carvacrol içeriğine bağlı olduğunu ileri sürdü.

 

Benzer bir araştırma, kekik yağının sadece sıçanlarda ağrıyı azalttığını değil, aynı zamanda doz bağımlı olduğu sonucuna vardı. Diğer bir deyişle, sıçanların tükettiği kekik yağı ne kadar fazla olursa, hissettikleri ağrı da o kadar az oldu.

 

 

Kanserle mücadele eder

Birkaç çalışma, kekik yağının bileşiklerinden biri olan karvakrolün kanserle mücadele özelliklerine sahip olabileceğini gösterdi.

 

Test tüplerinde kanser hücreleri üzerine yapılan çalışmalarda, karvakrol akciğer, karaciğer ve meme kanseri hücrelerine karşı umut verici sonuçlar verdi. Hücre büyümesini inhibe ettiği ve kanser hücresi ölümüne neden olduğu bulunmuştur .

 

Bu umut verici bir araştırma olmasına rağmen, insanlar üzerinde yapılan herhangi bir çalışma olmamıştır.

 

İlginizi Çekebilir  Doğal Yollarla Disfoni Nasıl Tedavi Edilir?

 

Kilo vermeye yardımcıdır

Kekik yağı, carvacrol içeriği sayesinde kilo kaybına yardımcı olabilir.

 

Bir çalışmada, farelere ya normal bir diyet, yüksek yağlı bir diyet ya da yüksek yağlı bir diyet ile birlikte karvakrol verilmiştir. Yüksek yağlı diyetlerinin yanı sıra verilen karvakrol, sadece yüksek yağ diyeti verilenlere kıyasla belirgin şekilde daha az kilo ve vücut yağı aldı.

 

Ayrıca, carvacrol, yağ hücrelerinin oluşumuna neden olabilecek olay zincirini ters çevirmiş gibi görünüyor.

 

Kekik yağının kilo kaybında rol oynadığını göstermek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır ancak sağlıklı bir diyet ve yaşam biçiminin parçası olarak denemeye değer olabilir.

 

 

Kekik Yağının Kullanımı

Kekik yağı, şişe sıvı yağ olarak veya kapsül formunda bulunur. Kekiğin tadını sevmiyorsanız, kapsüller yararlı olabilir ancak genellikle bir yağ olarak sıvı biçiminde daha ucuzdur.

 

Yağların ve kapsüllerin güçlü yönleri değiştiği için, ürünün nasıl kullanılacağıyla ilgili paketteki talimatları okumak önemlidir.

 

Tedavi edilecek duruma bağlı olarak cilde uygulanabilir veya ağız yoluyla alınabilir. Bununla birlikte, yağ daima seyreltilmelidir.

Kekik yağının standart bir etkin dozu belgelendirilmemiştir; ancak bunun nasıl kullanılacağı konusunda bir rehber bulunmaktadır:

 

Ciltte: Deri durumları veya enfeksiyonlar için, zeytinyağıyla, kekik yağının damlası başına 1 çay kaşığı (5 ml) zeytinyağı konsantrasyonunda seyreltin ve etkilenen bölgeye uygulayın.

 

Dilin altında: Bir damla kekik yağının bir damla zeytinyağı oranında zeytinyağı ile seyreltin. Dilin 1-3 damla altına koyun, birkaç dakika bekletin, sonra suyla yıkayın.

 

Ağız yoluyla: Kekik yağı, oral yoldan alınıyorsa, birkaç damlayı  bir su bardağına (237 ml) koyun, gargara yapın ve sonra yutun.

 

 

 

 

Kekik yağı kullanmak istiyorsanız, ancak şu anda reçeteli ilaçlar alıyorsanız, başlamadan önce doktorunuza danıştığınızdan emin olun.

 

Buna ek olarak, kekik yağı genellikle hamile veya emziren kadınlar için önerilmez.

 

Sonuç olarak;

Kekik yağı, nispeten ucuzdur ve bir sıvı veya kapsül şeklinde kolayca temin edilebilir.

 

Çoğu meyve ve sebzeye nazaran antioksidanlar bakımından daha yüksektir ve fenoller adı verilen güçlü bileşiklerle doludur.

 

Kekik yağı, bakteri ve mantar enfeksiyonlarına, inflamasyona ve ağrıya iyi gelir.

 

Genel olarak, bazı sağlık yararlarına sahiptir ve bazı yaygın sağlık şikayetlerinde doğal bir tedavi olarak faydalı olabilir.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ