Kedi Pençesi Faydaları, Yan Etkileri ve Kullanımı | diyetz

  Kedi Pençesi Faydaları, Yan Etkileri ve Kullanımı

   

  Kedi pençesi, tropik bir asma bitkisinden elde edilen popüler bir bitkisel takviyedir. Enfeksiyonlar, kanser, artrit ve Alzheimer hastalığı gibi çeşitli hastalıklarla mücadele etmeye yardımcı olduğu söyleniyor. Ancak bunların çok azı bilimsel verilerle destekleniyor.

  Bu yazıda “kedi pençesi ne işe yarar”, “kedi pençesi neye iyi gelir”, “kedi pençesi faydaları”, “kedi pençesi yan etkileri” hakkında bilmeniz gerekenler anlatılmaktadır.

  Kedi Pençesi Nedir?

  Kedi pençesi (Uncaria tomentosa), 30 metreye kadar büyüyebilen tropikal bir asmadır. Adı, bir kedinin pençelerine benzeyen çengelli dikenlerinden gelir.

  Amazon yağmur ormanlarında, Güney ve Orta Amerika’nın diğer tropikal bölgelerinde bulunur. En yaygın iki türü Uncaria tomentosa ve Uncaria guianensis’tir.

  Kedi pençesi bitkisinin kabuk ve kökü Güney Amerika’da yüzyıllar boyunca inflamasyon, kanser ve enfeksiyonlar gibi birçok durum için geleneksel bir ilaç olarak kullanılmıştır.

  Kedi pençesi hapı, kapsülü, sıvı öz, toz veya çay olarak piyasada bulunur.

   

  kedi pençesi otu ne işe yarar

   

   

  Kedi Pençesi Faydaları

   

  Bağışıklık sistemini güçlendirir

  Bu bitkisel takviye bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlarla mücadeleye yardımcı olur.

  27 erkekte yapılan küçük bir çalışma, 2 ay boyunca 700 mg kedi pençesi ekstraktının tüketilmesinin, enfeksiyonlarla mücadeleye katılan beyaz kan hücrelerinin sayısını arttırdığını göstermiştir.

   

   

  Osteoartrit belirtilerini hafifletir

  Osteoartrit, ağrılı ve sert eklemlere neden olan yaygın bir eklem rahatsızlığıdır. Dizinde osteoartrit olan 45 kişi ile yapılan çalışmada, 4 hafta boyunca 100 mg kedi pençesi gıda takviyesi alınması, fiziksel aktivite sırasında ağrıyı azalttı. Hiçbir yan etki de bildirilmedi.

  Sekiz haftalık bir çalışmada, kedi pençesi ve maca kökü takviyesi, osteoartrit hastalarında ağrı ve sertliği azalttı. Ayrıca, katılımcıların ağrı kesici ilaçlara daha az ihtiyacı olduğu belirlendi.

  Bir başka deneme, osteoporozu olan insanlarda 100 mg kedi pençesi kapsülü ile birlikte günlük bir mineral takviyesini test etti. 1-2 hafta sonra, eklem ağrısı ve işlevi, takviyeleri almayanlara göre iyileşti.

  Bilim insanları, bu bitkinin anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle osteoartrit semptomlarını hafifletebileceğini düşünmektedir.

   

   

  Romatoid artrit belirtilerini giderir

  Romatoid artrit, sıcak, şişmiş ve ağrılı eklemlere neden olan uzun süreli otoimmün bir durumdur. Bazı çalışmalar, kedi pençesinin semptomları hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Örneğin, romatoid artritli 40 kişiden oluşan bir çalışmada, düzenli ilaç tedavisinin yanı sıra günde 60 mg kedi pençesi ekstraktının kontrol grubuna kıyasla ağrılı eklem sayısında % 29 azalma sağladığı tespit edildi.

  Osteoartritte olduğu gibi, bu bitkisel desteğin, vücuttaki iltihabı azalttığı ve romatoid artrit semptomlarını hafiflettiği düşünülmektedir.

   

   

  Diğer Durumlar

  Kedi pençesi otu, sağlık için faydalı fenolik asit, alkaloit ve flavonoid gibi güçlü bileşikler içerir. Ancak şu anda, aşağıdaki koşullar da dahil olmak üzere, bu faydaları destekleyecek yeterli araştırma yoktur:

   

  – Kanser

  – Viral enfeksiyonlar

  – Kaygı

  Alerjiler

  – Yüksek tansiyon

  – Gut

  – Mide ve bağırsak hastalıkları

  – Astım

  – Yumurtalık kistleri

  – AIDS

  Araştırma eksikliği nedeniyle, bu rahatsızlıkların herhangi biri için etkili veya güvenli bir tedavi seçeneği olup olmadığı açık değildir.

   

   

  Kedi Pençesi Zararları

  Bu bitki ve takviyesinin yan etkileri nadiren bildirilmekle birlikte, genel güvenliği belirlemeye yönelik mevcut bilgiler şu anda yetersizdir.

  Bu bitki ve takviyedeki yüksek tanen seviyeleri, çok miktarda tüketilirse mide bulantısı, mide rahatsızlığı ve ishal gibi bazı yan etkilere neden olabilir.

  Vaka raporları ve test tüpü çalışmaları düşük kan basıncı, artmış kanama riski, sinir hasarı, östrojen karşıtı etkiler ve böbrek fonksiyonuna olumsuz etkiler dahil olmak üzere diğer olası yan etkileri de destekler. Ancak bu belirtiler nadir görülür.

  Genellikle aşağıdaki insan gruplarının bu bitkisel takviyeden kaçınması önerilir.

   

  Hamile veya emziren kadınlar

  Hamilelik veya emzirme döneminde güvenlik bilgisi eksikliği nedeniyle alınması güvenli kabul edilmez.

   

  Bazı tıbbi durumları olan insanlar

  Kanama bozukluğu, otoimmün hastalık, böbrek hastalığı, lösemi, tansiyon ile ilgili sorunlar veya ameliyat olacaklar bu takviyeden kaçınmalıdır.

   

  Bazı ilaçlar alan insanlar

  Kedi pençesi, kan basıncı, kolesterol, kanser ve kan pıhtılaşması gibi bazı ilaçlara müdahale edebileceğinden, almadan önce doktorunuzla konuşmalısınız.

   

  Güvenlik kanıtlarının eksikliği nedeniyle bunu daima dikkatli kullanmalısınız.

   

   

  Kedi Pençesi Dozu

  Bu takviyeyi almaya karar verirseniz, dozaj kurallarına dikkat edin. Dünya Sağlık Örgütü, ortalama günlük bir dozun, gün boyunca 2-3 dozda alınan, özütler için 20-350 mg kuru kök kabuğu veya kapsüller için 300-500 mg olduğunu söylemektedir.

  Çalışmalar, sırasıyla romatoid artrit ve diz osteoartritini tedavi etmek için günlük 60 ve 100 mg kedi pençesi özü dozları kullanmıştır.

   

  Sonuç olarak;

  Kedi pençesi, tropik bir asmadan elde edilen popüler bir bitkisel destektir. Bazı kanıtlar bunun bağışıklık sistemini güçlendirmeye, osteoartrit ve romatoid artrit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Güvenlik ve dozaj kuralları net olarak oluşturulmadığından, bunu almadan önce doktora danışmak en iyisidir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ