Keçiboynuzu Tozu Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

  Keçiboynuzu Tozu Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

  Antik Yunanlılar, şimdi tüm dünyada yetiştirilen keçiboynuzu ağaçları (Ceratonia siliqua) yetiştirmeye başlayan ilk insanlardı. Keçiboynuzu, keçiboynuzu ağacının meyvesidir ve uzun, kalın ve hafif kavisli koyu kahverengi bakla olarak yetişir. 

  Keçiboynuzu unu olarak da adlandırılan keçiboynuzu tozu, kakaoya alternatif olarak kullanılmaktadır.

  Kurutulmuş, kavrulmuş keçiboynuzundan yapılır ve görünüşü kakaoya çok benzer. Keçiboynuzu tozu genellikle pişmiş ürünlerde doğal bir tatlandırıcı olarak kullanılır. Tatlı ve eşsiz bir lezzeti vardır.

  keçiboynuzu tozunun cilde faydaları

  “Keçiboynuzu tozunun faydaları nelerdir”, “keçiboynuzu tozu zayıflatır mı”, “keçiboynuzu tozu nasıl kullanılır”, “keçiboynuzu tozunun besin değeri nedir” İşte soruların cevapları…

  Keçiboynuzu Tozu Besin Değeri

  Keçiboynuzu, anti-alerjik, antiseptik ve anti-bakteriyel faydalar sağlayan doğal bir antioksidandır. B, E ve D vitamini gibi vitaminler açısından zengindir. 

  Potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller açısından da yüksektir. Keçiboynuzu ayrıca lif, pektin ve protein bakımından yüksektir.

  Kan şekerini stabilize eder ve kanser karşıtı özelliklere sahiptir. Keçiboynuzu ayrıca soğuk algınlığı, grip ve ishal ile mücadele eder.

  Keçiboynuzu meyvesinin çeşitli kısımları kafeik asit, hidroksibenzoik asit, klorojenik asit, sinnamik asit, kumarik asit, ferulik asit, gallik asit, gentisik asit ve siringik asit gibi fenolik asitler içerir.

  Apigenin, kateşin, genistein, eriodictyol, kaempferol, luteolin, myricetin, kuersetin, naringenin, chrysoeriol, epigallocatechin, isorhamnetin dahil olmak üzere flavonoidler meyve, posa ve tohumda değişen konsantrasyonlarda dağılır. 

  Keçiboynuzu lifi ağırlıklı olarak tanen içerir. Bunlar meyvenin büzülmesine katkıda bulunur. Keçiboynuzu tanenleri, flavan-3-ol grupları, gallik asit, kateşin, epikateşin gallat, epigallokateşin gallat, delphinidin, pelargonidin ve siyanidin’den oluşan proantosiyanidinlerdir.

  2 yemek kaşığı keçiboynuzu tozunun besin profili şöyledir; 

   Miktar
  Şeker                                       6 g                                                     
  Sodyum0 g
  Kalsiyum42 mg
  Lif5 g
  Demir0,35 g
  Magnezyum6 mg
  Potasyum99 mg
  B 2 vitamini0,055 mg
  Niasin0.228 mg

  Keçiboynuzu Tozu Yararları Nelerdir?

  Doğal olarak düşük yağlıdır

  Keçiboynuzu tozu hemen hemen hiç yağ içermez. Az yağlı bir diyet yapanlar için iyi bir seçenektir. Şeker ve karbonhidrat miktarı kakaoda daha yüksektir.

  2 yemek kaşığı keçiboynuzu tozu 6 gram şeker içerir. Eğer çikolata tozu yerine keçiboynuzu tozu kullanırsanız, yağ ve kaloriden tasarruf edersiniz.

  Bir bardak keçiboynuzu tozu 51 gram şeker ve 1 gramdan az yağ içerir. Bir fincan yarı şekerli çikolata parçasında 92 gram şeker ve 50 gram yağ bulunur.

   1 bardak keçiboynuzu tozu         1 bardak çikolata parçası           
  Şeker               51 g92 g
  Yağ<1 g50 gram

  Sodyum miktarı düşüktür

  Günlük olarak tüketilmesi önerilen sodyum miktarı 2,300 mg’dır. Ancak birçok insan bu önerilenden çok daha fazlasını yemektedir.

  Çok fazla sodyum aşağıdaki durumların riskini artırabilir: 

  – Yüksek tansiyon

  – Kalp krizi

  – İnme

  – Osteoporoz

  – Böbrek sorunları

  Keçiboynuzu tozu sodyum içermez. Düşük sodyumlu bir diyet uygulayan insanlar için harika bir seçenektir.

  Kalsiyum içerir ancak oksalat içermez

  Kalsiyum bir mineraldir. Kemik sağlığı için önemlidir. Ayrıca kalbin, sinirlerin ve kasların iyi işlev görmesine yardımcı olur. İki yemek kaşığı keçiboynuzu tozu 42 mg kalsiyum içerir.

  Kakao, vücudun kalsiyum emilimini azaltan oksalat bileşikler içerir. Oksalat, böbrek taşı geliştirme riskini artırır. Keçiboynuzu tozu, oksalat içermez. 

  Yüksek liflidir

  İki yemek kaşığı keçiboynuzu tozu, günlük ihtiyacın yüzde 20’sinden fazlası olan, neredeyse 5 gram lif içerir. Lif aşağıdaki durumlara yardımcı olur:

  – Daha az yemeyi sağlayarak, daha uzun süre tok tutar.

  – Kabızlığı önler.

  – Bağırsak sağlığını korur.

  – Kan şekerini kontrol eder.

  – Kolesterolü düşürür.

  2010 yılında yapılan bir çalışmada, keçiboynuzu çözünmeyen liflerdeki antioksidan polifenollerin, yüksek kolesterolü olan kişilerde total kolesterol ve LDL (kötü) kolesterolü düşürdüğü bulunmuştur. 

  Glutensizdir

  Gluten buğday, arpa, çavdarda bulunan bir proteindir. Bazı insanlarda, gluten bağışıklık sistemini ince bağırsaklara saldırmak için tetikler.

  Bu duruma çölyak hastalığı denir. Çölyak hastalığınız varsa veya glutene duyarlıysanız, gluten içeren gıdalardan kaçınmalısınız. Keçiboynuzu tozu glutensizdir.

  İshali hafifletir

  Tanen içeriği sayesinde, keçiboynuzu tozu ishal için doğal bir ilaç olarak kullanılmıştır. Tanenler, bazı bitkilerde bulunan polifenollerdir.

  Araştırma, tanen bakımından zengin keçiboynuzu tozunun oral rehidrasyon sıvısı ile uygulanmasının, 3- 21 aylık bebeklerde akut başlangıçlı ishali tedavi etmek için güvenli ve etkili olduğunu göstermektedir.

  Kafeinsizdir

  Kafein, bir uyarıcıdır, ama hoş olmayan yan etkilere neden olabilir, örneğin:

  – Uykusuzluk hastalığı

  – Hızlı kalp atışı

  – Sinirlilik

  – Mide rahatsızlığı

  – Kaslarda titreme

  Keçiboynuzu tozu kafein içermez. Bu, kafeine duyarlı olan ve çikolataya alternatif arayanlar için iyi bir haber.

  keçiboynuzu kürü nasıl yapılır

  İyi bir antioksidan kaynağıdır

  2003 yılında yapılan bir çalışmaya göre, keçiboynuzundaki lifler, zengin bir polifenol antioksidan kaynağıdır.

  Çalışmada, keçiboynuzu liflerinde, başta gallik asit ve flavonoidler olmak üzere 24 polifenol bileşiği tanımlanmıştır. Hem gallik asit hem de flavonoidlerin oksidatif stresi azalttığı gösterilmiştir.

  Safra asidinin serbest radikalleri temizlediği ve kanser hücrelerini öldürdüğü de bulunmuştur. Araştırmalar flavonoidlerin anti-inflamatuar, antikanser, antidiyabetik ve nöroprotektif yeteneklere sahip olduğunu göstermiştir. 

  Tiramin içermez

  Tiramin, bir amino asit olan tirozinin yan ürünüdür. Ulusal Başağrısı Vakfı’na göre, tiramin içeren gıdalar migren ve baş ağrısını tetikleyebilir.

  Çikolatada tiramin bulunduğu için migreni olan kişiler için önerilmemektedir. Keçiboynuzu tiramin içermez ve migreniniz varsa güvenle tüketebilirsiniz.

  GÖRH ve ülserleri tedavi edebilir ve GI yolunu koruyabilir

  Patojenik istilalar vücuttaki serbest radikallerin üretimini tetikleyebilir. Bu süreçten en çok bağırsaklar etkileniyor gibi görünüyor.

  Reaktif oksijen türleri, GI yolu organlarının iç astarlarına (mukoza) zarar verebilir. Bu, gastrit, ülser, mide kanseri, hazımsızlık vb. gibi çeşitli gastrointestinal bozuklukların gelişmesine yol açar.

  Bu gibi durumlarda keçiboynuzu özleri çok yardımcı olabilir. Keçiboynuzu tanenleri, flavonoidler ve fenolik bileşikler yüksek serbest radikal yok edici aktiviteye sahiptir. Mide mukozasını korur ve patojen invazyonu önler.

  Bir sıçan çalışmasında, keçiboynuzu özünden elde edilen tanenler, kan damarlarının daralmasını (vazokonstriksiyon) indükleyerek mide ülserlerinin gelişimini önleyebilir. Ayrıca flavonoidler, mide mukozal bütünlüğünü koruyarak aktif anti-ülser ve mide koruyucu özellikler göstermiştir.

  Güçlü bir antidiyabetik ajandır

  Geleneksel tıp, keçiboynuzunun güçlü bir antidiyabetik ajan olduğunu öne sürmektedir. Keçiboynuzundaki çözünür lifler, sindirim sırasında karbonhidratların yapısını değiştirebilir. Lif, karbonhidrat bozunma oranını azaltır ve kan şekeri seviyesini kontrol eder.

  Bu antidiyabetik özelliğin arkasındaki mekanizmalardan biri, keçiboynuzunun karbonhidrat metabolizmasında yer alan α-amilaz ve α-glukosidazı inhibe edebilmesidir.

  Meyve özü ayrıca flavonoidler, tanenler ve diğer antioksidanları içerir. Bunlar pankreas hücrelerini oksidatif hasardan korur ve bu otoimmün hastalığın şiddetini kontrol eder.

  Bazıları keçiboynuzu küspesinin insülin duyarlılığını artırabileceğini iddia etmektedir. Ancak bu iddiayı destekleyen yeterli kanıt yoktur. Bununla birlikte, keçiboynuzu meyvesi hiperglisemiyi düzenleyebilir ve glikoz toleransını iyileştirebilir.

  Hiperlipidemiyi ve kolesterolü kontrol eder

  Keçiboynuzu özünden elde edilen keçiboynuzu tohumu zamkı, anti-hiperlipidemik özelliklere sahiptir. Hiperlipidemik sıçanlara keçiboynuzu tozu verildiğinde, lipid ve kolesterol seviyelerinde doza bağlı bir azalma oldu.

  Bu keçiboynuzu ile beslenen sıçanlar, hiperlipidemik olanların aksine, kalp ve böbreklerin histopatolojik normalliğini de gösterdi. Böylece keçiboynuzu fitokimyasalları aşırı kilolu ve obez bireylerde ateroskleroz gibi kronik rahatsızlıkları önleyebilir.

  Tavşan çalışmaları, çözünmeyen keçiboynuzu liflerinin lipid metabolizmasını etkilediğini göstermektedir. Polifenol bakımından zengin lif özütü, LDL reseptörünün ifadesini arttırır. Kolesterolü metabolize eden enzimleri de artırır. Bu, karaciğeri lipid birikiminden ve peroksidasyonun neden olduğu hasardan koruyabilir.

  Keçiboynuzu Tozu Boy Uzatır mı?

  Keçiboynuzu tozunun boyu uzattığı düşünülmektedir. Boyun uzaması için uzmanlar tarafından belirtilen yaşlar vardır.

  Genellikle 16 yaşına kadar boyun uzaması mümkündür. Ancak bazı durumlarda, bu 20 yaşına kadar sürebilir. Keçiboynuzu tozu bu aralıklarda kullanılırsa, boyun uzaması oluşabilir. 

  Keçiboynuzu Tozu Zayıflatır mı?

  Keçiboynuzu tozu şeker ve çikolata gibi yüksek kalorili yiyeceklerin yerine kullanırsa, kalori ve yağ içeriği daha düşük olduğu için zayıflamaya yardımcı olur.

  Keçiboynuzu Tozu Zararları Nelerdir?

  Keçiboynuzu ve tozu güvenli ve düşük riskli olarak kabul edilir. Alerjisi nadirdir, ancak fındık ve baklagil alerjisi olan insanlar keçiboynuzu tozuna alerjik reaksiyonlar gösterebilir.

  Gastroözofageal reflü olan bebekler, hamile kadınlar veya anemi, diyabet, hiperlipidemi (yüksek kolesterol) veya hipoürisemi (düşük ürik asit) olan hastalar için kullanıldığında muhtemelen güvenli değildir.

  Keçiboynuzu Tozu Kullanımı

  Keçiboynuzu tozu şu şekillerde kullanılabilir:

  – Kakao ve çikolatanın kullanıldığı tüm ürünlerde kullanılabilir.

  – Tatlandırıcı etkisi nedeniyle şeker yerine tüketilebilir.

  – Smoothie ve içeceklerinize ekleyebilirsiniz.

  – Yoğurt veya dondurma üzerine keçiboynuzu tozu serpebilirsiniz.

  – Ekmek hamuru veya krep hamuruna ekleyebilirsiniz.

  – Sıcak çikolatayı keçiboynuzu tozuyla yapabilirsiniz.

  – Kremalı pudinge ekleyebilirsiniz.

  – Keklerde kullanabilirsiniz.

  Sonuç olarak;

  Keçiboynuzu tozu kakaoya karşı sağlıklı bir alternatiftir. Doğal olarak tatlı olduğundan, sevdiğiniz tariflerde kullanırken şeker veya başka tatlandırıcılar eklemenize gerek yoktur.

  Keçiboynuzu tozunu yemek genellikle güvenli kabul edilir. Hamile kadınlar büyük miktarlarda tüketmemelidir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ