Kas Yapmak için Neler Yemeliyiz? Kas Yapan Supplementler

Kas yapmak için hem beslenme hem de fiziksel aktivite önemlidir. Öncelikle vücuda fiziksel aktivite ile meydan okumak gerekir. Ancak uygun beslenme desteği olmadan ilerlemek mümkün olmayacaktır.

Yüksek proteinli gıdalar kas yapmak için çok önemlidir ancak karbonhidratlar ve yağlar da gerekli enerji kaynaklarıdır.

Amacınız sadece kas yapmak ise, düzenli olarak egzersiz yapmaya ve kas yapan besinlerden her gün daha fazla kalori yemeye odaklanmalısınız.

İşte yağsız kas oranını artıran besinler

Kas Yapmak için Ne Yemeli?

Yumurta

Yumurta, yüksek kaliteli protein, sağlıklı yağlar, B vitaminleri ve kolin gibi diğer önemli besin maddelerini içerir.

Proteinler amino asitlerden oluşur ve yumurta bir amino asit olan lösini büyük miktarda içerir, bu da kas yapmak için önemlidir.

Ayrıca, B vitaminleri, enerji üretimi de dahil olmak üzere vücuttaki çeşitli işlemler için kritik önem taşır.

kas geliştiren yiyecekler

Somon

Somon, kas oluşturma ve genel sağlık için mükemmel bir seçimdir. Her 100 gramı yaklaşık 17 gram protein, neredeyse 2 gram omega 3 yağ asidi ve birkaç önemli B vitaminini içerir.

Omega-3 yağ asitleri, kas sağlığında önemli bir rol oynar ve egzersiz programları sırasında kas kazanımını artırır.

Tavuk Göğsü

Tavuk göğsünün kas yapmak için bir lif olarak düşünülmesinin iyi bir nedeni var. Her 100 gramlık porsiyonda yaklaşık 26 gram yüksek kaliteli protein içerir.

Ayrıca bol miktarda niasin ve B6 vitamini içerir bu da aktif olanlar için özellikle önemlidir.

Bu vitaminler, ideal kas kazancı için gerekli olan fiziksel aktivite ve egzersiz sırasında vücudun düzgün çalışmasına yardımcı olur. Bazı araştırmalar, tavuk içeren yüksek proteinli diyetlerin yağ kaybına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Yoğurt

Süt sadece yüksek kaliteli protein içermekle kalmaz aynı zamanda hızlı sindirilen peynir altı suyu proteini ve yavaş sindirilen kazein proteininin karışımını da içerir.

Bazı araştırmalar, hızlı ve yavaş sindirilen süt proteinlerinin bir kombinasyonunu tükettiklerinde insanların yağsız kas kütlelerinde artış yaşadıklarını belirtmiştir.

Ancak bütün süt ve süt ürünleri aynı değildir. Örneğin, yoğurt daha yüksek oranda protein içerir.

Yoğurt her zaman iyi bir atıştırmalık olmasına rağmen, bir egzersiz sonrasında veya yatmadan önce yendiğinde, hızlı ve yavaş sindirilen proteinlerin karışımı nedeniyle faydalıdır.

sindirime yardımcı yiyecekler

Ton balığı

Ton balığının 100 gramlık porsiyonu 20 gram proteine ek olarak, yüksek miktarda A vitamini, B12 vitamini, niasin ve B6 vitamini de dahil olmak üzere birçok B vitamini içerir. Bu besinler optimal sağlık, enerji ve egzersiz performansı için önemlidir.

Ayrıca ton balığı, kas gücünü destekleyebilecek miktarda omega 3 yağ asidi sağlar. Bu, yaşlı yetişkinler için özellikle önemlidir. Araştırmalar, omega 3 yağ asitlerinin, yaşla birlikte ortaya çıkan kas kütlesi ve kuvvet kaybını yavaşlattığını gösterdi.

Yağsız sığır eti

Sığır eti, yüksek kaliteli protein, B vitaminleri, mineraller ve kreatinle yüklüdür. Bazı araştırmalar, yağsız kırmızı et tüketiminin ağırlık eğitimiyle elde edilen yağsız kas kütlesinin miktarını artırabileceğini göstermiştir.

Kas yapmak için ekstra kalori almadan kas kazanımı destekleyen sığır eti iyi tercihlerden biridir. Örneğin, 100 gramlık % 70 yağsız sığır eti, 228 kalori ve 15 gram yağ içerir.

Bununla birlikte, aynı miktarda yağsız kıyılmış sığır eti biraz daha fazla protein ve yalnızca 145 kalori ve 5 gram yağ içerir.

Karides

Karides neredeyse saf bir proteindir. Her 100 gramlık porsiyon, 18 gram protein, 1 gram yağ ve sıfır karbonhidrat içerir. Fazla kalori almadan kas yapmak için karides tüketimi önemlidir.

Diğer birçok hayvan proteini gibi, karides kas büyümesi için gerekli olan yüksek miktarda amino asit lösin içerir.

soya fasulyesi nedir

Soya fasulyesi

Yarım kase (86 gram) pişmiş soya fasulyesi 14 gram protein, sağlıklı doymamış yağ ve çeşitli vitaminler ve mineraller içerir. Soya fasulyesi özellikle iyi bir K vitamini, demir ve fosfor kaynağıdır.

Demir, kana ve kaslara oksijen depolamak ve taşımak için kullanılır ve bir eksiklik durumunda bu işlevler bozulabilir. Menstruasyon sırasında kan kaybı nedeniyle genç kadınlar özellikle demir eksikliği riski altında olabilir.

Hindi göğsü

100 gramlık hindi göğsü, yaklaşık 25 gram protein içerir ve neredeyse hiç yağ veya karbonhidrat içermez.

Hindi aynı zamanda vücudumuzdaki proses yağlarına ve karbonhidratlara yardımcı olan niasinin de iyi bir kaynağıdır. B vitaminlerinin optimal seviyelerine sahip olmak vücudun egzersiz yeteneğini destekleyerek zamanla kas yapmaya yardımcı olur.

Tilapia

Somon kadar iyi bir omega 3 yağ asidi olmasa da, tilapia proteinle yüklü başka bir deniz ürünüdür. 100 gramlık porsiyon, 21 gram protein ve iyi miktarda B12 vitamini ve selenyum sağlar.

Fasulye

Bir çok değişik fasulye türü yağsız kas kazanımı için sağlıklı beslenmenin bir parçası olabilir. Siyah, pinto ve barbunya fasulyesi gibi popüler çeşitler, kase başına (yaklaşık 172 gram) yaklaşık 15 gram protein içerir.

Dahası, magnezyum, fosfor ve demir açısından yüksek olmasının yanı sıra mükemmel lif ve B vitaminleri kaynaklarıdır. Bu sebeplerden ötürü, fasulye, iyi bir bitki temelli protein kaynağıdır. 

kinoa protein oranı

Kinoa

Zengin proteinli gıdalar yağsız kas yapımında öncelik taşırken, yakıtın aktif hale gelmesi de önemlidir. Karbonhidratlı gıdalar bu enerjiyi sağlamaya yardımcı olabilir.

Pişmiş kinoa kase başına(185 gram) 8 gram protein, 5 gram lif ve magnezyum, fosfor ile birlikte yaklaşık 40 gram karbonhidrat içerir.

Nohut

Nohut, hem karbonhidrat hem de protein için iyi bir kaynaktır. Konserve nohutun her bir 1 fincanı (240 gram) 10 gram lif de dahil 12 gram protein ve 50 gram karbonhidrat içerir.

Pek çok bitkide olduğu gibi nohuttaki protein, hayvansal kaynaklardan daha düşük kalitededir. Ancak dengeli şekilde kas yapmak için gereklidir.

Yer fıstığı

Yer fıstığı protein, yağ ve karbonhidrat karışımını içerir. Yarım kase (73 gram), 17 gram protein, 16 gram karbonhidrat ve yüksek oranda doymamış yağ içerir. Ayrıca diğer pek çok bitki ürününden daha yüksek miktarlarda amino asit lösin içerir.

Yer fıstığının her yarım kasesi (73 gram) 425 kaloriden oluşur. Kas kazancını artırmak için yeterli kaloriyi almakta zorluk çekenler için, fıstık yemek ekstra kalori ve besinler elde etmeye yardımcı olacaktır.

karabuğday çeşitleri

Karabuğday

Yarım bardak karabuğday (60 gram), lif ve diğer karbonhidratlar bakımından bol olduğu kadar yaklaşık 8 gram protein içerir. Karabuğday, etkileyici vitamin ve mineral içeriğinden dolayı çok popüler bir gıda maddesidir.

Yüksek miktarda B vitaminleri, magnezyum, manganez ve fosfor içerir. Bu vitaminler ve mineraller, vücudun sağlıklı kalmasını sağlayarak, kas yapımına yardımcı olur. 

Süt

Süt, protein, karbonhidrat ve katı yağ karışımı sağlar. Diğer süt ürünlerine benzer şekilde, hızlı ve yavaş sindirilen proteinler içerir. Bunun kas gelişiminde faydalı olduğu düşünülmektedir.

Badem

Yarım bardak öğütülmüş badem (yaklaşık 172 gram) 16 gram protein ve büyük miktarda E vitamini, magnezyum ve fosfor sağlar.

Fıstıkta olduğu gibi, yüksek kalorili içeriğinden dolayı badem çok fazla tüketilmemelidir. Bir bardak beyaz badem 400’den fazla kalori sağlar.

Esmer pirinç

Pişmiş esmer pirinç, fincan başına(195 gram)  yalnızca 5 gram protein sağlar ve fiziksel aktiviteyi artırmak için ihtiyaç duyulan karbonhidratlara sahiptir.

Egzersiz yapmaya yakın saatlerde esmer pirinç veya kinoa gibi sağlıklı karbonhidrat kaynakları yiyin. Bu, kasların büyümesi için vücudu daha fazla uyararak, daha fazla egzersiz yapmaya olanak sağlayabilir.

kas geliştiren besinler

Ispanak

Bu lezzetli yeşil sebzenin kalorisi düşüktür, çok az yağ içerir, antioksidanlar ve esansiyel amino asitlerle doludur. Bu yağsız vücut kütlesi oluşturmaya yardımcı olur.

Beslenme uzmanları, kilo vermek için ıspanağı önermektedir. Bunun nedeni, tokluk sağlaması ve metabolik sağlığı iyileştirmesidir.

Esansiyel mineralleri, kasların zayıflamasına engel olur ve elektrolit seviyelerinin dengesini sağlar. Egzersiz için gerekli olan enerjiyi sağlar.

Mercimek

Mercimek, önemli besin içeriği nedeniyle baklagil ailesinin en popüler üyelerinden biridir. Kalorisi düşüktür ve sağlığa yararlı olan lif ve antioksidanlar içerir.

İçerdiği temel mineraller, kasların bozulmasını ve dehidrasyonunu önlemeye yardımcı olur. Yağsız kas kütlesi oluşturmaya ve güçlendirmeye yardımcı olan amino asitler sunar.

Kompleks karbonhidrat içeriği, egzersiz sırasında performansı iyileştirerek, enerji seviyesinin korunmasına yardımcı olur.

Kuruyemişler

Ceviz, fındık gibi kuruyemişler ve her çeşit kabuklu yemiş, kas kütlesine katkıda bulunur. Bunun nedeni, önemli miktarda sağlıklı yağ ve amino asit içeriğidir. Her 100 gramlık porsiyon, kolayca işlenebilen 20 gram yüksek kaliteli protein içerir.

Kuruyemişler, önemli bir omega 3 yağ asitleri kaynağıdır ve kas sağlığının korunmasına yardımcı olan antioksidan bileşiklere sahiptir. İçeriğindeki lif, optimum sindirim sürecini sürdürmeye katkıda bulunur. Ayrıca gereksiz yeme isteğini azaltır.

Kas Yapan Supplementler Nelerdir?

kas yapan suplementler nelerdir

Kreatin

Kreatin, vücutta doğal olarak üretilen bir moleküldür. Kaslar ve diğer dokular için enerji sağlar.

Bununla birlikte, bir besin takviyesi olarak almak, kas kreatin içeriğini normal seviyelerinin % 40 üzerine çıkartabilir.

Bu, kas hücrelerini ve egzersiz performansını etkiler ve kas kazanımını arttırır. Büyük miktarda araştırma kreatinin kas kuvvetini geliştirdiğini gösteriyor.

Daha fazla güç, egzersiz sırasında daha iyi performans göstermenizi sağlar ve zaman içindeki kas kütlelerinde daha büyük artışlara neden olur.

Kreatin, aynı zamanda kas hücrelerindeki su içeriğini de artırabilir. Bu, kas hücrelerinin hafifçe şişmesine ve kas büyümesi için sinyal üretmesine neden olabilir.

Dahası, bu takviye, IGF-1 gibi kas gelişiminde rol alan hormon seviyelerini artırabilir.

Bazı araştırmalar kreatinin kaslardaki proteinlerin parçalanmasını azaltabileceğini gösteriyor.

Genel olarak, birçok araştırmacı kreatin takviyeleri ve egzersizler üzerinde çalışmış ve kreatin kas kütlesi artışına yardımcı olabileceği sonucuna ulaşmıştır.

Kreatin kapsamlı olarak incelenmiştir ve olağanüstü bir güvenlik profiline sahiptir.

Protein Takviyeleri

Yeterli protein almak kas yapmak için kritik önem taşır. Özellikle, kas kazanmak için vücudun parçaladığı miktardan daha fazla protein tüketmelisiniz.

İhtiyacınız olan tüm proteinleri protein açısından zengin gıdalardan elde etmek mümkün olsa da, her zaman bunu başaramayabilirsiniz.

Yeterli protein tüketmediğinizi düşünüyorsanız, bir protein takviyesi almak iyi bir fikir olabilir.

Pek çok farklı protein takviyeleri mevcut, ancak en popülerlerinden bazıları peynir altı suyu, kazein ve soya proteinidir. Diğer protein takviyeleri yumurta, sığır eti, tavuk veya diğer kaynaklardan izole edilmiş protein takviyeleridir.

Araştırmalar, takviye protein yoluyla ekstra protein alınmasının ekstra karbonhidrat eklemeye kıyasla egzersiz yapan insanlarda biraz daha fazla kas kazanmaya neden olduğunu gösteriyor.

Bununla birlikte, etkileri normal beslenmeleriyle yeterince protein alamayan insanlar için daha fazladır.

Kas kazanmaya çalışan aktif kişiler kilo başına 1,2-2,0 gram protein almalıdır. 

beta alanin içeren besinler

Beta-Alanin 

Beta-alanin, yorgunluğu azaltarak, egzersiz performansını artıracak bir amino asittir. Takviye olarak, bir alıştırma programı izlerseniz, beta-alanin kas kütlesi artışına yardımcı olabilir.

Bir çalışma, sekiz hafta boyunca günde 4 gram beta-alanin almanın kolej güreşçileri ve futbolcuların plasebodan(etkisiz ilaç) daha fazla vücut kütlesi oluşturduğunu gösterdi.

Beta-alanin ve kas kazancı üzerine daha fazla araştırma gerekliyse de, bu takviye bir egzersiz programı ile kombine edildiğinde kas kazancını desteklemeye yardımcı olabilir.

Dallı Zincirli Amino Asitler

Dallı zincirli amino asitler (BCAA), üç ayrı amino asitten oluşur: lösin, izolösin ve valin.

Çoğu protein kaynağında, özellikle et, tavuk, yumurta, süt ve balık gibi hayvansal orijinli proteinlerde bulunur.

BCAA’lar kas kazanmak için kritik önem taşır ve kaslardaki amino asitlerin yaklaşık % 14’ünü oluşturur.

Hemen herkes, yiyeceklerden BCAA’ları her gün tüketir. BCAA’ları takviye olarak almak da çok popülerdir.

Küçük bir araştırma, BCAA’nın bir plaseboya kıyasla kas kazanımını artırabileceğini veya kas kaybını azaltabileceğini göstermiştir.

Bununla birlikte, diğer araştırmalar, BCAA’ların bir egzersiz programını takiben daha fazla kas kazancı sağlamayabileceğini göstermektedir.

Besinlerden yeterli miktarda yüksek kalitede protein tüketmiyorsanız BCAA takviyeleri faydalı olabilir.

Beta-hidroksi beta-metilbutirat (HMB)

Beta-hidroksi beta-metilbutirat (HMB), vücut amino asit lösini işlediğinde üretilen bir moleküldür.

HMB, beslenmede protein ve lösinin faydalı etkilerinin bazılarından sorumludur. Kas proteinlerinin parçalanması için özellikle önemlidir.

HMB, vücut tarafından doğal olarak üretilirken, bir takviye olarak alınması daha yüksek seviyeler sağlar ve kaslar için faydalı olabilir.

kreatin güç performansı

Kas Yapmaya Yardımcı Diğer Supplementler

Konjuge linoleik asit (CLA)

CLA, vücuda çeşitli etkilerde bulunan omega 6 yağ asitleri grubunu belirtir. Kas kazancı için CLA üzerine yapılan çalışmalar karışık sonuçlar vermiştir ve yararlı olup olmadığı belli değildir.

Testosteron güçlendiriciler

Testosteron destekleyici takviyeleri D-aspartik asit, tribulus terrestris, çavdar, DHEA ve ashwagandha’yı içerir. Muhtemelen bu bileşiklerin, düşük testosteronlu olanlara faydalı olduğu düşünülmektedir.

Glutamin ve karnitin

Bunlar muhtemelen genç veya orta yaşlı aktif bireylerde kas kütlesini artırmada etkili değildir. Çalışmalar karnitinin yaşlılarda kas kütlesi için bazı yararlar sağlayabileceğini göstermiştir.

Sonuç olarak;

Çok sayıda gıda, yağsız kas yapmaya yardımcı olur. Birçoğu proteinle yüklüdür ve egzersiz yaptıktan sonra kasların iyileşmesine ve büyümesine izin verir.

Bununla birlikte, egzersiz ve fiziksel aktiviteye yakıt sağlamak için karbonhidrat ve yağları tüketmek de önemlidir. Dahası, bu listedeki gıdalardan birçoğu vücudun en iyi şekilde çalışması için gereken vitaminleri ve mineralleri içerir.

Beslenme ve egzersiz programı eksikse takviyeler maksimum kas kazancınızı sağlayamaz.

Kas yapmak için, yeterli kalori ve protein yemenin yanı sıra ağırlıklarla ideal bir şekilde egzersiz yapmak gerekir. Beslenme ve egzersiz programınızı kontrol ettikten sonra, besin takviyelerini düşünebilirsiniz.

Kreatin ve protein takviyeleri muhtemelen kas kazancı için en etkili seçeneklerdir ancak diğer takviyeler de bazı insanlar için yararlı olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ