Kas Krampları Nedir, Neden Olur, Nasıl Önlenir?

 

Kas krampları, çeşitli kaslarda meydana gelen ani, istemsiz kasılmalardır. Bu kasılmalar genellikle ağrılıdır ve farklı kas gruplarını etkileyebilir.

Yaygın olarak etkilenen kaslar, alt bacağımızın arkasındaki, uyluğumuzun arkasındaki ve uyluğumuzun önündeki kaslardır.

Kramp sonucu oluşan ağrı nedeniyle uyku ve yürüme zorlaşabilir.

Birkaç saniye ila 15 dakika süren ani, keskin bir ağrı, bir kas krampının en yaygın belirtisidir. 

Kas krampları nedenleri

Kas kramplarının birkaç nedeni vardır. Bazıları kasların aşırı kullanımından kaynaklanır. Bu genellikle egzersiz yaparken gerçekleşir.

Kas yaralanmaları ve dehidrasyon da krampları tetikleyebilir. Dehidrasyon vücuttaki aşırı sıvı kaybıdır.

 

 

kas krampları

 

 

Sağlıklı kas fonksiyonuna katkıda bulunan aşağıdaki minerallerden herhangi birinin düşük seviyelerde olması da kas kramplarına neden olabilir:

– Kalsiyum

– Potasyum

– Sodyum

– Magnezyum

 

Bazı koşullarda, tıbbi bir durum kas kramplarına neden olabilir. Bu koşullar şunlardır:

– Yürürken veya ayakta dururken bacaklarda kas kramplarına neden olabilecek spinal sinir sıkışması

– Alkolizm

– Gebelik

– Böbrek yetmezliği

– Hipotiroidizm veya düşük tiroid bezi fonksiyonu

 

Kas krampları genellikle zararsızdır ve tıbbi müdahale gerektirmez. Ancak bu kramplar şiddetli ise veya uzun süre devam ederse doktora görünmelisiniz. Bu, altta yatan bir tıbbi durumun işareti olabilir.

 

 

Kas krampları için tedavi seçenekleri

Kas kramplarının ağrısını hafifletmek için ilk belirti gösterdiğinde kaslara  sıcak veya soğuk kompres uygulanabilir. Aşağıdakilerden herhangi birini kullanabilirsiniz:

– Sıcak bir bez

– Isıtma yastığı

– Soğuk bir bez

– Buz

 

 

Kas kramplarını önleme

Kas kramplarını önlemenin en basit yolu, kasları zorlayan ve kramplara neden olabilecek egzersizleri sınırlamaktır.

Ayrıca şunları da yapabilirsiniz:

 

– Spor yapmadan önce ısının. Isınmamak kas gerginliğine ve yaralanmaya neden olabilir.

– Yemek yedikten hemen sonra egzersiz yapmayın.

– Kahve ve çikolata gibi kafein içeren yiyecek ve içecekleri azaltın.

– Dehidrasyonu önlemek için yeterince sıvı için. Vücut fiziksel olarak aktif olduğunda daha fazla su kaybeder, bu nedenle egzersiz yaparken sıvı alımını fazlalaştırın.

– Süt ve portakal suyu içerek ve muz yiyerek doğal olarak kalsiyum ve potasyum ihtiyacınızı karşılayın.

 

 

Kas Kramplarını Azaltan Yiyecekler

Kesin neden her zaman bilinmese de, yoğun egzersiz, nöromüsküler anormallikler, tıbbi durumlar, elektrolit dengesizliği, ilaç kullanımı ve dehidrasyon kas kramplarının ortak nedenidir.

Bazı araştırmalar, potasyum, sodyum ve magnezyum da dahil olmak üzere bazı besin maddelerinin kas kramplarına karşı koymaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ayrıca, magnezyum, D vitamini ve bazı B vitaminleri gibi besinlerdeki eksiklikler kas krampları olasılığını artırabilir.

Bu nedenlerle, özellikle vitaminler ve mineraller açısından zengin, besin açısından yoğun gıdalar yemek, kas kramplarını azaltmaya ve meydana gelmesini önlemeye yardımcı olabilir.

İşte kas kramplarını azaltmaya yardımcı olabilecek yiyecekler

 

İlginizi Çekebilir  Falafel Nedir Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

 

kas krampları nedenleri

 

 

Avokado

Avokado, kas kramplarını önlemeye yardımcı olabilecek besinlerle dolu lezzetli bir meyvedir.

Özellikle vücutta elektrolit görevi gören ve kas sağlığında rol oynayan iki mineral olan potasyum ve magnezyum açısından zengindir. Elektrolitler, vücudun kas kasılması da dahil olmak üzere kritik işlevleri yerine getirmek için ihtiyaç duyduğu elektrik yüklü maddelerdir.

Elektrolitler dengesiz hale geldiğinde, örneğin yoğun fiziksel aktiviteden sonra, kas krampları gibi semptomlar ortaya çıkabilir.

Bu nedenle, sık sık kas krampı yaşarsanız, avokado gibi elektrolit açısından zengin gıdalar yiyin.

 

 

Karpuz

Kas kramplarının olası bir nedeni dehidrasyondur. Uygun kas fonksiyonu yeterli hidrasyon gerektirir ve su eksikliği kas hücrelerinin kasılma yeteneğini engelleyebilir, bu da kramplara neden olabilir veya onları şiddetlendirebilir.

Karpuz, son derece yüksek su içeriğine sahip bir meyvedir. Neredeyse % 92 oranında su içerir.

Genel kas fonksiyonu için önemli olan iki mineral olan iyi bir magnezyum ve potasyum kaynağıdır.

 

 

Yoğurt

Yoğurt, hepsi vücutta elektrolit görevi gören birçok besinde, özellikle potasyum, fosfor ve kalsiyumda yüksek olan sağlıklı bir süt ürünüdür.

Kasların düzgün çalışması için kalsiyuma ihtiyacı vardır, bu nedenle kandaki kalsiyum eksikliği kas krampları ve düzensiz kalp atışı dahil olmak üzere kasla ilgili komplikasyonlara yol açabilir.

 

 

Kemik suyu 

Kemik suyu, hayvan kemiklerini genellikle 8 saatin üzerinde uzun bir süre suda kaynatarak yapılır.

Kemik suyu, çeşitli nedenlerden dolayı kas kramplarını azaltmaya yardımcı olabilir. Sıvı olduğu göz önüne alındığında, nemlendirme özelliğine sahiptir, bu da kas kramplarını azaltabilir.

Ayrıca, kemik suyu, krampları önlemeye yardımcı olabilecek iyi bir magnezyum, kalsiyum ve sodyum kaynağıdır.

 

 

Pancar yaprağı

Pancar yaprağı, pancar bitkisinin besleyici üst kısmıdır. Bu, yiyebileceğiniz en besleyici yeşillikler arasındadır ve kas sağlığını destekleyen ve kas krampları riskini azaltabilecek bir dizi besinle doludur.

Örneğin, 1 bardak (144 gram) pişmiş pancar yaprağı, hem potasyum hem de magnezyum için önerilen alımın % 20’sinden fazlasını içerir. Ayrıca kas fonksiyonu için de önemli olan kalsiyum, fosfor ve B vitaminleri bakımından zengindir.

 

 

Fermente gıdalar

Turşu gibi fermente gıdalar tipik olarak sodyum ve kas kramplarını azaltmaya yardımcı olabilecek diğer besinler bakımından yüksektir. Bazı araştırmalar turşu suyunun tüketilmesinin sporculardaki elektrik kaynaklı kas kramplarını önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.

 

 

Somon balığı

Somon, B vitaminleri, potasyum, magnezyum ve fosfor dahil kas kramplarını önlemeye yardımcı olabilecek inanılmaz derecede zengin bir protein, sağlıklı anti-inflamatuar yağlar ve diğer besinler sağlar.

Ayrıca, kas krampının önlenmesi için önemli olan sağlıklı kan hücresi üretimi, kas dokusunun oksijenasyonu ve kan akışı için gerekli bir mineral olan demir bakımından yüksektir.

Ek olarak, iyi bir D vitamini kaynağıdır. Sağlıklı D vitamini kan seviyelerine sahip olmak, kas fonksiyonu için hayati öneme sahiptir ve bu besin maddesinin eksik olması kas ağrısı, spazmlar ve halsizlik gibi kas semptomlarına yol açabilir.

 

İlginizi Çekebilir  Yağ Yakan Yiyecek ve İçeceklerle Zayıflama

 

Sardalya

Bu küçük balıklar özellikle kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, sodyum, D vitamini ve magnezyum içerir.

Ayrıca kas fonksiyonu için önemli bir mineral olan selenyum bakımından yüksektir. Düşük selenyum seviyeleri kas güçsüzlüğüne veya diğer kas problemlerine yol açabilir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: