Karpuz Çekirdeği Yenir mi, Kaç Kalori? Karpuz Çekirdeğinin Faydaları ve Besin Değeri | diyetz

  Karpuz Çekirdeği Yenir mi, Kaç Kalori? Karpuz Çekirdeğinin Faydaları ve Besin Değeri

   

  Karpuz çekirdeği adından da anlaşılacağı gibi karpuz meyvesinin tohumlarıdır. Karpuz çekirdeği kalori değeri düşüktür, sindirimi zor olsa da yenebilir.

  Karpuz çekirdeği yemenin faydaları arasında kalp sağlığını ve bağışıklığı güçlendirmek ve kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmak bulunur. Besinlerden yeterince alamayacağınız potasyum, bakır, selenyum ve çinko besinler gibi sayısız mikro besin bakımından zengindir.

  Karpuz çekirdeğini olduğu gibi veya toz halinde tüketebilirsiniz. Bunu özel yapan şey protein ve B vitamini içeriğidir. Sadece çekirdekler değil, yağı da çok faydalıdır.

   

   

  karpuz çekirdeği yapımı

   

   

  Çekirdeğin yağı, soğuk preslenmiş güneşte kurutulmuş tohumların ardından ekstrakte edilir. Yağ, Batı Afrika’da büyük popülerliğe sahiptir, cilt ve saçlar için mucizevi etkilere sahiptir. Mükemmel nemlendirme özelliği ve ince bir dokusu vardır, bu yüzden bebek yağlarında sıkça kullanılır. 

  Aşağıda “karpuz çekirdeği neye iyi gelir”, “karpuz çekirdeği ne işe yarar”, “karpuz çekirdeği faydaları ve zararları”, “karpuz çekirdeği yemek zararlı mı”, “karpuz çekirdeği nasıl kurutulur ve kavrulur” konularına değinilecektir.

  Karpuz Çekirdeği Nasıl Yenir?

  Karpuz çekirdeği filizlenmiş şekilde yenebilir. Nasıl mı?

  Karpuzu yerken çekirdeklerini çıkarın. Tohumları filizlendikten, sert siyah kabuklarını çıkardıktan sonra yiyebilirsiniz. Bu işlem birkaç gün sürebilir. Yapmanız gereken tek şey, çekirdekleri gece boyunca suda bekletmektir.

  Çekirdekler gözle görülür bir şekilde filizlenene kadar birkaç gün bekleyin. Bundan sonra, onları güneşin altında veya fırında kurutabilirsiniz ve onları sağlıklı bir aperatif olarak yiyebilirsiniz.

   

   

  Kavrulmuş karpuz çekirdeği

  Çekirdekleri kavurabilirsiniz. Çekirdekleri bir fırın tepsisine yayın ve yaklaşık 15 dakika 170 derece önceden ısıtılmış fırında kavurun. Çekirdekler kahverengiye döner ve gevrekleşir.

  Karpuz çekirdeği kavurmasının dezavantajı, besin içeriğinin bir kısmını kaybetmesidir ama lezzetlidir. Ayrıca bunu biraz zeytinyağı ve bir tutam tuzla zenginleştirebilirsiniz.

   

   

  Karpuz çekirdeği faydalı mı?

  Çekirdekleri doğrudan karpuzdan yemek faydalıdır ama yukarıda anlatılan şekilde filizlenmiş olarak yemek daha faydalıdır.

  Karpuz çekirdeği protein, magnezyum, B vitamini, ve tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleri ile doludur. Bunlar kolesterol seviyelerini düşürerek, inflamasyonu azaltır ve kalp hastalığı ve felci önler.

  Karpuz çekirdeğindeki protein birkaç amino asit oluşur, bunlardan biri arginindir. Vücudumuz biraz arginin üretir, ancak ilave argininin daha fazla faydası vardır.

  Tansiyonu düzenler ve hatta koroner kalp hastalığının tedavisine yardımcı olur. Karpuz çekirdeğinde bulunan proteinin diğer amino asitleri arasında glutamik asit, triptofan ve lizin bulunur.

  Karpuz çekirdeği, sinir ve sindirim sistemlerini ve cilt sağlığını koruyan güçlü bir B vitamini olan niasin bakımından zengindir. Çekirdekte bulunan diğer B vitaminleri folat, tiamin, B6 vitamini, riboflavin ve pantotenik asittir.

  Karpuz çekirdeğindeki zengin mineraller arasında demir, potasyum, bakır, magnezyum, manganez, sodyum, fosfor ve çinko bulunur. 

   

  İlginizi Çekebilir  Su Kestanesinin Şaşırtıcı Yararları

   

  Karpuz Çekirdeği  Kalori ve Besin Değeri

   

  Kuru Karpuz Çekirdeği

  1 Kase (108 g)

  Kalori                                                 602 (2520 kJ)                        
  Karbonhidrat67,1 (281 kJ)
  Yağ(1792 kJ)
  Protein106 (444 kJ)
  Vitaminler
  A vitamini0.0IU
  C vitamini 0.0 mg
  D vitamini ~
  E Vitamini (Alfa Tokoferol)~
  K vitamini~
  Tiamin0.2 mg
  B2 vitamini0.2 mg
  Niasin3,8 mg
  B6 Vitamini0,1 mg
  Folat62.6 mcg
  B12 vitamini0.0 mcg
  Pantotenik asit0.4 mg
  Kolin~
  Betain~
  Mineraller
  Kalsiyum58.3 mg
  Demir7.9 mg
  Magnezyum556 mg
  Fosfor815 mg
  Potasyum700 mg
  Sodyum107 mg
  Çinko11.1 mg
  Bakır0.7 mg
  Manganez1,7 mg
  Selenyum ~
  Florür~

   

   

  Karpuz Çekirdeği Faydaları

   

   

  Kalp sağlığını korur

  Çekirdeklerdeki magnezyum normal kalp fonksiyonlarına yardımcı olur ve kan basıncını düzenler.

  Karpuz çekirdeği kalp sağlığında kilit rol oynayan çinko bakımından da zengindir. Kalsiyumun kalp hücrelerine hareket etmesini düzenler.

  Aşırı kalsiyum seviyeleri kalp yetmezliğine yol açabileceğinden bu önemlidir. Konjestif kalp yetmezliği olan hastaların da ciddi çinko eksikliğine sahip oldukları bulundu, bu da bu mineralin kalp için neden bu kadar önemli olduğunu açıklıyor.

   

   

  karpuz çekirdeği faydalımı

   

   

  Bağışıklığı güçlendirir

  Özellikle kavrulmuş karpuz çekirdeği demirle doludur ve bu mineral, bağışıklık fonksiyonunu düzenler. Çekirdekteki B vitaminleri de bu konuda yardımcı olur.

   

   

  Erkek üreme sistemine faydalıdır

  Karpuz çekirdeğindeki çinko, erkek üreme sistemi için önemlidir. Çinli bir araştırmaya göre, çinko takviyesi infertil erkeklerin sperm kalitesini önemli ölçüde artırır.

  Ayrıca, çinko insan dokularında en bol bulunan element olarak demirden sonra ikinci sıradadır. Ve çinko gibi iz elementler, erkek üreme sisteminde moleküler seviyede yüksek aktivite sergiledikleri için büyük bir rol oynar.

  Karpuz çekirdeği iyi manganez kaynağıdır. Maryland Tıp Merkezi Üniversitesi’ne göre, düşük seviyelerde manganez de kısırlığa katkıda bulunabilir.

   

   

  Diyabete faydalıdır

  Karpuz çekirdeğinin diyabet tedavisine yardımcı olabilecek glikojen depolarının birikimi üzerinde olumlu etkileri vardır. Çekirdeklerin özleri, plazma glikoz seviyelerini azaltma yetenekleri göz önüne alındığında, antidiyabetik kabul edilir.

  Karpuz çekirdeğindeki magnezyum diyabete neden olabilen insülin düzensizliğini önler. 

  Çekirdeklerdeki çinkonun, çalışmalara göre, glisemik kontrol üzerinde yararlı etkileri vardır. Mineral ayrıca insülin etkisinde ve karbonhidrat metabolizmasında önemlidir. 

   

  İlginizi Çekebilir  Karbonhidrat Nedir, Ne İşe Yarar? Özellikleri ve Günlük Alınması Gereken Miktar

   

  Beyin sağlığına faydalıdır

  Karpuz çekirdeğindeki magnezyum hafızanın geliştirilmesine yardımcı olur. Ayrıca yaşlanma ile ilişkili hafıza gecikmeleriyle de mücadele eder. 

   

   

  Sindirime faydalıdır

  Karpuz çekirdeğindeki magnezyum, vücudun besinleri emmesine yardımcı olan enzimleri aktive eder. Bu vücudun yiyecekleri parçalayıp daha iyi sindirmesini sağlar. Aynı zamanda sindirim sırasında enerji üretmeye ve taşımaya yardımcı olur. Magnezyum eksikliği de sindirimin bozulmasına neden olabilir.

  Çinko eksikliği ayrıca sindirim bozuklukları ile de ilişkilendirilmiştir. Sızdıran bağırsak sendromuna ve mide asidi ile ilgili diğer sorunlara neden olabilir. 

   

   

  Saçları güçlendirir 

  Güçlü saçların yanı sıra magnezyum saç kırılmasında da rol oynar, dolayısıyla saçın uzamasını hızlandırır. Bazı çalışmalara göre düşük magnezyum seviyeleri saç dökülmesini hızlandırır. Yeterli magnezyum tüketmek, saçı korumanın yollarından biridir.

   

   

  Cildi temizler ve cilt sağlığını korur

  Karpuz çekirdeğindeki magnezyum cildin genel görünümünü iyileştirir. Sivilceyi azaltır ve diğer cilt sorunlarını tedavi eder. Mineral bunu kortizol seviyelerini düşürerek, hücresel süreçleri iyileştirerek ve hormonları dengeleyerek gerçekleştirir.

   

   

  Yaşlanmayı yavaşlatır

  Çalışmalara göre, magnezyum hücresel yaşlanmayı yavaşlatır. Çinko, protein sentezinde, hücre bölünmesinde ve hücresel onarımda rol oynar – bu yüzden yaşlanmayı yavaşlatmaya yardımcı olur.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ