Karnabahar Kaç Kalori? Faydaları ve Besin Değeri | diyetz

  Karnabahar Kaç Kalori? Faydaları ve Besin Değeri

   

  Karnabahar önemli bir besin kaynağı olan, son derece sağlıklı bir sebzedir. Kalp rahatsızlığı ve kanser gibi çeşitli hastalıkların riskini azaltabilecek benzersiz bitki bileşikleri içerir.

  Ek olarak, kilo vermek için yapılan diyet listelerinin en başında yer alır; çünkü kalorisi düşük olmasına rağmen, hemen hemen her türlü vitamin ve minerali içerir.

  Karnabaharın Besin Değeri

  Sebzenin besin profili oldukça etkileyicidir.

  Karnabahar kalorisi düşük bir sebze olmakla birlikte vitamin seviyesi çok yüksektir. Bir insanın ihtiyaç duyduğu hemen hemen her vitamin ve mineralden bir miktar içerir.

   

   

   

   

  İşte 1 bardak yani 128 gram karnabaharda bulunan besin maddeleri şöyledir:

  Karnabahar Vitamin Değerleri

  Kalori: 25

   Lif: 3 gram

   C vitamini: RDI’nın % 77 ‘si

   K vitamini: RDI’nın % 20 ‘si

   B6 Vitamini: RDI’nın % 11 ‘i

   Folat: RDI’nın % 14 ‘ü

   Pantotenik asit: RDI’nın % 7 ‘si

   Potasyum: RDI’nın % 9 ‘u

   Manganez: RDI’nın % 8 ‘i

   Magnezyum: RDI’nın % 4 ‘ü

  Fosfor: RDI’nın % 4 ‘ü

   

   

  Karnabaharın Faydaları Nelerdir?

   

   

  Yüksek lif içeriğine sahiptir

  Karnabahar lif bakımından oldukça yüksektir, bu da genel sağlık için çok faydalıdır. Bir kase karnabahar içinde 3 gram lif bulunur, bu da günlük ihtiyacın % 10’unu karşılar.

  Lif önemlidir çünkü bağırsakta iltihaplanmayı azaltmaya ve sindirim sağlığını geliştirmeye yardımcı olan sağlıklı bakterileri besler.

  Yeterli lif tüketimi, kabızlık, divertikül(sindirim kanalı çeperini geçen mukoza fıtığı) ve inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) gibi sindirim koşullarını önlemeye yardımcı olur.

  Ayrıca, çalışmalar, karnabahar gibi lif bakımından sebzelerle beslenmenin, kalp hastalığı, kanser ve şeker hastalığı da dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların daha düşük bir riski ile bağlantılı olduğunu gösteriyor.

  Lif, tokluk hissi sağlayarak, toplam kalori alımını azaltma kabiliyetine sahiptir, bu nedenle obezitenin önlenmesinde de rol oynar.

   

   

  Antioksidan kaynağıdır

  Karnabahar, hücreleri zararlı serbest radikaller ve iltihaplardan koruyan mükemmel bir antioksidan kaynağıdır.

  Kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı bilinen iki antioksidan olan glikozinolatlar ve izotiosiyanatlar bakımından yüksektir.

  Test tüpü çalışmalarında, glukozinolatlar ve izotiosiyanatların kolon, akciğer, göğüs ve prostat kanserine karşı koruyucu olduğu belirtilmiştir.

  Karnabahar anti-kanser etkileri olan karotenoid ve flavonoid antioksidanları da içerir ve kalp rahatsızlığı da dahil olmak üzere çeşitli diğer hastalıkların riskini azaltır.

  Ayrıca yüksek miktarda C vitamini içerir, bu nedenle bağışıklığı güçlendirmede etkilidir.

   

  İlginizi Çekebilir  Kalsiyum Propiyonat ve Kalsiyum Laktat Nedir, Zararlı mı?

   

  Karnabahar zayıflatır mı?

  Karnabahar kilo vermeye yardımcı olabilecek çeşitli özelliklere sahiptir. İlk olarak düşük bir kaloriye sahiptir, bu nedenle kilo almadan çok miktarda yiyebilirsiniz.

  İyi bir lif kaynağı olarak, sindirimi yavaşlatır ve tokluk verir. Bu, kilo kontrolü için önemli bir faktör olan gün boyunca yediğiniz kalori sayısını otomatik olarak düşürür.

  Yüksek su içeriği, karnabaharın bir başka kilo kaybı dostu yönüdür. Aslında, ağırlığının % 92’si sudan oluşur. Yüksek oranda su içeren besinler, kilo vermeye yardımcıdır.

   

   

  Kolin oranı yüksektir

  Sebzenin kolin oranı yüksektir, bu pek çok insanda yetersiz olan temel bir besindir. Bir bardak karnabahar 45 mg kolin içerir; kadınlar için günlük alınması gereken miktarın yaklaşık % 11’i, erkekler için % 8’idir.

  Kolinin vücutta bir çok önemli fonksiyonu vardır. Öncelikle, hücre membranlarının bütünlüğünü korumada, DNA sentezinde ve metabolizmayı desteklemede önemli bir rol oynamaktadır.

  Kolin aynı zamanda beyin gelişimine ve sağlıklı bir sinir sistemi için gerekli nörotransmitterlerin üretilmesine katılır. Dahası, kolesterolün karaciğerde birikmesini önlemeye yardımcı olur.

  Yeterli miktarda kolin tüketmeyenler demans ve Alzheimer gibi nörolojik bozuklukların yanı sıra karaciğer ve kalp hastalıkları riski taşır.

  Kolin çok gıdada bulunmaz. Karnabahar, brokoli ile birlikte, en iyi bitki kaynaklarından biridir.

   

   

  Sülforafan bakımından zengindir

  Karnabahar yoğun şekilde incelenen bir antioksidan olan sülforafan içerir.

  Birçok test tüpü ve hayvan çalışmaları, sülforafanın kanser ve tümör gelişiminde rol oynayan enzimleri engelleyerek kanser gelişimini baskılamak için özellikle yararlı olduğunu keşfetti.

  Bazı araştırmalara göre, sülforafanın hasar görmüş hücreleri tahrip ederek kanser büyümesini durdurma potansiyeli de olabilir.

  Araştırmalar, sülforafanın, kalp hastalığını önlemede başlıca faktörler olan yüksek tansiyonun önlenmesine ve arterlerin sağlıklı kalmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor.

   

   

   

   

  Karnabahar Nasıl Yenir?

  Karnabahar çok yönlü bir sebzedir. Buğulama, kavurma veya soteleme gibi çeşitli yollarla pişirilebilir. Hatta çiğ bile tüketilebilir.

  Mükemmel bir garnitürdür; çorbalar, salatalar, patates kızartması ve et yemekleri gibi yemeklerle kombine edilebilir. Aynı zamanda ucuzdur ve bulunması kolay bir sebzedir.

   

  Sonuç olarak;

  Karnabahar çok faydalı bir sebzedir. Birçok kişinin ihtiyacı olan önemli besin maddelerinin mükemmel bir kaynağıdır.

  Ayrıca, iltihabı azaltabilen, kanser ve kalp rahatsızlığı gibi çeşitli hastalıklara karşı koruyabilecek benzersiz antioksidanlar içerir.

   

   

  karnabahar nedir, karnabahar bitkisi, karnabahar protein, karnabahar protein miktarı, karnabahar protein değeri, karnıbahar karbonhidrat değeri, karnabahar hangi vitaminleri içerir, karnabaharda bulunan vitaminler

   

  İlginizi Çekebilir  Yüksek Ateş Nedir, Neden Olur? Yüksek Ateşte Yapılması Gerekenler

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ