Karnabaharın Besin Değeri | diyetz

Karnabaharın Besin Değeri

 

 

Karnabahar önemli bir besin kaynağı olan son derece sağlıklı bir sebzedir. Ayrıca, kalp rahatsızlığı ve kanser gibi çeşitli hastalıkların riskini azaltabilecek benzersiz bitki bileşikleri içerir.Ek olarak, kilo kaybı için de inanılmaz derecede kolay bir şekilde diyetinize eklenebilir.

 

 

 

Karnabahar besleyicidir

Karnabaharın beslenme profili oldukça etkileyicidir.

 

Karnabaharın kalorisi çok düşüktür ancak vitamin seviyesi çok yüksektir. Aslında, karnabahar ihtiyacınız olan hemen hemen her vitamin ve mineralden bir miktar içerir.

 

İşte 1 bardakta yani 128 gram karnabaharda bulunan besin maddelerinin özeti:

 

 • Kalori: 25

 

 • Lif: 3 gram

 

 • C vitamini: RDI’nın % 77 ‘si

 

 • K vitamini: RDI’nın % 20 ‘si

 

 • B6 Vitamini: RDI’nın % 11 ‘i

 

 • Folat: RDI’nın % 14 ‘ü

 

 • Pantotenik asit: RDI’nın % 7 ‘si

 

 • Potasyum: RDI’nın % 9 ‘u

 

 • Manganez: RDI’nın % 8 ‘i

 

 • Magnezyum: RDI’nın % 4 ‘ü

 

 • Fosfor: RDI’nın % 4 ‘ü
(RDI günlük alınması gereken miktarı karşılayan değer anlamına gelir)

 

 

 

 

Yüksek lif içeriğine sahiptir

Karnabahar lif bakımından oldukça yüksek olup, genel sağlık için çok faydalıdır. Bir fincan karnabahar içinde 3 gram lif bulunur, bu da günlük ihtiyacınızın % 10’unu karşılar.

 

Lif önemlidir çünkü bağırsakta iltihaplanmayı azaltmaya ve sindirim sağlığını geliştirmeye yardımcı olan sağlıklı bakterileri besler.

 

Yeterli lif tüketimi, kabızlık, divertikül(sindirim kanalı çeperini geçen mukoza fıtığı) ve inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) gibi sindirim koşullarını önlemeye yardımcı olur.

 

Ayrıca, çalışmalar, karnabahar gibi lif bakımından zengin sebzelerden yüksek bir beslenmenin, kalp hastalığı, kanser ve şeker hastalığı da dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların daha düşük bir riski ile bağlantılı olduğunu gösteriyor.

 

Lif, dolgunluğu artırmak ve toplam kalori alımını azaltma kabiliyeti nedeniyle obezitenin önlenmesinde de rol oynar.

 

İlginizi Çekebilir  Mürver: Faydaları ve Tehlikeleri

 

 

Antioksidan kaynağıdır

Karnabahar, hücrelerinizi zararlı serbest radikallerden ve iltihaplardan korumak için mükemmel bir antioksidan kaynağıdır.

 

Diğer zakkum sebzelere benzer şekilde, karnabahar, kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı gösterilen iki antioksidan olan glikozinolatlar ve izotiosiyanatlar bakımından yüksektir.

 

Test tüpü çalışmalarında, glukozinolatlar ve izotiosiyanatların kolon, akciğer, göğüs ve prostat kanserine karşı koruyucu olduğu gösterilmiştir.

 

Karnabahar anti-kanser etkileri olan karotenoid ve flavonoid antioksidanları da içerir ve kalp rahatsızlığı da dahil olmak üzere çeşitli diğer hastalıkların riskini azaltır.

 

Dahası, karnabahar bir antioksidan görevi gören yüksek miktarda C vitamini içerir. Bağışıklık sağlığını artırır ve kalp hastalığı ve kanser riskini azaltabilecek anti-inflamatuar etkileri ile tanınır.

 

 

 

Kilo vermeye yardımcıdır

Karnabahar kilo kaybına yardımcı olabilecek çeşitli özelliklere sahiptir.Birincisi, fincan başına sadece 25 kalorilik düşük bir kaloriye sahiptir, bu nedenle kilo almadan çok miktarda yiyebilirsiniz.

 

Aynı zamanda, pirinç ve un gibi yüksek kalorili gıdalar için düşük kalorili bir yedek olarak da görev yapabilir.

 

İyi bir lif kaynağı olarak, karnabahar sindirimi yavaşlatır ve dolgunluk duygularını teşvik eder. Bu, ağırlık kontrolü için önemli bir faktör olan gün boyunca yediğiniz kalori sayısını otomatik olarak düşürür.

 

Yüksek su içeriği, karnabaharın bir başka kilo kaybı dostu yönüdür. Aslında, ağırlığının % 92’si sudan oluşur. Çok miktarda su bakımından zengin, düşük kalorili gıdaların tüketilmesi kilo kaybıyla ilişkilidir.

 

 

 

Kolin oranı yüksektir

Karnabaharın kolin oranı yüksektir, bu pek çok insanın yetersiz olduğu temel bir besindir. Bir bardak karnabahar 45 mg kolin içerir; kadınlar için günlük alınması gereken miktarın yaklaşık % 11’i, erkekler için % 8’dir.

 

Kolinin vücutta bir çok önemli fonksiyonu vardır.Öncelikle, hücre membranlarının bütünlüğünü korumada, DNA sentezinde ve metabolizmayı desteklemede önemli bir rol oynamaktadır.

 

İlginizi Çekebilir  Candida Mantarı Bitkisel Tedavisi

Kolin aynı zamanda beyin gelişimine ve sağlıklı bir sinir sistemi için gerekli nörotransmitterlerin üretilmesine katılır. Dahası, kolesterolün karaciğerde birikmesini önlemeye yardımcı olur.

 

Yeterli miktarda kolin tüketmeyenler demans ve Alzheimer gibi nörolojik bozuklukların yanı sıra karaciğer ve kalp hastalıkları riski taşır.

 

Kolin çok gıdada bulunmaz. Karnabahar, brokoli ile birlikte besin elementlerinin en iyi bitki kaynaklarından biridir.

 

 

 

Sulforafan bakımından zengindir

Karnabahar yoğun şekilde incelenen bir antioksidan olan sulforafan içerir. Birçok test tüpü ve hayvan çalışmaları, sulforafanın kanser ve tümör gelişiminde rol oynayan enzimleri inhibe ederek kanser gelişimini baskılamak için özellikle yararlı olduğunu keşfetti.

 

Bazı araştırmalara göre, sulforafanın hasar görmüş hücreleri tahrip ederek kanser büyümesini durdurma potansiyeli de olabilir.

 

Sulforafan, kolon ve prostat kanserine karşı en koruyucu maddeden biri gibi görünmektedir, ancak göğüs, lösemi, pankreas ve melanom gibi birçok kanser üzerindeki etkileri de araştırılmıştır.

 

Araştırmalar, sulforafanın, kalp hastalığını önlemede başlıca faktörler olan yüksek tansiyonun azaltılmasına ve arterlerin sağlıklı kalmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 

Son olarak hayvan çalışmaları, sulforafanın diyabetin önlenmesinde ve diyabetin neden olduğu komplikasyonların (böbrek hastalığı gibi) riskini azaltabileceğini de göstermektedir.

 

İnsanlarda sulforafanın etkisinin derecesini belirlemek için daha fazla araştırma yapmak gerekse de, potansiyel sağlık yararları umut vericidir.

 

 

 

Tahıl ve baklagillere göre düşük karbonhidrat alternatifidir

Karnabahar inanılmaz derecede çok yönlüdür ve diyetinizdeki tahılları ve bakliyatları değiştirmek için kullanılabilir.

 

Sadece vejetaryen alımınızı artırmak için harika bir yol değil, aynı zamanda düşük karbonhidratlı diyetleri izleyenler için de özellikle yararlıdır.

 

Karnabahar, karbonhidratlarda hububat ve baklagillerden önemli ölçüde daha düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Örneğin, bir fincan karnabahar 5 gram karbonhidrat içerir. Aynı zamanda, bir fincan pirinç 45 gram karbonhidrat içerir yani dokuz kat karnabahar miktarı.

 

İlginizi Çekebilir  18 Yaşından Sonra Boyunuz Uzar mı?

 

 

Karnabahar Tüketimi
Karnabahar çok yönlüdür, aynı zamanda diyetinize eklemek çok kolaydır. Başlangıç ​​olarak, çok az hazırlık gerektiren çiğ tüketim yapabilirsiniz.

 

Karnabahar, buğulama, kavurma veya soteleme gibi çeşitli yollarla pişirilebilir. Mükemmel bir garnitürdür ya da çorbalar, salatalar, patates kızartması ve güveç gibi yemeklerle kombine edilebilir. Aynı zamanda ucuzdur ve bulunması kolay bir sebzedir.

 

Sonuç olarak;

Karnabahar bazı güçlü sağlık yararları sağlar. Birçok kişinin daha fazlasına ihtiyaç duyduğu birkaç besin de dahil olmak üzere besin maddelerinin mükemmel bir kaynağıdır.

 

Ayrıca, karnabahar, iltihabı azaltabilen, kanser ve kalp rahatsızlığı gibi çeşitli hastalıklara karşı koruyabilecek benzersiz antioksidanlar içerir.

 

Dahası, karnabaharı diyetinizi eklemek kolaydır. Karnabaharla lezzetli ve kolay yemekler hazırlamanın tadını çıkarın.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ