Karın Düzleştirmek için En Etkili Yöntemler | diyetz

Karın Düzleştirmek için En Etkili Yöntemler

 • 2.956 kez görüntülendi.

 

İliklenmeyen pantolon düğmeleri, elbisenizin önünden fırlayan bir çıkıntı, düşünmesi bile kötü. Eminim böyle bir manzarayı kimse istemez. Ama zaman zaman başımıza gelir. Sebebi ise karın yağları… Her ne sebeple olursa olsun karın yağları can sıkıcıdır ve bir an önce verilmesi gereken kiloların başında gelir.

 

Karın yağları estetik ve psikolojik açıdan sizi rahatsız eder. Gerekli ölçülerde olsanız dahi karın bölgenizde fazlalık olabilir. Gerek şişkinlik gerekse karın bölgesinin yağlanması genellikle beslenme alışkanlıklarınızdan kaynaklanır.  Karın bölgesinde oluşan yağları azaltmak, karın bölgesini daha ince hale getirmek için değiştirmemiz gereken bazı alışkanlıklarınız vardır.

 

Eğer karın bölgenizdeki fazlalıklar şişkinlikten kaynaklanıyorsa işiniz daha kolay. Birkaç değişiklikle bunun üstesinden gelirsiniz. Karın bölgesindeki yağlanma için daha köklü değişikliklere ihtiyacınız var demektir.

 

 

Karın Şişkinliğini Gidermenin Yolları

 

Tuz koymayın

Tuz; tansiyon kalp gibi rahatsızlıkları tetiklediği gibi vücutta su tutulmasına da neden olur. Yemeklerinize tuz koymayın. Tuzlu atıştırmalık ve fast food tarzı beslenmeden uzak durun.

 

Azar azar için

Yeterli miktarda su tüketmediğiniz zaman vücudunuz sıvı kaybını önlemek için su tutar. Suyu yudum yudum içmek vücudun su kaybını engelleyeceği için su tutma azalır. Su, şişkin karnın başka bir nedeni olan kabızlığı önler. Karpuz, greyfurt, salatalık gibi yüksek oranda su içeren sebze ve meyveleri tüketin.

 

 

Sınırlı yiyin

Fasulye, brokoli, armut, soğan gibi yiyeceklerle, gazlı içecekler vücudunuzda gaz birikmesine neden olur. Bu gıdaları sınırlı yiyin. Bazı insanlarda süt ve süt ürünleri de gaz yapabilir.

 

Lifli gıdalar yiyin

Lifli gıdalar bağırsakları hareketlendirdiğinden dolayı kabızlığı ve şişkinliği önler. Lifli yiyecekler tükettiğinizde kendinizi daha az şişkin hissedeceksiniz. Çilek, avokado, kivi, baklagiller, tam tahıllar yüksek lif içeren gıdalardır.

 

Yavaş yemek yiyin

Şişkinliğin bir küçük nedeni de yemek yerken hava yutmak olabilir. Hızlı yemek yediğinizde ağzınızdan giren hava miktarı artar. Yemek yerken yavaş ve gıdaları çiğneyerek yiyin.

 

Ananas yiyin

Ananas yemek, şişkinlik azaltır. Ananasta bulunan bromelain enzimi birikmiş proteinlerin parçalanmasını sağlar.

 

Hareket edin

Gün içinde 30 dakika fiziksel aktivite yapmak kabızlığın giderilmesine iyi gelir.

 

Alkol almayın

Alkol vücutta su tutulmasının bir başka nedenidir. Sağlığınız ve karnınız için alkol yerine bir bardak su için.

 

 

Karın Yağlarını Eritmek için İpuçları

Karın bölgenizdeki fazlalıklar şişkinlikten kaynaklanmıyorsa daha uzun vadede çözüm yolları aramalısınız. Beslenme düzeninizdeki değişikliklerin yanı sıra egzersize de ağırlık verin. Bu konuda beslenme düzeninden egzersize kadar birçok çözüm önerisi vardır. Karın yağlarını eriterek o bölgedeki selülitlerin yok olmasını sağlamak için aşağıdaki ipuçlarına göz atın.

 

Musluk suyu içmekten kaçının

Zemin suyu filtre kapasitesine sahip olmadığı için içinde ilaç kalıntısı olabilir. Bu ilaçlar östrojen seviyesinin yükselmesine neden olacağı için karın bölgesindeki yağ görünümünü teşvik eder. Mineralli şişelenmiş su tüketin.

 

Meyve ve sebze yiyin

Lif tüketimini artırmak, karın ve göbek bölgesindeki yağların erimesini hızlandırır. Meyve ve sebzeleri soymadan yiyin.

 

Oturarak yemek yiyin

Atıştırmak ve ayak üstü yemek kilo aldırır. Yemekleri uzun sürede ve çiğneyerek yerseniz tokluk hormonlarının salgılanmasını sağlayabilir ve yağ yakışını teşvik edebilirsiniz.

 

Kısa aralıklarla yoğun fiziksel egzersiz yapın

Tekrarlanan kısa seanslarla egzersiz yapmak uzun sürede kas erimesini teşvik eder. Bilindiği gibi koşu; vücuttaki her kasın çalışmasını sağlar. Kilo vermek ve düz bir karına sahip olmak isteyenler on dakikalık kısa molalarla yoğun bir koşu temposu tutturabilirsiniz. Daha az zamanı olanlar için iş molalarında 5 dakikalık kısa yürüyüşler yapabilirsiniz.

 

Kalori yakmak için siyah(sütsüz)kahve için

Siyah kahvenin düzenli tüketildiğinde bir çok faydası vardır. Kalp hastalığı, diyabet ve kanser riskini azaltmak için antioksidanlar içerir. Özellikle metabolizmayı uyarır ve karın yağlarını yakmaya yardımcı kafein içerir. Şeker ve süt olmadan siyah kahve tüketin.

 

Karın yağları için doğru yağ seçin

Tekli doymamış yağ asitleri bakımından yüksek muhtevaya sahip bazı besinler karın bölgesinde yağ birikmesine neden olabilir. Zeytinyağı veya tereyağı kullanmak daha sağlıklıdır.

 

Abdominal yağ görünümüne sebep olan Bisfenol A kullanmayın

Bisfenol A(iki fenol ve polikarbonat moleküllerinin birleşmesiyle elde edilen bir tür organik bileşiktir. Günümüzde özellikle plastik, naylon, polyester ve PVC gibi maddelerin üretilmesinde etkin rol oynar.) karın yağ birikimini teşvik eden östrojeni harekete geçirir. Plastik mutfak eşyaları yerine metal veya cam eşyalar kullanmaya özen gösterin.

 

Oturarak karın kaslarınızı eritin

Otururken yana eğilmek, bükülmek karın yağlarının kalıcılığını artırır. Aksine sırtınız dik oturursanız karın kaslarınızın erimesine katkıda bulunursunuz.

 

Doğru kahvaltı yapın

Kahvaltıda yağlı gıdalar, şeker, çikolata gibi şekerli gıdalardan uzak durun. Lif açısından zengin gıda, meyve ve protein yönünden zengin gıdaları tercih edin. Bu tür gıdaları sindirmek daha uzun sürer ve bütün bir sabahı tok geçirirsiniz.

 

Stresten uzak durun

Vücut stres zamanlarında kortizol ve abdominal yağ artışına katkıda bulunan bir hormon üretir. Stresinizi yenin. Akupunktur stresinizi yenmek ve kilo kaybetmek için iyi bir yöntemdir.

 

Uyku düzeniniz olsun

Uyku eksikliği özellikle karın bölgesi üzerinde çok etkilidir. Karnınızı düz tutmak için günlük en az 7 saat uyumalısınız.

 

Tam tahıllı gıdalar yiyin

Çalışmalar kepekli tahıl tüketiminin karın yağlarını eritmeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

 

İnce karın için yürüyün

Araba ya da toplu taşıma mesafeleri kısaltıp yağları artırır. Kısa mesafeleri yürümeyi tercih edin. Kısa yolculuklar için araba kullanmayın, asansör yerine merdiven kullanın.

 

Karın egzersizleri yapın

Karın bölgesini eriten egzersizleri bulup her gün düzenli bir şekilde yapın.

 

Uygun sporu seçin

Her spor aynı bölgede işe yaramaz. Karın kaslarını çalıştıran uygun bir spor seçin.

 

Sindirimi iyileştirerek karın yağlarını yakın

Bazen karın bölgesindeki yağlanmanın sebebi sindirim ya da boşaltım konusunda yaşadığınız sıkıntılardır. Bu durumda uygun probiyotikler kullanarak çözüme ulaşabilirsiniz.

 

Şişkinlik yapmayan gıdalar yiyin

Bazı gıdalar tokluk hissi verirken karın bölgesinde şişkinliğe neden olur. Birçok gıda bunun tersi bir etkiye sahiptir. Ahududu, kivi, kavun, ıspanak, salatalık, kuşkonmaz, pancar, beyaz et, haşlanmış yumurta şişkinlik yapmayan gıdalar arasındadır.

 

Esansiyel yağlar ile masaj yapın

Uçucu yağlar nane, papatya, fesleğen gibi şişkinlik ve sindirim problemlerini azaltmaya yardımcı olur. Bu amaçla bitkisel bir yağa bu uçucu yağlardan bir damla ekleyin ve karın bölgenize masaj yapın.

 

Kendi içeceklerinizi yapın

Karından yağ kaybetmek için meyve ve sebze sularından faydalanın. Meyvelerden turunçgiller, armut, kızılcık; sebzelerden karnabahar, kırmızı ve beyaz lahana, brokoli, Brüksel lahanası enerji verirken metabolizmayı hızlandırır. Doğal olmayan içecekler yerine bu meyve ve sebzelerin suyunu için.

 

Göbek bölgenizi gizleyen elbiseler giyin

Elbiseler karın yağlarınızı gizlemeye yardımcı olabilir. Koyu renk ve yatay çizgili olanlardan uzak durun.Esnek kumaşlar ve açık renkler tercih edebilirsiniz.

 

 

Düz Bir Karına Sahip Olmak için Yemeniz Gerekenler

 

Yeşil çay

Yeşil çay, vücudu uyararak metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakılmasını teşvik eder. Kilo verme konusunda kanıtlanmış etkisi olan bu içecek gaz giderilmesinde de etkilidir.

 

Limon

Düz bir karın için yüksek şeker içeriğine sahip gazlı içecekler tüketmek yerine bir bardak limon suyu için. C vitamini içeriği yüksek olan limonu tükettiğinizde düz bir karına sahip olmanın yanında mükemmel bir cilt sizin için bonus olacaktır.

 

Tavuk

Karın bölgesini düzleştirmenin en iyi yolu protein almaktır. Az yağlı tavuk öğle ve akşam yemeklerinde size eşlik etmeli.

 

Tarçın

Tarçın, şeker hastalığını önlemede birebirdir. Tatlı isteğini azalttığı kanıtlanmıştır. Bu sebeple karın bölgesi düzleştirmede ideal bir gıdadır.

 

Salatalık

Su içeriği yüksek ve kalorisi düşüktür. Ara öğünlerde aperatif olarak tercih edebilirsiniz.

 

Yoğurt

B vitamini, protein ve kalsiyum bakımından zengin olan yoğurt en iyi probiyotik gıdalardan biridir. Düşük kalorili bir meyve veya salatalıkla harika bir ara öğün yapabilirsiniz.

 

Yumurta

Kahvaltıda yumurta tüketmek sizi daha tok tutar ve gün içinde daha az yemek yersiniz. Kaliteli amino asit ve protein içerir. Yani karın düzleştirmek için birebir.

 

Balık

Omega-3 yağ asitleri ve protein sayesinde balık, iştahınızın azalmasına ve metabolizmanızın hızlanmasına neden olur. Somon ve ton balığı gibi balıklar karın bölgenizde incelmenin yanı sıra kilo vermek için yağ yakımını da teşvik eder.

 

Elma

İçeriğindeki pektin doğal yağ yakıcıdır ve elma tükettiğinizde çok az kalori alırsınız.

 

Kinoa

Fincan başına 11 gr protein ve 5 gr lif içerir. Bu tahıl karın bölgesini düzleştirmek için harika bir gıdadır.

 

 

Düz Bir Karına Sahip Olmak için Uzak Durmanız Gerekenler

 

Patates kızartması

Özellikle dışarıda yediğiniz patates kızartmaları sağlıksız yağlarla yapılması, doymuş yağ oranının yüksek olmasından dolayı vücutta yağ tutulmasını kolaylaştır. Tahmin edeceğiniz gibi bu yağlar da genelde karın bölgesinde toplanır.

 

Hamur işleri

İçeriğindeki yağ, şeker ve unu düşününce uzak durmak için çok sebep olduğunu görürüz.

 

Beyaz un

Karın yağlarını biriktirmek isteyenler beyaz un, eritmek isteyenler kepekli tahılları tercih edebilir.

 

Şekerli içecekler

Düz bir karın için şekerli, gazlı ve alkollü içeceklerden uzak durun.

 

Mayonez

İçeriğinin %80 ‘i yağ olan mayonez, karın yağlarınızın artması için güzel bir gıda. Bence uzak durun.

 

Tuzlu atıştırmalıklar

Televizyon izlerken, ya da sinemada cips veya patlamış mısırın çok iyi gittiğini biliyorum. Hatta izlediğinizin etkisiyle fazla da kaçırıyorsunuz. Bunu alışkanlık haline getirdiyseniz yandınız. Karın yağlarınız yakında size gülümseyecek.

 

Şarküteri ürünleri

Sosis, sucuk, salam gibi şarküteri ürünleri fazlaca yağ içerir ve kalorileri çok yüksektir. Nasıl hazırlandığını bilmediğimiz bu ürünler yerine tavuk, hindi gibi protein değeri yüksek gıdaları tercih edebilirsiniz.

 

Tatlı ve şekerlemeler

Çok şekerler ama insülin seviyenizi ani yükseltmeleri cabası.

 

Dondurma

Sıcak yaz günlerinin vazgeçilmezi, laf aramızda çok da lezzetli. Ama şeker ve kremadan yapıldığını unutmayın.

 

 

Karın Bölgesini Düzleştiren İçecek

Tarifini vereceğim bu içecek karın bölgenizi şekillendirme sürecinde size yardımcı olacak. Bu içecek sayesinde karın bölgenizdeki yağlarla daha kolay mücadele edecek, şişkinliğinizi atacaksınız. Üstelik alacağınız kalori miktarı 300’ün altında.

 

İçine yaban mersini konulmuş yoğurt, kalsiyum ve protein içeriğinden dolayı karın bölgesindeki yağları yakmaya yardımcı olur. Ananas ise içeriğindeki brumelain enzimi sayesinde proteinlerin parçalanmasını sağlayarak sindirime yardımcı olur. Lif oranından zengin bu tarif sayesinde kabızlığınızdan kurtulup vücudunuzda toplanan suyu atabileceksiniz.

 

 

Karın Düzleştiren İçecek

Besin Çizelgesi

 • Kalori : 283
 • Yağ: 10.2 g
 • Kolesterol: 0 mg
 • Karbonhidrat: 40.1 g
 • Protein: 13.4 g
 • Sodyum: 65 mg

 

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 yemek kaşığı badem ezmesi
 • 1/2 su bardağı yaban mersini
 • 1/2 su bardağı ananas
 • 1 su bardağı kara lahana
 • 3/4 su bardağı su

 

Yapılışı

1)Bütün malzemeleri rondoda iyice ezilene kadar karıştırın.

2)İçeceğiniz hazır.

3)Malzemeler bir porsiyon içindir.

 

 

Karın Bölgesini Çalıştıran Pilates Hareketleri

Diyet yaptığınızda kilolarınız her yerden eşit oranda gider. Vücut “karın bölgesinde fazlalıklar var ben en iyisi bu bölgedeki yağları yakayım” demez. Yağlar da inatçı bir şekilde karın ve kalça bölgesinde birikir . Yukarıda beslenme ile karın bölgesini inceltmenin yollarından bahsettim. Ama bunlar tek başına yeterli olmaz. Bölgesel zayıflamada mutlaka spor ön planda olmalı.

 

Verdiğiniz kilolarla birlikte gitmeyen inatçı karın yağlarınızı eritmek, o bölgedeki yağ dokusunu azalmak için aşağıdaki pilates hareketlerine göz atmanızı öneririm.

 

 

Bacak yükseltme

Bu hareket için konsantrasyon ve denge çok önemlidir. İlk olarak sırtüstü yere uzanmış bir vaziyette ellerinizi kafanızın arkasında birleştirin. Bacaklarınızı yukarı kaldırın ve ellerinizden destek alarak kafanızı yukarı kaldırın. Bu pozisyonda 5 saniye dengede durmaya çalışın. Hareketi 20 kez tekrarlayın.

 

 

Makas

 

 

Sert bir zeminde sırtüstü yatın ve bir bacağınızı havaya kaldırın. Mümkün olduğunca daha yukarıya kaldırın ve ellerinizle tutun. Bacak değiştirerek hareketi 10 kez tekrarlayın.

 

 

Yan tekme

 

 

Sert bir zeminde yan yatın. Sırtınızı düz tutarak bacaklarınızdan birini gererek yukarı kaldırabildiğiniz kadar kaldırın. Hareketi bacak değiştirerek 10 kez tekrarlayın.

 

 

Siren

 

 

Sert bir zeminde bacaklar yana kıvrılmış bir şekilde oturun. Sırtınızı düz tutarak kollarınızdan birini yavaşça gererek yukarı kaldırın. Kolunuz başınızın üzerinde eğri oluşturacak şekilde durmalı ve beliniz kıvrılmalıdır. Birkaç saniye bu pozisyonda kaldıktan sonra ilk halinize dönün. Aynı hareketi diğer elinizle tekrarlayın. Hareketi 5 kez yapın.

 

 

Yay

 

 

Bu egzersiz bel, kalça ve bacak bölgesini çalıştırmaya yardımcı olacaktır. Sert bir zeminde sırtüstü uzanın ve bacaklarınızı bükün. Bacaklarınızın arasına koyduğunuz yayla birlikte ellerinizden destek alarak göğüs, baş ve ayaklarınızı kaldırmaya çalışın. 20 sn. bu pozisyonda kalmaya çalışın. Yavaşça nefes alın ve eski konumunuza dönün.

 

Daha iyi sonuçlar almak için bazı ipuçları:

 

Bu egzersizlerden daha iyi sonuç almak için diyet faktörü önemlidir.

 

 • Sebze, meyve, kepekli tahıllar ve balık yiyin.
 • Yağ oranı yüksek gıdalardan kaçının.
 • Abur cubur ve alkolden uzak durun.
 • Günde en az 2 litre su için.
 • Günün farklı saatlerinde küçük parçalarla yiyin.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ