Karides Sağlıklı mıdır?

 

 

Karides, en çok tüketilen kabuklu deniz türlerinden biridir. Oldukça besleyici ve birçok gıdada bol miktarda bulunmayan iyot gibi yüksek miktarda belirli besin maddeleri sağlar.

 

Öte yandan, bazı insanlar, karidesinin yüksek kolesterol içeriği nedeniyle sağlıksız olduğunu iddia ediyor.

 

Ek olarak, çiftlikte yetiştirilen karideslerin, vahşi yakalanmış karideslere kıyasla bazı olumsuz sağlık etkileri olabileceği düşünülmektedir.

 

Bu yazıda, karidesin sağlıklı bir gıda olup olmadığı anlatılacaktır.

 

 

 

Karides kalorisi düşük olduğu halde zengin besin öğeleri sağlar

 

Karides etkileyici bir beslenme profiline sahiptir. Kalorisi oldukça düşük, sadece 85 gramlık porsiyon 84 kalori içeriyor ve herhangi bir karbonhidrat içermiyor.

 

Karidesteki kalorilerin yaklaşık % 90’ı protein kaynaklı ve geri kalanı ise yağdan gelir.

 

Ayrıca, aynı porsiyon boyutu, günlük selenyum ihtiyaçlarınızın % 50’si sağlar, inflamasyonu azaltmaya ve kalp sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilecek bir 20’den fazla vitamin ve mineral içermektedir.

 

Karidesin 85 gramlık porsiyonunda bulunan besin değerleri şöyledir:

 

  • Kalori: 84

 

  • Protein: 18 gram

 

  • Selenyum: RDI’nin % 48’i

 

  • Vitamin B12: RDI’nin % 21’i

 

  • Demir: RDI’nın % 15’i

 

  • Fosfor: RDI’nin % 12’si

 

  • Niasin: RDI’nin % 11’i

 

  • Çinko: RDI’nin % 9’u

 

  • Magnezyum: RDI’nin% 7’si

 

 

 

 

Karides aynı zamanda pek çok insanın eksik olduğu önemli bir mineral olan iyotun en iyi besin kaynaklarından biridir. İyot, doğru tiroid fonksiyonu ve beyin sağlığı için gereklidir.

 

Karides, çeşitli sağlık yararlarına sahip olabilen astaksantin antioksidanlarına ek olarak iyi bir omega-6 ve omega-3 yağ asitleri kaynağıdır.

 

 

 

Karidesin kolesterol içeriği yüksektir

 

Karides sıklıkla yüksek kolesterol içeriği nedeniyle kötü düşünülmektedir. 85 gramlık porsiyon 166 mg kolesterol içerir.  Orkinos gibi diğer deniz ürünlerinin kolesterol miktarından neredeyse % 85 daha fazladır.

 

Birçok kişi, kolesterolün yüksek olduğu gıdalardan korkar. Bununla birlikte, araştırmalar, bu durumun çoğu insan için geçerli olmayabileceğini gösteriyor çünkü nüfusun sadece dörtte biri besin kolesterolüne duyarlı.

 

Geri kalanlar için, besinlerle alınan kolesterolün kan kolesterol düzeyleri üzerinde sadece küçük bir etkisi olabilir.

 

Bunun nedeni, kandaki kolesterolün çoğunun karaciğeriniz tarafından üretilmesi ve kolesterol düzeyinde gıdaları yediğinizde karaciğerinizin ürettiği miktarın az olmasıdır.

 

Dahası, karides aslında omega-3 yağ asitleri ve astaksantin antioksidanları gibi sağlık artırıcı birçok besin içerir.

 

Bir çalışma, günlük 300 gram karides yiyen yetişkinlerin “iyi” HDL kolesterol düzeylerini % 12 arttırdığını ve trigliseritlerini % 13 düşürdüğünü bulmuştur.

 

Bunların her ikisi de kalp hastalığı riskini azaltmada önemli faktörlerdir.

 

Bir başka araştırmada karides dahil olmak üzere kabuklu deniz hayvanlarını düzenli olarak tüketen 356 kadının diyetlerinde kabuklu deniz hayvanlarını içermeyenlere kıyasla trigliserid ve kan basıncı seviyelerinin önemli derecede düşük olduğu tespit edilmiştir.

 

 

 

Karides antioksidanlar içerir

 

Karidesteki birincil antioksidan türü, astaksantin adı verilen bir karotenoiddir. Astaksantin karides tarafından tüketilen alglerin bir bileşenidir.

 

Bu nedenle, karides, astaksantinin önemli bir kaynağıdır. Aslında, bu antioksidan karides hücrelerinin kırmızımsı renginden sorumludur.

.

Astaksantini tüketirken, serbest radikallerin hücrelerinize zarar vermesini önleyerek iltihaba karşı koruma sağlayabilir. Çeşitli kronik hastalıkların riskini azaltmada rolü üzerinde çalışılmıştır.

 

İlk olarak, birçok çalışma astaksantinin atardamar güçlenmesine yardımcı olabileceğini ve bu da kalp krizi riskini azaltabileceğini bulmuştur.

 

Ayrıca, kalp sağlığında önemli bir faktör olan “iyi” HDL kolesterol seviyesinin yükselmesine yardımcı olabilir.

 

Buna ek olarak, astaksantin, beyin sağlığı için faydalı olabilir. Anti-inflamatuar özellikleri beyin hücrelerindeki hasarları önleyebilir, bu durum genellikle Alzheimer gibi hafıza kaybına ve nörodejeneratif hastalıklara yol açar.

 

 

 

Birçok kişinin karidese alerjisi var

 

Karides dahil olmak üzere kabuklu deniz hayvanları, balık, yer fıstığı, kabuklu yemiş, buğday, süt ve soya ile birlikte ilk sekiz gıda alerjisinden biri olarak sınıflandırılmıştır.

 

Karides alerjisinin en yaygın tetikleyicisi tropomyosin, kabuklu deniz hayvanlarında bulunan bir proteindir. Karidesteki alerjik reaksiyonu tetikleyebilecek diğer proteinler arginin kinaz ve hemosiyanin’dir.

 

Karides alerjilerinin belirtileri değişir ve ağızda karıncalanma, sindirim sorunları, burun tıkanıklığı veya yedikten sonra deri reaksiyonları olabilir.

 

Karides alerjisi olan bazı insanlarda anafilaktik reaksiyonlar da olabilir. Bu, derhal tedavi edilmezse nihai olarak nöbetlere, bilinç kaybına ve hatta ölümle sonuçlanabilecek tehlikeli, ani bir reaksiyondur.

 

Karides alerjiniz varsa, alerjik reaksiyonları önlemenin tek yolu tamamen yemeyi bırakmaktır. Bazı durumlarda, karides pişirme buharı bile bir reaksiyon başlatabilir.

 

Bu nedenle, karides alerjisi olanların da dolaylı olarak kendileriyle temas kurabilecekleri durumlardan kaçınmaları gerekir.

 

 

 

Yüksek Kaliteli Karides Nasıl Seçilir?

 

Zararlı, enfekte veya kirletilmemiş kaliteli, taze karides seçmek önemlidir. Ham karidesin satın alırken, sağlam olduklarından emin olun.

 

Kabuklar şeffaf ve grimsi yeşil, pembemsi kahverengi veya açık pembe renkte olmalıdır. Kabuklardaki karartılmış kenarlar veya siyah lekeler, kalite kaybına işaret eder.

 

Ek olarak, çiğ ve pişmiş karides hafif, “okyanus benzeri” veya tuzlu kokuya sahip olmalıdır. Ezici “balıksı” veya amonyak benzeri bir kokuya sahip karides, muhtemelen bozulmuştur ve tüketilmesi güvensizdir.

 

Ayrıca, pişmiş karidesinizin dokusu sert olduğundan ve hafif kırmızı veya pembe renk tonuyla beyaz olduğundan emin olun.

 

Karideslerin menşei ülkesi ve işleme uygulamaları ile ilgili sorularınızı cevaplayabilecek bilgili ve saygın bir tedarikçiden karides satın almak önemlidir.

 

Sonuç olarak;

Karides, çeşitli sağlık yararlarına sahip olabilir. Çeşitli vitamin ve minerallerde yüksektir ve zengin bir protein kaynağıdır.

 

Karides yemek, omega-3 yağ asitleri ve antioksidan astaksantin içeriklerinden dolayı kalp ve beyin sağlığını da geliştirebilir.

 

Karides kolesterol düzeyinde yüksek olmasına rağmen, kalp sağlığı üzerinde olumsuz bir etkisi bulunmamıştır.

 

Karides yemek, gerçekten de trigliserid düzeylerinizi ve “kötü” LDL kolesterol seviyelerini düşürmenize yardımcı olabilir.

 

Karidesin sağlık yararlarına rağmen, çiftlikte yetiştirilen karideslerin kalitesiyle ilgili endişeler vardır, örneğin antibiyotiklerle kontaminasyon olasılığı.

 

Seçtiğiniz karidesin yüksek kaliteli olması için çiftlikte yetiştirilen yerine vahşi yakalanmış olmasını tercih edin.

 

Genel olarak, karides dengeli bir beslenme içinde bulunabilecek sağlıklı bir besindir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: