Karbonat ve Kabartma Tozu Aynı mı? Farkları Nelerdir? | diyetz

Karbonat ve Kabartma Tozu Aynı mı? Farkları Nelerdir?

 

Karbonat ve kabartma tozu, her ikisi de unlu mamullerde kullanılan pişmiş ürünlerin kabarmasına yardımcı olan maddelerdir.

Benzer isimleri ve görünümleri nedeniyle sık sık karıştırılırlar.

Karbonat nedir?

Karbonat; kek, muffin ve kurabiye gibi unlu mamullerde kullanılan mayalayıcı bir maddedir. Sodyum bikarbonat olarak bilinir, doğal olarak alkali veya bazik olan beyaz kristal bir tozdur.

Karbonat, hem asit içeriği hem de sıvı ile birleştirildiğinde aktif hale gelir. Bunun üzerine, fırınlanmış ürünlerin yükselip kabarmasını sağlayan karbondioksit üretilir. Bu nedenle karbonat içeren tariflerde ayrıca limon suyu gibi asitli bir madde de bulunur.

 

karbonat yerine kabartma tozu kullanılır mı

 

Kabartma tozu nedir?

Kabartma tozu, karbonatın aksine tam bir mayalama maddesidir, yani ürünün yükselmesi için gerekli olan hem baz ( sodyum bikarbonat ) hem de asit içerir.

Mısır nişastası, kabartma tozu gerektiren tariflerde bulunur. Asit ve bazın depolama sırasında aktive olmasını önlemek için bir tampon olarak eklenir.

Karbonatın suyla ve asitli bir bileşenle reaksiyona girmesine benzer şekilde, kabartma tozundaki asit sodyum bikarbonat ile reaksiyona girer ve bir sıvı ile birleştiğinde karbondioksit salgılar.

 

 

Karbonat ve kabartma tozu-hangisini ne zaman kullanmalı?

Karbonat; turunçgil suyu gibi asitli bir bileşen içeren tariflerde kullanılır. Tersine, kabartma tozu tarifte asidik bir bileşen bulunmadığında kullanılır, çünkü toz zaten karbondioksit üretmek için gerekli olan asidi içerir.

Bazı tarifler hem karbonat hem de kabartma tozu isteyebilir. Genelde bunun nedeni, tarifin, kabartma tozu ile dengelenmesi gereken bir asit içermesidir; ancak bu asitin ürünü mayalamak için yeterli olmamasıdır.

 

İlginizi Çekebilir  Lactobacillus Rhamnosus Faydaları Nedir?

 

Karbonat yerine kabartma tozu kullanılır mı?

Kabartma tozunun karbonatın yerine kullanılması pek tavsiye edilmez. Ancak az da olsa kullanılabilir ve ilave bileşenler gerektirmez.

Karbonat kabartma tozundan çok daha güçlüdür. Bu nedenle, muhtemelen aynı yükselme yeteneğini oluşturmak için 3 kat daha fazla kabartma tozu kullanmak gerekir.

 

 

Kabartma tozu yerine karbonat kullanılır mı?

Tarifinizde kabartma tozu bulunuyorsa ve elinizde karbonat varsa bunu kullanabilirsiniz, ancak ek bileşenler eklemeniz gerekir. Kabartma tozunu aktive etmek için asitli bir bileşen eklemelisiniz.

Karbonat kabartma tozundan daha güçlü mayalama etkisine sahiptir. Bu nedenle yaklaşık 1 çay kaşığı kabartma tozu 1/4 çay kaşığı karbonat ile eşdeğerdir.

 

Sonuç olarak;

Pişmiş unlu mamullerde karbonat veya kabartma tozu kullanılır. Bazıları ikisini de içerebilir. Her iki ürün benzer görünse de, kesinlikle aynı değillerdir.

Karbonat, aktif hale gelmesi ve pişmiş ürünlerin yükselmesine yardımcı olması için bir asit ve bir sıvı gerektiren sodyum bikarbonattır.

Tersine kabartma tozu, bir asitin yanı sıra sodyum bikarbonat içerir. Aktive olabilmesi için yalnızca bir sıvıya ihtiyaç vardır. Birini diğeriyle değiştirmek için dikkatlice ayarlama yapmak gerekir.

 

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ