Karanfil Yağı Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları | diyetz

Karanfil Yağı Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

 

Tıbbi özelliklere sahip, orta boylu, her daim yeşil bir ağaç olan karanfilin kökeni, eski Hint ve Çin medeniyetlerine kadar uzanır.

Karanfil yağı saf, karanfil tomurcuklarından ekstrakte edilir ve kalsiyum, demir, sodyum, fosfor, potasyum, A ve C vitaminleri bakımından zengindir. Antibakteriyel, antiseptik, antiviral ve uyarıcı özellikleri ile bilinir.

“Karanfil yağı faydaları ve kullanımı”, “karanfil yağının zararları”, “karanfil yağının yüze faydaları”, “karanfil yağının dişe faydaları”, “karanfil yağının cilde faydaları” hakkında bilgi edinmek için yazıyı okumaya devam edin.

Karanfil Yağının Faydaları Nelerdir?

 

Karanfil yağı diş

Güçlü mikrop öldürücü özellikleri ve öjenol bileşiğinin varlığı nedeniyle gargara ve diş macunu gibi birçok diş ürünlerine eklenir. Bu, diş ağrısı, ağız ülseri ve diş etlerindeki yaralarla mücadele etmeye yardımcı olur. 

Ayrıca, karanfilin güçlü kokusu, ağız kokusunu giderir ve boğaz ağrısını hafifletir. 

Ağız kokusu için şu şekilde kullanılır; Dört damla karanfil yağını ılık su ile seyreltin. Anında rahatlama için günde iki kez bunu gargara yapmak için kullanın.

 

 

Enfeksiyonları tedavi eder

Karanfil yağı, antiseptik özellikleri nedeniyle yaygın olarak kullanılır. Yara, kesik, mantar enfeksiyonları, isilik ve atlet ayağı tedavisinde kullanılır. Ayrıca böcek ısırıkları için de kullanabilirsiniz. Ancak, her zaman karanfil yağını,  badem yağı  veya hindistancevizi yağı gibi taşıyıcı yağlar ekleyerek sulandırın.

Cildiniz hassassa, yanıklara neden olabileceği için kesinlikle kullanmayın.

 

 

Stresi hafifletir

Bu yağın stres seviyenizi düşürdüğünü biliyor muydunuz?

Birçok kültür ve medeniyetten insan, stresi ve acıyı hafifletmek için karanfil yağı ile masaj tekniğini kullanmıştır. Çünkü stres kırıcı görevi gören afrodizyak özelliklere sahiptir. Zihin üzerinde rahatlatıcı bir etkisi olduğu için zihinsel yorgunluğu, kaygıyı ve gerginliği azaltır.

 

 

karanfil yağı yüze sürülürmü

 

 

Baş ağrısını hafifletir

Zihin ve beden üzerindeki yatıştırıcı etkisi baş ağrınızı kısa sürede iyileştirmeye yardımcı olur.

1 çay kaşığı deniz tuzu, 2 çay kaşığı badem veya hindistan cevizi yağı ve 2-3 damla karanfil yağını karıştırın. Alnınıza masaj yapmak için bu karışımı kullanın. Anında bir serinleme etkisi sağlar ve baş ağrısını hafifletir.

 

 

Solunum sorunlarını rahatlatır

Karanfil yağı burun boşluğu ve boğaz üzerinde serinletici ve iltihap önleyici etkiye sahiptir. Genzi temizler ve öksürük, soğuk algınlığı, sinüzit ve astım gibi solunum problemlerinden kurtulmaya yardımcı olur.

 

 

Hazımsızlığı tedavi eder

Karanfil yağı, sindirime yardımcı olur, hıçkırık, hazımsızlık ve şişkinlik gibi sindirimle ilgili sorunlar için etkilidir.

 

 

Diyabete faydalıdır

Araştırmalar saf karanfil yağının, kandaki insülin seviyelerini koruduğunu ve dolayısıyla diyabet tedavisinde yararlı olduğunu göstermiştir. Ayrıca kan dolaşımını koruyarak ve vücut ısısını azaltarak vücudun metabolizmasını güçlendirir.

 

 

Bağışıklığı güçlendirir

Bir karanfilin tomurcuğunu çiğnemek veya karanfil yağı kullanımı, güçlü antiviral özelliklerinden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir. Karanfil ayrıca vücudun hastalıklara karşı direncini de artırır. Bunun nedeni, vücuttaki serbest radikalleri temizleyen antioksidanlara sahip olmasıdır.

 

 

Göz arpacığını tedavi eder

Gözde çıkan arpacık, göz kapaklarındaki bezler tıkandığında meydana gelen bir enfeksiyondur. Göz kapağı etrafında veya çevresinde bir yumru oluşur. Bu durum rahatsız edici ve acı vericidir.

Karanfil ve karanfil yağının antibakteriyel özelliklerinin ağrı ve iltihabı kısa sürede azalttığı bilinmektedir. Bu mucizevi yağ, kornea ağrısı gibi diğer göz koşullarını da önlemeye yardımcı olur.

 

 

Mide bulantısını rahatlatır

Karanfil yağı mide bulantısını kontrol etmede çok etkilidir ve genellikle hamile kadınların yaşadığı sabah rahatsızlığının etkilerini azaltmak için kullanılır.

Karanfil yağının tatlı aromasını solumak, seyahatle ilgili bulantı için anında bir çözümdür. 

 

 

Kandaki toksinleri giderir

Karanfil yağı özleri, kandaki toksinleri azaltır ve vücuttaki antioksidan aktivite düzeylerini artırır. Ayrıca, kanın saflaştırılmasına yardımcı olan antimikrobiyal ve mantar önleyici özelliklere de sahiptir.

 

 

Karanfil Yağı Cilde Faydaları

 

Sivilceleri yok eder

Bu mucizevi yağın cilt üzerindeki en büyük etkisi, sivilceleri yok etmeye yardımcı olmasıdır. Karanfil, antibakteriyel özelliklere sahip bir bileşik olan öjenol içerdiğinden, sivilce konusunda oldukça etkilidir. Kistik akneyi temizleyebilir ve enfeksiyonları öldürebilir.

Cilt kremi veya losyona 2-3 damla saf karanfil yağı ekleyin ve özellikle hedef bölgelerde düzenli olarak kullanın. Bu sivilce görünümünü azaltacaktır. Ancak, kullanılan karanfil yağı miktarını aşmayın.

 

 

Lekeleri hafifletir

Karanfil yağı uzmanların gözetimi altında doğrudan cilde uygulandığında lekeleri ve izleri gidermeye yardımcı olur. Lekeli veya ölü cildi nazikçe temizler, cildi daha sağlıklı ve temiz tutar.

 

 

Çoğu kozmetik üründe kullanılır

Antiseptik özelliği ve yatıştırıcı etkisi nedeniyle, sabunlara eklenir. Karakteristik aroması nedeniyle de parfüm yapımında kullanılır.

 

 

Karanfil Yağının Saça Faydaları

 

Saç dökülmesini azaltır

Saç derisine az miktarda karanfil yağı sürülmesi saç dökülmesini azaltarak, saçın uzamasını hızlandırır. Bu yağ ayrıca saçı parlaklaştırır, saç derisindeki kan dolaşımını artırır, böylece gereksiz saç dökülmesini önler.

 

 

Doğal saç kremi

Bir damla karanfil yağı, zeytinyağı ile karıştırıldığında, saç kremi olarak kullanılabilir. Saçları kökten kuvvetlendirir. Karışımı nemli saça uygulayın ve kafanızı kalın bir havlu ile sarın. 15-20 dakika bekleyin ve her zamanki gibi tarayın.

 

 

Karanfil Uçucu Yağının Diğer Yararları

 

Böcek Kovucu

Bu yağ, birçok böcek kovucuda ortak bir bileşendir. Çoğu hayvanın koku duyuları için ölümcül olan güçlü bir aromaya sahiptir.

 

 

Tatlandırıcı

Karanfil yağının güçlü ve bağımlılık yaratan lezzeti, birçok tıbbi özelliği ile birlikte, dünya genelinde popüler bir tatlandırıcı madde olarak kullanılmaktadır.

 

 

Karanfil Yağı Zararları

Konsantre formda kullanılırsa, vücut üzerinde zararlı etkilere neden olabilir. Bu nedenle, her zaman kullanmadan önce mutlaka sulandırın. Öjenolün varlığının, birçok insanda alerjileri şiddetlendirdiği bilinmektedir. Bu yüzden, kullanmadan önce reaksiyonları kontrol etmek için bir yama testi yapın.

 

Çok miktarda kullanılırsa, güçlü bir yanma hissine neden olabilir. Karanfil yağının yan etkileri şöyledir:

– Aşırı doz, öjenol içeriği nedeniyle alerjik reaksiyonlara veya toksik etkilere neden olabilir.

– Başta çocuklarda olmak üzere bağırsak rahatsızlığına neden olabilir.

– Böbrek ve karaciğer yetmezliği

– Bu yağ kan şekerinin düşmesine neden olabilir , bu nedenle diyabetli kişilerin dikkatli olması gerekir.

– Hemofili veya kan inceltici ilaçlar alan kanama bozuklukları olan kişiler bu yağdan kaçınmalıdır.

– Hamile kadınlar ve emzirenler kullanmamalıdır, çünkü bu güçlü bileşiğin anne sütüyle bebeğe geçip geçmediği belli değildir.

 

karanfil yağı içmek

 

 

Karanfil Yağı Evde Nasıl Yapılır?

Evde karanfil yağı yapmak biraz zor olabilir, ancak yüzde 100 doğal olma garantisi vardır.

 

Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı karanfil
  • 200 ml zeytinyağı / hindistancevizi yağı

 

Yapılışı

– Karanfilleri ince bir toz haline getirin.

– Bu tozu bir tülbente koyun ve tülbenti bağlayın.

– Seçtiğiniz bir yağı (örn. zeytinyağı) hava geçirmez bir kavanoza dökün, tülbenti içine batırın ve kavanozun kapağını kapatın.

– Kavanozu bir saat kısık ateşte ısıtabilir veya bir gün boyunca güneşin altında tutabilirsiniz.

– Tülbenti çıkarın ve karanfil demlenmiş yağı küçük bir şişeye dökün. Ve karanfil yağınız hazır.

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ