Karanfilin Şaşırtıcı Sağlık Faydaları | diyetz

Karanfilin Şaşırtıcı Sağlık Faydaları

  • 1.310 kez görüntülendi.

 

 

Karanfil, karanfil ağacının çiçek tomurcuğu, aynı zamanda “Syzygium aromaticum” olarak da bilinen daima yeşil bir bitkidir.

 

Hem bütün hem de toz formlarında bulunan bu çok yönlü baharat, sıcak içeceklere lezzet katmak, kurabiye ve pastalara baharatlı bir sıcaklık getirmek için kullanılabilir.

 

Karanfilin tatlı, aromatik lezzetine ek olarak, karanfil güçlü tıbbi özellikleri ile bilinir.

 

Aslında, hayvan çalışmaları, karanfil bileşimlerinin karaciğer sağlığını destekleme ve kan şekeri düzeylerini stabilize etme gibi çeşitli sağlık yararlarına sahip olduğunu bulmuştur.

 

Bu yazı, karanfil tüketmenin etkileyici sağlık faydalarına değinmektedir.

 

 

 

Önemli Besinler İçerir

 

Karanfil; lif, vitaminler ve mineraller içerir bu nedenle yiyeceklerinize lezzet katmak için bütün ya da toz karanfil kullanarak bazı önemli besin maddeleri sağlayabilirsiniz.

 

Bir çay kaşığı (2 gram) öğütülmüş karanfil aşağıdaki besin değerlerine sahiptir:

 

  • Kalori:             21

 

  • Karbonhidrat: 1 gram

 

  • Lif:                  1 gram

 

  • Manganez:       RDI’nin% 30’u

 

  • K vitamini:      RDI’nin% 4’ü

 

  • C vitamini:      RDI’nin% 3’ü

 

 

 

 

Lif , kabızlığı önlemeye yardımcı olur, C vitamini bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve K vitamini, kan pıhtılaşması için önemli bir besindir.

 

Manganez de beyin fonksiyonunu korumak ve güçlü kemikler oluşturmak için vazgeçilmez bir mineraldir.

 

Yukarda listelenen besin öğelerine ek olarak, karanfil az miktarda kalsiyum, magnezyum ve E vitamini içerir.

 

 

 

Yüksek Oranda Antioksidan Sağlar

 

Bazı önemli vitamin ve mineral içermenin yanı sıra, karanfil antioksidan bakımından zengindir.

 

Antioksidanlar, oksidatif stresi azaltan, kronik hastalığın gelişimini emgellemeye yardımcı olan bileşiklerdir.

 

Karanfil, doğal bir antioksidan gibi davranan “eugenol” adı verilen bir bileşik içerir.Bir test tüpü çalışması, eugenolün serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasarı, bir başka güçlü antioksidan olan vitamin E’den beş kat daha fazla etkilediğini tespit etmiştir.

 

Eugenolün yanı sıra, öğütülmüş karanfil C vitamini içerir. C vitamini vücudunuzda bir antioksidan görevi görür ve zararlı oksidatif strese neden olan bileşikler olan serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olur.

 

Beslenmenizde diğer antioksidan bakımından zengin gıdalarla birlikte karanfil de tüketmek, genel sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir.

 

 


Kansere Karşı Koruma Sağlar

 

Bazı araştırmalar, karanfilde bulunan bileşiklerin kansere karşı koruma sağlayabileceğini gösteriyor.

 

Bir test tüpü çalışması, karanfil ekstraktının tümörlerin büyümesini durdurmasına yardımcı olduğunu ve kanser hücrelerinde hücre ölümünü hızlandırdığını buldu.

 

Bir başka test tüpü çalışması, konsantre karanfil yağının, özofagus kanseri hücrelerinin % 80’inde hücre ölümüne neden olduğunu gösteren benzer sonuçlar verdi.

 

Karanfilde bulunan eugenolün da kanser önleyici özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir.

 

Bir test tüpü çalışması eugenolün serviks kanseri hücrelerinde etkili bir şekilde hücre ölümünü arttırdığını bulmuştur.

 

 

 

Bakterilerin Öldürülebilmesi

 

Karanfilin antimikrobiyal özelliklere sahip oldukları, yani bakteriler gibi mikroorganizmaların büyümesini durdurmalarına yardımcı olduğu belirtilmektedir.

 

Bir test tüpü çalışması, karanfil esansiyel yağının, kramp, ishal, yorgunluk ve hatta ölüme neden olabilen bir bakteri türü olan E. coli de dahil olmak üzere üç yaygın bakteri türünün öldürülmesinde etkili olduğunu gösterdi.

 

Dahası, karanfilin antibakteriyel özellikleri ağız sağlığını geliştirmeye yardımcı olabilir.

 

Bir test tüpü çalışmasında, karanfilden ekstrakte edilen bileşiklerin diş eti hastalığına katkıda bulunan iki tür bakterinin çoğalmasını durdurduğu bulundu.

 

40 kişide yapılan bir başka araştırmada, çay ağacı yağı , karanfil ve fesleğenden oluşan bir bitkisel gargaranın etkileri test edildi .

 

Bitkisel gargarayı 21 gün boyunca kullandıktan sonra diş eti sağlığında ve ağızda plak ve bakteri miktarında iyileşme meydana geldi.

 

Düzenli fırçalama ve uygun ağız hijyeni ile birlikte, karanfilin antibakteriyel etkileri ağız sağlığınıza fayda sağlayabilir.

 

Diş eti sağlığı ile ilgili “Diş Eti İltihabına Ne İyi Gelir” yazısını okuyun.

 

 

 

Karaciğer Sağlığını İyileştirir


Çalışmalar, karanfilin içindeki faydalı bileşiklerin karaciğer sağlığını geliştirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 

Bileşik eugenol, karaciğer için özellikle faydalı olabilir. Bir hayvan çalışması, karanfilde bulunan eugenolün, karaciğer sirozu veya karaciğerde yara izi oluşumuna neden olan belirtileri tersine çevirdiğini gösterdi.

 

Küçük bir çalışma, bir hafta boyunca eugenol takviyelerinin alınmasının, genellikle karaciğer hastalığının bir göstergesi olan detoksifikasyona katılan bir enzim olan GST seviyelerini düşürdüğünü bulmuştur.

 

Karanfil, oksidatif stresin azalmasına yardımcı olması nedeniyle karaciğer hastalığını önlemeye yardımcı olabilecek antioksidanlar bakımından da yüksektir.

 

 


Kan Şekerinin Düzenlemesine Yardım Eder

 

Araştırmalar, karanfilde bulunan bileşiklerin kan şekerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 

Bir hayvan araştırmasında, karanfil ekstraktının diyabetik farelerde kan şekeri artışının orta düzeyde seyretmesine yardımcı olduğu bulundu.

 

Bir başka test tüpü ve hayvan çalışması, karanfilde bulunan bir bileşik olan karanfil ekstraktının ve nigerikinin hem insan kas hücrelerinde hem de diyabetik farelerde etkilerine baktı.

 

Karanfil ve nigerisin, şekerin kanın hücrelere alınmasını arttırdığını, insülinin salgılanmasını artırdığını ve insülin üreten hücrelerin işlevini geliştirdiğini bulmuştur.

 

İnsülin şekerinizi kanınızdan hücrelere taşıyan bir hormondur. İnsülinin düzgün işleyişi, sabit kan şekeri düzeylerini korumak için şarttır.

 

Dengeli bir beslenmeyle kombinasyon halinde, karanfil, kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir.

 

 

 

Kemik Sağlığını Geliştirir

 

Düşük kemik kütlesi, dünyada birçok yaşlı yetişkin üzerinde etkili olan bir durumdur.
Zayıflamış gözenekli kemiklere ve kırılma ve kırıklara neden olan osteoporoz gelişimine yol açabilir.

 

Karanfil içerisindeki bazı bileşiklerin, hayvan çalışmalarında kemik kütlesinin korunmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 

Örneğin, bir hayvan araştırması, eugenol bakımından yüksek karanfil ekstraktının, osteoporoz ve artmış kemik yoğunluğu ve kuvvetinde belirteçleri geliştirdiğini ortaya koymuştur.

 

Karanfil aynı zamanda manganez bakımından zengin olup, sadece 1 çay kaşığı (2 gram) öğütülmüş karanfil günlük önerilen miktarın % 30’unu karşılar.

Manganez, kemiğin oluşumunda ve kemik sağlığı için inanılmaz derecede önemli olan bir mineraldir.

 

Bir hayvan çalışması, 12 haftalık manganez takviyelerinin kemik mineral yoğunluğunu ve kemik büyümesini arttırdığını tespit etti.

 

 

 

Mide Ülserlerini Azaltır

Bazı araştırmalar karanfilde bulunan bileşiklerin mide ülseri tedavisine yardımcı olabileceğini gösteriyor.

 

Peptik ülser olarak da bilinen mide ülseri midenin, duodenumun veya özofagusun astarında oluşan acı veren yaralardır.

 

Bunlar en sık stres, enfeksiyon ve genetik gibi faktörlerden dolayı midenin koruyucu astarlarındaki azalmadan kaynaklanır.

 

Bir hayvan araştırmasında, karanfilden elde edilen uçucu yağın gastrik mukus üretimini arttırdığı gösterildi.
Gastrik mukus bir bariyer görevi görür ve mide astarının sindirim asitlerinin erimesini önlemeye yardımcı olur.

 

Bir başka hayvan çalışması, karanfil ekstraktının mide ülseri tedavisine yardımcı olduğunu ve birkaç anti-ülser ilacına benzer etkilere sahip olduğunu buldu.

 

Ülser ile ilgili “Ülsere Hangi Yiyecekler İyi Gelir?” yazısını okuyun.

 

Sonuç olarak;

Karanfilin, kan şekerini kontrol altında tutmak ve bakterilerin çoğalmasını engellemek gibi birçok potansiyel sağlık faydası vardır.

 

Birçok sağlıklı gıdada olduğu gibi, sağlıklı ve dengeli bir beslenmenin parçası olarak etkili bir besin maddesidir. Yemeklerinize haftada birkaç porsiyon karanfil ekleyebilirsiniz.

 

Ayrıca, karanfil çayının yatıştırıcı etkisi vardır.Bir fincan karanfil çayı yapmak için 5-10 dakika boyunca kaynar suda bütün karanfilleri kaynatabilirsiniz.

 

Karanfiller lezzetlidir ve birçok önemli sağlık yararı sağlayabilir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ