Karaciğere Faydalı Besinler | diyetz

Karaciğere Faydalı Besinler

 


Karaciğer güç merkezi olan bir organdır. Proteinler, kolesterol ve safra üretimi, vitaminler, mineraller ve hatta karbonhidrat depolamaya kadar çeşitli temel görevleri yerine getirir.


Ayrıca alkol, ilaçlar ve metabolizmanın doğal yan ürünleri gibi toksinleri de parçalamaktadır. Karaciğer sağlığını korumak, genel sağlığınızın korunması için önemlidir.


Bu yazı, karaciğer sağlığının korunması için tüketilmesi gereken yiyecek ve içecekleri listelemektedir.

 

 

 

Kahve


Kahve, karaciğer sağlığını geliştirmek için içebileceğiniz en iyi içeceklerden biridir.

 

Çalışmalar kahve içmenin karaciğeri hastalıktan koruduğunu göstermektedir.


Örneğin, çalışmalar, kahve içmenin kronik karaciğer hastalığında insanlarda siroz veya kalıcı karaciğer hasarı riskini düşürdüğünü defalarca ispatlamıştır.


Kahve içmek aynı zamanda bir karaciğer kanseri gelişme riskini azaltabilir ve karaciğer hastalığı ve inflamasyonu üzerinde pozitif etkilere sahiptir.


Kahvenin sağladığı bu faydalar, karaciğer hastalığının başlıca belirteçlerinden ikisi olan yağ ve kolajenin birikmesini önleme kabiliyetinden kaynaklanmaktadır.


Kahve iltihaplanmayı azaltır ve bir antioksidan olan glutatyon düzeylerini arttırır.

 

Antioksidanlar, vücutta doğal olarak üretilen ve hücrelere zarar verebilecek zararlı serbest radikalleri etkisiz hale getirirler.

 

 

 


Çay


Çayın sağlık için faydalı olduğu biliniyor, ayrıca kanıtlar karaciğer için de özellikle faydalı olduğunu gösteriyor.

 

Japonya’da yapılan bir araştırmaya göre günde 5-10 bardak yeşil çay içilmesi karaciğer sağlığının iyileşmesiyle ilişkilendirildi.


Alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı(NAYKH) ile ilgili küçük bir çalışma, 12 hafta boyunca yüksek antioksidan içeriğine sahip yeşil çay içen hastalarda karaciğer enzim seviyelerinin geliştiğini belirlemiştir.


Ayrıca, bir başka gözden geçirme, yeşil çay içen insanların karaciğer kanseri geliştirme olasılıklarının daha düşük olduğunu buldu. En düşük risk günde dört veya daha fazla bardak içen kişilerde görülmüştür.


Farelerle yapılan bazı çalışmalar, aynı zamanda, siyah ve yeşil çay özlerinin faydalı etkilerini göstermiştir.

 

 

 

Greyfurt

Greyfurt , doğal olarak karaciğeri koruyan antioksidanlar içerir. Greyfurtta bulunan iki ana antioksidan naringenin ve naringindir.

 

Çeşitli hayvan çalışmaları, her ikisinin de karaciğeri yaralanmaya karşı koruduğunu bulmuşlardır. Greyfurt iki şekilde koruyuculuk sağlar: inflamasyonu azaltmak ve hücreleri korumak.

 

Çalışmalar ayrıca bu antioksidanların, karaciğerde aşırı bağ dokusu oluşturduğu zararlı bir durum olan hepatik fibrozun gelişimini azaltabileceğini gösterdi. Bu, tipik olarak kronik inflamasyon sonucu ortaya çıkan bir durumdur.

 

Dahası, yüksek yağlı bir diyetle beslenen farelerde, naringenin karaciğerdeki yağ miktarını azalttı ve aşırı yağ birikimini önlemeye yardımcı olabilmek için yağ yakmak için gerekli olan enzim sayısını artırdı.

 

İlginizi Çekebilir  Enginarın Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Son olarak sıçanlarda naringinin alkol metabolize etme ve alkolün bazı olumsuz etkileri ile mücadele etme becerisini geliştirdiği gösterilmiştir.

 

 

 

Yaban mersini ve kızılcık

Yaban mersini ve kızılcık her ikisi de antosiyaninler, antioksidanlar içerir. Ayrıca pek çok sağlık yararına da sahiptir.

 

Birkaç hayvan etüdü, kızılcık ve yaban mersini ile özlerinin veya meyve sularının karaciğeri sağlıklı tutabildiğini gösterdi.

 

Bu meyveleri 3-4 hafta boyunca düzenli tüketmek karaciğeri hasardan korur. Ek olarak, yaban mersini bağışıklık hücresi tepkisini ve antioksidan enzimlerini artırır.

 

Bir başka deneyde, berry meyvelerinde yaygın olarak bulunan antioksidan tiplerinin sıçanların karaciğerlerinde lezyonların ve fibrozisin gelişminin (skar dokusunun gelişimi) yavaşladığı bulundu.

 

Dahası, yaban mersini ekstraktının, test tüpü çalışmalarındaki insan karaciğer kanseri hücrelerinin büyümesini önlediği gösterildi.

 

Bununla birlikte, bu etkinin insan vücudunda çoğaltılabilir olup olmadığını belirlemek için daha fazla çalışma gerekmektedir.

 

Bu meyveleri beslenmenizin düzenli bir parçası yapmak, karaciğerinizin sağlıklı kalması için gereken antioksidanlarla beslenmesini sağlamak için iyi bir yoldur.

 

 

 

Üzüm

Üzüm, özellikle kırmızı ve mor üzüm, faydalı bitki bileşiklerinin çeşitliliğini içerir. En ünlü bileşik olan resveratrol, bir dizi sağlık yararına sahiptir.

 

Birçok hayvan çalışmaları, üzümün ve üzüm suyunun karaciğere fayda sağladığını göstermiştir.

 

Araştırmalar, inflamasyonu düşürmek, hasarı önlemek ve antioksidan düzeylerini arttırmak da dahil olmak üzere çeşitli avantajların olabileceğini bulmuşlardır.

 

İnsanlarda NAFLD ile yapılan küçük bir çalışma, üzüm çekirdeği ekstraktını üç ay kullanmanın, karaciğer fonksiyonunu geliştirdiğini gösterdi.

 

Bununla birlikte, üzüm çekirdeği ekstraktı konsantre bir üzüm şeklidir, üzümün kendisini tüketerek aynı etkileri görmeyebilirsiniz.

 

Bununla birlikte, hayvandan ve bazı insan çalışmalarından elde edilen geniş kanıtlar, üzümün karaciğer dostu bir gıda olduğunu bildirmektedir.

 

 

 

Dikenli Armut

Bilimsel olarak “Opuntia ficus-indica” olarak bilinen dikenli armut, yenilebilir kaktüsün popüler bir türüdür. En çok meyve ve meyve suyu olarak tüketilmektedir.

 

Geleneksel tıpta ülserler, yaralar, yorgunluk ve karaciğer hastalıkları için uzun süredir kullanılmaktadır.

 

55 kişilik bir 2004 araştırması, bu bitki özünün kalıntı bulguları azalttığını tespit etti.Katılımcılar daha az mide bulantısı, ağız kuruluğu ve iştahsızlık hissetti ve özü karaciğer tarafından detokslanmış alkol içmeden önce tüketirlerse şiddetli bir kalıntı yaşayacak kadar yarı yarıya düştüler.

 

Çalışma, bu etkilerin çoğunlukla alkol içtikten sonra oluşan enflamasyonda bir azalmaya bağlı olduğuna karar verdi.

 

İlginizi Çekebilir  Yulaf Sütü Faydaları, Zararları ve Yapımı

Farelerde yapılan bir başka araştırma, dikenli armut özütün tüketilmesinin, karaciğere zararlı olduğu bilinen bir böcek ilacı ile aynı zamanda tüketildiğinde enzim ve kolesterol seviyelerini normalleştirmesine yardımcı olduğunu buldu. Sonraki çalışmalar benzer sonuçlar verdi.

 

Sıçanlarda yapılan daha yeni bir araştırma, alkolün olumsuz etkileri ile mücadelede, özü yerine dikenli armut suyunun etkinliğini belirlemeye çalıştı.

 

Bu çalışma, dikenli armut suyun alkol tüketimi sonrasında oksidatif hasar ve karaciğer hasarı miktarını azalttığını ve antioksidan ve inflamasyon düzeylerini sabit tutmaya yardımcı olduğunu bulmuştur.

 

 

 

Pancar Suyu

Pancar suyu, “betalains” olarak adlandırılan nitrat ve antioksidanların bir kaynağıdır ve bu durum, gelişmiş kardiyovasküler sağlık ve azaltılmış oksidatif hasar ve inflamasyon gibi sağlık etkilerine yol açabilir.

 

Pancarın kendisinin de benzer sağlık etkileri olacağını varsaymak mantıklıdır. Bununla birlikte, çoğu araştırmada pancar suyu kullanılır.

 

Birkaç sıçan araştırması, pancar suyunun karaciğerdeki oksidatif hasarı ve iltihabı azalttığını ve doğal detoksifikasyon enzimlerini arttırdığını göstermiştir.

 

Hayvan çalışmaları umut verici görünse de, insanlarda benzer çalışmalar yapılmadı. Pancar suyunun diğer yararlı sağlık etkileri hayvan çalışmalarında gözlemlenmekte ve insan çalışmalarında çoğaltılmaktadır.

 

Bununla birlikte, pancar suyunun insanlardaki karaciğer sağlığı üzerindeki etkisini doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

 

 

 

Turpgil Sebzeler

Brüksel lahanası, brokoli ve hardal yeşillikleri gibi turpgiller yüksek lif içeriği ve kendine özgü tatları ile bilinir. Aynı zamanda yararlı bitki bileşikleri bakımından da yüksektirler.

 

Hayvan çalışmaları, Brüksel lahanası ve brokoli filizi özütünün detoksifikasyon enzim düzeylerini arttırdığını ve karaciğeri hasardan koruduğunu gösterdi.

 

İnsan karaciğer hücrelerinde yapılan bir araştırma, Brüksel lahanası pişirildiğinde bile bu etkinin kaldığını tespit etti.

 

Yağlı karaciğeri olan erkeklerde yapılan yeni bir araştırmada, faydalı bitki bileşiklerinde yüksek olan brokoli filiz özütü, karaciğer enzim düzeylerini ve oksidatif stres düzeyini azalttı.

 

Aynı çalışma, brokoli filiz ekstraktının sıçanlarda karaciğer yetmezliğini önlediğini buldu.

 

 

 

Fındık

Fındık yağları, besin maddeleri – antioksidan E vitamini dahil – ve yararlı bitki bileşiklerinin arasında bulunur.
Bu kompozisyon , özellikle kalp sağlığı için bazı sağlık yararından sorumludur ancak potansiyel olarak da karaciğer için de geçerlidir.

 

Alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığı olan kişilerle yapılan gözlemsel bir çalışma, az miktarda fındık yiyen erkeklerin NAFLD geliştirme riskinin daha yüksek olduğunu buldu.

 

İlginizi Çekebilir  Gluten İntoleransının En Sık Görülen Belirtileri

Daha yüksek kaliteli çalışmalara ihtiyaç duyulurken, ön veriler karaciğer sağlığı için önemli bir besin grubu olan fındıkları işaret etmektedir.

 

 

 

Yağlı Balık

Yağlı balıklar, iltihaplanmayı azaltan ve kalp rahatsızlığı riskini düşüren, sağlıklı yağlar olan omega-3 yağ asitlerini içerir.

 

Yağlı balıklarda bulunan yağlar karaciğer için de çok faydalıdır. Aslında çalışmalar, yağ oluşumunu önlemeye, enzim düzeylerini normal tutmaya, inflamasyonla savaşmaya ve insülin direncini artırmaya yardımcı olduklarını göstermiştir.

 

Omega-3 açısından zengin yağlı balıkları tüketmek, karaciğeriniz için faydalı gibi görünse de, beslenmenize daha fazla omega-3 yağ eklemek, dikkate alınması gereken tek şey değildir.

 

Omega-6 yağ omega-3 yağ oranı da önemlidir. Çoğu kişi, bir çok bitki yağında bulunan, tavsiye edilenden daha fazla omega-6 yağı tüketmektedir. Çok yüksek bir omega-6 ila omega-3 oranı karaciğer hastalığının gelişimini teşvik edebilir.

 

Bu nedenle, omega-6 yağlarının alımını azaltmak iyi bir fikirdir. Bu konuda “Omega 3-6-9 Yağ Asitleri ve Faydaları Nelerdir?” okuyun.

 

 

 

Zeytinyağı


Zeytinyağı kalp ve metabolik sağlığa olumlu etkileri de dahil olmak üzere birçok sağlık faydası nedeniyle sağlıklı bir yağ olarak kabul edilir Bununla birlikte, karaciğer üzerinde de olumlu etkileri vardır.


NAFLD olan 11 kişiden birinde yapılan küçük bir çalışma, günde bir çay kaşığı zeytinyağı tüketmenin karaciğer enzimi ve yağ düzeylerini geliştirdiğini bulmuştur.

 

Ayrıca, pozitif metabolik etkilerle ilişkili bir protein seviyeleri yükseldi. Katılımcıların ayrıca daha az yağ birikimi ve karaciğerde daha iyi kan akışı vardı.


Yakın geçmişteki birkaç çalışma, insanlarda zeytinyağı tüketiminin karaciğerde daha az yağ birikimi, insülin hassasiyetinde iyileşme ve karaciğer enzimlerinin kan düzeylerinde iyileşme gibi benzer etkileri bulmuştur.


Karaciğerdeki yağ birikimi, karaciğer hastalığının ilk aşamasının bir parçasıdır. Bu nedenle, zeytinyağının karaciğer yağı üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra sağlığın diğer yönleri onu sağlıklı bir beslenmenin değerli bir parçası haline getirir.

 

Sonuç olarak;
Karaciğeriniz birçok temel fonksiyona sahip önemli bir organdır.

 

Bu nedenle, onu korumak için elinizden geleni yapmalısınız ve yukarıda listelenen gıdalar karaciğer üzerinde faydalı etkiler göstermektedir.

 

Bunlara karaciğer hastalığı ve kanser riskini düşürmek, antioksidan ve detoksifikasyon enzim seviyelerini yükseltmek ve zararlı toksinlerden koruma da dahildir.

 

Bu gıdaları beslenmenize eklemek karaciğerinizi sağlıklı tutmanın doğal bir yoludur.

Karaciğer ile ilgili “Karaciğer Yağlanması Nasıl Tedavi Edilir?” okuyun.

 

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ