Karabiber Zayıflatır mı? Faydaları, Zararları ve Alerjisi

  Karabiber Zayıflatır mı? Faydaları, Zararları ve Alerjisi

  Karabiber, binlerce yıldır dünyanın her yerinde yemeklerde baharat olarak tercih edilen bir bileşen olmuştur.

  “Baharat kralı” olarak adlandırılır, daha çok Hindistan’da görülen karabiber bitkisiPiper nigrumunun” kurutulmuş, olgunlaşmamış meyvesinden elde edilir. Hem tane karabiber, hem de toz karabiber, yemeklerde yaygın olarak kullanılır.

  Yiyeceklere lezzet katmanın yanı sıra, bir antioksidan görevi görür ve çeşitli sağlık yararları vardır. Yazıda, “karabiber nedir”, “karabiber faydası”, “karabiber zararları” ve kullanımı anlatılacaktır.

  Kilo vermeye çalışanlardan biriyseniz, “karabiber nasıl zayıflatır?” sorusunun cevabını yazının devamını okuyarak bulabilirsiniz. Ayrıca karabiber ile zayıflama tarifleri de verilecektir.

  Karabiberin Yararları Nelerdir?

  Bu baharatın içerisindeki bileşikler – özellikle aktif madde piperin – hücre hasarına karşı koruma sağlar, besin emilimini artırır ve sindirim sorunlarına yardımcı olur.

  tane karabiber

  Güçlü bir antioksidandır

  Bazı çalışmalar bu baharatın vücutta bir antioksidan görevi gördüğünü göstermektedir.

  Antioksidanlar, serbest radikal adı verilen dengesiz moleküllerin neden olduğu hücresel hasarla savaşan bileşiklerdir. Serbest radikaller, yetersiz beslenme, güneşe maruz kalma, sigara içme, kirletici maddeler ve daha fazlası nedeniyle oluşur.

  Yüksek yağlı beslenen sıçanlarda yapılan bir çalışma, karabiber ve piperin ile yapılan tedavinin, serbest radikal seviyelerini normal beslenen sıçanlardakine benzer miktarlara düşürdüğünü göstermiştir.

  İnsan kanser hücreleriyle yapılan bir test tüpü çalışması, karabiber ekstresinin kanser gelişimi ile bağlantılı hücresel zararın % 85’ini durdurabildiğini kaydetti.

  Piperin ile birlikte karabiber, iltihaplanmalara, hücresel hasara ve hastalıklara karşı koruma sağlayabilen uçucu yağlar limonen ve beta-karyofilen içeren diğer anti-inflamatuar bileşiklere sahiptir.

  Besin emilimini artırır

  Karabiber baharatı, bazı besinlerin ve faydalı bileşiklerin emilimini ve fonksiyonunu artırabilir. Özellikle, anti-inflamatuar etkileri yaygın olarak kullanılan zerdeçal baharatındaki aktif madde olan kurkuminin emilimini artırır.

  Bir çalışma, 2 gram kurkumin ile 20 mg piperin almanın, insan kanında kurkumin mevcudiyetini % 2.000 artırdığını bulmuştur.

  Araştırma ayrıca bu baharatın vücudun A vitaminine dönüştürdüğü, sebze ve meyvelerde bulunan bir bileşik olan beta-karoten emilimini artırabildiğini gösteriyor.

  Beta karoten hücresel hasarla savaşabilen güçlü bir antioksidan olarak işlev görür, böylece kalp hastalığı gibi durumları önler.

  Sağlıklı erişkinlerde yapılan 14 günlük bir çalışma, 5 mg piperin ile 15 mg beta-karoten almanın, yalnızca beta-karoten almaya kıyasla kan beta-karoten düzeylerini önemli ölçüde arttırdığını göstermiştir.

  Sindirim sağlığını koruyarak ishali önler

  Bu baharat, mide ve sindirim sağlığına faydalıdır. Pankreasta ve bağırsaklarda yağ ve karbonhidratların sindirilmesine yardımcı olan enzimlerin salınımını uyarır.

  Hayvan çalışmaları karabiberin, sindirim sistemindeki kas spazmlarını engelleyerek ve yiyeceklerin sindirimini yavaşlatarak ishali önleyebileceğini göstermektedir.

  Mide işlevi üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle, sindirim sorunları ve ishali olanlar için faydalıdır.

  Karabiberin Zararları Nelerdir?

  Karabiber, yemeklerde kullanılan miktarıyla, insan tüketimi için güvenli kabul edilir. Doz başına 5-20 mg piperin içeren takviyeler de güvenlidir, ancak bu alandaki araştırmalar sınırlıdır.

  Çok miktarda yemek veya yüksek dozda takviye almak, boğazda veya midede yanma hissi gibi olumsuz yan etkilere neden olabilir.

  Dahası, bu baharat, alerji semptomlarını hafifletmek için kullanılan antihistaminikler dahil, bazı ilaçların emilimini artırabilir. Bu, zayıf emilen ilaçlar için faydalı olsa da, başkalarının tehlikeli derecede yüksek emilimine de yol açabilir.

  Piperin takviyesi almakla ilgileniyorsanız, olası ilaç etkileşimleri konusunda doktora danışın.

  Karabiber alerjisi

  Karabiber alerjisi olan kişiler toz veya karabiber tanesine tepki gösterir. Bu baharatı kokladığınızda oluşan hapşırma hissi normaldir ancak alerjisi olanlar, bu baharata maruz kaldığında, yuttuğunda, soluduğunda ve fiziksel temas ettiğinde şu belirtileri gösterir:

  – Kurdeşen

  Hafif ve şiddetli cilt döküntüsü

  – Gözlerde kaşıntı ve sulanma

  – Ağızda karıncalanma veya kaşıntı

  – Yüz, dil veya dudak şişmesi

  – Kontrol edilemeyen öksürük veya hırıltılı

  – Baş dönmesi

  – Kusma

  – İshal

  – Karın krampları

  – Anafilaktik şok(nadir görülür) 

  Bu yaygın kullanılan baharattan uzak durmak biraz zordur. Eğer karabiber alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız doktora başvurun.

  Mutfak Kullanımları

  Karabiberi farklı şekillerde kullanabilirsiniz.

  Etlere, balıklara, sebzelere, salata soslarına, çorbalara, kızartmalara, makarnaya ve daha fazlasına lezzet ve baharat eklemek için tariflerde içerik olarak kullanabilirsiniz.

  Serin ve kuru bir yerde saklandığında, karabiberin raf ömrü iki ila üç yıldır.

   Karabiber Zayıflatır mı?

  Karabiber zayıflama sürecinde yağ yakmaya yardımcı bir baharattır. Karabiberin, pek çok sağlık yararı ile birlikte kilo vermeye yardımcı olduğu da ortaya çıktı. Bu düşük kalorili baharat, vitaminler, mineraller, sağlıklı yağlar ve diyet lifi içerir.

  Araştırmalar karabiberin, yağ hücrelerinin farklılaşmasını önleyen, metabolizmayı hızlandıran ve besinlerin vücutta etkin bir şekilde kullanımını arttıran “piperin” adlı bir madde içerdiğini gösteriyor.

  Zayıflamak için Karabiber Nasıl Kullanılır?

  Karabiberi  zayıflamak için farklı şekillerde kullanabilirsiniz:

  Karabiber Yağı

  Bir eczaneden % 100 saf karabiber yağı alın ve bir bardak suya bu yağdan 1 damla ekleyin. Kahvaltı yapmadan önce için. Cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için yağı cildinize de uygulayabilirsiniz.

  Karabiberli Çay

  Kolayca hazırlanabilen karabiberli çay, karabiberle kilo vermenin en iyi ve en bilinen yollarından biridir. Çayı hazırlamak için zencefil, limon, bal, tarçın veya yeşil çay poşetleri kullanabilirsiniz.

  ½ veya 1 çay kaşığı taze çekilmiş karabiber kullanın ve kahvaltıdan önce için. Tarifin detaylarını yazının devamında bulacaksınız.

  Karabiber içeceği

  Sebze ya da meyve sularında da karabiber kullanabilirsiniz. Karabiberin keskin kokusu ve farklı tadı içeceğinizi güzelleştirecek. Düzenli tüketim sadece kilo vermenize yardımcı olmaz aynı zamanda cildinizi güzelleştirir ve bağırsak sorunlarını da önler.

  Doğrudan tüketim

  Her sabah 2-3 karabiber tanesi çiğnemek suretiyle doğrudan karabiber tüketebilirsiniz. Bu sadece karabiberin ısısını tolere edebilecek olanlar tarafından yapılmalıdır.

  Kilo Vermek için Kullanılacak Karabiber Miktarı

  Kilo vermek için günlük 1-2 çay kaşığı karabiber tüketebilirsiniz. Daha önceden çok fazla karabiber tüketen biri değilseniz, günlük karabiber dozunu yavaşça artırın.

  Çok fazla karabiber tüketmeyin çünkü gastrointestinal problemlere, mide iritasyonuna, gözlerde yanma hissi ve solunum problemlerine neden olur.

  karabiber ile zayıflama

  Zayıflamak için Karabiber Ne Zaman Tüketilmelidir?

  Kahvaltıdan önce karabiberli çay ve karabiber yağı (1 su bardağı suyla seyreltilmiş) tüketilmelidir. Ayrıca karabiber çiğnemeyi tercih ederseniz sabah detoksunuzu içtikten sonra, sabah kahvaltıdan hemen önce yapın. Akşamları karabiber eklenmiş bir bardak sebze veya meyve suyu içebilirsiniz.

  Zayıflatan Karabiber Tarifleri

  Karabiber ve Bal

  Malzemeler

  • Bir su bardağı su
  • Bir tatlı kaşığı bal
  • Yarım çay kaşığı toz karabiber

  Hazırlanışı

  – Bir bardak suyu kaynatın.

  – Bal ve karabiberi ekleyin.

  – İyice karıştırın ve içmeden önce oda sıcaklığına gelmesini bekleyin.

  Yararları

  Karabiber bal karışımı, sabah tüketildiğinde detoks suyu görevi görür. Bal lezzeti artırır, doğal tatlandırıcı, ve aynı zamanda potansiyel anti-diyabetik maddedir.

  Karabiber Bal Limon

  Malzemeler

  • 250 ml su
  • Bir çay kaşığı karabiber
  • Dört çay kaşığı limon suyu
  • Bir tatlı kaşığı bal

  Hazırlanışı

  – Karabiber, limon suyu ve balı suya ekleyin.

  – Her sabah aç karnına için.

  Karabiber ve Lahana Smoothie

  Malzemeler

  • Bir su bardağı doğranmış lahana
  • Bir tatlı kaşığı toz karabiber
  • Yarım limon suyu

  Hazırlanışı

  – Doğranmış lahanayı blenderin içine atın ve ezilene kadar çevirin.

  – Limon suyu ve karabiberi ekleyerek iyice harmanlayın.

  – İçmeden önce iyice karıştırın.

  Yararları

  Bu, sağlıklı ve hızlı hazırlanan içecek kahvaltı için iyi bir seçenektir. Lahana, kilo kaybına yardımcı olma özelliği nedeniyle popüler kullanılan bir sebzedir.

  Bir yemekten sonra vücudumuzdaki glikoz seviyelerini bastırmaya yardımcı olur ve böylece diyabet önlenir. Limon mükemmel bir C vitamini kaynağıdır, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur.

  Karabiber Çayı

  Malzemeler

  • Yarım çay kaşığı karabiber
  • Bir zencefil kökü
  • Bir yeşil çay poşeti
  • Bir su bardağı su

  Karabiber çayı nasıl yapılır?

  – Zencefil kökünü ezin.

  – Bir bardak suyu kaynatın ve ezilmiş zencefili ekleyin.

  – Beş dakika daha kaynatın ve bir bardağa alın.

  – Yeşil çay poşetini iki ya da üç dakika kadar bu suda bekletin.

  – Karabiber ekleyin ve içmeden önce iyice karıştırın.

  Karabiber çayı faydaları

  Zencefil anti-mikrobiyal, anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir ve kardiyovasküler hastalık ve bağırsak sorunlarına yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olur.

  Anti-diyabetik olan yeşil çay, obezite ve kardiyovasküler hastalığın tedavisinde yardımcı olur.

  Karabiber ve Meyve Suyu

  Malzemeler

  • Yarım su bardağı karpuz
  • Yarım fincan ananas
  • Yarım çay kaşığı toz karabiber
  • Bir çay kaşığı limon suyu
  • Bir tutam tuz

  Hazırlanışı

  – Karpuzu ve ananası bir karıştırıcıya atın.

  – Bir tur çevirin ve suyu bir bardağa dökün.

  – Limon suyu, toz karabiber ve bir tutam tuz ekleyin.

  – İyice karıştırın.

  Yararları

  Karpuz, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller bakımından zengindir ve bu nedenle belirli kanser türleri, kardiyovasküler hastalıklar, obezite ve diyabetle savaşmaya yardımcı olur.

  Ananas, C vitamini için mükemmel bir kaynaktır ve diyabet ve astımı tedavi etmeye yardımcı olur. Limonun kalorisi düşüktür, C vitamini bakımından zengin ve kalp hastalığı, obezite ve şeker hastalığına karşı mücadeleye yardımcı olur.

  Yararlı İpucu!!!

  Karabiber tükettikten sonra en az yarım bardak su için. Bağırsak duvarlarını yatıştırmak için yarım bardak yağsız yoğurt da tüketebilirsiniz.

  Kilo vermek için sadece karabiberin zayıflatma özelliğine güvenemezsiniz. Karabiber süreci hızlandırır. Kilo vermek için sağlıklı bir diyet takip etmeli ve egzersiz yapmalısınız.

  Dikkat!!!

  Çok fazla karabiber tüketmeniz vücuda ciddi zarar verebilir ve bu nedenle kötü hissederseniz ve midenizde yanma hissi oluşursa hemen karabiber kullanmayı bırakın.

   Sonuç olarak;

  Karabiber, dünyanın en popüler baharatlarından biridir ve etkileyici sağlık yararları sunar.

  Bu baharatta etken madde olan piperin, serbest radikallerle savaşır, sindirimi ve yararlı bileşiklerin emilimini iyileştirir.

  Yemeklerde kullanmak ve takviye olarak almak güvenli olarak kabul edilir, ancak bazı ilaçların emilimini önemli ölçüde artırabildiği için, bu durumlarda dikkatli kullanılmalıdır.

  Karabiber zayıflama sürecinde; metabolizmayı hızlandırır ve yağ hücrelerinin farklılaşmasını önler, aynı zamanda başka sağlık yararları da sağlar.

  Bu nedenle, bu etkili doğal kilo verme maddesini kullanabilir ve sonuçlarını kendi gözlerinizle görebilirsiniz!

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ