Karabiber Faydaları, Zararları ve Alerjisi | diyetz

Karabiber Faydaları, Zararları ve Alerjisi

 

Karabiber, binlerce yıldır dünyanın her yerinde yemeklerde baharat olarak tercih edilen bir bileşen olmuştur.

“Baharat kralı” olarak adlandırılır, daha çok Hindistan’da görülen karabiber bitkisiPiper nigrumunun” kurutulmuş, olgunlaşmamış meyvesinden elde edilir. Hem tane karabiber, hem de toz karabiber, yemeklerde yaygın olarak kullanılır.

Yiyeceklere lezzet katmanın yanı sıra, bir antioksidan görevi görür ve çeşitli sağlık yararları sağlar. Bu yazıda, “karabiber nedir”, “karabiber faydası”, “karabiber zararları” ve kullanımı anlatılacaktır.

 

 

Karabiberin Faydaları

Bu baharatın içerisindeki bileşikler – özellikle aktif madde piperin – hücre hasarına karşı koruma sağlar, besin emilimini artırır ve sindirim sorunlarına yardımcı olur.

 

 

Güçlü bir antioksidandır

Bazı çalışmalar bu baharatın vücutta bir antioksidan görevi gördüğünü göstermektedir.

Antioksidanlar, serbest radikal adı verilen dengesiz moleküllerin neden olduğu hücresel hasarla savaşan bileşiklerdir. Serbest radikaller, yetersiz beslenme, güneşe maruz kalma, sigara içme, kirletici maddeler ve daha fazlası nedeniyle oluşur.

Yüksek yağlı beslenen sıçanlarda yapılan bir çalışma, karabiber ve piperin ile yapılan tedavinin, serbest radikal seviyelerini normal beslenen sıçanlardakine benzer miktarlara düşürdüğünü göstermiştir.

İnsan kanser hücreleriyle yapılan bir test tüpü çalışması, karabiber ekstresinin kanser gelişimi ile bağlantılı hücresel zararın % 85’ini durdurabildiğini kaydetti.

Piperin ile birlikte karabiber, iltihaplanmalara, hücresel hasara ve hastalıklara karşı koruma sağlayabilen uçucu yağlar limonen ve beta-karyofilen içeren diğer anti-inflamatuar bileşiklere sahiptir.

 

tane karabiber

 

 

Besin emilimini artırır

Karabiber baharatı, bazı besinlerin ve faydalı bileşiklerin emilimini ve fonksiyonunu artırabilir. Özellikle, anti-inflamatuar etkileri yaygın olarak kullanılan zerdeçal baharatındaki aktif madde olan kurkuminin emilimini artırır.

Bir çalışma, 2 gram kurkumin ile 20 mg piperin almanın, insan kanında kurkumin mevcudiyetini % 2.000 artırdığını bulmuştur.

Araştırma ayrıca bu baharatın vücudun A vitaminine dönüştürdüğü, sebze ve meyvelerde bulunan bir bileşik olan beta-karoten emilimini artırabildiğini gösteriyor.

Beta karoten hücresel hasarla savaşabilen güçlü bir antioksidan olarak işlev görür, böylece kalp hastalığı gibi durumları önler.

Sağlıklı erişkinlerde yapılan 14 günlük bir çalışma, 5 mg piperin ile 15 mg beta-karoten almanın, yalnızca beta-karoten almaya kıyasla kan beta-karoten düzeylerini önemli ölçüde arttırdığını göstermiştir.

 

 

Sindirim sağlığını koruyarak ishali önler

Bu baharat, mide ve sindirim sağlığına faydalıdır. Pankreasta ve bağırsaklarda yağ ve karbonhidratların sindirilmesine yardımcı olan enzimlerin salınımını uyarır.

Hayvan çalışmaları karabiberin, sindirim sistemindeki kas spazmlarını engelleyerek ve yiyeceklerin sindirimini yavaşlatarak ishali önleyebileceğini göstermektedir.

Mide işlevi üzerindeki olumlu etkileri nedeniyle, sindirim sorunları ve ishali olanlar için faydalıdır.

 

 

Karabiberin Zararları

Karabiber, yemeklerde kullanılan miktarıyla, insan tüketimi için güvenli kabul edilir. Doz başına 5-20 mg piperin içeren takviyeler de güvenlidir, ancak bu alandaki araştırmalar sınırlıdır.

Çok miktarda yemek veya yüksek dozda takviye almak, boğazda veya midede yanma hissi gibi olumsuz yan etkilere neden olabilir.

Dahası, bu baharat, alerji semptomlarını hafifletmek için kullanılan antihistaminikler dahil, bazı ilaçların emilimini artırabilir. Bu, zayıf emilen ilaçlar için faydalı olsa da, başkalarının tehlikeli derecede yüksek emilimine de yol açabilir.

Piperin takviyesi almakla ilgileniyorsanız, olası ilaç etkileşimleri konusunda doktora danışın.

 

 

Karabiber alerjisi

Karabiber alerjisi olan kişiler toz veya karabiber tanesine tepki gösterir. Bu baharatı kokladığınızda oluşan hapşırma hissi normaldir ancak alerjisi olanlar, bu baharata maruz kaldığında, yuttuğunda, soluduğunda ve fiziksel temas ettiğinde şu belirtileri gösterir:

– Kurdeşen

Hafif ve şiddetli cilt döküntüsü

– Gözlerde kaşıntı ve sulanma

– Ağızda karıncalanma veya kaşıntı

– Yüz, dil veya dudak şişmesi

– Kontrol edilemeyen öksürük veya hırıltılı

– Baş dönmesi

– Kusma

– İshal

– Karın krampları

– Anafilaktik şok(nadir görülür)

 

Bu yaygın kullanılan baharattan uzak durmak biraz zordur. Eğer karabiber alerjiniz olduğunu düşünüyorsanız doktora başvurun.

 

 

Mutfak Kullanımları

Karabiberi farklı şekillerde kullanabilirsiniz.

Etlere, balıklara, sebzelere, salata soslarına, çorbalara, kızartmalara, makarnaya ve daha fazlasına lezzet ve baharat eklemek için tariflerde içerik olarak kullanabilirsiniz.

Serin ve kuru bir yerde saklandığında, karabiberin raf ömrü iki ila üç yıldır.

 

Sonuç olarak;

Karabiber, dünyanın en popüler baharatlarından biridir ve etkileyici sağlık yararları sunar.

Bu baharatta etken madde olan piperin, serbest radikallerle savaşır, sindirimi ve yararlı bileşiklerin emilimini iyileştirir.

Yemeklerde kullanmak ve takviye olarak almak güvenli olarak kabul edilir, ancak bazı ilaçların emilimini önemli ölçüde artırabildiği için, bu durumlarda dikkatli kullanılmalıdır.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ