Kanserden Koruyan Yiyecekler | diyetz

  Kanserden Koruyan Yiyecekler

   

   

  -Kanser – adı bile ürpermemize yetiyor! Bu korkunç hastalığa yakalanan bir kişi tanıyor musunuz?

   

  Eminim en az bir kişi tanıyorsunuzdur!

   

  Evet, iyileştirilebilir, ancak birçokları zamanında tedavi gibi bir şansa sahip değiller. Çoğu insan, kansere karşı savaşlarını kaybetmeden önce acı çekebiliyor.

   

  Kanser, hücrelerin, vücudu devralıp yavaş yavaş ama sonunda öldüren, çok ani ve sınırsız şekilde hücre üretme eğiliminde olan bir hastalık türüdür. Sağlıklı yaşam, DNA hasarını en aza indirgeyerek büyük oranda kanser şansını azaltma eğilimindedir.

   

  Öyleyse, kanseri önlemek için elinizden geleni yapın! En iyi yollardan biri, kanseri önleyen aşağıda adı geçen tüm gıdalara uyan bir beslenme şeklidir.

   

   

   

  Kanseri Önleyen Gıdaların Listesi

  Kanser hastaları için gıdalar besleyici ve sağlık için faydalı olmalıdır. Kanser tedavisi serttir ve bir çok yan etkiye neden olur.

   

  Yan etkilerin bazıları saç dökülmesi, kusma, karın ağrısı, ağız kuruluğu, güçsüzlük ve kilo kaybıdır.
  Kanser hastasının beslenmesi, tüm bu yan etkilere karşı mücadelede yardımcı olmalı ve aynı zamanda kanserli hücrelerin iyileşmesini hızlandırmalıdır. Kanser önleme özellikli içeriklerin en iyisi doğal gıdalardır.

   

   

   

  Sarımsak

  Sarımsakta bulunan alil kükürt bileşikleri, tümör hücrelerinin büyümesini yavaşlatmaya yardımcı olur. Alil kükürt, stresin neden olduğu hücrelerin bölünmesini engeller. Kanserli hücreler bölünme eğilimi gösterir ve bu bileşik bölünmenin etkisini geçersizleştirir.

   

   

   

  Brokoli

  Brokoli, antioksidanlar, lif, flavonoidler vb. bakımından yoğundur.Yeşil sebzede bulunan antioksidanlar, serbest radikal hücrelerinin neden olduğu tahribatı en aza indirgemeye yardımcı olur ve kanserli hücrelerin büyümesini azaltır.

   

   

   

  Fındık

  Kuruyemiş günlük olarak tüketilirse, vücut için bir bütün olarak çok faydalı ve sağlıklı olabilir.Selenyum ve antioksidanlar açısından zengin olan fındık, kanserle mücadelede çok faydalıdır. Selenyum kanserli hücreleri uzaklaştırmaya ve DNA’nın onarımına yardımcı olur.

   

   

  Limon

  Limon ve diğer çeşitli narenciyeler, sağlık için çok faydalıdır. Limonda bulunan C vitamininin yüksek konsantrasyonu kanser oluşumunu engeller.

   

   

   

  Yaban mersini

  Vücuttaki serbest radikaller, sağlıklı hücrelerin tahrip edilmesine ve kanserli hücrelerin büyümesine neden olur.Yaban mersini içinde bulunan flavonoidler ile birlikte antioksidanlar, hasarı önler ve kararsız atomların etkisini nötralize eder.

   

   

   

  Mantar

  Mantar, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansere karşı savaşmasına yardımcı olur. Çeşitli mantar türleri vardır, ancak ‘reishi’ mantarları malign tümörlerin etkisini en aza indirmek için en iyisidir. Hemoglobin seviyeleri mantar tarafından düzenlenir ve kanser riskini azaltır.

   

   

   

  Enginar
  Enginarda, silymarin adı verilen ve epidermis kanserinin önlenmesine yardımcı olan bir antioksidan bulunur. Enginar pişirilirken derisi soyulmalı ve sivri uçları çıkartılmalıdır. Enginar daha sonra yumuşak olana kadar kaynatılmalıdır.

   

   

   

  Yeşil Çay

  Organik yeşil çay, günlük olarak tüketilirse çok sağlıklı ve sağlık için faydalıdır. Yeşil çay çeşitli kanserlerle mücadele özelliklerine sahiptir ve antioksidanlar hücrelerin tahribini önler. Yeşil çay cilt, göğüs kanseri vb. için oldukça etkilidir ve sukroz seviyelerini de düzenler.

   

   

   

  Yabani Somon

  Günlük beslenmeye yabani somon eklenmesi kanser oluşumunu önleyebilir.Yabani somon omega yağ asitleri içerir, yağ ve kalorisi düşüktür. Yabani somon, prostat kanserini önlemeye yardımcı olur. Somonda mevcut olan D vitamini,kan damarlarını sıkıştırmaya yardımcı olur ve kanserli hücrelerin büyümesini durdurur.

   

   

   

  Kivi

  C vitamini, kanserle mücadele eden bir antioksidan olarak oldukça etkilidir ve serbest radikallerin etkisini nötrleştirir. Folat, karotenoidler, E vitamini vb. kanser etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Kivi, tüm bu besin maddelerini içerir ve vücudu kansere karşı korur.

   

   

   

  Yumurta
  Yumurta, zengin B, D, E vitaminleri ve protein kaynağıdır.Yumurtadaki selenyum içeriğinin kemoterapinin yan etkilerini azalttığı bilinmektedir.Bulantı, saç dökülmesi, karın ağrısı ve halsizliği azaltır.

   

   

  Zencefil

  Zencefil birçok sağlık faydası olan bir bitkidir. Zencefil yemenin hiçbir yan etkisi yoktur. Kemoterapi öncesinde zencefil tüketen hastalar, bulantı hissinin daha az olduğunu bildirmiştir.

   

   

   

  Acai Berry
  Acai Berry antioksidan özellikleri açısından zengindir.Bu küçük meyveler, kanserden başka hastalıklarla da mücadele etmek için kullanılır. Tek bir acai berry, elmaya göre 11 kat fazla antioksidan vardır.

   

   

   

  Nane

  Nane, kanser tedavisinin etkilerini azaltmak için iyi bir bitkidir. Ağız kuruluğu ve mide bulantısını önler. Ayrıca endişeyi hafifletir. Mide bulantısını kontrol ederek, dehidrasyonu önlemeye yardımcı olur.

   

   

   

  Soya
  Soya, protein ve östrojen bakımından zengindir. Araştırmalar, soyanın meme kanseri hastalarında tümör boyutunu azaltmaya yardımcı olduğunu gösterdi. Genistein adı verilen ve kanser hücreleri için çok toksik olan bir maddesi var. Kanser hücrelerinin çoğalmasını durdurur ve parçalar. Ancak unutulmaması gereken bir şey, soyanın herkes için uygun olamayabileceğidir.

   

   

   

  Baklagiller

  Fasulye, mercimek ve bezelye B vitamini bakımından yüksektir. Hücre onarımına yardımcı olurlar. Ayrıca, bağışıklık sistemini güçlendirmek için de uygundurlar. Kırmızı kan hücrelerini artırır ve düzelmeyi hızlandırırlar.

   

   

   

  Tereyağı

  Tereyağı en iyi probiyotiktir. 100’den fazla yararlı enzim içerir. Bu enzimler, enfeksiyonlara karşı mücadeleye yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Tereyağının içeriğinde birincil soğuk algınlığı ve öksürükten koruyan birçok antikor vardır. Anti-kanser özelliklerine de sahiptir.

   

   

   

  Taze Yeşil Sebzeler

  Taze yeşil yapraklı sebzelerde, folat ve B vitamini bulunur. Kanserin ve tedavisinin zararlı etkileri ile mücadelede yararlı olabilirler. Ayrıca kalsiyum bakımından zengindirler ve böylece kemikleri güçlendirirler ve hücre onarımına yardımcı olurlar.

   

   

   

  Kanserden Korunma Yolları

   

  Çağın vebası olarak adledilen kanserden korunmak mümkün mü?

   

  Kansere karşı alınabilecek basit tedbirlerle kanser riskini azaltmak mümkün.Yukarıda listelenen gıdaları tüketerek ve aşağıda belirtilen noktalara dikkat ederek kanser riskini en aza indirebilirsiniz.

   

   

   

  İşlenmiş gıdalardan uzak durun

  Özellikle ısıl işlem görmüş gıdalar kansorejen maddeleri bünyesinde barındırır.Bitkisel beslenme yolunu seçmek,gerekli vitamin ve mineralleri bu yolla temin etmek, kanserden korur.

   

   

   

  Kilonuza dikkat edin

  Aşırı veya düşük kilolu olmak,kanser riskini artırır.İdeal ölçülerde olup,bu kiloyu korumak gerekir.Sağlıklı beslenme ve gün içinde yapacağınız egzersizler kilo korumanıza yardımcı olur. Egzersiz yapacak zamanı olmayanlar,merdiven çıkmak, iş yerine yürüyerek gitmek gibi kendilerine hareket alanı yaratabilirler.

   

   

   

  Sebze ve meyve tüketin

  Bilimsel çalışmalara göre;sebze ve meyve yönünden zengin bir beslenme tarzı seçenlerin kanser riskinin %20 azaldığı tespit edilmiştir. Özellikle yeşil yapraklı bitkiler,şalgam,kabak,havuç,domates ve turunçgillerin kansere karşı koruyucu olduğu kanıtlanmıştır.

   

   

   

  Alkol ve sigara kullanmayın

  Alkol ve sigara kanser riskini önemli ölçüde artıran faktörlerdir.Bunlardan uzak durmak kanser riskini ciddi anlamda azaltır.

   

   

   

  Stresten uzak durun

  Stres başta kanser olmak üzere birçok hastalığı tetikleyen bir unsurdur.Uzun süre strese maruz kalan insanlarda bağışıklık sistemi zayıfladığı için kansere karşı korunma gücü azalmaktadır.

   

   

   

  Yağ ve tuzu yemeklerinizden çıkarın

  Günlük yağ ve tuz alımının kısıtlanması kanserden korunmak için önemli faktörlerdir.Günlük alacağınız tuz miktarı bir çay kaşığını geçmemeli. Hazır gıdalar yüksek miktarda tuz ve yağ içerdiği için bu tür gıdalarla beslenmeden uzak durun.

   

   

   

  Küflü ve yanmış yemeklere dikkat edin

  Bazı mantar ve küfler kansere neden olabilen toksik maddeler üretir. Besinlerin son kullanma tarihine dikkat edin ve küflü besinleri hemen atın. Besinlerin hazırlanış şekli de kanser riskini etkiler.Etlerin mangal,ızgara gibi doğrudan ateş üzerinde pişirilmesi etlerin üzerinde kansorejenlerin oluşmasına neden olur.Etlerin yanmış kısımlarını yemeyin.

   

  Sonuç olarak;

  Vücudunuz için yapabileceğiniz en iyi şey, onu kanserden korumaktır. Katkıda bulunan küçük bir çaba size ve sevdiklerinize kansersiz bir yaşam sürmesine yardımcı olabilir. Tek yapmanız gereken bu kanseri önleyici gıdaları beslenmenize eklemek ve sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralamak!

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ