Kandida Mantarının Aşırı Çoğalmasının Belirtileri ve Tedavisi

 

 

Kandida adı verilen maya türlerini de içeren birçok mantar türü, insan vücudu içinde ve üzerinde yaşar. Kandida genellikle ağızda, bağırsaklarda ve deride küçük miktarlarda bulunur.

 

Normal seviyelerde, mantar problemli değildir. Bununla birlikte, kandida kontrolsüz olarak büyümeye başladığında, kandidiasis olarak bilinen bir enfeksiyona neden olabilir.

 

Kandida, insanlardaki fungal enfeksiyonların en yaygın nedenidir. Tipik olarak, vücudunuzdaki sağlıklı bakteriler Kandida seviyelerini kontrol altında tutar.

 

Bununla birlikte, eğer sağlıklı bakteri seviyeleri bozulursa veya bağışıklık sistemi tehlikeye girerse, Kandida fazla üremeye başlayabilir. Kandidanın aşırı büyümesine neden olabilecek bazı faktörler şunları içerir:

 

  • Antibiyotik almak

 

  • Şeker ve rafine karbonhidratlardan yüksek bir beslenme

 

  • Yüksek alkol tüketimi

 

  • Zayıflamış bir bağışıklık sistemi

 

  • Oral kontraseptif alma

 

  • Diyabet

 

  • Yüksek stres seviyeleri

 

Kandida fazla üremeye başladığında, çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yazıda kandida aşırı çoğalmasının belirtileri ve nasıl tedavi edilebileceği anlatılacaktır.

 

 

 

 

Ağızda Pamukçuk

 

Ağızda veya boğazda gelişen kandida hastalığına “pamukçuk” denir. Yeni doğanlarda, yaşlılarda ve zayıflamış bağışıklık sistemi olanlar arasında çok sık görülür. Hijyenik olmayan veya çıkarılabilir protezleri olan bireyler yüksek risk altındadır.

 

Ağzında pamukçuk olan insanlar tipik olarak dillerinde, iç yanaklarında, diş etlerinde, bademciklerinde veya boğazında beyaz, engebeli lekeler gelişir. Lezyonlar ağrılı olabilir ve kazıyınca hafifçe kanayabilir.

 

Pamukçuk ayrıca dilde ve ağızda kızarıklık veya ağrıya da neden olur. Çok kötü durumlarda özofagusa yayılabilir ve ağrıya ya da yutma zorluğuna neden olabilir.

 

 

 

Yorgunluk ve Bitkinlik

 

Kandida ile ilişkili en yaygın semptomlardan biri yorgunluktur. Kandidanın yorgunluğa neden olduğuna dair bir kanıt bulunmamasına rağmen, katkıda bulunabileceği birkaç yol vardır.

 

Birincisi, kandidiazise genellikle B6 vitamini, esansiyel yağ asitleri ve magnezyum gibi beslenme yetersizlikleri eşlik eder. Özellikle, magnezyum eksikliğinin yorgunluğa neden olduğu bilinmektedir.

 

İkincisi, Kandida enfeksiyonları sıklıkla bağışıklık sistemi zayıfladığında ortaya çıkar. Kendi içinde düşük işleyen bir bağışıklık sistemi sizin yorgun ve bitkin hissetmenize neden olabilir.

 

 

 

Tekrarlayan Genital veya Üriner Sistem Enfeksiyonları

 

Kandida çoğu kadının vajinal yollarında bulunur. Bunun aşırı çoğalması, bir maya enfeksiyonu olarak da bilinen vajinanın kandidiyazmasına neden olabilir.

 

Tüm kadınların % 75’inin yaşamları boyunca en az bir vajinal mantar enfeksiyonu olacağı ve bunların yarısının en az bir rekürrens ( 8-10 hafta gibi belirli bir süre tam iyilik halinden sonra , ansızın hastalığa ait belirtilerle beraber hastalığın tekrar ortaya çıkması) yaşayacağı tahmin edilmektedir.

 

Erkekler de genital mantar enfeksiyonlarına yakalanabilir ancak çok daha az yaygındır.

 

Vajinal kandidiyazın belirtileri kızarıklık, şişme, kaşıntı, ağrılı ilişki ve vajinadan gelen kalın, beyaz bir akıntıyı içerir. Çok daha az yaygın olmasına rağmen kandida, üriner sistem enfeksiyonuna (İYE) neden olabilir.

 

Kandida ile ilişkili idrar yolu enfeksiyonları, yaşlılarda, hastaneye yatırılmış veya immün yetmezliği olan bireylerde daha sık görülür.

 

Bir İYE semptomları, idrar yaparken yanma hissi, tuhaf kokulu idrar ve alt karnınızda ağrı veya basınç olarak ortaya çıkar.E. coli gibi diğer bakterilerin, İYE’ye neden olma olasılığı daha yüksektir.

 

Bununla birlikte, tekrar eden enfeksiyonlardan muzdaripseniz ve kandidanın aşırı çoğalmanın bir sonucu olduğuna inanıyorsanız, idrarda test edilmesini isteyin.

 

 

 

Sindirim Sorunları

 

Sindirim sisteminin sağlığı, bağırsakta yaşayan “iyi” ve “kötü” bakteriler arasında iyi bir dengeye dayanır. Bağırsakta normalde bulunan “iyi” bakteri, nişasta, liflere ve bazı şekerlere yardımcı olduğu için sindirim için önemlidir.

 

Bağırsakta bulunan bakteriler dengesiz hale geldiğinde, kabızlık, ishal, mide bulantısı, gaz, kramplar ve şişkinlik gibi sindirim sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

 

Son yıllardaki araştırmalar, kandidanın aşırı çoğalmasının ülseratif kolit ve Crohn hastalığı da dahil olmak üzere gastrointestinal yolun çeşitli hastalıklarıyla ilişkili olduğunu göstermektedir.

 

 

 

Sinüs Enfeksiyonları

 

Kronik sinüs enfeksiyonları, sekiz yetişkinden birinde görülen bir durumdur. Yaygın belirtiler arasında burun akıntısı, burun tıkanıklığı, koku kaybı ve baş ağrısı bulunur.

 

Kısa süreli sinüs enfeksiyonlarına çoğunlukla bakteriler neden olsa da, çoğu uzun süreli kronik sinüs enfeksiyonlarının fungal olduğuna inanılmaktadır.

 

“Mayo Clinic’in” yaptığı bir araştırma, kronik sinüs enfeksiyonu olan 210 kişiden oluşan bir gruba baktı ve bunların % 96’sında mukusta mantar olduğunu keşfetti.

 

Antibiyotikler, sinüs enfeksiyonlarının tedavisinde olağan yöntemdir. Bu, akut bakteriyel sinüs enfeksiyonlarında ancak kronik mantar hastalıklarında geçerli olmayabilir. Antibiyotiklerle kronik sinüs enfeksiyonunun tedavisi aslında daha da kötüleşebilir.

 

Bir aydan uzun süren sinüs enfeksiyonlarınız varsa, kandida sorumlu olabilir.

 

 

 

Deri ve Tırnak Mantar Enfeksiyonları

 

Tıpkı bağırsağınızdaki gibi, cildinizde kandidanın kontrolsüz şekilde çoğalmasını önleyen bakteriler var. Tüm bakteriler değişen sıcaklık, nem veya asitik seviyeleri de dahil olmak üzere farklı koşullarda gelişirler.

 

Cildinizdeki ortamdaki değişikliğin kandidanın aşırı üretimine neden olmasının nedeni budur. Örneğin, kozmetik, sabun ve nemlendiriciler cilt koşullarını, özellikle de anti-bakteriyel çeşitleri değiştirebilir.

 

Cilt kandidiasis vücudun herhangi bir bölümünü etkileyebilirken, koltuk altı ve kasık gibi sıcak ve nemli bölgelerde enfeksiyon görülme eğilimi gösterir. Kaşıntı ve görülebilir bir döküntü, deri mantar enfeksiyonlarının en yaygın iki belirtisidir.

 

Kandidanın fazla çoğalması atlet ayağı ve ayak tırnağı mantarı gibi durumlara neden olabilir.

 

Yaşamı tehdit edici olmamakla birlikte, cilt mantar enfeksiyonları çok rahatsız edici olabilir ve yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürebilir.

 

 

 

Eklem Ağrısı

 

Bir Kandida enfeksiyonu kan dolaşımınıza girip vücudunuzdan geçerse, eklemleri enfekte edebilir ve artrite neden olabilir. Bu genellikle cerrahiden sonra veya kandida aşırı çoğalmasının uzun süre tedavi edilmediğinde gerçekleşir.

 

Kandida artrit, eklemlerinizdeki ağrı, sertlik ve şişme ile ilişkilidir.Kalça ve dizler en çok bulaşma eğilimi olan bölgelerdir.

 

Kandida ayrıca, enfekte bölgede ağrı ve hassasiyet oluşturabilen kemik enfeksiyonlarına veya osteomiyelite neden olabilir.

 

Kemik ve eklem enfeksiyonları çok yaygın değildir ancak bir kez enfekte olduğunuzda kurtulmak çok zor olabilir.

 

 

 

Kandidiasis Nasıl Tedavi Edilir?

 

Kandidiasisi tedavi etmek ve tekrar eden enfeksiyonları önlemek için en iyi yol, altta yatan nedene değinmektir.

 

Yediğiniz gıdalar, bağırsağınızdaki “iyi” ve “kötü” bakterilerin dengesini korumada önemli bir rol oynamaktadır. Rafine şekerler, karbonhidratlar ve yüksek laktozlu süt ürünleri, kandida ve diğer “kötü” mikroorganizmaları çoğalmaya teşvik edebilir.

 

Bastırılmış bir bağışıklık sisteminiz varsa, bu gıdaların çok fazla yenmesi enfeksiyonu tetikleyebilir.

 

Öte yandan, bazı besinlerin “iyi” bakterileri çoğaltmaya ve kandidanın çoğalmasını engellemeye yardımcı olduğu söylenmektedir.

 

Aşağıdaki gıdalarınkandida enfeksiyonlarına karşı savaşmaya yardımcı olduğu belirtilmektedir:

 

Sarımsak:Hayvanlarda ve test tüp çalışmalarında kandida mayalarına karşı etkili olduğu gösterilen allisin isimli anti-fungal bir madde içerir.

 

Hindistan cevizi yağı: Hindistan cevizi yağı çoklu test tüpü çalışmalarında kandida enfeksiyonlarıyla savaştığı gösterilen laurik asit bakımından yüksektir.

 

Curcumin: Test tüpü çalışmaları, curcuminin, kandida mayalarını öldürebileceğini veya en azından çoğalmalarını azaltabileceğini gösteriyor.

 

Xylitol: Bir test tüp çalışmasında, xylitol, kandida ile mücadeleye yardımcı olmuş ve bir yüzeye yapışma ve enfeksiyona neden olma kabiliyetini azaltmıştır.

 

Aloe vera: Aloe vera jel, ağızda kandidanın çoğalmasını inhibe edebilir ve enfeksiyonları önleyebilir.

 

Nar: Bir test tüpü çalışması, nardaki bitki bileşiklerinin kandida mayalarına karşı faydalı olduğunu gösterdi.

 

Probiyotikler: Lactobacillus gibi probiyotikler, kandidanın çoğalmasını azaltabilir ve enfeksiyonlara karşı koruyabilir.

 

Maalesef beslenme değişiklikleri her zaman etkili olmayabilir bu durumda anti-fungal ilaçlar en yaygın tedavi şeklidir.

 

Kandida genellikle yaşamı tehdit etmez, ancak tedavi edilmezse yayılabilir ve sonunda kan dolaşımına erişebilir.Mantar vücutta dolaşırken, beyin ve kalp gibi hayati organları etkileyebilir ve ölüm dahil olmak üzere daha ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

 

Sonuç olarak;

Kandida, insanlardaki fungal enfeksiyonların en yaygın nedenidir.Birkaç önemli belirti, Kandida’nın fazla çoğalmış olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

 

Enfeksiyonun en sık belirtileri ağızda pamukçuk, tekrarlayan genital mantar enfeksiyonları, sindirim sorunları ve cilt ve tırnak mantar enfeksiyonları sayılabilir.

 

Kandidiasisin yayılmasını ve daha ciddi komplikasyonlara neden olmasını önlemek için erken tedavi edilmesi önemlidir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: