Kan Şekerini Ne Dengeler? Kan Şekeri Nasıl Düşer?

  Kan Şekerini Ne Dengeler? Kan Şekeri Nasıl Düşer?

  Kan şekeri yükselmesi, vücut şekeri kandan hücrelere etkili bir şekilde aktaramadığında ortaya çıkar.

  Kısa vadede, rehavet ve açlığa neden olabilir. Vücudunuz zamanla kan şekerini etkili bir şekilde düşüremeyebilir ve bu da tip 2 diyabet denilen halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen hastalığı tetikleyebilir.

  Diyabet, gittikçe daha çok görülmeye başlayan bir sağlık problemidir ve birçok kişiyi etkiler. Kan şekeri yükselmeleri kan damarlarının sertleşmesine ve daralmasına neden olabilir; bu da kalp krizi veya inmeyi tetikler.

  Kan Şekeri Nedir, Neden Önemli?

  Kan şekeri seviyesi vücuttaki glikoz miktarıdır. Glikoz, bir karbonhidrat olan şekerin daha basit formlarından biridir.

  Birkaç farklı şeker çeşidi vardır, kan dolaşımında kan şekeri bulunur ve vücuda enerji vermek için hücrelere dağıtılır.

  Kan şekeri normalde insanlarda ve hayvanlarda çok az miktarda bulunur. Aslında, herhangi bir zamanda vücudumuzda sadece 4 gram glikoz bulunur.

  Vücudumuz bu normalize edilmiş seviyede kalmak ve bunu düzenlemek için elinden gelenin en iyisini yapar. 

  Kan şekeri seviyesi sabah uyandığımızda minimum düzeydedir. Günün ilk yemeği yendiğinde (ne yediğinize bakılmaksızın), kan şekeri seviyesi birkaç saat içinde birkaç miligram yükselecektir.

  Yiyecek ve içeceklerden aldıklarınıza ek olarak, kan şekeri seviyesi kaslar ve karaciğerde de bulunan kan şekerini içerir.

  Kan şekeri ince bağırsakta kan dolaşımında emilir ve karaciğer hücrelerinin glikozun çoğunu emdiği ve glikojene dönüştürdüğü karaciğere taşınır. Glikojen karaciğerde depolanır.

  Tüm vücudumuz kan şekerini kullanır. Özellikle beyindeki nöronlar birincil enerji kaynağı olarak kan şekerini kullandığından beyin buna ihtiyaç duyar.

  Kan şekeri seviyeleri çok düştüğünde veya çok yükseldiğinde, sinir sistemini oldukça zayıflatır.

  Normal kan şekeri seviyesi nedir?

  Diyabet hastası olmayan ortalama bir kişi, 70 ila 99 mg / dl (veya 3,9 ila 5,5 mmol / L) arasında olan normal açlık aralığında bir yerde kan şekeri seviyesine sahip olacaktır.

  Diyabetli kişiler için, normal açlıktaki kan şekeri 80 ila 130 mg / dl (4.4 ila 7.2 mmol / L) arasında bir yerde olmalıdır.

  Bir yemek yedikten sonra, diyabet hastası olmayan biri için standart bir kan şekeri sayımı 140 mg / dl (7.8 mmol / L) altında ve diyabetli biri için 180 mg / dl (10.0 mmol / L) altındadır.

  Ek olarak, normal bir HbA1c (veya glikatlı hemoglobin) oranı diyabetli olmayanlar için % 5.7’nin altında ve diyabetli olanlar için % 7.0 veya altında olmalıdır.

  Standart kan şekeri seviyesi hamilelik sırasında biraz değişebilir. Hamileyken, toplam kan hacmi önemli ölçüde yükselir, bu da kandaki şekerin biraz seyrelmesine neden olur.

  Bu nedenle, hamileler için, kan şekeri seviyesi normalden biraz daha düşük olacaktır ve bu genellikle bir soruna neden olmaz.

  yükselen kan şekeri nasıl düşürülür

  Kan şekeri seviyelerinin korunması

  Normal kan şekeri seviyesini korumak, ani yükselmesini ve düşmesini önlemek çoğu kişi için basittir, bazı beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri yeterli olur.

  Gün içinde kan şekerinin ani yükselmesini önlemek için uygulayabileceğiniz basit yöntemler şöyledir;

  Kan Şekeri Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

  kan şekeri yüksekliği nedenleri

  Karbonhidrat tüketimini azaltın

  Karbonhidratlar, kan şekerinin yükselmesine neden olan besinlerdir. Karbonhidrat yediğinizde, bunlar basit şekerlere ayrılır. Bu şekerler daha sonra kan dolaşımına girer.

  Kan şekeri seviyeniz yükselirken, pankreasınız insülin adı verilen bir hormon salgılar ve hücreleriniz kandaki şekeri emer. Bu, kan şekeri seviyelerinin düşmesini sağlar.

  Birçok çalışma, düşük karbonhidratlı beslenmenin, kan şekerinin ani yükselmesini önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. 

  Daha az rafine karbonhidrat tüketin

  Rafine karbonhidratlar, işlenmiş karbonhidrat olarak bilinir, şekerler veya rafine edilmiş tahıllardır. Rafine karbonhidratların bazı kaynakları, sofra şekeri, beyaz ekmek, beyaz pirinç, soda, şeker, kahvaltılık tahıllar ve tatlılardır.

  Rafine karbonhidratların neredeyse tüm besin maddeleri, vitaminler, mineraller ve liflerden arındırılmıştır. Rafine karbonhidratların glisemik indeksi de yüksektir çünkü vücutta çok kolay ve hızlı bir şekilde sindirilirler. Bu kan şekerinin yükselmesine neden olur.

  91.000’den fazla kadına yönelik geniş bir gözlemsel çalışma, yüksek glisemik indeksli karbonhidratlarla beslenenlerin, tip 2 diyabet artışıyla ilişkili olduğunu bulmuştur.

  Yüksek glisemik indeksli gıdaları yedikten sonra meydana gelebilecek kan şekeri yükselmesi ve ardından sindirimden sonra ani kan şekeri düşüşü de açlığı teşvik eder, aşırı yeme ve kilo alımına neden olur.

  Karbonhidratların glisemik indeksi değişkenlik göstermektedir. Çoğu meyve, nişastalı olmayan sebze ve baklagillerde olduğu gibi genel tahıl gıdaları, daha düşük glisemik indekse sahiptir.

  Şeker alımını azaltın

  Sakkaroz ve yüksek fruktozlu mısır şurubu gibi şekerlerin gıdalara ilave edilmesi, besleyicilik açısından hiçbir değer taşımaz. Bunlar sadece boş kalorilerdir. Vücudunuz bu basit şekerleri çok kolay bir şekilde parçalayıp kan şekerinde ani bir yükselişe neden olur.

  Çalışmalar, şeker tüketiminin, insülin direnci gelişmesiyle bağlantılı olduğunu gösteriyor. Bu, hücreler insülinin salınması için gereken cevabı vermediğinde, vücut kan şekerini etkili bir şekilde kontrol edememektedir. Şekeri tamamen bırakmanın alternatif bir seçeneği, onu doğal şeker içeren yiyeceklerle değiştirmektir.

  Kilonuzu sağlıklı aralıkta tutun

  Şu anda, dünyada üç erişkinden ikisi aşırı kilolu veya obez olarak kabul edilmektedir. Fazla kilolu veya obez olmak, vücudun insülini kullanması ve kan şekeri seviyelerini kontrol etmesini zorlaştırır. Bu, kan şekerinin yükselmesine ve buna bağlı olarak tip 2 diyabet geliştirme riskine yol açar.

  Obezite ile insülin direnci ve tip 2 diyabet gelişimini birbirine bağlayan çok sayıda kanıt bulunmaktadır. Kilo vermenin, kan şekeri kontrolünü iyileştirdiği bilinmektedir.

  Bir çalışmada, 35 obez insan günde 1600 kalorilik bir diyetle 12 hafta boyunca ortalama 6,6 kg kaybetti. Kan şekeri ortalama % 14 düştü.

  Diyabet hastası olmayan kişilerle yapılan bir başka çalışmada, kilo kaybının tip 2 diyabet gelişme olasılığını % 58 oranında düşürdüğü bulundu.

  kandaki şeker oranı nasıl düşürülür

  Egzersiz yapın

  Egzersiz, hücrelerin insülin duyarlılığını artırarak kan şekerinin yükselmesini kontrol etmeye yardımcı olur. Egzersiz aynı zamanda kas hücrelerinin kan şekerini emmesine ve kan şekeri düzeylerini düşürmesine de yardımcı olur.

  Yapılan çalışmalarda yüksek yoğunluklu ve orta yoğunluklu egzersizin kan şekerinin ani yükselişini azalttığı bulundu. 

  Boş veya dolu mideyle egzersiz yapmak, kan şekeri kontrolü üzerinde etkili olabilir. Bir çalışma kahvaltıdan sonra kontrollü kan şekeri öncesi uygulanan egzersizi, kahvaltıdan sonra yapılan egzersize göre daha etkili buldu.

  Daha fazla lifli gıda tüketin

  Lif, vücudumuzun sindiremediği bitki gıdalarından oluşur. İki temel lif türü vardır: çözünebilir ve çözünmez. Özellikle çözünebilir lif, kan şekerinin yükselmesini kontrol etmeye yardımcı olur.

  Bağırsakta karbonhidratların emilimini yavaşlatmaya yardımcı olan jel benzeri bir madde oluşturmak için suda erir. Bu, ani bir yükselişten ziyade, kan şekerinde istikrarlı bir yükseliş ve düşüşe neden olur.

  Lif, aynı zamanda, kendinizi tok hissetmenizi sağlayarak iştahınızı ve gıda alımınızı da azaltır. En iyi çözünür lif kaynakları şunlardır:

  – Yulaf ezmesi

  – Kuruyemiş

  – Bakliyat

  – Elma, portakal ve yaban mersini gibi bazı meyveler

  – Birçok sebze

  Daha fazla su için

  Yeterli miktarda su içmemek, kan şekerinin ani yükselmesine neden olabilir. Vücut, yeterince nemli olmadığında, vazopressin adı verilen bir hormon üretir.

  Bu, böbrekleri sıvı tutmaya ve vücudu idrardaki aşırı miktarda şekeri arındırmaya teşvik eder. Aynı zamanda karaciğerden kana daha fazla şeker salınmasını sağlar.

  3615 kişi ile yapılan bir araştırma, günde en az yaklaşık 1 litre su içenlerin, günde 475 ml veya daha az su içenlere göre % 28 oranında yüksek kan şekeri geliştirme ihtimalini azalttığını ortaya koydu.

  Gün içinde ne kadar su içilmesi gerektiği, kişinin ihtiyaçlarına göre değişir. Şeker içeriği, kan şekerinin yükselmesine neden olacağından, şekerli su veya soda yerine sade suyu tercih edin.

  kan şekeri yüksekliği nasıl düşürülür

  Günde üç öğün yiyin

  Günde üç öğün kuralına uyursanız, kan şekeri seviyeniz normal aralıkta kalacaktır. Gün boyunca üç farklı noktada her dört veya beş saatte bir sağlıklı ve bir yemek yemek, kan şekerinin çok düşmesini önler.

  Bazıları kahvaltı başta olmak üzere, gerek meşguliyet gerekse zayıflama arzusu nedeniyle öğün atlar. Bu sağlıklı insanlar için olduğu kadar, diyabet riski altında olanları da olumsuz etkiler.

  Bunun için önceden yemeklerinizi planlayarak, günde üç öğün yapmaya özen göstermek gerekir.

  Elma sirkesi kullanın

  Sirke, özellikle de elma sirkesinin, birçok sağlık yararına sahip olduğu bilinmektedir. Kilo kaybı, kolesterol düşüşü, anti-bakteriyel özellikler ve kan şekeri kontrolüyle bağlantılıdır.

  Çeşitli araştırmalar, sirke tüketenlerin insülin tepkisinin arttığını ve kan şekerinin ani yükselmesini azalttığını gösteriyor.

  Bir çalışma, 50 gram karbonhidrat içeren bir yemek yemiş olan katılımcılarda sirkenin kan şekerini önemli ölçüde düşürdüğünü tespit etti.

  Bir başka çalışma, katılımcıların karbonhidrat tükettikten sonra sirkenin kan şekeri üzerindeki etkisini inceledi. Sirke, insülin duyarlılığını % 19 ile % 34 arasında artırdı.

  Sirke ilavesi, bir gıdanın glisemik indeksini düşürebilir ve bu da kan şekerinin ani yükselmesini önler. 

  Krom ve magnezyum alın

  Çalışmalar, krom ve magnezyumun kan şekerinin yükselmesini kontrol etmede etkili olabileceğini gösteriyor.

  Krom

  Krom, az miktarlarda ihtiyacınız olan bir mineraldir. İnsülinin etkisini artırdığı düşünülmektedir. Bu, hücreleri kandan şeker emmeye teşvik ederek kan şekerinin yükselmesini kontrol etmeye yardımcı olur.

  Küçük bir çalışmada, 13 sağlıklı erkeğe krom eklenmiş 75 gr beyaz ekmek verildi. Krom ilavesi, yemek sonrası kan şekerinde yaklaşık % 20’lik bir düşüşe neden oldu.

  Krom bakımından zengin besin kaynakları arasında brokoli, yumurta sarısı, kabuklu deniz hayvanları, domates ve fıstık bulunur.

  Magnezyum

  Magnezyum, kan şekeri kontrolüne bağlı olan başka bir mineraldir. 48 kişiden oluşan bir çalışmada yarısına 600 mg magnezyum takviyesi ve diğer yarısına sadece plasebo(etkisiz ilaç) takviyesi verildi. Magnezyum takviyeleri verilen grupta insülin duyarlılığı arttı.

  Bir başka çalışmada, krom ve magnezyumun takviye edilmesinin kan şekeri üzerine kombine etkileri araştırıldı.

  İkisinin kombinasyonunun insülin duyarlılığını, ayrı ayrı takviye etmekten daha fazla iyileştirdiği bulundu. Magnezyum bakımından zengin yiyecek kaynakları arasında ıspanak, badem, avokado, kaju fıstığı ve yer fıstığı bulunur.

  Bazı baharatları yiyin

  Tarçın ve çemen, binlerce yıldır alternatif tıpta kullanılmaktadır. Her ikisi de kan şekeri kontrolü ile bağlantılıdır.

  Tarçın

  Kan şekeri kontrolünde tarçın kullanımı ile ilgili bilimsel kanıtlar vardır. Sağlıklı insanlarda, tarçın, insülin duyarlılığını artırır ve karbonhidrat içerikli bir yemekten sonra kan şekerinin ani şekilde yükselmesini önler.

  Tarçının iki çeşidi vardır:

  Kasia tarçını: Farklı türlerdeki “Cinnamomum” ağaçlarından elde edilir. Çoğu market ve baharatçılarda en yaygın olarak bulunan tür budur.

  Seylan tarçını: Özellikle “Cinnamomum verum” ağacından elde edilir. Daha pahalıdır, ancak daha fazla antioksidan içerir.

  Kasia tarçın, kumarin adı verilen potansiyel olarak zararlı bir madde içerir.

  Çemen otu

  Çemendeki fiziksel özelliklerden biri tohumların çözünür lif bakımından zengin olmasıdır. Bu, karbonhidratların sindirim ve emilimini yavaşlatarak kan şekerinin yükselmesini önlemeye yardımcı olur.

  Berberin deneyin

  Berberin, birkaç farklı bitkiden ekstrakte edilebilen bir kimyasaldır. Geleneksel Çin tıbbında binlerce yıldır kullanılmıştır. Kullanım alanları, kolesterolü düşürme, kilo kaybı ve kan şekeri kontrolünü içerir.

  Berberin, karaciğer tarafından üretilen şeker miktarını azaltır ve insülin duyarlılığını artırır. Tip 2 diyabet için kullanılan bazı ilaçlar kadar etkilidir.

  Berberin oldukça güvenli gibi görünse de, herhangi bir tıbbi durumunuz varsa veya herhangi bir ilaç kullanıyorsanız almadan önce doktorunuzla konuşun.

  kan şekeri yüksekliği nedir

  Yaşam tarzı değişiklikleri

  Kan şekerinin ani şekilde yükselmesini önlemek istiyorsanız kan şekerininin ani yükseliş ve düşüşünü etkileyebilecek bu yaşam tarzı faktörlerini dikkate almalısınız.

  Stres

  Stres, baş ağrısı, artan kan basıncı ve endişe gibi çeşitli şekillerde sağlığı olumsuz etkiler. Kan şekerini de etkilediği bilinmektedir.

  Stres seviyeleri yükseldiğinde, vücut belirli hormonlar salgılar. Etkisi, savaş ya da kaçış tepkisi için saklanan enerjiyi kan dolaşımına şeker şeklinde salmaktır.

  241 İtalyanla yapılan bir çalışma, stres artışının doğrudan kan şekeri düzeyindeki artışla bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

  Aktif olarak stresle mücadelenin kan şekerine fayda sağladığı bulunmuştur. Hemşirelik öğrencileri üzerinde yapılan bir çalışmada, yoga egzersizlerinin bir yemekten sonra stres ve kan şekeri yükselmesini azalttığı bulundu.

  Uyku

  Hem çok az hem çok fazla uyku zayıf kan şekeri kontrolü ile ilişkilendirilmiştir. Tip 2 diyabetli 4870 yetişkinle yapılan bir çalışmada, en uzun veya en kısa süre uyuyanların, kan şekeri kontrolünün zayıf olduğu tespit edildi. En iyi kontrol, gece 6,5 ve 7,4 saat arasında uyuyanlarda bulundu.

  Hatta bir veya iki kötü gece geçirmeniz kan şekeri seviyesini daha fazla etkileyebilir. Uykuda kalite, nicelik kadar önemlidir. 

  Alkol

  Alkollü içecekler çok fazla şeker içerir. Bu, 30 gram kadar şeker içerebilen karışık içecekler ve kokteyller için de geçerlidir.

  Alkollü içeceklerin içindeki şeker, normal şekerin yaptığı gibi kan şekerinin ani yükselmesine neden olur. Çoğu alkollü içeceklerin de besin değeri çok az veya hiç yoktur. Şeker eklendiğinde olduğu gibi, bunlar aslında boş kalorilerdir.

  Dahası, zamanla aşırı miktarda içilmesi, yüksek kan şekerine yol açan insülinin etkinliğini azaltabilir ve sonuçta tip 2 diyabet oluşturabilir.

  Ani Şeker Yükselmesi Belirtileri

  Kan şekeri ani şekilde yükseldiğinde veya uzun süre yüksek kaldığında, aşağıdaki belirtiler görülür:

  – Zamanla daha fazla susuz hissetmek

  – Hızlı kilo vermek

  – Sık sık yorgun veya bitkin hissetmek

  – Düzenli olarak baş ağrısı veya migren yaşamak

  – Bulanık görme nöbetleri yaşamak

  – Sık idrara çıkma isteği hissetmek

  – Konsantrasyon zorluğu

  – 180 mg / dl’nin üzerinde kan şekeri seviyesine sahip olmak

  Tedavi edilmezse, bu semptomlar zamanla giderek şiddetlenebilir ve kontrol edilmesi daha zor olur. Yüksek kan şekerinin daha kronik semptomları şunlardır:

  – Sık cilt enfeksiyonları

  – Kadınlarda sık görülen vajinal enfeksiyonlar

  – Ciltte iyileşmesi uzun zaman alan yaralar ve sıyrıklar

  – İç organlarda (özellikle böbreklerde), gözlerde ve vücudun kan damarlarında hasar

  – Görmenin bozulması

  – Aşırı saç dökülmesine, duyarsızlığa veya ayaklarda ağrılı soğukluğa ve erkeklerde erektil disfonksiyona neden olan sinir hasarı

  – Şiddetli gastrointestinal problemler (ishal ve aşırı kabızlık gibi)

  Belirtilerinizin giderek kötüleştiğini fark ederseniz, doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

  kandaki şeker oranı nasıl düşer

  Kan Şekeri Düşüklüğü Belirtileri

  Kan şekeri seviyeleri düşük olduğunda aşağıdaki belirtiler görülebilir:

  – Sürekli yorgun hissetmek

  – Kalp çarpıntısı yaşamak

  – Uyku sırasında bağırmak veya çığlık atmak

  – Ağızda karıncalanma hissi

  – Cildin solması

  – Titrek veya gergin hissetmek

  – Giderek endişeli, gergin veya kolayca stresli hissetmek

  – Giderek daha sinirli hissetmek

  – Aşırı terlemek

  – Artan ve görünüşte doyumsuz bir iştah

  Zaman geçtikçe ve bu semptomlar kontrol edilmedikçe, aşağıdaki kronik belirtiler de kendini gösterir:

  – Bulanık veya başka şekilde bozulmuş görme

  – Aşırı karışıklık veya anormal davranış belirtileri

  – Bilinç kaybı

  – Nöbet başlangıcı

  Bu belirtiler varsa, hiç vakit kaybetmeden doktora gitmekte fayda var.

  Sonuç olarak;

  Düşük karbonhidratlı, yüksek lifli beslenme ve eklenen şekerlerden, rafine yiyeceklerden kaçınma gibi basit beslenme değişiklikleri, kan şekerinin ani yükseliş ve düşüşünden korunmaya yardımcı olabilir.

  Düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı şekilde kilo vermek ve yeterince su içmek, sağlık durumunuzda kan şekerini kontrol etmenin ötesinde avantajlar sağlar.

  Tıbbi koşullarınız varsa veya herhangi bir ilaç kullanıyorsanız beslenmenizde herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuzla görüşün.

  Çoğu insan için, bu basit beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri, insülin direnci veya tip 2 diyabet geliştirme riskini azaltmada etkilidir.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ