Kan Grubuna Göre Beslenme Tablosu

Kan grubuna göre beslenme” ”kan grubuna göre diyet” deyince aklımıza ilk kan grubuna göre beslenme kitabının yazarı Dr. Peter J.D’Adamo gelir ki; bu konuda birçok kitap yayınlamıştır.

Popülerliği göz önüne alındığında, muhtemelen kan grubuna göre beslenmenin gerçekten faydalı olup olmadığına dair bilimsel verileri merak ediyorsunuz.

Bazı kişiselleştirilmiş diyetler; örneğin besin alerjileri, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol gibi, sağlık koşullarını iyileştirmek için çok etkili olsa da; kan grubuna göre diyeti destekleyen çok az kanıt bulunmakta.

Kan Grubuna Göre Beslenme Nedir?

Kan grubu beslenme, “benzersiz genetik özelliklerimize dayalı olarak sağlık ve beslenme önerileri yapan” bir beslenme modelidir. Bu modelin savunucuları, bir kişinin kan grubunun, çeşitli türlere nasıl tepki vereceğini anlamak için önemli bir araç olduğuna inanır; yiyecekler, alışkanlıklar ve stres gibi…

Kan grubuna göre beslenme, farklı kan türlerine (O, A, B, AB) sahip insanların, kendi kan gruplarına karşılık gelen yiyecekleri yemeleri ve genlerine en uygun diğer yaşam tarzı alışkanlıkları geliştirmeleri gerektiğine dayanır.

Kişinin kimyasındaki değişkenlik nedeniyle, bir kişinin kan grubunun, hangi tür gıdaları en iyi sindirebileceği ve hangilerini tolere edemeyeceğini belirlediği iddia edilmektedir.

Farklı Kan Grupları

Kan grubu beslenme modelinin yaratıcılarına göre, insanların belirli hastalıklara ve tıbbi koşullara yatkınlığı doğrudan doğduğu kan grubu ile ilgilidir.

Kan grubu ve tipi, insandan insana değiştiği için, tüm insanlar, ilgili ya da çok benzer yaşam tarzlarına sahip olsalar bile, aynı temel besin gereksinimlerine sahip değildir.

İnsanlar için dört kan grubu vardır: A, B, AB ve O.

Kan grupları, kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde görülen bağışıklık savunması ile üretilen kan grubu antijenleri tarafından ayırt edilir. A antijeniniz varsa, A tipi kanınız olur ve eğer B antijeniniz varsa, B tipi kanınız olur.

Kan Grubuna Göre Beslenme Nasıl Yapılır?

Kan grubuna göre beslenmeyi tercih eden birçok insan, genetiğin beslenme ihtiyaçlarını etkilediğine dayanarak atalarının nasıl yediğini yansıtacak şekilde yemek yemenin önemli olduğuna inanmaktadır.

Aşağıda kan grubu şekline göre hangi tür yiyeceklerin tüketileceği, bu konuyla ilgili kitap yazmış yazarların verdiği bilgiler doğrultusunda genel öneriler bulunmaktadır:

kan grubuna göre beslenme listesi

 

Kan Grubuna Göre Beslenme Listesi

Kan Grubuna Göre Beslenme A Grubu

A kan grubuna çiftçi denilmektedir çünkü bu kan grubunun ataları tarımla uğraşmışlardır. D’Adamo’ya göre, A grubu, diğer kan türlerine göre karbonhidratları sindirmede daha iyidir, fakat hayvansal protein ve yağları sindirmek ve metabolize etmekte zorlanır.

A kan grubuna göre beslenme çoğu zaman et içermeyen vejetaryen şeklinde olmalıdır.

– A grubunun en çok tüketmesi gereken gıdalar; sebzeler, meyveler, baklagiller ve glutensiz tahıllardır. En iyi seçeneklerden bazıları elma, avokado, çilek, incir, şeftali, armut, erik, enginar, brokoli, havuç ve yapraklı yeşilliklerdir.

Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, fındık gibi diğer bitkisel yağlar tüketilmelidir.

– Organik gıdalar, tüketilmelidir çünkü bu kan grubu organik olmayan gıdaların üzerindeki böcek ilacı kalıntılarına duyarlıdır.

– Et ve süt ürünlerinden uzak durun.

– Tam buğday ve buğday unu, arpa veya çavdar içeren tüm yiyeceklerden kaçınarak glutensiz beslenin.

– Çok fazla alkol veya kafein içmeyin. Onun yerine bitkisel çay veya su için.

– Çoğunlukla yoga, tai chi ve yürüyüş gibi sakinleştirici egzersizler yapmanız önerilir.

– Tavsiye edilen takviyeler arasında kalsiyum, demir, A ve E vitaminleri bulunur.

Kan Grubuna Göre Beslenme B Grubu

B kan grubu olanlar “göçebe” olarak adlandırılır çünkü çok fazla yer değiştiren ve geniş toprak alanlarını kapsayan göçebe insanlardan geldikleri düşünülmektedir.

B kan grubunun çeşitli farklı yiyeceklere karşı yüksek tolerans geliştirdiği bu da tüm makro besinlerin makul miktarlarını içeren dengeli şekilde beslenmeleri gerektiği anlamına gelir.

– Et, meyve ve sebzelerle beslenin. En iyi seçeneklerden bazıları yapraklı yeşillikler, muz, üzüm, ananas, erik, zeytinyağı, keten tohumu yağı, süt ürünleri, hindi, kuzu, yulaf ezmesi, pirinç ve darıdır.

– Süt ürünleri tolere edilir ve hazımsızlığa neden olmazsa tüketilebilir.

– Yer fıstığı, mısır, mercimek, gluten ve çok fazla tavuk yemekten kaçının. Tavuğu diğer protein kaynakları ile değiştirin.

– Yeşil çay, su ve doğal meyve suyu içebilirsiniz.

– Koşu, jogging veya bisiklete binme gibi uyarıcı egzersizler yapın.

Kan Grubuna Göre Beslenme AB Grubu

AB kan grupları, farklı proteinleri ve hatta protein ve yağ içeren yiyecekleri sindirmede diğer kan gruplarına göre avantajlıdır.

D’Adamo’ya göre, “AB kan grubu, insanların birbirine karışmanın sonucu oluşan tek kan grubudur.” Böylece, hem A Tipi hem de B Tipi kan türlerinin yararlarını ve zorluklarını paylaşırlar.

– A veya B kan grubu olan insanlar için önerilen yiyecekleri yiyin. Bu çok yönlü bir beslenmeyi gerektirir çünkü bol miktarda lif, bitkisel besin ve ayrıca bazı süt ve hayvansal protein kaynaklarını içerir.

– Çeşitli sebze, meyve, deniz ürünleri, balık, et, süt ürünleri, baklagiller ve tahıl yiyin. En iyi seçeneklerden bazıları yapraklı yeşillikler, kayısı, kiraz, greyfurt, üzüm, kivi, limon, ananas ve eriktir.

– Hazımsızlığa neden olan bazı tahıl ve tohumlarla birlikte çok fazla kırmızı et yemekten kaçının. Et tüketimini sınırlamak için balık ve deniz ürünlerine yönelebilirsiniz.

– Fasulye, mısır, sirke ve alkolü sınırlayın.

– Su, kahve ve yeşil çay için.

– Sakinleştirici egzersizler yapın.

Kan Grubuna Göre Beslenme 0 Grubu

0 kan grubunun çok fazla et, balık ve hayvansal gıda tüketen avcı atalarının olduğu söylenir. 0 kan grubu bazı sindirim avantajlarına sahiptir çünkü hayvan ürünlerinde bulunan kolesterolü diğer kan türlerine göre daha verimli bir şekilde metabolize edebilir ve ayrıca süt ürünlerindeki kalsiyumu daha iyi emerler.

– Balık, et, kuzu eti, dana eti, yumurta ve diğer hayvansal etler gibi özellikle protein bakımından düşük karbonhidratlı beslenin.

– Balık önemli bir protein kaynağıdır. Lüfer, morina, halibut, uskumru, ton, somon, deniz yosunu, mersin balığı ve kılıç balığı da dahil olmak üzere çeşitli balıkları yiyin.

– Meyve ve tahıllardan daha az karbonhidrat ve şeker yiyin. Tam yağlı sütleri ılımlı olarak tüketin. Yer fıstığı, mısır, bakliyat, fasulye ve tahıllardan uzak durun.

– Koşu, jogging veya bisiklete binme gibi düzenli olarak aerobik egzersizler yapın.

kan grubuna göre beslenme tablosu

Kan grubuna göre beslenme işe yarar mı?

Popüler olmasına rağmen, kan grubu beslenme ve kan grubu diyeti hakkında bazı şüpheler bulunmakta. Peki kan grubuna göre beslenme doğru mu?

Birçok sağlık uzmanı, genetik temelli beslenmeye inanırken, kan grubunun bununla fazla bir ilgisinin olmadığını düşünür.

Kişi sağlıklı beslendiği ve bağışıklık sistemini koruduğu sürece, kan grubu hakkında çok fazla endişelenmesine gerek yoktur.

Sonuç olarak;

Kan grubuna göre beslenme, “genetik özelliklerimize dayanarak sağlık ve beslenme önerileri yapan” bir beslenme şeklidir.

Kan grubuna göre diyeti savunanlar, kan grubunun (A, B, AB veya O), yiyecek türlerine verdiği tepkinin anlaşılması için önemli bir araç olduğunu söyler ancak bunun doğru olduğuna dair güçlü kanıtlar yok.

Bazı kişiler, kilo verme, bağışıklığını güçlendirme, hastalıkların önlenmesi ve ruh halinin iyileştirilmesi için kan grubu diyetini takip eder.

Bu diyet uygulandığında ortaya çıkan faydalar, muhtemelen besin alımının artması, bağırsak sağlığının iyileştirilmesi ve iltihaba neden olan yiyeceklerin azaltılmasıdır.

Genel olarak hiçbir kanıt, kan grubu ile beslenme gereksinimleri arasında bir bağlantı olduğunu belirtmemiştir.

0 Kan Grubuna Göre Beslenme ve Diyet Nasıl Olmalı?

A Kan Grubuna Göre Beslenme Nasıl Olmalı?

B Kan Grubu Nasıl Beslenmeli?

AB Kan Grubu Nasıl Beslenmeli ve Ne Yemeli?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ