Kan Dolaşımını Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir?

Kan dolaşımını hızlandırmak, bazı tıbbi sorunlarda gereklidir. Kan dolaşımının yavaşlaması, bazı sağlık koşullarında meydana gelebilen yaygın bir sorundur. Periferik arter hastalığı (PAD), diyabet, obezite ve Raynaud hastalığı, dolaşım bozukluğunun nedenlerinden bazılarıdır.

Kan akışının bozulması ağrı, kas krampları, uyuşukluk, sindirim sorunları, ellerin veya ayakların soğuğa duyarlı olması gibi hoş olmayan semptomlara neden olabilir.

Dolaşım sorunları sıklıkla ilaçlarla tedavi edilmesine rağmen, belirli yiyecekleri tüketmek de kan dolaşımını hızlandırmak için etkilidir.

Aşağıda “kan dolaşımını ne hızlandırır”, “kan dolaşımını hızlandıran yiyecekler”, “kan dolaşımını hızlandırma yöntemleri”ne yer verilecektir.

Zayıf Kan Dolaşımı Nedir?

Kardiyovasküler sistem olarak da bilinen dolaşım sistemi, vücudumuzdaki kan, oksijen ve besin maddelerinin taşınmasından sorumludur. Vücudun belirli bölgelerine kan akışı azaldığında, zayıf kan dolaşımı belirtileri yaşamaya başlarsınız.

Bu durum genellikle çeşitli sağlık sorunlarının ve faktörlerinin bir sonucudur. Yaygın nedenlerden bazıları ise şöyledir;

Zayıf Kan Dolaşımı Neden Olur?

Periferik Arter Hastalığı

Periferik arter hastalığı (PAD), arterlerin ve kan damarlarının daralmasına neden olan bir dolaşım durumudur. Bacaklarda zayıf kan dolaşımına neden olabilir.

Kan Pıhtıları

Kan pıhtıları, kanın vücudun farklı bölgelerine akışını kısmen veya tamamen engelleyebilir. Vücudun herhangi bir yerinde gelişebilse de kollarda ve bacaklarda oluşan kan pıhtıları yetersiz dolaşım sorunlarına neden olabilir.

Varisli Damarlar

Kapakçık arızası sonucu damarlar genişlediğinde varisli damarlar ortaya çıkar. Hasarlı damarlar kanı normal damarlar kadar verimli bir şekilde taşıyamaz ve bu da zayıf kan dolaşımına neden olur.

Diyabet

Diyabet, vücudumuzun belirli bölgelerinde zayıf kan dolaşımına da neden olabilir. Bu genellikle diyabetik nöropatiye bağlıdır.

Obezite

Fazla kilolu veya obez olanlar, uzun saatler ayakta dururken veya otururken de yetersiz dolaşım problemleriyle karşılaşabilir.

Zayıf Kan Dolaşımının Belirtileri Nelerdir?

– Karıncalanma hissi

– Uyuşma

– Özellikle uzuvlarda zonklayan veya batan bir ağrı

– Kas krampları

Kan Dolaşımını Hızlandırmak için Yenmesi Gereken Yiyecekler

Arnavut Biberi

Arnavut biberi, lezzetini, kapsaisin isimli bir fitokimyasaldan alır. Kapsaisin, kan basıncını düşürerek ve nitrik oksit veya kan damarlarının genişlemesine yardımcı olan bileşiklerin salınmasını uyararak, dokulara kan akışı sağlar.

Damar genişleticiler, kan damarlarının duvarlarında bulunan küçük kasları gevşeterek kanın damarlardan daha kolay akmasına izin verir.

Araştırma, arnavut biberinin kan akışını hızlandırdığını, kan damarlarının gücünü artırdığını ve arterlerde plak oluşumunu azalttığını göstermektedir.

Bu yüzden genellikle ağrı giderici kremlere dahil edilir ki etkilenen bölgeye kan akışı sağlansın.

Nar

Nar, güçlü damar genişletici olan polifenol antioksidanlar ve nitratlar bakımından yüksek bir meyvedir.

Narın meyve suyu yerine, çiğ meyve veya takviye olarak tüketilmesi, özellikle aktif bireylerde kas dokusundaki kan akışını hızlandırır.

Soğan

Soğan, kalp sağlığına faydalı olan mükemmel bir flavonoid antioksidan kaynağıdır. Bu sebze, damarların genişlemesine yardımcı olarak kan akışını hızlandırır.

23 erkeğin 30 günlük bir çalışmasında, yemeklerden sonra günde 4.3 gram soğan özü almak, arter genişlemesi sağladı ve kan dolaşımını hızlandırdı.

Soğanın ayrıca damar ve arterlerdeki inflamasyonu azaltarak kan akışı ve kalp sağlığına faydalı anti-inflamatuar özellikleri de vardır.

Tarçın

Tarçın, kan dolaşımını hızlandırmak da dahil olmak üzere birçok sağlık yararı olan bir baharattır. Hayvan çalışmalarında, tarçın, kalbe kan sağlayan koroner arterdeki kan damarı genişlemesi ve kan akışını iyileştirdi.

Ayrıca, araştırmalar tarçının kan damarlarını rahatlatarak insanlardaki kan basıncını etkili bir şekilde azaltabildiğini göstermektedir. Bu kan dolaşımını hızlandırmak da dahil kalp sağlığına faydalıdır.

Tip 2 diyabetli 59 kişide yapılan bir çalışmada, günde 1.200 mg tarçın, 12 haftadan sonra ortalama 3,4 mmHg sistolik kan basıncını (en yüksek okuma) azaltmıştır.

Sarımsak

Sarımsak, kan dolaşımı ve kalp sağlığı üzerindeki yararlı etkisi ile bilinir. 

Koroner arter hastalığı olan 42 kişide yapılan bir çalışmada, üç ay boyunca günde iki kez 1.200 mg allisin içeren sarımsak tozu tabletleri tüketenler, plasebo grubuna kıyasla üst kol arterden kan dolaşımında % 50 iyileşme yaşadılar.

Yağlı Balık

Somon ve uskumru gibi yağlı balıklar mükemmel omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Bu yağlar özellikle dolaşım açısından faydalıdır, çünkü kan damarlarını genişleten ve kan dolaşımını hızlandıran nitrik oksit salınımı sağlarlar.

Pancar

Birçok sporcu performansı artırmak için pancar suyu veya pancar tozu kullanır. Bunun nedeni, pancarın vücudun nitrik okside dönüştürdüğü nitratlarda yüksek olmasıdır.

Nitrik oksit kan damarlarını rahatlatır ve kas dokusuna doğru kan dolaşımını hızlandırır.

Sporcularda kullanımının yanı sıra pancar, dolaşım sorunları olan yaşlılarda kan dolaşımını hızlandırmak için etkilidir.

Zerdeçal

Kan dolaşımını hızlandırmak, zerdeçalın birçok sağlık yararından biridir. Hem Ayurvedik hem de geleneksel Çin tıbbı eski zamanlardan beri kan damarlarını açmak ve kan dolaşımını hızlandırmak için zerdeçal kullanır.

39 kişide yapılan bir çalışmada, 12 hafta boyunca günde 2,000 mg curcumin almak, ön kol kan dolaşımında % 37’lik bir artışa ve üst kol kan akışında % 36’lık bir artışa neden olmuştur.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak ve yeşil lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler, vücudun güçlü bir damar genişletici olan nitrik okside dönüştüğü nitratlarda yüksektir. Nitrat açısından zengin besinler tüketmek, kan damarlarını genişleterek kan akışını hızlandırır.

27 kişi ile yapılan bir çalışmada, günde yedi gün boyunca yüksek oranda nitrat içeren (845 mg) ıspanak tüketenlerin, bir kontrol grubuna kıyasla kan basıncı ve kan akışında önemli gelişmeler yaşadıkları görülmüştür.

Narenciye Meyveleri

Portakal, limon ve greyfurt gibi turunçgiller, flavonoidler de dahil olmak üzere antioksidanlar içerir. 

Flavonoid açısından zengin turunçgillerin tüketilmesi vücuttaki iltihaplanmayı azaltır, bu da kan dolaşımını ve nitrik oksit üretimini iyileştirirken, damarlardaki kan basıncını ve sertliği azaltır.

31 kişide yapılan bir çalışmada, bir hafta boyunca günde 500 ml kan portakal suyunu içenler, arter dilatasyonunda ve IL-6 ve CRP gibi inflamasyon belirteçlerinde kontrol grubuna kıyasla büyük düşüşler gösterdi.

Ek olarak, limon ve greyfurt gibi turunçgillerin düzenli tüketilmesi, kan basıncında ve inme riskinde azalma ile ilişkilendirilmiştir.

Ceviz

Ceviz, tümü nitrik oksit üretimini uyaran l-arginin, alfa-lipoik asit (ALA) ve E vitamini gibi faydalı bileşikler içerir. 

Ceviz tüketmek, kan basıncını azaltır, kan damarı fonksiyonunu düzeltir ve iltihabı azaltır, bu da özellikle diyabet hastaları için yararlıdır.

Domates

Domates, kan damarlarını kan basıncını kontrol etmeye zorlamasına neden olan anjiyotensin dönüştürücü enzimin (ACE) aktivitesini azaltmaya yardımcı olur.

Araştırma, domates ekstraktının, ACE’ye benzer şekilde kan damarlarını açıp kan akışını iyileştiren ilaçları inhibe ettiğini göstermektedir.

Test tüpü çalışmaları, domates ekstresinin ACE’yi inhibe edebildiğini, inflamasyonu azaltabildiğini ve trombosit agregasyonunu bozarak dolaşımı iyileştirdiğini belirtiyor.

kan dolaşımını ne hızlandırır

Dutsu Meyveler

Dutsu meyveler, sağlıklıdır – kan akışı üzerinde olumlu bir etkisi olabilecek antioksidan ve anti-inflamatuar niteliklere sahiptir.

Kronik iltihaplanma kan damarlarına zarar verir ve kan basıncını yükseltir, bu da dolaşım sorunlarına neden olur.

Araştırmalar, dutsu meyve tüketiminin, kan basıncını, kalp atış hızını, trombosit agregasyonunu ve IL-6 gibi inflamatuar belirteçlerin kan seviyelerini düşürdüğünü ve aynı zamanda arter genişlemesini iyileştirdiğini göstermektedir.

Zencefil

Hindistan ve Çin’de binlerce yıldır geleneksel tıpta kullanılan zencefil, tansiyonu düşürür ve kan dolaşımını hızlandırır.

4.628 kişide yapılan bir çalışmada, günde en fazla 2-4 gram zencefil tüketenlerin yüksek tansiyon geliştirme riski en düşüktür.

Kan Dolaşımını Hızlandırma Yöntemleri

Yukarıda sayılan kan akışını iyileştiren besinlerin tüketilmesi, kan dolaşımını hızlandırmada etkili olurken, diğer yaşam tarzı değişiklikleri daha büyük bir etkiye sahip olabilir.

İşte kan dolaşımını hızlandırmak için yapılması gerekenler:

Zencefil Yağı

Malzemeler

  • 12 damla zencefil yağı
  • 30 mL herhangi bir taşıyıcı yağ (hindistan cevizi veya zeytinyağı)

Nasıl uygulanır?

– 30 mL herhangi bir taşıyıcı yağa 12 damla zencefil esansiyel yağı ekleyin.

– İyice karıştırın ve bu karışımı vücudun her yerine 2 ila 5 dakika masaj yapın.

– 20 dakika bekletin ve sonra banyo yapın.

– Bunu haftada 2 ila 3 kez yapın.

Zencefil esansiyel yağı, vücudun içindeki ve dışındaki iltihaplanmayı azaltmaya ve serbest radikal hasarıyla savaşmaya yardımcı olan güçlü antioksidan ve anti-inflamatuar özellikler sergileyen zingibain adlı bir bileşik içerir. Bu sonuçta kan dolaşımının artmasına neden olur.

Okaliptüs yağı

Malzemeler

  • 12 damla okaliptüs yağı
  • 30 mL herhangi bir taşıyıcı yağ (hindistan cevizi veya zeytinyağı)

Nasıl uygulanır?

– 30 mL herhangi bir taşıyıcı yağa 12 damla okaliptüs yağı ekleyin ve iyice karıştırın.

– Bu karışım ile vücudunuzun her yerine nazikçe masaj yapın.

– 15 ila 20 dakika bekletin ve ardından duş alın.

– Bunu haftada 2 ila 3 kez yapın.

Masaj, kan akışını teşvik etmenin harika bir yoludur. Okaliptüs yağı, kan damarlarınızı genişletmeye yardımcı olan ve böylece vücuttaki kan akışını iyileştiren okaliptol içerir.

Masaj

Herhangi bir taşıyıcı yağ kullanılarak yapılan tam vücut masajı, vücuttaki kan dolaşımını artırmak için harika ve yaygın olarak kullanılan yöntemdir. İyileştirilmiş kan akışı aynı zamanda iyileşme ve zindeliği de destekler.

Yürüyüş

Yürümek, bir kalp egzersizi olarak vücudun her yerine kan pompalanmasını sağlar.

Ağırlık çalışması

Ağırlık kaldırmak sadece kas yapımına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kan akışını hızlandırır ve kardiyovasküler sağlığı iyileştirir.

Yoga

Yoga ile yoğun bir derin nefes alma seansı kan akışını hızlandırmaya yardımcı olabilir. Derin nefes aldığınızda kaslar gevşer. Bu da kan damarlarının genişlemesine ve kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur.

Aküpresür

Akupresür, ayaktaki belirli akupunktur noktalarına masaj yapılmasını içeren bir terapidir. Bunun bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve vücuttaki kan dolaşımını iyileştirdiği bilinmektedir.

Alkolden uzak durun

Alkol tüketimi kanın doğal dolaşımını etkileyebilir. Bu nedenle, diğer yöntemleri daha etkili hale getirmek için alkol içmekten kaçınmanız gerekir.

Sigarayı bırakın

Sigara içmek, kanser gibi birçok kronik hastalık için bir risk faktörüdür ve kan dolaşımını olumsuz etkiler.

Kilo verin

Aşırı kilolu veya obez olmak kan dolaşımını olumsuz etkiler ve arterlerde plak birikimi gibi tehlikeli komplikasyonlara yol açar.

Sağlıklı beslenin

Sadece belirli yiyecekleri yemek yerine, sağlıklı, doğal gıdalar açısından zengin beslenmek gerekir. Örneğin, sebzeler, sağlıklı yağlar ve lif bakımından zengin gıdalar dolaşım sağlığını iyileştirir.

Su için

Uygun hidrasyon, dolaşım dahil olmak üzere sağlığın tüm yönleri için kritik öneme sahiptir. Dehidrasyon, endotelyal hücrelere zarar verir ve vücuttaki iltihaplanmayı artırır, kan dolaşımını kısıtlar.

Stresi azaltın

Araştırma, stres düzeylerinin kan basıncını önemli ölçüde etkileyebileceğini kanıtlıyor. Stresi yoga, meditasyon, bahçe ile uğraşma veya doğada zaman geçirme yoluyla yönetin.

Sonuç olarak;

Yukarıda bahsedilen kan dolaşımını hızlandıran yiyeceklerde bulunan antioksidanlar, nitratlar, vitaminler ve diğer maddeler kan dolaşımını hızlandırmak için olumlu bir etkiye sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ