Kan Dolaşımını Hızlandıran Yiyecekler | diyetz

  Kan Dolaşımını Hızlandıran Yiyecekler

   

  Kan dolaşımını hızlandırmak, bazı tıbbi sorunlarda gereklidir. Kan dolaşımının yavaşlaması, bazı sağlık koşullarında meydana gelebilen yaygın bir sorundur. Periferik arter hastalığı (PAD), diyabet, obezite ve Raynaud hastalığı, dolaşım bozukluğunun nedenlerinden bazılarıdır.

  Kan akışının bozulması ağrı, kas krampları, uyuşukluk, sindirim sorunları, ellerin veya ayakların soğuğa duyarlı olması gibi hoş olmayan semptomlara neden olabilir.

  Dolaşım sorunları sıklıkla ilaçlarla tedavi edilmesine rağmen, belirli yiyecekleri tüketmek de kan dolaşımını hızlandırmak için etkilidir.

  Aşağıda kan dolaşımını ne hızlandırır”, “kan dolaşımını hızlandıran yiyecekler”, “kan dolaşımını hızlandırma yöntemleri”ne yer verilecektir.

   

   

  Kan Dolaşımını Hızlandırmak için Yenmesi Gereken Yiyecekler

   

   

  Arnavut Biberi

  Arnavut biberi, lezzetini, kapsaisin isimli bir fitokimyasaldan alır. Kapsaisin, kan basıncını düşürerek ve nitrik oksit veya kan damarlarının genişlemesine yardımcı olan bileşiklerin salınmasını uyararak, dokulara kan akışı sağlar.

  Damar genişleticiler, kan damarlarının duvarlarında bulunan küçük kasları gevşeterek kanın damarlardan daha kolay akmasına izin verir.

  Araştırma, arnavut biberinin kan akışını hızlandırdığını, kan damarlarının gücünü artırdığını ve arterlerde plak oluşumunu azalttığını göstermektedir.

  Bu yüzden genellikle ağrı giderici kremlere dahil edilir ki etkilenen bölgeye kan akışı sağlansın.

   

   

  Nar

  Nar, güçlü damar genişletici olan polifenol antioksidanlar ve nitratlar bakımından yüksek bir meyvedir.

  Narın meyve suyu yerine, çiğ meyve veya takviye olarak tüketilmesi, özellikle aktif bireylerde kas dokusundaki kan akışını hızlandırır.

   

   

  Soğan

  Soğan, kalp sağlığına faydalı olan mükemmel bir flavonoid antioksidan kaynağıdır. Bu sebze, damarların genişlemesine yardımcı olarak kan akışını hızlandırır.

  23 erkeğin 30 günlük bir çalışmasında, yemeklerden sonra günde 4.3 gram soğan özü almak, arter genişlemesi sağladı ve kan dolaşımını hızlandırdı.

  Soğanın ayrıca damar ve arterlerdeki inflamasyonu azaltarak kan akışı ve kalp sağlığına faydalı anti-inflamatuar özellikleri de vardır.

   

   

  Tarçın

  Tarçın, kan dolaşımını hızlandırmak da dahil olmak üzere birçok sağlık yararı olan bir baharattır. Hayvan çalışmalarında, tarçın, kalbe kan sağlayan koroner arterdeki kan damarı genişlemesi ve kan akışını iyileştirdi.

  Ayrıca, araştırmalar tarçının kan damarlarını rahatlatarak insanlardaki kan basıncını etkili bir şekilde azaltabildiğini göstermektedir. Bu kan dolaşımını hızlandırmak da dahil kalp sağlığına faydalıdır.

  Tip 2 diyabetli 59 kişide yapılan bir çalışmada, günde 1.200 mg tarçın, 12 haftadan sonra ortalama 3,4 mmHg sistolik kan basıncını (en yüksek okuma) azaltmıştır.

   

   

  Sarımsak

  Sarımsak, kan dolaşımı ve kalp sağlığı üzerindeki yararlı etkisi ile bilinir. 

  Koroner arter hastalığı olan 42 kişide yapılan bir çalışmada, üç ay boyunca günde iki kez 1.200 mg allisin içeren sarımsak tozu tabletleri tüketenler, plasebo grubuna kıyasla üst kol arterden kan dolaşımında % 50 iyileşme yaşadılar.

   

  İlginizi Çekebilir  Babassu Yağı Nedir, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

   

  Yağlı Balık

  Somon ve uskumru gibi yağlı balıklar mükemmel omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Bu yağlar özellikle dolaşım açısından faydalıdır, çünkü kan damarlarını genişleten ve kan dolaşımını hızlandıran nitrik oksit salınımı sağlarlar.

   

   

  Pancar

  Birçok sporcu performansı artırmak için pancar suyu veya pancar tozu kullanır. Bunun nedeni, pancarın vücudun nitrik okside dönüştürdüğü nitratlarda yüksek olmasıdır.

  Nitrik oksit kan damarlarını rahatlatır ve kas dokusuna doğru kan dolaşımını hızlandırır.

  Sporcularda kullanımının yanı sıra pancar, dolaşım sorunları olan yaşlılarda kan dolaşımını hızlandırmak için etkilidir.

   

   

  Zerdeçal

  Kan dolaşımını hızlandırmak, zerdeçalın birçok sağlık yararından biridir. Hem Ayurvedik hem de geleneksel Çin tıbbı eski zamanlardan beri kan damarlarını açmak ve kan dolaşımını hızlandırmak için zerdeçal kullanır.

  39 kişide yapılan bir çalışmada, 12 hafta boyunca günde 2,000 mg curcumin almak, ön kol kan dolaşımında % 37’lik bir artışa ve üst kol kan akışında % 36’lık bir artışa neden olmuştur.

   

   

  Yeşil Yapraklı Sebzeler

  Ispanak ve yeşil lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler, vücudun güçlü bir damar genişletici olan nitrik okside dönüştüğü nitratlarda yüksektir. Nitrat açısından zengin besinler tüketmek, kan damarlarını genişleterek kan akışını hızlandırır.

  27 kişi ile yapılan bir çalışmada, günde yedi gün boyunca yüksek oranda nitrat içeren (845 mg) ıspanak tüketenlerin, bir kontrol grubuna kıyasla kan basıncı ve kan akışında önemli gelişmeler yaşadıkları görülmüştür.

   

   

  Narenciye Meyveleri

  Portakal, limon ve greyfurt gibi turunçgiller, flavonoidler de dahil olmak üzere antioksidanlar içerir. Flavonoid açısından zengin turunçgillerin tüketilmesi vücuttaki iltihaplanmayı azaltır, bu da kan dolaşımını ve nitrik oksit üretimini iyileştirirken, damarlardaki kan basıncını ve sertliği azaltır.

  31 kişide yapılan bir çalışmada, bir hafta boyunca günde 500 ml kan portakal suyunu içenler, arter dilatasyonunda ve IL-6 ve CRP gibi inflamasyon belirteçlerinde kontrol grubuna kıyasla büyük düşüşler gösterdi.

  Ek olarak, limon ve greyfurt gibi turunçgillerin düzenli tüketilmesi, kan basıncında ve inme riskinde azalma ile ilişkilendirilmiştir.

   

   

  Ceviz

  Ceviz, tümü nitrik oksit üretimini uyaran l-arginin, alfa-lipoik asit (ALA) ve E vitamini gibi faydalı bileşikler içerir. 

  Ceviz tüketmek, kan basıncını azaltır, kan damarı fonksiyonunu düzeltir ve iltihabı azaltır, bu da özellikle diyabet hastaları için yararlıdır.

   

   

  Domates

  Domates, kan damarlarını kan basıncını kontrol etmeye zorlamasına neden olan anjiyotensin dönüştürücü enzimin (ACE) aktivitesini azaltmaya yardımcı olur.

  Araştırma, domates ekstraktının, ACE’ye benzer şekilde kan damarlarını açıp kan akışını iyileştiren ilaçları inhibe ettiğini göstermektedir.

  Test tüpü çalışmaları, domates ekstresinin ACE’yi inhibe edebildiğini, inflamasyonu azaltabildiğini ve trombosit agregasyonunu bozarak dolaşımı iyileştirdiğini belirtiyor.

   

  İlginizi Çekebilir  Küçük Değişikliklerle Kalori Yakmanın Yolları

   

  kan dolaşımını ne hızlandırır

   

   

  Dutsu Meyveler

  Dutsu meyveler, sağlıklıdır – kan akışı üzerinde olumlu bir etkisi olabilecek antioksidan ve anti-inflamatuar niteliklere sahiptir.

  Kronik iltihaplanma kan damarlarına zarar verir ve kan basıncını yükseltir, bu da dolaşım sorunlarına neden olur.

  Araştırmalar, dutsu meyve tüketiminin, kan basıncını, kalp atış hızını, trombosit agregasyonunu ve IL-6 gibi inflamatuar belirteçlerin kan seviyelerini düşürdüğünü ve aynı zamanda arter genişlemesini iyileştirdiğini göstermektedir.

   

   

  Zencefil

  Hindistan ve Çin’de binlerce yıldır geleneksel tıpta kullanılan zencefil, tansiyonu düşürür ve kan dolaşımını hızlandırır.

  4.628 kişide yapılan bir çalışmada, günde en fazla 2-4 gram zencefil tüketenlerin yüksek tansiyon geliştirme riski en düşüktür.

   

   

  Kan Dolaşımını Hızlandırma Yöntemleri

   

  Yukarıda sayılan kan akışını iyileştiren besinlerin tüketilmesi, kan dolaşımını hızlandırmada etkili olurken, diğer yaşam tarzı değişiklikleri daha büyük bir etkiye sahip olabilir.

  İşte kan dolaşımını hızlandırmak için yapılması gerekenler:

   

  Sigarayı bırakmak

  Sigara içmek, kanser gibi birçok kronik hastalık için bir risk faktörüdür ve kan dolaşımını olumsuz etkiler.

   

  Fiziksel aktiviteyi artırmak

  Egzersiz, kan akışını uyarır. Ayrıca düzenli egzersiz kalp hastalığı riskini azaltır.

   

  Kilo verme

  Aşırı kilolu veya obez olmak kan dolaşımını olumsuz etkiler ve arterlerde plak birikimi gibi tehlikeli komplikasyonlara yol açar.

   

  Sağlıklı beslenmek

  Sadece belirli yiyecekleri yemek yerine, sağlıklı, doğal gıdalar açısından zengin beslenmek gerekir. Örneğin, sebzeler, sağlıklı yağlar ve lif bakımından zengin gıdalar dolaşım sağlığını iyileştirir.

   

  Su içmek

  Uygun hidrasyon, dolaşım dahil olmak üzere sağlığın tüm yönleri için kritik öneme sahiptir. Dehidrasyon, endotelyal hücrelere zarar verir ve vücuttaki iltihaplanmayı artırır, kan dolaşımını kısıtlar.

   

  Stresi azaltmak

  Araştırma, stres düzeylerinin kan basıncını önemli ölçüde etkileyebileceğini kanıtlıyor. Stresi yoga, meditasyon, bahçe ile uğraşma veya doğada zaman geçirme yoluyla yönetin.

   

  Sonuç olarak;

  Yukarıda bahsedilen kan dolaşımını hızlandıran yiyeceklerde bulunan antioksidanlar, nitratlar, vitaminler ve diğer maddeler kan dolaşımını hızlandırmak için olumlu bir etkiye sahiptir.

   

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ