Kalsiyum Piruvat Nedir? Faydaları ve Zararları

  Kalsiyum Piruvat Nedir? Faydaları ve Zararları

  Piruvat, karbonhidratların enerji oluşturmak için parçalandığı bir süreç olan glikoliz ile üretilir.

  Kalsiyum piruvat, birçok insanın öncelikle kilo kaybı yararları için kullandığı popüler bir takviyedir.

  Kalsiyum Piruvat Nedir? 

  Kalsiyum piruvat, vücudumuzda üretilen ve karbonhidratların metabolizmasına ve sindirimine katkıda bulunan doğal bir maddedir. Piruvik asit olarak bilinen bu maddenin kararsız formu, sodyum veya kalsiyum ilavesiyle stabilize edilir.

  Kalsiyum piruvat, vücudumuzun aerobik solunum sırasında adenozin trifofat (ATP) veya enerji ürettiği Kreb Döngüsünü başlatan bileşiktir.

  Aerobik solunum, koşu gibi egzersizler sırasında oksijen varlığında meydana gelen solunumdur. Doğal piruvat kaynakları arasında elma, peynir, bira ve kırmızı şarap bulunur.

  Kalsiyum Piruvat Yararları Nelerdir?

  Piruvat, Kreb Döngüsünün temelidir. Vücutta ne kadar fazla piruvat varsa, Kreb Döngüsü o kadar hızlı çalışır. Glikoz ve nişastalar parçalandığında, dönüştürülen enerji fazla yağın atılması için bir uyarıcı görevi görür.

  Piruvat, düzenli olarak alındığında metabolizmayı hızlandırdığı ve vücut ağırlığını azalttığı bazı klinik araştırmalarla desteklenmektedir. Takviye almak, vücutta bulunanların etkinliğini artırabilir ve ayrıca enerji sağlayabilir.

  Kilo vermeye yardımcı olabilir

  Kalsiyum piruvatın vücuttaki yağın yakılmasını artırarak kilo vermeye yardımcı olduğu belirtilmektedir.

  Piruvat, vücutta enerji üretmek için metabolik döngüde yer alır, bu nedenle teorik olarak, bir takviye olarak almanın, yaşadığınız enerji ve yağ yakım miktarını artırabileceği mantıklıdır.

  Daha eski bir çalışmada, obezite olan kadınlar 21 gün boyunca 1000 kalorili bir diyet uyguladılar, bir grup da günde 6 çay kaşığı (30 gram) yüksek dozda kalsiyum piruvat aldı. Bu gruptaki kadınlar % 48 daha fazla yağ kaybı yaşadı.

  Kalsiyum piruvat, elma ve peynir gibi yediğimiz gıdaların çoğunda zaten doğal olarak bulunur. Ayrıca kırmızı şarap ve bira gibi bazı içeceklerimizde de bulunur.

  Bununla birlikte, doğal olarak o kadar küçük miktarlarda üretilir ki, kilo kaybı için pratik bir kaynak değildir. Örneğin, 5 gram kalsiyum piruvat elde etmek için 70 elma yemeniz gerekir. 

  Bu nedenle, doğru beslenme ve egzersize ek olarak kalsiyum piruvat takviyesi, yağ kaybı sürecini artırmaya ve hızlandırmaya yardımcı olabilir.

  Genel olarak, kalsiyum piruvat:

  – Metabolizmayı hızlandırabilir ve enerji verir.

  – Vücuttaki yağları parçalar ve onu enerji kaynağı olarak kullanır.

  – Kas yapısının tutulmasına yardımcı olur

  – Anti-aging için karbonhidratların sindirimine ve antioksidan aktiviteye katkıda bulunabilir.

  Anti-inflamatuar etkileri olabilir

  Hayvan araştırmaları, kalsiyum piruvatın gastrointestinal ve kemik sağlığına faydalı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere sahip olabileceğini düşündürmektedir.

  Bir hayvan çalışması, kalsiyum piruvat ile 7 gün boyunca takviye edilmesinin, kolonun ilaca bağlı iltihabı olan sıçanlar arasındaki iltihabı azalttığını bulmuştur.

  Başka bir hayvan çalışması, kalsiyum piruvat takviyesinin sadece iltihabı değil, aynı zamanda irritabl bağırsak sendromuna benzeyen ilaca bağlı kronik post-inflamatuar ağrıya sahip sıçanların bağışıklık durumunu iyileştirdiğini kaydetti.

  Ayrıca bir çalışma, diyette kalsiyum piruvat takviyesinin yeni sütten kesilmiş domuz yavrularının düşük proteinli diyetler üzerindeki büyüme ve bağırsak sağlığı üzerindeki etkilerini inceledi.

  Yazarlar, düşük protein diyetine kalsiyum piruvat eklemenin amino asitlere etkili bir alternatif olduğunu, bağırsak sağlığını ve genç domuz yavrularının büyümesini iyileştirdiğini gözlemledi.

  Ayrıca, zayıf ve gözenekli kemiklerle karakterize edilen yüksek bir osteoporoz prevalansına sahip inflamatuar durumlar, kalsiyum piruvattan faydalanabilir. Çünkü kemik sağlığı için kritik bir besin olan kalsiyum sağlar ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

  Enerji ve Dayanıklılık

  Kalsiyum piruvat takviyesi, vücutları sürekli olarak sürekli egzersiz yapmak için yeterli enerji için ATP üretimini değiştiren dayanıklılık sporcularına fayda sağlayabilir.

  Glikoz ve proteini kas hücrelerine taşımak ve optimal düzeyde ATP sağlamak, kalsiyum piruvatın teorik faydalarıdır. Dayanıklılık sporcularının artan enerji ve daha az yorgunluğuna dair anekdot hesapları boldur ancak sağlam araştırmalar biraz zor.

  Bununla birlikte, “Journal of Applied Physiology” de yayınlanan yayınlanmış, hakemli bir çalışma, 75 gram dihidroksiaseton ile birlikte 25 gram kalsiyum piruvatın, yedi günlük takviye boyunca triseps kas dayanıklılığında yüzde 20’lik bir artışa neden olduğunu gösterdi. 

  Kalsiyum piruvatın potansiyel faydalar

  Kalsiyum piruvatın başka potansiyel faydalar sağladığı söylenir ancak bunları destekleyecek çok fazla kanıt yoktur. Diğer bazı yaygın iddialar şunları içerir:

  Göz sağlığını koruyabilir

  Bazı eski hayvan çalışmaları, kalsiyum piruvatın katarakt oluşumunu önlemeye veya geciktirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

  Bağışıklık arttırıcı etkileri olabilir

  Kalsiyum piruvat takviyelerinin ilaca bağlı irritabl bağırsak hastalığı (IBD) olan sıçanlarda bağışıklık fonksiyonuna fayda sağladığı gözlenmiştir.

  Kalp sağlığını destekleyebilir

  Kardiyopulmoner bypass cerrahisinden iyileşen domuzlarda yapılan bir çalışmada, piruvat uygulanması kalp fonksiyonuna fayda sağlamıştır.

  Egzersiz performansını destekleyebilir

  Dayanıklılık sporcuları için enerji seviyelerini iyileştiren ve yorgunlukla mücadele eden kalsiyum piruvatın anekdot raporları olsa da, kanıtlar karışıktır ve bazı çalışmalar hiçbir etki bulamamaktadır.

  İnsanlarda kalsiyum piruvat takviyelerinin sağlık yararları ve özel uygulamalar hakkında daha uzun vadeli araştırmalara ihtiyaç vardır.

  Kalsiyum Piruvat Yan Etkileri

  Bazıları, kalsiyum piruvat takviyesinin diğer potansiyel faydalarının, yaşlanma karşıtı antioksidan aktivite, daha düşük kan basıncı ve kolesterol, artan glyojen depolama ve kullanımı, artan kas oluşumu ve tutulması, artan istirahat metabolik hızı ve daha yüksek yağ asidi kullanımını içerebileceğini öne sürüyor.

  Ek faydalar gösteren bilinen tüm çalışmalar yüksek bir doz kullanmış olsa da, genellikle günde 5 gram önerilir. Bu kadar küçük bir dozajın faydasını gösteren çok az çalışma vardır.

  Kalsiyum piruvat vücutta doğal olarak üretilir ve kullanılır, bu nedenle aşırı doz olası değildir. Ancak ishal, şişkinlik, gaz ve bağırsak hareketlerinde artış gibi yan etkiler kaydedilmiştir.

  Kalsiyum piruvatın önerilen dozlarda alındığı sürece büyük olasılıkla güvenli olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, bazı insanlar, özellikle daha büyük dozlar alırken istenmeyen etkiler yaşayabilir.

  Kalsiyum piruvat kullanımından en sık bildirilen yan etkilerden bazıları, daha yüksek dozlarda şiddette arttığı görülen ishal, gaz ve şişkinlik gibi gastrointestinal problemlerdir.

  Yan etkiler, dozu düşürerek veya takviyeyi tamamen durdurarak iyileştirilebilir.

  Kalsiyum Piruvat Nasıl Alınır?

  Kalsiyum piruvat en yaygın olarak ağızdan toz veya kapsül formunda alınır. Tipik dozajların, çeşitli çalışmalarda kullanılan, ancak muhtemelen markaya ve kullanım amacına göre farklılık göstermesine bağlı olarak günde 0.5-6 çay kaşığı (2-30 gram) arasında geniş bir aralıkta olduğu görülmektedir.

  Çoğu tüketici, araştırma çalışmalarında kullanılan yüksek dozların genel sağlıklı popülasyon için muhtemelen gerekli olmadığından, muhtemelen alt uçta dozaj kullanması gerekebilir.

  Bazı insanlar kalsiyum piruvat kullanmaktan kaçınmalıdır. Örneğin, hamile ve emziren kadınlar öncelikle güvenlik kanıtı eksikliği nedeniyle almamalıdır.

  Ayrıca, herhangi bir ilaçla etkileşen piruvat hakkında çok az bilgi mevcut olsa da, bu her zaman bir olasılıktır. Bunun için mutlaka bir kalsiyum piruvat takviyesi kullanmadan önce sağlık uzmanına danışın.

  Sonuç olarak;

  Kalsiyum piruvat sıklıkla kilo verme hedeflerini destekleme veya egzersiz dayanıklılığını artırma umuduyla alınan popüler bir takviyedir.

  Bununla birlikte, piruvat ile ilgili iddiaların çoğunu doğrulayacak kanıtlar bulunmamaktadır. Ayrıca, birçok piruvat çalışması büyük ölçüde güncel değildir veya hayvanlarda gerçekleştirilmiştir.

  Kalsiyum piruvat takviyeleri düşük yan etki riski taşıyor gibi görünse de, çoğu potansiyel faydası için büyük dozlar gerekmektedir. Bununla birlikte, daha yüksek dozlar daha yüksek yan etki riski taşır.

  Kalsiyum piruvatın en iyi kullanımlarını ve yararlarını belirlemek için insanlar arasında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ