Dikkat Etmeniz Gereken Kalp Hastalığı Belirtileri | diyetz

  Dikkat Etmeniz Gereken Kalp Hastalığı Belirtileri

   

   

  Kalp hastalığı, dünyada önde gelen ölüm nedenidir, bu sebeple kalp rahatsızlığının belirtilerini tanımanız önemlidir.

   

  Koroner arter hastalığı (CAD), anormal kalp ritimleri (aritmiler) ve kalp yetmezliği olarak da adlandırılan kalp hastalığının semptomları bazen üst üste gelir.

   

  Ancak, bu rahatsızlıklardan herhangi biri için risk altındaysanız, en önemli ve ciddi kalp problemi belirtilerine dikkat etmeniz gerekir.

   

   

   

  Göğüs ağrısı

   

  Göğüs ağrısı muhtemelen CAD’ın en tanınmış semptomudur.

   

  Daralmış koroner arterlerin neden olduğu göğüs ağrısına angina denir ve bu genellikle kalp krizinin ilk belirtisidir. Bununla birlikte göğüs ağrısı yaşayabilir ve kalp krizi geçirmezsiniz.

   

  CAD bulguları olan farklı angina tipleri, kalp sağlığınızı ciddiye almanız gereken hatırlatıcılardır.

   

   

   

   

  Egzersizle gelişen göğüs ağrısı, dinlenme ile birlikte geçmezse buna kararlı angina denir. Tahmin edilebilir ve kalp ekstra çalışmaya başladığında kendini gösterir.

   

  Daha tehlikeli bir göğüs ağrısı türü kararsız angina’dır. Göğüste aynı tür bir baskı ancak her an ortaya çıkabilir.

   

  Yürüyüş yapıyor veya TV izliyor olabilirsiniz ve aniden göğsünüzde baskı hissedersiniz. Kararsız angina’lı insanlar kalp anjiyografisi olanlardakinden daha yüksek kalp krizi riski altındadır.

   

  Kalp problemi belirtisi olabilecek göğüs ağrısı, kaslardan veya hazımsızlıktan meydana gelen mide ekşimesinden belirgin şekilde farklı hissettirecektir.

   

  Angina genellikle büyük bir egzersiz sonrası hissettiğiniz bir ağrıdan veya sızıdan ziyade göğüste basınç veya sıkışan bir sansasyon gibi hissettirir.

   

  Göğüs ağrısı yaşıyorsanız, belirtilerinizi doktorunuza tarif edin.

   

  Ağrının ne kadar sürdüğünü, göğüs ağrısı yaşanmaya başlayınca (eğer bir şey varsa) onu uzaklaştıracağını ve bununla birlikte başka semptomlar olup olmadığını açıklayın.

   

  Ayrıca ağrının kendisinin niteliğini tarif edebilmelisiniz (basınç, keskin, acı, gelip gidiyor vb.)

   

  Göğüs ağrısı, en çok endişe verici kalp rahatsızlığı semptomu olabilir ancak hiçbir şekilde tek başına kalp sorunu yaşadığınızın bir belirtisi değildir.

   

   

   

  Çarpıntı

   

  Kalp çarpıntıları genellikle kalp krizinin bir işareti değildir. Fakat anormal kalp ritmi veya aritmi belirtileri olabilirler.

   

  Aritmiler hafif olabilir ve sizi asla rahatsız etmeyebilir. Ancak aynı zamanda oldukça ciddi olabilirler ve kalbiniz normal şekilde atmadığında farklı sonuçları önlemek için ilaç tedavisi gerektirir.

   

  En yaygın aritmilerden biri atriyal fibrilasyon veya afibtir. Afib, kalbinizin iki üst odacığı olan atriyalin sinirleri ile ilgili bir sorundur.

   

  İlginizi Çekebilir  Yaz Gribi Nedir, Neden Olur, Belirtileri Nelerdir? Doğal ve Bitkisel Tedavisi

  Senkronize edilmiş sabit bir kalp atışı yerine, afibli insanlar atriyalarda titreme ya da kaotik bir darbe yaşarlar. Afibiniz varsa, kararsız bir kalp atışı fark edebilirsiniz.

   

  Afib ile olan risk, kan dolaşımının tehlikeye girebilmesidir, bu nedenle kan tüm organlarınızda ve dokularınızda olduğu gibi dolaşmaz.

   

  Kan, atriyalarda da toplanabilir ve bu da kan pıhtısının gelişmesine neden olur. Atriyumda oluşan bir pıhtı inme riski taşır çünkü beyne gidebilir ve beyindeki dokuya kan akışını engeller.

   

  Afibin yanı sıra, çarpıntıya neden olabilecek birçok başka aritmi türü vardır. Taşikardinin çeşitli şekillerinden birine sahip olabilirsiniz -alışılmadık derecede hızlı bir kalp atışı. Veya alışılmadık derecede yavaş bir kalp atışı olan bir tür bradikardi olabilir.

   

  Bradikardiniz çarpıntılarla ilişkili olarak aynı çırpınma veya hızlı kalp atışına sahip olabilirse de, normal, sabit kalp atış hızından kaynaklanan herhangi bir değişiklik, kontrol edilmeye değer.

   

  Ayrıca çarpıntıların sadece stres veya endişe sonucu olabileceğini ve mutlaka bir kalp rahatsızlığı semptomu olmadığını da bilmeniz gerekir.

   

  Sigara içmek, bazı soğuk algınlığı ilaçları veya diğer ilaçlar gibi bazı durumlar çarpıntıya neden olabilir.

   

  Göğüs ağrısı gibi, herhangi bir biçimde çarpıntı da bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

   

  Anormal ritimler, yaşam kalitenizde veya günlük işlerinizde herhangi bir sorun oluşturmazsa da, onları kontrol ettirmelisiniz.

   

  Potansiyel olarak ciddi bir sorunun erken teşhisi genellikle daha iyi sonuç verir.

   

   

   

  Nefes darlığı

   

  Merdiven çıkmak gibi hafif egzersizlerle bile nefes almakta sorun yaşıyorsanız, bu birkaç farklı sağlık sorununun işareti olabilir. Ve kesinlikle kalp krizi belirtisi olabilir.

   

  Nefes darlığı ile belirgin diğer koşullar, kalp yetmezliği, kalp krizi veya düşük kan basıncından (hipotansiyon) oluşur.

   

  Yatarken nefes darlığı yaşıyorsanız, bu kalp yetmezliğinin işareti olabilir.

   

  Bunun nedeni, dolaşımı zayıf olduğu için oluşan akciğerdeki sıvı akciğerlere yayılabilir, bu da normal bir şekilde nefes almayı zorlaştırır.

   

  Ancak nefes darlığı her zaman bir kalp problemi semptomu değildir. Tahmin edebileceğiniz gibi solunum sağlığıyla da ilgili olabilir.

   

  Alerjiden pnömoniye kadar değişen koşullar, bir sonraki nefesinizi almak için zorlamalara neden olabilir.

   

  Son zamanlarda nefes darlığı fark ederseniz, doktorunuza bildirin. Akciğerlerinize ve kalbinize odaklanan kapsamlı bir fiziksel muayene, nefes alıp verme sırasında zorlanmaların nedenini belirlemeye yardımcı olacaktır.

   

   

   

  İlginizi Çekebilir  Yeterli Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

  Baş dönmesi

   

  Birincil kalp sorununuzun semptomları baş dönmesi veya bayılmayı içeriyorsa, hipotansiyona maruz kalmış olabilirsiniz.

   

  Kan basıncında düşüş nedeniyle bayılma, senkop olarak bilinen bir durumdur ve yaşamı tehdit edici nitelikte olmasa da yine de oldukça tehlikeli olabilir.

   

  Eğer bayılma sırasında düşerseniz, yaralanmalara neden olabilir.

   

  Kalp yetmezliği, baş dönmesi veya sersemliğin nedenidir. Kalp krizi veya inme de başınızda sersemlik hissetmenize neden olabilir.

   

  Baş dönmesi ya da sersemlik bazen kan basıncınızı düşüren ilaçları aldığınızda ortaya çıkabilir.

   

  Bu ilaçlar kan basıncında ani bir düşüşe neden olabilir yani beyin her şeyi en iyi şekilde çalışmasını sağlayan normal sağlıklı dolaşımı sağlamıyor demektir.

   

  Baş dönmesi aynı zamanda iç kulak probleminin veya düşük kan şekerinin bir ürünü olabilir. Kanın demir içeriğinin zayıf olması (anemi) da baş dönmesine neden olabilir.

   

  Baş dönmesinim neden olduğunu bilmiyorsanız,  doktorunuza danışın.

   

  Bir semptomu görünüşte zararsız gibi küçük bir baş dönmesi olarak bildirmek, size ve doktorunuza daha ciddi altta yatan bir kalp problemini ortaya çıkarmasına yardımcı olan şey olabilir.

   

  Göğüs ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı veya baş dönmesi gibi kalp rahatsızlığı belirtileri her zaman büyük bir sorun oluşturmayabilir ancak sağlığınızla ilgili bir şeylerin daha yakından incelenmesi gerekebilecek dört önemli işaretidir.

   

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ