Kalamata Zeytini ve Faydaları | diyetz

Kalamata Zeytini ve Faydaları

 

 

Zeytinin en sağlıklı gıdalardan biri olması sır değildir. Çoğu meyve gibi, zeytinin de pek çok çeşidi vardır.

 

Evet yanlış duymadınız, zeytin yanlış bir inanışın aksine sebze değil meyvedir. Bunun sebebi ortasında çekirdeğinin olması, erik ve kiraz gibi sert çekirdekli meyveler kategorisine yerleştirilmesidir.

 

Eşek zeytini olarak da bilinen Kalamata zeytini, en ilginç zeytin çeşitlerinden biridir ve hastalıklara karşı koruyucu olan güçlü polifenoller içerir.

 

Bu yazı kalamata zeytinin sağlık yaralarını anlatmaktadır.

 

 

 

Kalamata Zeytini Nedir?
Kalamata zeytini (Olea europaea), Yunanistan’ın güneyindeki Peloponnese’deki küçük bir kasaba olan Kalamata’dan gelir.

 

Yerliler tarafından binlerce yıldır tüketilen meyve, küçük kalamon ağaçlarında yetişen kiraz boyu bir meyvedir.

 

“Yunan siyah zeytini” olarak bilinmesine rağmen, koyu mor rengindedir. Diğer zeytinlerden tamamen farklı bir tada sahiptirler.

 

Yeşil ve siyah zeytinlere nazaran boyutları daha büyüktür ve daha iri ve uzun boylu bir şekle sahiptir.

 

Bu mor zeytinler sağlık açısından en iyi zeytinlerden biridir, çünkü sağlığın korunma için gerekli etkili bileşikler içerir.

 

 

 

 

Kalamata Zeytini Besin Değeri
100 gram kalamata zeytini aşağıdaki besin değerlerine sahiptir.

 

  • Kalori:                 239

 

  • Karbonhidrat:  1 gram

 

  • Yağ:                    22,7 gram

 

  • Protein:              2 gram

 

Gördüğünüz gibi, zeytin büyük oranda yağlı ve bunun çoğunluğu oleik asitten geliyor. Bu bileşik en fazla araştırılanlardan biridir ve kardiyovasküler hastalık riskinde azalma ile bağlantılıdır.

 

Özellikle araştırmalar, anti-inflamatuar etkilere sahip olduğunu ve vasküler fonksiyonu iyileştirdiğini gösteriyor.

 

Kalamata zeytini, az miktarda protein ve karbonhidrat da içerir.

 

 

 

Vitaminler ve Mineraller
Bu küçük mor zeytinler büyük bir besleyici değer taşırlar.İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller şöyledir;

 

İlginizi Çekebilir  Şeker Hastaları için Atıştırmalık Fikirleri

 

Kalsiyum


İnsan vücudundaki en bol mineral olan kalsiyum, sağlıklı kemikler, diş etleri ve dişler için çok önemlidir. 
Kalp de dahil olmak üzere sinir ve kasların düzgün işlemesi için gereklidir.

 

 

Bakır


Kalamata zeytini önemli bir bakır kaynağıdır. İnsan vücudu boyunca, organlarda ve kaslarda bakır bulabiliriz ve aynı zamanda enerji üretiminde de rol oynar.

 

Bakır tüketiminin yetersiz olması, vücudunuzda geniş bir hasara neden olabilir ve bu da kolesterol ve glikozu nasıl işlediğinizi, kan basıncınızı kontrol altına almamızı ve bağışıklık sistemimizi olumsuz şekilde etkiler.

 

 

Demir


Demir gerçekten önemli bir mineraldir ve kırmızı kan hücreleri onu hemoglobin olarak yaklaşık % 70’ini içerir. Hemoglobin akciğerlerden dokularımıza oksijen transferinde hayati bir rol oynamaktadır.

 

 

Sodyum


Tuzlu suda bekletildiğinden, kalamata zeytini yüksek miktarda sodyum içerir. Sodyum, sağlık için kritik olan, çok yanlış anlaşılmış bir besindir. Bununla birlikte, doğru miktarda tüketmek önemlidir.

 

Ortalama bir kişi için, çok fazla ve çok azı, her ikisi de sorunlara neden olabilir. Özellikle aşırı veya yetersiz sodyum alımının kardiyovasküler risk faktörleri olabileceği düşünülmektedir.

 

 

A vitamini


A vitamini, görme, cilt sağlığı ve sağlıklı bir bağışıklık sistemi için esastır. Yumurta ve karaciğer gibi hayvansal kaynaklar önceden oluşturulmuş A vitamini olarak bilinen en iyi A vitamini kaynağını sağlar.

 

Bununla birlikte, daha az emilebilir olmasına rağmen, bitki formu (pro-vitamin A karotenoidleri) de fayda sağlar.

 

A vitamini yağda çözünebileceğinden, zeytinin yağ kaynağı olmasına yardımcı olur.

 

 

E vitamini


Fıstık ve avokado gibi bitki esaslı yağlar E vitamininin önemli bir kaynağıdır ve kalamata zeytinleri de bir istisna değildir.

 

E Vitamini antioksidan savunmamızın ana bileşenini oluşturan yağda eriyen bir vitamindir.

 

Sonuç olarak, vücudun yaşlanmasına neden olan ve kronik hastalığa yol açabilen serbest radikal oksidatif hasarı önlemeye yardımcı olur.

 

İlginizi Çekebilir  Eller ve Parmaklar Neden Buruşur?

A, D ve K vitaminleri ile birlikte E vitamini de yağda çözünebilir ve kalamata zeytinleri yağ asitleri bakımından yüksek değer taşır.

 

 


Kalamata Zeytini Güçlü Polifenoller İçerir


Kalamata zeytininin en iyi faydalarından biri de içerdiği antioksidandır. Bu sağlık koruyucu bileşikler üzerinde büyük araştırmalar yapılmaktadır ve etkileyici faydalar göstermektedir;

 


Gallik asit


Galik asit, güçlü antioksidatif özelliklere sahip fenolik asit türüdür. Araştırmalar, hücrelerin korunmasına ilaveten, gallik asidin insülin hassasiyetini arttırmasına yardımcı olduğunu ve anti-viral özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.

 

Ayrıca, gallik asidin hastalığa bağlı nevral hasarı azalttığını gösteren hayvan çalışmaları ile Alzheimer tedavisine de potansiyel faydaları vardır.

 

 

Hidroksitirosol


Kalamata zeytini, dünyadaki en güçlü polifenollerden birisi olan hidroksitirasol için önemli bir kaynaktır.

 

Hidroksitirazol, vasküler fonksiyonun iyileştirilmesi ve LDL kolesterolün oksidasyona karşı korunması gibi bir dizi yararlı etkiye sahiptir.

 

 

Oleocanthal

Oleocanthal, anti-kanser özellikleri sergiler. Klinik testler, “sağlıklı hücrelerin bozulmaması” halindeyken oleocanthal’in 30 dakika ila bir saat içinde “kanser hücrelerini yok edeceğini” gösteriyor.

 

Ayrıca insan çalışmaları, oksidatif streste bir azalma olduğunu göstermektedir.

 

 

Oleanolik asit


Bu fitokimyasal her çeşit zeytin ve üzümde bulunur. Şarap ve zeytin yağında konsantre oleanolik asit miktarları bulunur. Birçok çalışma, anti-inflamatuar, anti-mikrobik ve anti-tümör etkileri olduğunu göstermektedir.

 

 

Oleuropein

 

Zeytinin en yaygın polifenolü olan oleuropein acı tattan sorumludur. Bileşik, güçlü antioksidan aktiviteye sahiptir ve insan çalışmalarında hem kardiyoprotektif hem de nöroprotektif özellik gösterir.

 

 

Tirozol


Kalamata zeytininde bulunan bir diğer güçlü antioksidan bileşik tirozoldur. Bu polifenol, üzüm, yeşil çay, beyaz şarap ve kırmızı şarap gibi çeşitli yiyeceklerde görülse de, zeytin çok önemli bir kaynaktır. Kalamata zeytini, diğer çeşitlere kıyasla en yüksek konsantrasyona sahiptir.

 

Tirozolün önemli yararlarından biri, LDL kolesterolünün oksidasyonunu inhibe etmeye yardımcı olması ve kardiyovasküler riskin azaltılmasına katkıda bulunmasıdır.

 

İlginizi Çekebilir  Hızlı Zayıflama İçin Lahana Çorbası Diyeti

 

 

Zeytin, Hastalık Riskini Azaltmaya Yardım Eder


Zeytinlerin (ve zeytinyağlarının) arkasında geniş bir araştırma grubu var ve bunlar kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olduklarını göstermektedir.

 

Zeytin ve zeytin yağı, aynı bileşikleri farklı oranlarda içerdiklerinden, hepsinin aşağıda sayılan alanlarda faydası vardır.

 

 

Alzheimer hastalığı


Zeytinyağı, Akdeniz bölgesinde yaşayan insanların beslenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu insanlar uzun ömürlüdür ve demans düzeyleri düşüktür.


Sızma zeytinyağı, hayvan çalışmalarında nöroprotektif etkiler gösterir ve beyindeki oksidatif hasarı azaltır.
Her ne kadar muhtemel Alzheimer hastalığının nedeni değilse de, beyindeki amiloid plak bir risk faktörüdür.

 

Çalışmalar, oleokanital gibi zeytinlerdeki kimyasal bileşiklerin beyinden plak temizlenmesini arttırdığını göstermektedir.

 


Kanser


19 farklı çalışmada 13.800 hastanın bir meta-analizinde, zeytinyağı tüketimi, kanser prevelansıyla( belirli bir nüfusta, belirli bir zaman dilimi içerisinde, çalışma kapsamında yer alan, belirli bir hastalık veya hastalıklara sahip tüm olguların oranı) 
ters orantılıdır.

 

 


Kalp-damar hastalığı


Yüksek riskli kardiyovasküler hastalık riski taşıyan 7216 kişinin randomize bir müdahale çalışmasında, en yüksek zeytinyağı tüketen katılımcıların riski % 35 daha azdı.


Yunanlı erkekler, Avrupa ve Kuzey Amerikalı erkeklerle karşılaştırıldığında daha uzun bir ömür beklentisine sahip ve daha az kardiyovasküler hastalık riski taşıyor.

 

HDL kolestrol düzeylerini artıran zeytinyağının yüksek bir miktarda alınmasının bir sebebi de budur.

 

 

Tip 2 diyabet

Zeytinde bulunan sağlık bakımından koruyucu bileşikler ve yağlar çok çeşitli kronik hastalıkları olumlu yönde etkilemektedir. Bunlardan biri de tip 2 diyabet…

 

 

 

Kalamata Zeytini Nasıl Kullanılır?

 

Kalamata zeytinini kullanabileceğiniz birçok farklı yol vardır. İlk olarak, sadece kendi başına harika lezzete sahiptir ve kahvaltı sofralarını süsler.

 

Ayrıca, bir şarap tabağında peynir ve meyveler ile mükemmel bir kombinasyon oluşturur veya dilimleyip sağlıklı bir pizzaya ekleyebilirsiniz . 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ