Kakulenin Etkileyici Faydaları | diyetz

Kakulenin Etkileyici Faydaları

 

 

Kakule, bazı insanların nane ile kıyasladığı yoğun, hafif tatlı bir lezzete sahip bir baharattır.

 

Hindistan’da doğmuştur ancak bugün dünya çapında mevcuttur ve hem tatlı hem de tuzlu yemeklerde kullanılmaktadır.

 

Kakule tohumu, yağları ve ekstrelerinin etkileyici ilaç özelliklerine sahip olduğu ve yüzyıllardır geleneksel tıbbında kullanıldığı bilinmektedir.

 

İşte kakulenin sağlık faydaları…

 

 

 

Antioksidan ve Diüretik Özellikleri Kan Basıncını Düşürür

 

Kakule yüksek tansiyonu olan kişiler için faydalıdır. Bir çalışmada, araştırmacılar yeni yüksek tansiyon tanısı konan 20 yetişkine günde üç gram kakule tozu verdi. 12 hafta sonra, kan basıncı seviyeleri normal aralığa kadar azaldı.

 

Bu çalışmanın sonuçları, kakule içinde yüksek seviyelerde antioksidanlar ile ilişkilidir. Çalışmanın sonunda katılımcıların antioksidan durumu % 90 artmıştır. Antioksidanlar düşük kan basıncı sağlar.

 

Araştırmacılar ayrıca, baharatın idrar söktürücü etkisi nedeniyle kan basıncını düşürebileceğini belirtmektedir, yani vücudunuzda biriken suyu, örneğin kalbin etrafındaki suyu temizlemek için idrara çıkmayı teşvik eder.

 

Kakule ekstresinin idrar artışını arttırdığı ve sıçanlarda kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir.

 

 

 

 

Kanserle Savaşan Bileşikler İçerir

 

Kakule içindeki bileşikler kanser hücreleriyle savaşmaya yardımcı olur.

 

Farelerdeki çalışmalar, kakule tozunun, kanserle savaşmaya yardımcı olan belirli enzimlerin aktivitesini artırabildiğini göstermiştir.

 

Baharat ayrıca, doğal öldürücü hücrelerin tümörlere saldırma yeteneğini de artırır.

 

Bir çalışmada, araştırmacılar iki grup fareyi cilt kanserine neden olan bir bileşiğe maruz bıraktılar ve bir grup günlük kilogram başına 500 mg öğütülmüş kakule ile beslediler.

 

12 hafta sonra, kakule yiyen grubun sadece % 29’u kanser geliştirdi, kontrol grubunun % 90’ından daha fazlaydı.

 

İnsan kanser hücreleri ve kakule ile ilgili araştırmalar benzer sonuçları göstermektedir. Bir çalışma, baharattaki belirli bir bileşiğin test tüplerinde oral kanser hücrelerini durdurduğunu gösterdi.

 

 

 

Anti-inflamatuar Etkisi Sayesinde Kronik Hastalıklardan Korur

 

Kakule, iltihapla savaşabilen bileşikler bakımından zengindir.

 

Vücudunuz yabancı maddelere maruz kaldığında iltihap oluşur. Akut inflamasyon gereklidir ve faydalıdır, ancak uzun süreli inflamasyon kronik hastalıklara yol açabilir.

 

Kakule içinde bol miktarda bulunan antioksidanlar, hücreleri hasara karşı korur ve iltihaplanmanın meydana gelmesini önler.

 

Bir çalışmada, vücut ağırlığının kg başına 50–100 mg dozlarında kakule özütünün, sıçanlarda en az dört farklı enflamatuar bileşiğin inhibe edilmesinde etkili olduğu bulunmuştur.

 

Sıçanlarda yapılan bir başka çalışmada, kakule tozu tüketiminin, karbonhidrat ve yağda yüksek beslenmenin yol açtığı karaciğer inflamasyonunu azalttığı gösterilmiştir.

 

 

 

Sindirime yardımcıdır

 

Kakule, sindirim için binlerce yıldır kullanılmıştır. Ağrı, mide bulantısı ve kusmayı azaltmak için sıklıkla diğer tıbbi baharatlarla karıştırılır.

 

Kakulenin mide sorunlarını gidermek için en çok araştırılan özelliği ülseri iyileştirme yeteneğidir.

 

Bir çalışmada, mide ülserini engellemek için farelere yüksek dozda aspirin verilmeden önce sıcak suda kakule, zerdeçal ve sembung yaprağı ekstraktları verilmiştir . Bu fareler, sadece aspirin alan sıçanlara kıyasla daha az ülser geliştirdi.

 

Sıçanlarda yapılan benzer bir çalışma, tek başına kakule özütünün mide ülserinin boyutunu en az % 50 oranında tamamen önleyebildiğini veya azaltabildiğini buldu.

 

Gerçekte, kg başına 12.5 mg  dozlarda, kakule özütü, yaygın bir anti-ülser ilacından daha etkili olmuştur.

 

Test tüpü araştırması, kakulenin, çoğu mide ülserine bağlı bir bakteri olan Helicobacter pylori’ye karşı koruyabileceğini de öne sürmektedir.

 

 

 

Kötü Nefes Kokusunu Alır ve Çürükleri Önler

 

Kötü nefesi tedavi etmek ve ağız sağlığını iyileştirmek için kakule eski bir ilaçtır.

 

Bazı kültürlerde, yemek yedikten sonra bütün kakule tanelerini çiğnemek, nefesi ferahlatmakta kullanılır.

 

Kakulenin nane gibi nefesi tazelemesinin nedeni, genel ağız bakterileriyle savaşma kabiliyeti ile ilgilidir.

 

Bir çalışma, kakule özlerinin diş boşluklarına neden olabilecek beş bakteriyle savaşmada etkili olduğunu bulmuştur.

 

Ek araştırmalar, kakule özütünün tükürük örneklerinde bakteri sayısını % 54 oranında azaltabildiğini göstermektedir.

 

 

 

Anti-bakteriyel Etkisi Enfeksiyonları Tedavi Edebilir

 

Kakule ayrıca ağız dışında antibakteriyel etkiye sahiptir ve enfeksiyonları tedavi edebilir.

 

Araştırmalar, kakule özleri ve uçucu yağların birçok ortak bakteri türü ile savaşan bileşiklere sahip olduğunu göstermektedir.

 

Bir test tüpü çalışması, bu ekstrelerin, mantar enfeksiyonlarına neden olabilen bir maya olan Candidanın ilaca dirençli türleri üzerindeki etkisini incelemiştir. Ekstraktlar bazı türlerin büyümesini 0,99–1.49 cm oranında engelleyebilmiştir.

 

Test tüpü çalışmaları, kakule esansiyel yağlarının, gıda zehirlenmesine ve mide iltihabına neden olan Campylobacter’e yol açan bakteriler Salmonella ile savaştığını göstermiştir.

 

 

 

Solunum ve Oksijen Kullanımını Geliştirir

 

Kakule içindeki bileşikler akciğerlerinize hava akışını artırmaya ve nefes almayı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 

Aromaterapide kullanıldığında, kakule vücudunuzun egzersiz sırasında oksijeni kullanma yeteneğini artıran canlandırıcı bir koku sağlar.

 

Bir çalışma, bir grup katılımcıdan 15 dakikalık aralıklarla bir koşu bandı üzerinde yürümeden önce bir dakika boyunca kakule esansiyel yağını soluduğunu belirtti. Bu grup kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha yüksek oksijen alımına sahipti.

 

Kakulenin, solunum ve oksijen kullanımını artırmasının başka bir yolu, solunum yolunuzu rahatlatmasıdır. Bu astım tedavisinde özellikle yararlıdır.

 

Sıçanlarda ve tavşanlarda yapılan bir çalışmada, kakule özütü enjeksiyonlarının boğaz hava geçişini rahatlatabileceği bulunmuştur.

 

 

 

Kan Şekeri Düzeylerini Düşürür

 

Toz halinde alındığında, kakule kan şekerini düşürebilir.

 

Bir çalışmada, yüksek yağlı, yüksek karbonhidratlı (HFHC) bir diyetle beslenmenin, kan şekeri seviyelerinin normal bir diyetle beslendiğinden daha uzun süre yüksek kalmasına neden olduğu bulunmuştur.

 

HFHC diyetindeki farelere kakule tozu verildiğinde, kan şekeri, normal bir diyette sıçanların kan şekerinden daha uzun süre yüksek kalmadı.

 

Bununla birlikte, toz, tip 2 diyabetli insanlarda aynı etkiye sahip olmayabilir. Bu durumdaki 200 yetişkinin üzerinde yapılan bir çalışmada, katılımcılar, sekiz hafta boyunca her gün üç gram tarçın, kakule veya zencefil ile siyah çay veya siyah çay alan gruplara ayrıldılar.

 

Sonuçlar tarçının değil kakule veya zencefilin kan şekeri kontrolünü iyileştirdiğini gösterdi.

 

 

 

Kakulenin Diğer Potansiyel Sağlık Faydaları

 

Yukarıda belirtilen sağlık yararlarına ek olarak kakule, sağlığınız için başka şekillerde de iyi olabilir.

 

Sıçanlarda yapılan çalışmalar, baharattaki yüksek antioksidan seviyelerinin hem karaciğer büyümesini hem de anksiyeteyi önlediğini ve hatta kilo kaybı sağladığını bulmuştur:

 

Karaciğeri koruma: Kakule özü, karaciğer enzimlerini, trigliserid ve kolesterol seviyelerini düşürebilir. Karaciğer büyümesini ve karaciğer ağırlığını da önleyebilir, bu da yağlı karaciğer hastalığı riskini azaltır.

 

Anksiyete: Bir sıçan çalışması kakule özütünün kaygı verici davranışları önleyebileceğini düşündürmektedir.

 

Kilo kaybı: 80 kilolu ve obez prediyabetik kadında yapılan bir çalışmada kakule ve hafifçe azalan bel çevresi arasında bir bağlantı bulunmuştur.

 

Kakule ve bu potansiyel yararlar arasındaki bağlantıya ilişkin çalışmaların sayısı sınırlıdır ve çoğunlukla hayvanlar üzerinde yapılmıştır.

 

 

 

Çoğu İnsan için Güvenlidir

 

Kakule çoğu insan için güvenlidir. Kakule yaygın olarak pişmiş yemeklerde kullanılır.

 

Kakule takviyeleri, ekstreler ve uçucu yağların kullanımı, tıbbi kullanımları ile ilgili araştırmalar devam etmektedir.

 

Bununla birlikte, çoğu çalışma hayvanlar üzerinde yapıldığı için şu anda baharat için önerilen doz bulunmamaktadır. Takviyelerin kullanımı bir sağlık uzmanı tarafından denetlenmelidir.

 

Ayrıca, kakule takviyeleri, hamile veya emziren çocuklar ve kadınlar için uygun olmayabilir.

 

Kakuleyi sağlık faydalarından dolayı kullanmak istiyorsanız, baharatı yiyeceklerde kullanmak en güvenli yoldur.

 

Sonuç olarak;

Kakule birçok tıbbi özelliği olan eski bir ilaçtır. Kan basıncını düşürebilir, nefes almayı artırabilir ve kilo kaybına yardımcı olabilir.

 

Dahası, hayvan ve test tüpü çalışmaları, kakulenin tümörlerile savaşmaya, anksiyeteyi iyileştirmeye, bakterilerle savaşmaya ve karaciğeri korumaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 

Kakule özleri ve takviyeleri de fayda sağlayabilir ancak dikkatli ve doktor gözetiminde alınmalıdır.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ