Kakao Çekirdeği Faydaları ve Nasıl Kullanılır? | diyetz

  Kakao Çekirdeği Faydaları ve Nasıl Kullanılır?

   

  Kakao çekirdeği; acı, çikolata tadında bir lezzete sahip olan küçük ezilmiş kakao parçalarıdır. Kakao çekirdeği ağacı olarak da bilinen “Theobroma cacao” ağacından elde edilen tanelerden üretilir.

  Bu taneler hasattan sonra kurutulur, sonra fermente edilir ve küçük, koyu renkli kakao çekirdeklerini üretmek için kırılır.

   

  kakao çekirdeği nedir

   

  Bazı çekirdekler kavrulur, bazıları çiğ olarak satılır. Bu çikolata benzeri çekirdekler, birçok yönden sağlığa faydalı olduğu belirtilen besinler ve güçlü bitki bileşikleri içerir.

  Bu yazıda “kakao çekirdeği nedir”, “kakao çekirdeği ne işe yarar”, “kakao çekirdeği faydaları ve zararları” hakkında merak ettikleriniz anlatılacaktır.

  Kakao çekirdeği besin değeri

  Boyutu küçük olsa da, etkileyici miktarda besin sağlar. Piyasadaki en az işlenmiş kakao ürünleri arasında yer alır ve şeker oranının diğer çikolata ürünlerinden çok daha düşük olması, çikolata severler için bir alternatif sağlamaktadır.

  28 gram kakao çekirdeği aşağıdaki besinleri sağlar:

   

  Kalori: 175

  Protein: 3 gram

  Yağ: 15 gram

  Lif: 5 gram

  Şeker: 1 gram

  Demir: Referans Günlük Alımın (RDI )% 6’sı

  Magnezyum: RDI’nin % 16’sı

  Fosfor: RDI’nın % 9’u

  Çinko: RDI’nin % 6’sı

  Manganez: RDI’nin % 27’si

  Bakır: RDI’nin % 25’i

   

  Pek çok çikolata ürününden farklı olarak, şeker bakımından doğal olarak düşüktür. Aynı zamanda iyi bir lif, protein ve sağlıklı yağ kaynağıdır – bunlar tokluk hissini desteklemeye yardımcı olan besinlerdir.

  Demir, magnezyum, fosfor, çinko, manganez ve bakır gibi birçok mineral bakımından zengindir. Magnezyum, vücudumuzda 300’den fazla farklı enzim reaksiyonu için ihtiyaç duyulan bir besinken; fosfor ve manganez sağlıklı kemikler için hayati öneme sahiptir, vücuda oksijen sağlayan kırmızı kan hücrelerinin üretilmesi için ise bakır ve demir gereklidir.

  Ek olarak, kakao çekirdeği, birçok sağlık yararı ile ilişkili olan flavonoid antioksidanlar dahil olmak üzere güçlü bitki bileşikleri içerir.

   

   

  Kakao Çekirdeği Faydaları

   

   

  Antioksidanlar içerir

  Antioksidanlar, hücreleri serbest radikal denilen fazla moleküllerin neden olduğu zararlardan korumaya yardımcı olan bileşiklerdir.

  Serbest radikaller antioksidanları aştığında; kalp hastalığı, bazı kanserler, zihinsel düşüş ve diyabet gibi bir dizi kronik duruma bağlı oksidatif stres olarak bilinen bir duruma yol açar.

  Kakao çekirdeği; epikateşin, kateşin ve prosiyanidinler gibi flavonoidler adı verilen bir polifenol antioksidan sınıfı içerir. Flavonoidler birçok sağlık faydası ile ilişkilidir.

  Örneğin, araştırmalar flavonoidler açısından zengin beslenenlerin kalp hastalıkları, bazı kanserler ve zihinsel gerileme oranlarının daha düşük olduğunu göstermektedir.

   

   

  Anti-inflamatuar özellikler

  Kısa süreli iltihap, vücudumuzun savunma sisteminin önemli bir parçasıdır; yaralanmalara ve hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olur.

  Öte yandan, kronik inflamasyon zararlıdır ve kalp hastalığı ve diyabet gibi çeşitli sağlık koşullarına neden olur.

  Serbest radikallerin artan üretimi, kronik iltihabın olası bir nedenidir. Antioksidanları yüksek olan yiyecekler – kakao çekirdeği gibi – bu etkiyle mücadele eder. Kakao çekirdeği ve diğer kakao ürünleri güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

  Örneğin araştırmalar, kakao polifenollerinin, inflamatuar süreçlerde önemli bir rol oynayan NF-κB proteinin aktivitesini azaltabileceğini göstermektedir.

   

   

  Bağışıklığı güçlendirir

  Kakao çekirdeğinin güçlü anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri, bağışıklık sağlığı üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

  Araştırmalar da, bağışıklık sistemine yararlı etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Örneğin, kakao flavonoidleri, genel bağışıklık tepkisini iyileştirmeye yardımcı olabilecek iltihabı azaltır.

  Kakao ayrıca bağırsaklarımız boyunca bulunan bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan bağırsakla ilişkili lenfoid dokunun (GALT) işlevini de iyileştirir. GALT vücuttaki tüm bağışıklık hücrelerinin yaklaşık % 70’ini içerir.

   

   

  Kan şekeri kontrolü sağlar

  Kakao tüketimi kan şekeri kontrolü sorunu olanlara faydalıdır. İnsan çalışmaları, kakaonun kan şekeri kontrolünü düzenlemeye yardımcı olabileceğini ve hücrelerin kan şekerini emmelerini sağlayan bir hormon olan insülin duyarlılığını arttırdığını göstermiştir.

  Kakao çekirdeği, kan şekeri düzenleyici antioksidanları yüksek olduğu ve herhangi bir ilave şeker içermediği için kan şekeri düzenlemesi için seçilecek en iyi kakao ürünlerinden biridir.

   

   

  Kalp sağlığını iyileştirir

  Birçok çalışma, kakao polifenollerinin – kateşinler ve antosiyaninler dahil – kalp sağlığına birçok yönden fayda sağlayabileceğini göstermiştir.

  Kakaonun, insan çalışmalarında yüksek tansiyon ve kolesterol düzeyleri gibi çok sayıda kalp hastalığı risk faktörünü azalttığı gösterilmiştir.

  Popülasyon çalışmaları da kakao tüketimin, kalp yetmezliği, koroner arter hastalığı ve inme riskinin azalması ile ilişkilendirmiştir.

   

   

  Antikanser etkileri

  Kakao çekirdeğinde konsantre olarak bulunan güçlü antioksidanlar antikanser özelliklere sahiptir. Kakao antioksidanları – epikateşinler ve kateşinler dahil – iltihaplanmayı azaltır, kanser hücrelerinin yayılmasını önler ve bazı kanser hücrelerinde ölüme neden olur.

  Örneğin, çalışmalar kakao tüketenlerin, kolon kanseri hücrelerinin yayılmasını durdurduğunu ve kemirgenlerde kolon kanseri hücre ölümünü uyardığını göstermektedir.

  Tüp ve hayvan çalışmaları da kakao çekirdeğinin akciğer ve prostat kanserine karşı koruyucu etkileri olduğunu göstermektedir.

   

  kakao çekirdeği faydaları

   

  Kakao çekirdeği zararları

  Kakao çekirdeği yemek genellikle güvenli olsa da, bazı potansiyel yan etkileri de göz önünde bulundurmak gerekir.

  Kakao çekirdeği uyarıcı olarak adlandırılan kafein ve teobromin içerir. Bu bileşikler bazı sağlık yararları sağlar ancak aşırı tüketildiğinde ters etkilere neden olabilir.

  Bu nedenle, aşırı miktarda yemek; anksiyete, titreme ve uykusuzluk gibi aşırı kafein alımına bağlı yan etkilere neden olabilir. Yine de, normal miktarlarda yenen kakao çekirdeğinin bu sorunlara neden olma olasılığı çok düşüktür.

  Çocukların, hamile veya emziren kadınların, kafein gibi uyarıcıların etkilerine karşı daha savunmasız olduklarını unutmayın.

  Ek olarak, kakao antioksidanlarının “ductus arteriosus” adı verilen fetal kan damarı üzerindeki kısıtlayıcı etkilerinden dolayı geç evre gebelikte kakao ürünlerinin tüketilmesi konusunda bazı endişeler vardır. Bu nedenle, hamile kadınlar bu konuda dikkatli olmalıdır.

  Son olarak, çikolataya karşı alerjiniz veya duyarlılığınız varsa kakao çekirdeği yememelisiniz.

   

   

  Kakao çekirdeği nasıl kullanılır?

  Kakao çekirdeğinin şeker oranı, diğer çikolata ürünlerine kıyasla büyük ölçüde düşüktür. Kolaylıkla her türlü tarife eklenebilir.

  Yine de, bu küçük çekirdekler ilave tatlandırıcı içermediğinden, en çok kakao oranına sahip bitter çikolatalardan bile çok daha acıdır.

  Bu nedenle, kakao çekirdeği kullandığınız tariflerde tatlılığın ayarlanmasına dikkat edin. Kakao çekirdeklerini şu şekilde kullanabilirsiniz;

   

  – Smoothie gibi meyve sularına katabilirsiniz.

  – Kek ve ekmek gibi unlu mamullerde kullanabilirsiniz.

  – Ev yapımı fındık ezmelerine karıştırabilirsiniz.

  – Yulaf ezmesine katabilirsiniz.

  – Kuruyemiş ve kuru meyvelerle karıştırarak atıştırmalık olarak kullanabilirsiniz.

  – Latte ve kapuçino gibi kahve içeceklerine ekleyebilirsiniz.

  – Sıcak çikolata veya ev yapımı bitki sütlerine karıştırabilirsiniz.

  – Çikolata toplarının içine katabilirsiniz.

   

  Sonuç olarak;

  Kakao çekirdeği oldukça besleyici bir çikolata ürünüdür. Oksidatif stres ve iltihabı azaltmaya yardımcı olan antioksidanlar bakımından son derece zengindir.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ