Kaju Nedir, Neye İyi Gelir? Faydaları, Zararları ve Besin Değeri

   

  Kaju fıstığı teknik olarak fıstık değildir. Brezilya’ya özgü yaprak dökmeyen Anacardium occidentale ağacının tohumlarıdır.

  Kaju fıstığı atıştırmalık (meze) olarak popülerdir, vegan süt ve fıstık ezmesi yapmak için de kullanılır.

  Kaju fıstığı besin açısından yoğun ve vücudun sağlıklı çalışması için gerekli olan sağlıklı yağlar, proteinler, esansiyel vitaminler ve mineraller bakımından zengindir.

  Her gün birkaç kaju fıstığı yemek, kan basıncını düşürmeye, kilo vermeye yardımcı olabilir ve kalp hastalıklarını önleyebilir.

  “Kaju fıstığı nedir”, “kajunun faydaları nelerdir”, “kaju kaç kalori”, “kaju protein miktarı ve değeri nedir”, “kaju fıstığı zararları nelerdir?” İşte bu konuda merak edilen soruların cevapları…

  Kaju Fıstığı Besin Profili

  Kaju fıstığı çeşitli besinler açısından zengindir. 28 gram kavrulmuş, tuzsuz kaju fıstığı besin içeriği şöyledir:

  Kalori: 157

  Protein: 5 gram

  Yağ: 12 gram

  Karbonhidrat: 9 gram

  Lif: 1 gram

  Bakır: Günlük Değerin (DV)% 67’si

  Magnezyum: DV’nin% 20’si

  Manganez: DV’nin% 20’si

  Çinko: DV’nin% 15’i

  Fosfor: DV’nin% 13’ü

  Demir: DV’nin% 11’i

  Selenyum: DV’nin% 10’u

  Tiamin: DV’nin% 10’u

  K Vitamini: DV’nin% 8’i

  B6 Vitamini: DV’nin% 7’si

   

  Kaju fıstığı özellikle doymamış yağlar açısından zengindir – daha düşük erken ölüm ve kalp hastalığı riski ile bağlantılı bir yağ kategorisidir..

  Aynı zamanda bir lif kaynağıdır ve şeker bakımından düşüktür. Eşdeğer miktarda pişmiş etle hemen hemen aynı miktarda protein içerir.

  Ek olarak, kaju fıstığı önemli miktarda bakır sağlar, enerji üretimi için gerekli bir mineraldir, sağlıklı beyin gelişimi ve güçlü bir bağışıklık sisteminin destekçisidir. Aynı zamanda kemik sağlığı için önemli besinler olan büyük bir magnezyum ve manganez kaynağıdır.

   

   

  Kaju Fıstığı Yararları Nelerdir?

   

   

   

   

  Kalp sağlığını korur

  Ceviz ve badem gibi diğer kabuklu yemişlerle karşılaştırıldığında, kaju fıstığı, yağ ve kolesterol bakımından düşük, besin maddelerinde yüksektir.

  Aslında, fitosteroller, fenolik bileşikler ve oleik asit bakımından zengindir. Bundan dolayı kalp için son derece faydalıdır. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma, iskemik kalp hastalıklarını ve kardiyovasküler hastalıkları önleyebileceği için günlük olarak kaju fıstığı yemenin, faydalı olacağını belirtmektedir.

  Tekli doymamış ve çoklu doymamış yağ asitleri (MUFA ve PUFA) gibi sağlıklı doymamış yağların düzenli tüketimi, diyabet hastalarında bile kardiyovasküler hastalığı önleyebilir. Bu yağ asitleri kaju fıstığı içinde bol miktarda bulunur. Önemli olan kajunun kalorisinin yüksek olduğunu unutmadan ılımlı şekilde tüketmektir.

   

   

  Yüksek tansiyonu düşürür

  Kaju fıstığı, sağlıklı doymamış yağlar ve magnezyum, potasyum ve L-arginin gibi mineraller bakımından zengindir.

  Tip 2 diyabetli Asya yerlileri üzerinde yapılan 12 haftalık bir çalışmaya göre, kaju fıstığı tüketimi sistolik kan basıncını düşürmüş ve vücut ağırlığı, glisemi veya diğer lipit değişkenleri üzerinde olumsuz bir etkisi olmadan HDL (iyi) kolesterolü artırmıştır.

  Kaju ayrıca L-arginin adı verilen bir amino asit içerir . L-arginin, bir vazodilatör olan nitrik oksidin (NO) öncüsü olduğu için kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.

   

   

  Bağışıklığı güçlendirir

  Kaju fıstığı çinko bakımından zengindir. Çinko, hücre bölünmesi, transkripsiyon ve regülasyon gibi temel hücre süreçleri için hayati öneme sahip, bağışıklık arttırıcı bir bileşiktir. Ayrıca sitokin üretimi ve fagositoz gibi bazı bağışıklık süreçlerinde rol oynar. Kaju fıstığının düzenli olarak yenmesi, önerilen günlük çinko miktarına ulaşmaya yardımcı olabilir.

   

   

  Mükemmel bir antioksidan kaynağıdır

  Kaju fıstığı, tokoferol gibi antioksidanlar bakımından zengin olduğu için sağlıklı olarak kabul edilir. Tokoferoller serbest radikalleri ortadan kaldırmaya ve hücreleri oksidatif stresin neden olduğu hücre hasarından korumaya yardımcı olur.

  Kaju sütü, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve kronik hastalıkların başlangıcını önlemeye yardımcı olan doğal antioksidanlar olan bitki sterolleri içerir.

   

   

  Safra taşlarını önleyebilir

  Sık sık kuruyemiş tüketimi safra taşı gelişme riskini azaltabilir. Safra taşları, sert kolesterol ve diğer mineral yataklarıdır. Kaju fıstığı kolesterol seviyesini düşürme yeteneğine sahip olduğundan, safra taşı oluşumunu önlemeye de yardımcı olabilir. 

   

   

  Kaju fıstığının cilde ve saça faydaları

  Kaju fıstığı antioksidanlar, bakır, magnezyum, demir ve selenyum bakımından yüksektir. Antioksidanlar zararlı kimyasalları temizler ve dokuları onarır. Böylece cildin sağlığını ve görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur.

  Bakır, elastin ve kolajen üretimini geliştirir. Kolajen, cildin ve saçın esnekliğinden sorumlu entegre bir yapısal proteindir. Günlük olarak kolajen artırıcı besinler yemek, cildi ve saçı parlak tutmaya yardımcı olur.

   

   

  Kemikleri güçlendirmeye yardımcı olabilir

  Kaju fıstığı, magnezyum ve bakır gibi proteinler ve mineraller bakımından zengindir. Bakır, kolajeni sentezleyerek eklemleri esnek tutmaya yardımcı olur. Ayrıca magnezyum ile birlikte kemik oluşumuna yardımcı olur. Bu nedenle, her gün birkaç kaju fıstığı yemek, kemikleri güçlendirmede etkilidir.

   

   

  Makula dejenerasyonunu önleyebilir

  Kaju, önemli antioksidanlar olan zeaksantin ve lutein içerir. Zeaksantin ve lutein gibi ksantofiller, maküler pigment, kromatik kontrast iyileşme süresini önemli ölçüde artırır. Yani kaju fıstığını düzenli olarak tüketmek, göz sağlığını korumada etkilidir.

   

   

  Kilo kaybını yönetmeye yardımcı olabilir

  Kaju fıstığı, kalori açısından zengin olsa da, ılımlı olarak tüketildiğinde ağırlığı artırmaz. 8 yıllık bir süre boyunca 51.188 kadın üzerinde yapılan çalışmalar, düzenli olarak kuruyemiş yenmesinin, kilo alma riskini azaltabileceğini göstermiştir. Bu iddianın arkasında çeşitli deneysel kanıtlar olmamasına rağmen çeşitli hipotezler bulunmaktadır.

  Bir teori, kaju fıstığı, kolesterol, kan basıncı ve kalp hastalığı riskini (obeziteye bağlı faktörler) azaltan besinler ve sağlıklı yağlar bakımından zengin olduğu için, ilişkilendirme yoluyla kilo yönetimine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

  Kaju fıstığı açlık krizlerini engeller ve sizi daha uzun süre tok tutar böylece aşırı yemeyi önler.

   

   

  Kanseri önleyebilir

  Genel olarak, çalışmalar düzenli fıstık tüketiminin kanser riskini azalttığını göstermiştir. Kaju fıstığı, kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilecek anakardik asit, kardanoller ve kardoller gibi antioksidan bileşikler bakımından zengindir.

  Brigham Kadın Hastanesi ve Harvard Tıp Okulu tarafından yapılan bir araştırma, düzenli olarak fıstık yiyen ergen kızların meme kanseri gelişme riskinin daha düşük olduğunu bulmuştur.

  Kaju fıstığı içindeki inositol ve anakardik asit, hücre döngüsü durması ve apoptozu indükleyerek ve hücre proliferasyonunu ve metastazını inhibe ederek kanserle savaşmaya ve hayatta kalma şansını artırmaya yardımcı olabilir.

   

   

  Diyabetin yönetilmesine ve önlenmesine yardımcı olabilir

  İlginç bir şekilde, kaju fıstığı kalorisi yüksek olmasına rağmen, diyabetli insanlara fayda sağladığı bildirilmiştir. Bir çalışma, uzun süreli kaju fıstığı tüketiminin glikolizi artırarak ve glikoz alımını artırarak tip 2 diyabet riskini azaltabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, bu gibi durumlarda günde sadece 4-5 kaju tüketmeniz önerilir.

  Kaju, kolesterol içermez ve diyabetli kişilerde kan basıncını ve kolesterolü düşürdüğü bildirilmiştir.

  Kaju fıstığı, bağırsak mikrobiyomunu iyileştirmeye ve tip 2 diyabet geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabilecek polifenoller açısından da zengindir.

   

   

  Sinir sağlığını teşvik edebilir

  Yağ asitleri nöronların miyelin kılıflarının oluşumuna ve işleyişine yardımcı olur. Kaju fıstığında bulunan yağ asitleri de buna yardımcı olabilir.

  Kaju ayrıca zengin bir magnezyum kaynağıdır. Magnezyum sinir fonksiyonunun korunmasına yardımcı olur.

   

   

  Anemi riskini azaltır

  Kaju fıstığı hem demir hem de bakır bakımından zengindir. Bu mineraller dolaşım sisteminin düzgün çalışması için gereklidir. Demir eksikliği aneminin yaygın bir nedenidir ve kaju fıstığını günlük olarak yemek, anemiyi önlemeye yardımcı olabilir.

   

   

   

   

  Kaju Fıstığının Yan Etkileri

  Alerjiye yatkın insanlar kaju fıstığı yemeden önce bir doktora danışmalıdır. Kajunun bu gibi durumlarda ciddi bağışıklık tepkilerine neden olduğu bilinmektedir.

  İşlenmemiş kaju sadece dış kabuğunu çıkardıktan sonra tüketilmelidir çünkü toksik olan urushiol yağı içerir.

  Kaju fıstığının yan etkileri şu şekilde listelenebilir:

   

  Böbrek Taşı 

  Böbrek taşı öyküsü olan insanlar, kaju fıstığı oksalat içerdiği için tüketirken dikkatli olmalıdır. Aşırı oksalat tüketimi kalsiyum emilimini önleyebilir ve böbrek taşı oluşumunu hızlandırabilir.

   

  Kaju Alerjisi

  Kuruyemiş alerjileri bulantı, karın ağrısı, ağızda şişme ve yutma güçlüğü gibi reaksiyonlara neden olur.

   

  Anafilaksi

  Araştırmalar, kaju fıstığına verilen aşırı bir reaksiyonun anafilaksi adı verilen ölümcül bir duruma yol açabileceğini bulmuştur. Anafilaksi, kişinin dilinin şişmesi, nefes alma ve yutma güçlüğü ve bilinç kaybı gibi semptomlar geliştirdiği tıbbi bir acil durumdur.

   

  Kontakt Dermatit

  Kaju fıstığı kabuğu yağı ile temasa bağlı kaşıntılı cilt, şişme ve kurdeşen ile ortaya çıkan aşırı cilt alerjisi bildirilmiştir.

   

  Gastrointestinal Rahatsızlık

  Kaju alerjisi olan kişilerde öksürük, kusma ve ishal gibi belirtiler görülebilir.

   

  Solunum Zorlukları

  Kaju tüketimi burun akıntısını veya solunum problemlerini tetiklerse, derhal tıbbi yardım alın.

   

  Sonuç olarak;

  Kaju fıstığı sağlıklı yağlar ve antioksidanlarla doludur ve kolesterol içermez. Kalp sağlığını geliştirir ve vücudun çeşitli işlevlerini düzenler.

  Araştırmalar, düzenli olarak kaju fıstığı yemenin, kilo kaybı ve diyabet yönetimi dahil olmak üzere birçok sağlık yararına sahip olabileceğini bildirmiştir.

  Kaju fıstığı aşırı tüketildiğinde birkaç yan etkiye sahiptir. Yukarıda listelenen yan etkilerden herhangi birini yaşarsanız, bir doktora danışın.

   

   

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ