Esmer Pirinç Nedir? Faydaları ve Besin Değeri

  Esmer Pirinç Nedir? Faydaları ve Besin Değeri

   

  Esmer pirinç ya da diğer adıyla kahverengi pirincin pek çok faydası vardır çünkü pirinç çekirdeğini çevreleyen kabukları çıkartılarak üretilir, bu nedenle beyaz pirince göre daha fazla besin içerir.

  Önemli miktarda protein ve lif sağlar. Manganez, magnezyum, kalsiyum, fosfor, potasyum, selenyum, çinko ve demirin mükemmel bir kaynağıdır. Ayrıca, esmer pirinçte önemli vitaminler  B1, B2, B3, B6, K ve E vitamini bulunur.

  Kahverengi Pirinç Nedir?

  Bilimsel Adı “Oryza sativa” olan rafine edilmemiş beyaz pirinç formu kahverengi pirinç olarak bilinir. Bu çeşitlilik, pirinç çekirdeğinin sadece dış gövdesinin çıkarılmasıyla elde edilir ve besin dolu kepek tabakasını korur.

  Esmer pirinç, magnezyum, kalsiyum, potasyum, manganez, fosfor, çinko, demir ve selenyum gibi hayati mineraller bakımından zengindir. 

  Ayrıca tiamin adı verilen B1 vitamini, riboflavin adı verilen B2 vitamini, niasin adı verilen B3 vitamini, B6 vitamini, E vitamini ve K vitamini gibi esansiyel vitaminleri içerir. 

  Esmer pirinç mükemmel bir protein kaynağıdır ve zengin miktarda lif içerir. Tüm bunların yanı sıra, sağlığın korunması için hayati önem taşıyan önemli yağ asitleri sağlar.

   

   

  Kahverengi Pirinç Besin Değeri

  Bir fincan esmer pirincin besin içeriği şöyledir:

  Kalori: 216

  Karbonhidrat: 44 gram

  Lif: 3,5 gram

  Yağ: 1,8 gram

  Protein: 5 gram

  Tiamin (B1): Günlük ihtiyacın % 12’si

  Niasin (B3): Günlük ihtiyacın % 15’i

  Piridoksin (B6): Günlük ihtiyacın % 14’ü

  Pantotenik asit (B5) : Günlük ihtiyacın % 6’sı

  Demir: RDI’nin % 5’i

  Magnezyum: RDI’nin % 21’i

  Fosfor: RDI’nın % 16’sı

  Çinko: RDI’nin % 8’i

  Bakır: RDI’nin % 10’u

  Manganez: RDI’nin % 88’i

  Selenyum: RDI’nın % 27’si

  Bu tam tahıl aynı zamanda iyi bir folat, riboflavin (B2), potasyum ve kalsiyum kaynağıdır.

  Ek olarak, esmer pirinç manganez açısından son derece yüksektir. Bu az bilinen mineral, kemik gelişimi, yara iyileşmesi, kas kasılma metabolizması, sinir fonksiyonu ve kan şekeri regülasyonu gibi vücuttaki birçok önemli süreç için hayati önem taşır.

  Manganez eksikliği, metabolik sendrom gelişme riski, kemik demineralizasyonu, büyüme bozukluğu ve düşük doğurganlık riskiyle ilişkilendirilmiştir.

  Sadece bir fincan pirinç, bu önemli besin için günlük ihtiyacın neredeyse tamamını karşılar.

  Esmer pirinç, mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağı olmasının yanı sıra, güçlü bitki bileşikleri de sağlar.

  Örneğin, vücudu oksidatif stresten korumaya yardımcı olan bir antioksidan sınıfı olan fenolleri ve flavonoidleri içerir.

  Oksidatif stres, kalp hastalığı, belirli kanser türleri ve erken yaşlanma gibi bir dizi sağlık durumu ile ilişkilidir.

  Esmer pirinçte bulunan antioksidanlar, serbest radikal adı verilen kararsız moleküllerin neden olduğu hücre hasarını önlemeye yardımcı olur ve vücuttaki iltihabı azaltır.

   

  Kahverengi Pirinç Faydaları Nelerdir?

   

  Kolesterol seviyesini kontrol eder

  Esmer pirinç, vücutta sağlıklı kolesterol seviyelerini korumaya yardımcı olan doğal olarak oluşan yağlar içerir.

  Çimlendirilmiş esmer pirinç özütünün kullanımı, yüksek alkol alımı nedeniyle karaciğerde trigliserit içeriğinin artmasını da önleyebilir.

   

  Serbest radikal hasarından korur

  Esmer pirinçteki güçlü antioksidanların varlığı vücudu serbest radikal hasarından korur.

  Özellikle enerji üretimi sırasında hücrelerimizi oksidasyon hasarından koruyan temel bir antioksidan enzim olan süperoksit dismutaz içerir.

   

  Kalp hastalıklarını önler

  Kardiyovasküler hastalıklar dünya çapında ölümlerin başlıca nedenlerinden biridir. Plak birikmesi nedeniyle arter tıkanması, düzenli esmer pirinç tüketimi ile azaltılabilir. Bu inanılmaz tahıl, zengin selenyum içeriğiyle kalbin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

   

  Diyabet hastalarına faydalıdır

  Esmer pirincin düşük glisemik indeksi, vücuttaki insülin salınımını azaltarak kandaki şeker seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur. Bir çalışma, düzenli esmer pirinç tüketimi ile diyabetin ilerlemesinin % 60’a kadar azaltılabileceğini ortaya koydu.

   

  Esmer pirinç zayıflatır mı?

  Esmer pirinçteki manganez vücuttaki fazla yağın sentezlenmesine yardımcı olur. Antioksidan enzim glutatyon peroksidazın işlevini de arttırır. Ayrıca obezite ile mücadele etmek için HDL kolesterol seviyelerini artırmaya yardımcı olur.

   

  Kanseri önler

  Esmer pirinç, meme kanseri, kolon kanseri ve lösemi gibi çeşitli kanserlere karşı mücadelede yardımcıdır.

  Esmer pirinçteki lif ve güçlü antioksidanların varlığı onu kansere karşı mükemmel bir silah haline getirir. Buradaki lif, kansere neden olan tehlikeli toksinlere yapışır.

  Esmer pirinç ayrıca, meme ve kolon kanseri hücrelerinin kontrolsüz büyümesini kısıtlamada yardımcı olan ferulik asit, trisin ve kafeik asit gibi önemli fenoller içerir. Araştırmacılar ayrıca bu pirinç türünün antitümör özelliklerini de doğruladılar.

   

  Nöro-dejeneratif komplikasyonları önler

  Esmer pirinç, özellikle çimlendirilmiş hali, Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif bozukluğu önlemeye yardımcı olan gama-aminobütirik asit açısından zengindir. Çimlenmiş esmer pirinçte bulunan temel bileşenler, protylendopetidaz olarak bilinen zararlı enzimin inhibe edilmesine yardımcı olur.

   

  Uykusuzluğu önlemeye yardımcı olur

  Bu tahıl, bir bebek gibi huzur içinde uyumanıza yardımcı olan rahatlatıcı özelliklere sahiptir.

  Esmer pirinçte bulunan uyku hormonu olan melatonin, uyku kalitesini yükseltmeye yardımcı olur. Sinirleri gevşetir, bu da uyku döngüsünü güçlendirir.

   

  Safra taşlarını önler

  Safra taşlarına aşırı miktarda safra asidi neden olur. Kahverengi pirinçte bulunan çözünmeyen lif, bağırsaktan salgılanan safra asitlerinin seviyesini düşürerek gıda hareketini artırır ve safra taşı oluşumu şansını azaltır.

   

  Kemik sağlığını korur

  Kahverengi pirinç, D vitamini ve kalsiyum ile birlikte kemikleri sağlıklı tutmak için gerekli hayati bir besin olarak kabul edilen magnezyum açısından zengindir. Osteoporoz ve diğer kemik bozukluklarının önlenmesinde ve tedavisinde faydalıdır. 

   

  Sinir sistemi için faydalıdır

  Esmer pirinç, sinir sistemi ve beynin düzgün çalışmasını sağlamaya yardımcı olur.

  Beynin metabolizması, bu pirinç türünde bulunan manganez ve B vitamini gibi esansiyel mineraller yardımıyla hızlandırılır. Ayrıca magnezyum kasları ve sinirleri düzenlemeye yardımcı olur. Sinir hücrelerinde ani kalsiyum salınımını kontrol eder ve sinirin ani aktivasyonunu önler. Bu, kasları ve sinirleri gevşetir ve aşırı kasılmayı önler.

  Kahverengi pirinç, beyin ile ilgili çeşitli hastalıkların önlenmesine yardımcı olan E vitamini açısından zengindir.

   

  Astımı iyileştirir

  Çocukluk astımı olanların bu duruma son vermek için esmer pirinci kullanmaları gerekir.

  Çalışmalar, balıkla birlikte kahverengi pirinç gibi tam tahıl tüketiminin astım ve hırıltı semptomlarını % 50 oranında azalttığını göstermiştir.

   

  Bağışıklığı güçlü tutar

  Esmer pirinç, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan temel mineraller, vitaminler ve önemli fenolik bileşenlerle doludur. Ayrıca hastalıktan iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur, vücudu enfeksiyonlarla daha iyi mücadele edebilmesi için besler.

   

  Emziren kadınlar için yararlıdır

  Çimlendirilmiş kahverengi pirinç veya filizlenmiş kahverengi pirinç, emziren anneler için yararlıdır.

  Araştırma, emziren kadınlarda yorgunluk, depresyon ve ruh hali bozukluklarında azalma konusunda olumlu sonuçlar olduğunu doğruladı.

   

  Depresyon önleyici niteliklere sahiptir

  Filizlenmiş kahverengi pirinç, anti-depresan özellikler içerir ve zihinsel bozukluklarla mücadeleye yardımcı olur.

  Bir araştırma, kahverengi pirinçte, depresyon, anksiyete ve stresi azaltmaya çalışan gliserin, GABA ve glutamin gibi esansiyel amino asitlerin varlığını göstermiştir.

   

  Bağırsağın işlevine yardımcı olur

  Esmer pirinçte bulunan çözünmeyen lif varlığı sindirime yardımcı olur ve uygun atılıma yardımcı olur. Su, lif varlığı nedeniyle bağırsağa çekilir, bu da bağırsak hareketlerine daha fazla sıvı ekleyerek kabızlığın önlenmesii sağlar.

   

  Kandida maya enfeksiyonlarını kontrol eder

  Esmer pirinç, düşük glisemik indeksi nedeniyle kandida maya enfeksiyonlarından muzdarip olanlar için en iyi seçenektir.

  Bu durumda, şekerli ve nişastalı gıdalar iltihaplanma riskini arttırdıklarından, beslenmede bulunmamaları gerekir. Esmer pirincin yüksek lif içeriği, sindirim sisteminin kandida aşırı büyümesini iyileştirmesine yardımcı olur.

   

  Çocuklar için önemli bir besindir

  Kolay sindirilebilir ve lif bakımından zengin olan esmer pirinç, çocuklar için en iyi yiyeceklerden biridir. Çocuğun büyümesine yardımcı olan kalsiyum, manganez, selenyum ve diğerleri gibi bir dizi besin açısından zengindir.

   

   

  Esmer Pirincin Cilde Faydaları

  Lekesiz bir cilt sağlar

  Esmer pirinçteki zengin lif içeriği ve diğer temel mineraller cildi lekesiz hale getirmek için çalışır. Ayrıca, bu tahılda bulunan proteinlerin güçlü bir eksfoliant olarak çalıştığı bilinmektedir. Hücre büyümesini teşvik ederler ve cilde kan akışını teşvik ederek, canlı ve parlak bir görünüm kazandırırlar.

  Lekesiz bir cilt elde etmek için esmer pirinçle yapılan şu tarifi deneyin;

  Malzemeler

  • 1/2 su bardağı esmer pirinç
  • 1 su bardağı su
  • 1 kase
  • Temiz pamuk topları

  Nasıl yapılır?

  – Pirinci temiz bir kaba koyun ve suyla ıslatın. Besinler suya sızana kadar yaklaşık 15 dakika bekleyin.

  – Karışımı süzün, suyu saklayın ve pirinci pişirme amacıyla kullanın.

  – Temiz bir pamuk topunu sıvıya batırın ve yüzünüzü ve boynunuzu onunla temizleyin. Birkaç dakika hafifçe masaj yapın.

  – Karışım tamamen kuruyana kadar yaklaşık 10 dakika bekleyin. Normal suyla yıkayın ve kurulayın.

  – Parlak bir ışıltı elde etmek için bu işlemi her gün tekrarlayın.

  Bu yöntem, tüm görünür lekeleri en aza indirmeye yardımcı olan verimli bir toner olarak çalışacaktır.

  Erken yaşlanmayı önler

  Proteinlerle dolu olan esmer pirinç, hasarlı cildi onarır, kırışıklıklardan, sarkmış ciltten ve ince çizgilerden korur.

  Dalgalanan kan şekeri seviyeleri, yaşlanmanın önde gelen nedenlerinden biri olan strese yol açabilir. Esmer pirinçte bulunan kompleks karbonhidratlar kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olarak erken yaşlanmayı önleyebilir. 

  Cildin elastikiyetini korur

  Esmer pirinçte bulunan selenyum, cildin elastikiyetini korumaya ve cilt iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olur. Bunun için uygulanabilecek yüz maskesinin tarifi şöyledir:

  Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı esmer pirinç
  • 1 yemek kaşığı sade yoğurt

  Nasıl yapılır?

  – Bu yüz maskesini yapmak için, ilk önce esmer pirinci çok ince olana kadar öğütün.

  – Bir yemek kaşığı sade yoğurtla yarım yemek kaşığı öğütülmüş pirinci karıştırın. Bu karışımı yeni yıkanmış yüzünüze uygulayın.

  – Yaklaşık 10 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın.

  – En iyi sonuçlar için bu işlemi haftada iki kez tekrarlayın.

  Akne tedavisinde etkilidir

  Esmer pirinç, cildi lekelerden ve sivilce kırılmalarından koruyan antioksidanlar, vitaminler ve magnezyum ile doludur.

  Beyaz pirinç kullanılarak üretilen insülin, ciltte sebum üretimini tetikler. Derideki aşırı sebum sivilce kırılmalarına neden olabilir. Esmer pirinç bu sorunu etkili bir şekilde önler.

  Yanıkları yatıştırır ve akneyi çevreleyen kızarıklığı azaltmaya yardımcı olur. Bunun için kullanılabilecek yöntem şöyledir;

  Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı esmer pirinç suyu
  • Pamuk topları

  Nasıl yapılır?

  – Yüzünüzü iyice temizleyin. Pamuk topunu pirinç suyuna batırın ve doğrudan etkilenen bölgelere uygulayın.

  – Kurumasını bekleyin. Yaklaşık 10 ila 15 dakika sürecektir. Ilık su kullanarak yıkayın.

  – Aknesiz bir cilt elde etmek için bu yöntemi her üç günde bir tekrarlayın.

  Egzama tedavisinde kullanılabilir

  Esmer pirincin yüksek nişasta içeriği egzamanın rahatlatılmasında etkilidir.

  Temiz bir bezi esmer pirinç suyuna batırın ve etkilenen bölgeyi hafifçe vurmaktır. İşlemi beş dakika boyunca tekrarlayın ve kurumaya bırakın. Bu tedaviyi 10 gün boyunca günde iki kez uygulamak gerekir.

  Döküntüleri ve güneş yanığı yatıştırır

  Esmer pirinç, döküntüleri ve güneş yanıklarını iyileştirebilen yüksek anti-inflamatuar ve soğutma özelliklerine sahiptir. Cildin hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur ve herhangi bir iz oluşturmasını önler.

   

  Esmer Pirincin Saça Faydaları

  Hasarlı saçları iyileştirir

  Saçların sağlıklı büyümesi için bir dizi mineral ve besine ihtiyacı vardır. Esmer pirinç saç derisini ve köklerini tedavi eder, kırılmalarını önler, böylece saç dökülmesine son verir.

  Ayrıca, kafa derisine hücre büyümesini ve kan akışını teşvik eden proteinler içerir, bu da onları hasarlı saçları tedavi etmek için mükemmel bir bileşen yapar. İşte hasarlı saçları önlemeye yönelik, esmer pirincin kullanıldığı bir maske tarifi;

  Malzemeler

  • 3-4 yemek kaşığı esmer pirinç
  • 1 yumurta
  • 1 su bardağı su

  Nasıl yapılır?

  – Öğütülmüş pirinci yumurta akı ile karıştırın ve bir bardak su ekleyin. Biraz köpüklü hale getirmek için bu karışımı çırpın.

  – Karışımı saça uygulayın. Yaklaşık 10 dakika sonra durulayın. Saçı temizlemeye yardımcı olur, kir ve fazla yağı temizler.

  – Hasar görmüş saçlar için bu işlemi haftada bir veya iki kez tekrarlayın.

  Doğal saç kremi olarak işlev görür

  Esmer pirinç, saçların ince ve parlak olmasına yardımcı olabilecek besin maddeleri, lif ve nişasta ile doludur. Kendi doğal saç kreminizi yapmak için aşağıdaki işlemi uygulayın:

  Malzemeler

  • 1 su bardağı esmer pirinç suyu
  • 3-4 damla biberiye / sardunya / lavanta veya seçtiğiniz herhangi bir diğer uçucu yağ

  Nasıl yapılır?

  – Bir fincan esmer pirinç suyuna birkaç damla esans ekleyin ve iyice karışmasını sağlayın.

  – Şampuanlama bittikten sonra saçınıza bu karışımı uygulayın.

  – 10 ila 15 dakika bekleyin, sonra soğuk su ile yıkayın.

  – Her banyoda bu işlemi tekrarlayın.

  Kepek tedavisine yardımcı olur

  Esmer pirinç, kepeği azalttığı bilinen bir mineral olan selenyum açısından oldukça zengindir. Düzenli kullanımı sağlıklı saç büyümesini de destekler.

  Yapmanız gereken haftada iki kez saçınıza ve saç derinize taze yapılmış pirinç suyu ile masaj yapmaktır. Bu işlem, saç köklerinize doğru kan akışını ve beslemesini sağlayacaktır.

   

  Esmer Pirincin Zararı Var mı?

  Göz ardı edildiğinde ciddi sorunlara neden olabilecek esmer pirinç ile ilişkili birkaç yan etki ve sağlık tehlikesi olabilir.

  Bazı kişiler özellikle soya, fındık ve glutene alerjisi olanlar için esmer pirinç alerjik olabilir. 

  Altı günden fazla buzdolabında pişmiş esmer pirinç saklamayın. Zamanla, besin açısından zengin ortam, bazı mikroorganizmalar için bir üreme alanı görevi görebilir.

  Organ yetmezliğine, doku hasarına ve nihayetinde ölüme neden olabilecek yüksek bir arsenik konsantrasyonu içerdiğinden büyük miktarlarda esmer pirinç kullanmaktan kaçının.

   

  Sonuç olarak;

  Esmer pirinç, etkileyici miktarda vitamin, mineral ve faydalı bileşikler içeren oldukça besleyici, glütensiz bir tahıldır.

  Esmer pirinç gibi kepekli tahıllar tüketmek, diyabet ve kalp hastalığı gibi çeşitli sağlık durumlarının önlenmesine veya iyileştirilmesine yardımcı olabilir.

  Beyaz pirinç gibi rafine tahılları kahverengi pirinçle değiştirmek kilo vermeye yardımcı olabilir.

   

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ