Kahverengi Pirincin Etkileyici Sağlık Faydaları | diyetz

Kahverengi Pirincin Etkileyici Sağlık Faydaları

 

 

Beyaz pirinç, dünyanın en popüler gıda ürünlerinden biridir. Ancak, beyaz pirincin besin değerleri öğütme işlemi sırasında yok olabilir. Sağlık için beyaz pirinç yerine kahverengi veya diğer bir tabirle esmer pirinç tüketmek gerekir.

 

Kahverengi pirincin pek çok faydası vardır çünkü pirinç çekirdeğini çevreleyen kabukları çıkartılarak üretilir, bu nedenle besinler doludur.

 

Önemli miktarda protein ve lif içerir. Ayrıca manganez, magnezyum, kalsiyum, fosfor, potasyum, selenyum, çinko ve demirin mükemmel bir kaynağıdır. Ayrıca, kahverengi pirinçte önemli vitaminler  B1, B2, B3, B6, K ve E vitamini bulunur.

 

Kahverengi pirinç,Türkiye’de daha çok pilav yapmak için kullanılsa da; başka ülkelerde salatalar, kızartılmış yemekler ve pudinglerde de kullanımı mevcuttur. Ayrıca, lezzetli tatlılar hazırlamak için kullanılabilir.

 

Bu yazıda, kahverengi pirincin etkileyici sağlık faydaları hakkında bilgi verilecektir.

 

 

 

Kötü Kolesterolü Düşürür

Kahverengi pirincin en iyi sağlık yararı, kötü kolesterolü düşürmesidir. Kahverengi pirinç, kandaki sağlıklı kolesterol seviyelerini korumaya yardımcı olan çözünür liflerin mükemmel bir kaynağıdır. Ayrıca, kahverengi pirinçteki yağ, aynı zamanda aşırı kolesterol düzeylerini de düşürebilir.

 

2005 yılında yayınlanan bir araştırma, pirinç kepeği yağının kolesterolü lif özelliğine bağlı olmadan,doğal olarak düşürme kabiliyetine sahip olduğunu belirtti. Bunun nedeni, pirinç kepeği yağında, sabunlaştırılamayan bileşikler gibi diğer bileşenlerden kaynaklanmaktadır.

 

Kahverengi pirinç aynı zamanda kolesterol katabolizmasını ve hipo-kolesterolemik özelliklerini düzenler.

 

2014’te yayınlanan bir araştırma, kahverengi pirinç tükettikten sonra LDL-kolesterol, toplam kolesterol ve insülin direncinin önemli ölçüde azaldığını ortaya koydu.

 

Bu etkileyici fayda kısmen bu pirincin tüketiminden sonra glisemik cevabın azaltılmasından kaynaklanmaktadır.

 

Bu arada, kahverengi pirinç gibi tahıllardan zengin bir beslenme, ‘kötü’ düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) seviyesini düşürebilir, vücudunuzdaki ‘iyi’ yüksek yoğunluklu lipoproteinlerin (HDL) seviyesini yükseltebilir.

 

 

 

Kansere Karşı Korur

Kahverengi pirincin etkileyici yararlarından biri de kansere karşı koruma sağlamasıdır. Düzenli olarak beyaz pirinç yerine kahverengi pirinç tüketirseniz, meme kanseri, kolon kanseri ve lösemi gibi çeşitli kanserlerin önlenmesine yardımcı olabilir. Bu harika etki, kısmen yüksek lif içeriği ve kahverengi pirinçteki yüksek antioksidan kaynağına bağlıdır.

 

Kahverengi pirincin lif içeriği, kendisini vücuttaki toksinlere neden olan zararlı kansere bağlayabilir, bu toksinlerin kolon duvarlarına yapışmasını önleyebilir ve vücuttan çıkarabilir.

 

Kahverengi pirincin kimyasal önleyici özelliklerini değerlendiren bir araştırma, kepeğinin kafeik asit, ferulik asit, trikin gibi önemli fenolleri olduğunu belirtti. Bunların hepsi göğüs kanseri ve kolon hücrelerinin büyümesini önlemede değerlidir.

 

Bir başka çalışmada, çimlendirilmiş kahverengi pirincin, apoptozun indüksiyonu ve lösemi kanseri hücrelerinin üretimi üzerindeki önleyici etkileri üzerinde uyarıcı etkisi olduğunu vurgulanmıştır.

 

Sonuç olarak, beyaz pirinç yerine kahverengi pirinç tüketimi kanseri önlemeye yardımcı olabilir.

 

 

 

 

Bağışıklığı Arttırır

Kahverengi pirincin en iyi faydalarından bir diğeri bağışıklığınızı artırmasıdır. Kahverengi pirinç, kuvvetli bağışıklık için son derece önemli olan çeşitli mineral, vitamin ve fenolik bileşenleri çokça içerir.

 

Sağlıklı bir bağışıklık sistemi, iyileşme sürecini teşvik eder ve vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olur. Ayrıca, kahverengi pirinçteki antioksidanlar, hastalıklara ve yaşlanma sürecinin hızlanmasına neden olan serbest radikal hasara karşı savaşabilir.

 

 

 

Sağlıklı Bağırsak Fonksiyonunu Destekler

Sağlıklı bağırsak işlevinin desteklenmesi, kahverengi pirincinin en etkili faydalarından biridir. Sağlıklı bir sindirim sistemini devam ettirme kabiliyetine sahip bol miktarda çözünmeyen lif içerir.

 

Lif, bağırsaklarınıza kolayca toplu taşıma yaparak bağırsak hareketlerini düzenli olarak sürdürebilir. Kahverengi pirinç tüketimi, kabızlık ve hemoroidi azaltabilir. Sindirimi kolaydır.

 

Ayrıca, kahverengi pirinçte, yağları sindirmekte yararlı olan büyük miktarda manganez vardır.

 

Kahverengi pirinç, glütensiz beslenmelerin önemli bir parçası olarak popülerlik kazanmıştır çünkü doğal olarak glütensizdir.

 

Kahverengi pirinç gibi zengin lifli gıdaları tüketirken, lifin iyi bir şekilde çalışmasına yardımcı olmak için çok fazla su içmelisiniz.

 

 

 

Bebekler için Mükemmel bir Besindir

Kahverengi pirincin pek çok faydası vardır, bunlardan biri de lif içeriği sayesinde bebeklerin sağlıklı ve doğal beslenmesi için mükemmel bir besin olmasıdır. Bebeğinizin hızla büyümesi için yardımcı olur.

 

Kahverengi pirinçteki zengin lif içeriği, bağırsağın düzgün işleyişini sağlar ve kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, alerji yapma ihtimali de azdır.

 

Altı aydan büyük bebekler için aşağıdaki adımları izleyerek bebek maması veya pişmiş kahverengi pirinç lapası yapabilirsiniz:

 

  • Bir fincan kahverengi pirinci yıkayın.
  • Ardından yapışmaz bir tavayı alıp içine kahverengi pirinci koyun.
  • Yaklaşık 5-7 dakika kavurun. Pirinç biraz kabarmaya ve kahverengiye dönene kadar pirinci sürekli karıştırmaya devam etmelisiniz.
  • Daha sonra, soğumasını bekleyin ve ince bir toz yapmak için pirinci birkaç dakika öğütmek için bir blender kullanın.
  • Şimdi, istenilen kıvamı elde etmek için bu pirinç tozundan 1 çay kaşığını bir tencerede yeterli miktarda suyla birlikte ıslatın.
  • Bu kahverengi pirinç tahılını bebeğinize servis edersiniz.
  • Daha sonra da kullanmak için kahverengi pirincin geri kalanını hava geçirmez bir kutu içinde saklayabilirsiniz.

 

 

 

Kardiyovasküler Sağlığı Geliştirir

Kahverengi pirincin önemli faydalarından bir diğeri de kardiyovasküler sağlığın iyileştirilmesidir. İçindeki lif içeriği, plak oluşması nedeniyle arterlerindeki tıkanmayı azaltabilir.

 

Bu koruyucu eylem, yüksek hipertansiyon ve vasküler hastalıklar gibi kardiyovasküler bozuklukların riskini azaltmak için etkilidir.

 

Bu tahılı çevreleyen doku, yüksek tansiyon ve arterlerin sertleşmesi veya ateroskleroz ile ilgili endokrin protein anjiyotensin II’ye karşı etkili sağlıklı bir bileşen içerir.

 

2014’te yayınlanan bir başka çalışmada, kahverengi pirinç tüketiminin, iltihap belirteçlerinin seviyesini azalttığı belirtilmiştir.

 

2016’da yayınlanan bir araştırmaya göre, tahıl tüketiminin fenolik bileşiklerin katkısı sayesinde kanser, şeker hastalığı ve kardiyovasküler hastalık gibi kronik hastalıkları önlemede önemli yararlar sağladığı belirtilmiştir.

 

 

 

Diyabet Riskini Azaltır

Kahverengi pirincin diyabet riskini azaltma özelliği bulunmaktadır. Kahverengi pirincin daha düşük bir glisemik indeksi olduğu bilinir ve daha yavaş sindirim zamanı, kan şekerinde daha düşük bir değişikliğe neden olur. Bu da kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olur.

 

Araştırmalar, her gün yarım kase kahverengi pirinç tüketen insanların beyaz pirinçten daha yüksek oranda diyabet gelişme riskini azaltabileceğini gösteriyor.

 

Bu etki, kısmen, kahverengi pirinçte bulunan yüksek polifenol, fitik asit, yağ ve diyet lifi miktarları sayesinde gerçekleşir. Böylece, kahverengi pirinç, hiperglisemik ve diyabetik bireyler için beyaz pirinçten daha etkilidir.

 

2010 yılında yayınlanan bir başka araştırmaya göre beyaz pirinç yerine kahverengi pirinç tüketilmesi, kan şekeri seviyelerini stabilize edebilir ve Tip 2 diyabet riskini azaltabilir.

 

 

 

Zayıflamayı Teşvik Eder

Kilo vermeye yardımcı olmak, kahverengi pirincin önemli faydalarından biridir. Kahverengi pirinç, sizi tok tutan ve daha az sağlıksız yiyecek yemenizi sağlayan lif içeriğine sahiptir.

 

Kahverengi pirinç, besinlerin sindirim sisteminizde sorunsuz hareket etmesine yardımcı olabileceğinden, metabolik işlevlerin yanı sıra kilo vermeyi de teşvik eder.

 

Ayrıca, bu pirinçte vücut yağlarının sentezine yardımcı olan manganez var. Kahverengi pirinç tüketimi, vücut yağını ve vücut kütle indeksini düşürerek vücudunuz üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Ayrıca bir antioksidan enzim olan glutatyon peroksidaz aktivitesini artırır ve obez bireylerde HDL kolesterol seviyelerini yükseltir.

 

2008’de yayınlanan bir araştırma, kahverengi pirincin beyaz pirinç yerine tüketilmesinin, obez kadınlarda antioksidan enzim aktivitesini arttırdığı ve yeme kontrolünde daha faydalı olduğunu belirtti.

 

 

 

Kemik Sağlığını Korur

Kahverengi pirincin harika faydalarından biri, sağlıklı kemikler sağlamasıdır. Bu fayda esas olarak içindeki magnezyum içeriğinden kaynaklanmaktadır. Bir fincan kahverengi pirinç, her gün magnezyum gereksiniminin yaklaşık yüzde 21’ini karşılar.

 

Magnezyum, D vitamini ve kalsiyum, vücudunuzun kalsiyumu emmesine yardımcı olan aktif formuna vitamin D’yi aktarmak için magnezyumun gerçekten gerekli olması nedeniyle, sağlıklı ve güçlü kemiklerinizi korumak için gerekli olan önemli besinler olarak bilinir.

 

Böylece bu mineral, kemik mineralizasyonunu önler. Dolayısıyla, magnezyum eksikliği düşük kemik yoğunluğuna ve artritin büyümesine ve osteoporoza neden olabilir.

 

2013’te yayınlanan bir araştırmaya göre, magnezyum alımını optimize etmek, magnezyum eksikliği çeken insanlarda osteoporoza karşı etkili ve basit bir önlem olabilir.

 

 

 

Sağlıklı Sinir Sistemini Korur

Kahverengi pirincin birçok etkili faydası vardır ve bunlardan biri de sağlıklı bir sinir sisteminin muhafaza edilmesidir.

 

Kahverengi pirinç, hormonları üretmek için önemli bir mineral olan manganez ve sağlıklı bir sinir sistemi için yağ asidinden bolca içerir.

 

Ayrıca, magnezyum vücudunuzdaki kalsiyum aktivitesini dengelemek için sinir ve kas tonu düzenlemek için kullanışlıdır.

 

Sinir hücrelerine normal sinirlilik artışı ve sinir aktivasyonunu sürdürür. Bu, kasları ve sinirleri rahat tutmaya ve kas kasılmasını önlemeye yardımcı olur.

 

Ayrıca, kahverengi pirinçteki B vitaminleri beyninizdeki metabolizmanın ivme kazanması sayesinde beyninizin ve sinir sisteminizin düzgün çalışmasını sağlar. Potasyum ve kalsiyum, sağlıklı sinirleri ve kas hücrelerini korumada önemli bir rol oynar.

 

Ayrıca, bu pirinçteki E vitamini, oksidasyonun neden olduğu bir takım beyin hastalıklarını önlemeye yardımcı olabilir.

 

 

 

Astım Riskini Azaltır

Astım çocuklarda çok yaygın bir hastalıktır ve hayatları üzerinde olumsuz etkilere neden olur. Ancak kahverengi pirinç ve balık gibi gıdaları büyük miktarda tüketen çocuklar, astım riskini % 50 azaltabilir.

 

Araştırmalar, sebzelerin, meyvelerin ve sütün bile astımı önlemede çok bir yararı olmadığını ancak kahverengi pirinç ve balığın bu konuda etkili olduğunu belirtti. Bu, kahverengi pirincin en iyi faydalarından biridir.

 

 

 

Uykusuzluğa İyi Gelir

Kahverengi pirincin sağlık faydalarından bir diğeri de uykusuzluğun tedavisidir. Uykusuzluk için yararlı bir tedavi olduğu bilinmektedir.

 

Uyku hormonu melatoninin sinirleri rahatlatmaya ve uyku döngüsünü artırmaya yardımcı olan mükemmel bir kaynağıdır. Bu nedenle, uyku kalitesini artırabilir.

“Uykusuzluk Nasıl Giderilir?” okuyun.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ