Kahve Telvesi Nedir, Nerelerde Kullanılır?

  Kahve Telvesi Nedir, Nerelerde Kullanılır?

  Kahve, tüm dünyada tüketilen popüler bir içecektir. Genellikle kahvenin telvesi içilmeden dibinde bırakılır ve kullanılmadan atılır ancak bu yazıyı okuduktan sonra, bunu tekrar gözden geçirebilirsiniz.

  Kahve telvesi, ev ve bahçe etrafında birçok pratik kullanıma sahiptir ve hatta güzellik faydaları için bile kullanılır.

  Yazıda “kahve telvesi ne işe yarar” sorusunun cevabı olarak “kahve telvesinin yararlarından ve kullanım alanlarından” bahsedilecektir.

  Kahve Telvesi Nasıl Kullanılır?

  Bahçe gübreleme

  Çoğu toprak optimal bitki büyümesi için gerekli olan temel besinleri içermez. Ayrıca, bitkiler büyüdükçe, besinleri topraktan emer, böylece toprağın besinleri tükenir.

  Bu nedenle, çoğu bahçe bitkilerinin hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları besinlere sahip olmasını sağlamak için gübrelenmesi gerekir.

  Kahve telvesi, bitki büyümesi için çeşitli anahtar mineraller içerir – azot, kalsiyum, potasyum, demir, fosfor, magnezyum ve krom.

  Ayrıca, toprağı kirletebilecek ağır metalleri emmeye de yardımcı olabilir. Dahası, kahve telvesi bahçe için harika olan solucanları çekmeye de yardımcı olur.

  Kahve telvesini gübre olarak kullanmak için bitkileri çevreleyen toprağa serpiştirin.

  Organik gübre

  Gübre için acil bir ihtiyacınız yoksa, daha sonra kullanmak için kahve telvesinden organik gübre elde edebilirsiniz.

  Organik gübre yapma işlemi, gıda artıkları ve bahçe kalıntıları gibi organik maddeleri humus adı verilen koyu, zengin bir malzemeye dönüştüren doğal bir süreçtir.

  Bahçede organik gübre kullanılması, toprağın daha fazla besin ve suya tutunmasına ve böylece bitkilerin sağlığını iyileştirmesine yardımcı olabilir.

  Bir çalışmada, kahve telvesi ve mutfak atıklarıyla yapılan organik gübrenin, yalnızca atıklar ile yapılan organik gübreye kıyasla besin maddeleri bakımından daha zengin olduğu bulunmuştur.

  Organik gübrenin diğer öğeleri arasında kırpılan çimler, yapraklar, kabuk, otlar, yumurta kabukları, bayat ekmek, meyve ve sebze kabukları sayılabilir.

  Et ve balık parçalarını, süt ürünlerini, hastalıklı bitkileri, yağları karıştırmaktan kaçınmalısınız.

  Böcek ve haşereleri kovma

  Kahvede bulunan kafein ve diterpen gibi bazı bileşikler böceklere karşı oldukça toksik olabilir. Bu nedenle, böceklerden kurtulmak için kahve telvesi kullanabilirsiniz.

  Sivrisinekleri, meyve sineklerini ve böcekleri caydırmakta etkilidir ve diğer zararlıları da uzaklaştırmaya yardımcı olabilir.

  Böcek ve haşere kovucu olarak kahve telvesini açık oturma alanları etrafına serpin.

  Ayrıca bahçedeki zararlıları bitkilerin etrafına kahve tozu serperek dağıtabilirsiniz. Sümüklü böceklerin ve salyangozların üzerinde gezinmeyi sevmedikleri bir bariyer oluşturulmasına da yardımcı olur.

  Evcil hayvanlardaki pireyi temizleme

  Pireler, evcil hayvanlarda yaygın bir sorundur ve bunları temizlemek maliyetli ve zaman alıcıdır.

  Piyasada birçok pire yok edici ürün vardır ancak çoğu sert kimyasallar içerir ve istenmeyen yan etkiler üretebilir.

  Pireler için kahve telvesini doğal bir tedavi olarak değerlendirebilirsiniz.

  Şampuanlama sonrası evcil hayvanınızın tüylerini ovun. Sonra durulayın ve evcil hayvanınızı her zamanki gibi kurutun.

  Bazılarına göre bu, evcil hayvanının cildine pürüzsüzlük ve parlaklık katabiliyor.

  Bununla birlikte, kahve telvesi reçeteli bir üründen daha az etkili olabilir, bu nedenle pire için bu tedavinin işe yaramadığı durumlarda, veterinere gitmekte yarar var.

  Ayrıca, kahve telvesi sadece harici olarak kullanılmalıdır. Dahili kullanımda köpeklere zehirli olabilir.

  Kokuları nötralize etme

  Kahve telvesi, nitrojen içerir, bu da karbonla birleştirildiğinde kötü kokulu bir kükürt gazının havadan atılmasına yardımcı olur. Başka bir deyişle, kahve telvesi kokuları emer ve yok eder. 

  Gıdalardan gelen kokuları nötralize etmek için buzdolabına veya dondurucuya bir fincan kahve kabı koyabilirsiniz.

  Ayrıca eski çorapları veya külotlu çorapları kahve telvesi ile doldurabilir ve portatif hava spreyleri yapmak için bunları bağlayabilirsiniz.

  Bunları ayakkabı, spor çantası, yatak odası çekmecesi, araba koltuğunun altı veya bazı koku giderici olabilecek başka yerlere koyun.

  Lavabonun yanında kahve telvesi bile tutabilir, sarımsak veya soğanı doğradıktan sonra ellerinizi ovabilirsiniz. Kokuyu elinizden çıkarmaya yardımcı olacaktır.

  Doğal temizlik fırçası

  Kahve telvesi aşındırıcıdır ve temizlenmesi zor yüzeylerde birikmeyi önleyebilir. Antibakteriyel ve antiviral özelliklerinden dolayı temizliğe yardımcı olabilir.

  Lavaboyu yıkamak, pişirme araçlarını parlatmak veya ızgarayı temizlemek için kullanabilirsiniz.

  Sadece kahverengi lekelere neden olabileceğinden, bunları herhangi bir gözenekli malzeme üzerinde kullanmamaya dikkat edin.

  Tencere ve tavaları ovma

  Kahve telvesinin kaba dokusu, sert mutfak gereçlerini temizlemek için idealdir.

  Tabak, tava ve tencerelerdeki kalıntıları temizlemek için kullanabilirsiniz. Telveyi doğrudan tencere ve tavalara serpin ve her zamanki gibi fırçalayın. Sonrasında iyice durulayın. 

  Cilt temizliği

  Kahve telvesindeki kaba parçacıklar, kir ve ölü hücreleri deriden temizlemeye yardımcı olmak için bir peeling ajanı olarak çalışır.

  Sadece bir miktar su veya hindistan cevizi yağı ile kahve telvesini karıştırın ve ellerinizle doğrudan yüzünüze ve vücudunuza sürün.

  Kahve telvesi ayrıca az miktarda bal ile karıştırılabilir ve dudak peelingi olarak kullanılabilir.

  Kahve telvesinin içindeki kafein, cildi güneşten korumak için güçlü antioksidan özelliklere sahiptir.

  Ayrıca genel olarak cilt sağlığına yardımcı olan kan akışını da arttırabilir.

  Selülit görünümünü azaltma

  Selülit cilde çukurlu, pürüzlü görünüm veren bir durumdur. Erişkin kadınların % 80-90’ını etkiler.

  Yağ birikintileri cildin altındaki bağ dokusunun içinden geçtiğinde ve sıklıkla kalçalarda ve baldırlarda görülür.

  Kahve telvesi gibi kafein içerikli malzemeler topikal olarak uygulandığında, bu yağın parçalanmasına ve bölgeye kan akışının artmasına yardımcı olur, böylece selülitin görünümünü azaltır.

  Kahve telvesini, su veya hindistan cevizi yağı ile karıştırın ve selülitlerden etkilenen bölgeyi haftada iki kez 10 dakika fırçalayın.

  Şömine temizliği

  Odun yanan bir şöminenin temizliği külleri dağıldığından zor bir iştir. Kahve telvesini küller üzerinde dağıtarak, bunları ağırlaştırabilir ve duman bulutlarının oluşmasını önleyebilirsiniz.

  Bu sadece küllerin çıkarılmasını kolaylaştırmakla kalmaz aynı zamanda tozun kaçmasını ve odanın diğer bölümlerine gitmesini de engeller.

  Eti yumuşatma

  Et, sert bir kıvam oluşturan kas lifleri ve proteinler içerir. Etleri yumuşatmak, onları parçalamaya yardımcı olur ve daha yumuşak bir doku kazandırır.

  Tuz, enzim ve asitler üç doğal et yumuşatıcı çeşididir. Kahve, doğal asitler ve enzimler içerir, bu da özellikle eti yumuşatmada etkilidir. Kahvenin asidik yapısı da etin lezzetini artırmaya yardımcı olur.

  Eti ızgarada pişirmeden iki saat önce kahve telvesini ete sürün ve pişirin. Telve etin üzerinde pişecek ve koyu renk gevrek bir kabuk oluşturacaktır.

  Saça sağlıklı görünüm kazandırma

  Şampuanlar ve şekillendirici ürünler genellikle saçta kalıntılar bırakır. Saç derisini kahve telvesi ile arındırmak, biriken ve ölü deri hücrelerini temizlemeye yardımcı olabilir.

  Birçok test tüpü çalışması, kahve telvesinde bulunan kafeinin, insan saçı büyümesini uyardığını bulmuştur.

  Benzer şekilde, insan ve hayvan çalışmaları, cilde kafein uygulamasının kan akışını arttırdığını ve saç büyümesini hızlandırdığını bulmuştur.

  Şampuanlamadan önce bir avuç kahve telvesi alın ve birkaç dakika boyunca saçlarınıza ve diplerine bununla masaj yapın. Sonra, normalde yaptığınız gibi yıkayın ve durulayın.

  Bunu haftada iki kez veya gerektiğinde yapın.

  Çizik mobilya tamiri

  Ahşap mobilyalarınız varsa, muhtemelen kolayca çizilebildiğini fark etmişsinizdir.

  Çeşitli ürünler çiziklerin görünümünü en aza indirgemeye yardımcı olabilir ancak bunları almadan önce kahve telvesini deneyebilirsiniz.

  İlk olarak, kullanılmış kahve telvesi ve su ile kalın bir macun yapın. Daha sonra macunu pamuklu çubukla çiziklere sürün ve 5–10 dakika bekletin, ardından pamuklu bir bezle silin.

  Bu, çiziklerin parlatılmasına yardımcı olur ve açıktaki ahşabı koyu kahverengi bir renkle boyayarak gizler. İstenilen renk elde edilene kadar pamuklu çubuk kullanmaya devam edin ve uygulama arasında birkaç saat bekleyin.

  Göz altı halkalarını yok eder

  Gözleri saran cilt aşırı derecede hassastır ve çok az yağ dokusu içerir. Bu nedenle, yaşlanma belirtilerini görebileceğiniz ilk yerlerden biridir.

  Kan damarları, yetersiz dolaşım ve yetersiz cilt kalitesi gibi gözlerin altında koyu halkaların ve şişkinliğin gelişimine birçok şey neden olabilir.

  Kahve telvesi, yüksek antioksidan ve kafein içeriği nedeniyle ümit verici bir çözümdür.

  Çalışmalar, antioksidanlar ve kafein içeren cilt bakım ürünlerinin yaşlanma görünümünü engellemeye ve göz altı halkalarını azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. 

  Özellikle, kafein anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve gözlerin etrafındaki kan dolaşımını uyarır, bu da koyu halkaların görünümünü ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olur.

  Kahvede bulunan antioksidanlar ayrıca cildin yaşlanmasına katkıda bulunan serbest radikallerle savaşmayı da sağlar.

  Bir macun oluşturmak için su ya da hindistan cevizi yağını kahve telvesine eklemeniz yeterlidir. Karışımı gözünüzün altına uygulayın ve durulamadan önce yaklaşık 10 dakika bekletin. Bu işlemi günlük olarak veya gerektiği gibi tekrarlayın. 

  Unlu mamullere lezzet katma

  Kahve telvesi, çikolatalı unlu mamullere mükemmel bir katkı sağlar çünkü lezzetini ortaya çıkarır. Ayrıca karamel, karamela, vanilya ve hatta nane içeren tariflerde de işe yarar.

  Kullanılmış kahve telvesini hamur veya dolgunun içine ekleyebilirsiniz – tadı keklerde ve çikolatalı kekte çok iyi sonuç verir.

  Telveyi mutfak robotunda karıştırmak, hamurda topak oluşmasını engelleyecektir ancak ince öğütülmüş kahve kullanmak da işe yarar.

  Lezzet ve doku eklemek için krema ve dolgulara öğütülmüş kahve çekirdekleri de ekleyebilirsiniz.

  Kahve Telvesi Güvenli midir?

  Kahve, tip 2 diyabet, inme ve bazı kanser türlerinin riskini de içeren bir dizi sağlık yararına sahiptir.

  Kahve telvesi tüketmenin benzer yararlar sağlayabileceğini varsaymak güvenli görünebilir ancak çoğu doktor buna karşı uyarıda bulunmaktadır.

  Kahve çekirdekleri, kan kolesterolünü artırabilen kafestol ve kahweol adlı bileşikleri içerir. Bu bileşikler, tipik olarak kahve yapıldığında kağıt filtrelerle çıkarılır ancak telvesinde kalır.

  Bir çalışma günde yaklaşık 7 gram kahve telvesi tüketmenin etkilerini inceledi. Üç hafta sonra, katılımcıların kan kolesterolü ortalama 26 puan artmıştır.

  Pişmiş ürünler, et parçaları ve soslar için bazı tarifler kahve telvesi gerektirmektedir. Kahve telvesi kullanmak, onları sık sık kullanmadığınız sürece muhtemelen olumsuz bir etkiye neden olmayacaktır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ