Kahve Meyvesi Nedir, Yenir mi? Faydaları ve Zararları

  Kahve Meyvesi Nedir, Yenir mi? Faydaları ve Zararları

  Çoğu insan kahve çekirdeğine aşina olsa da, kahve meyvesi o kadar yaygın değildir.

  Kahve çekirdeği ile aynı bitkiden elde edilen kahve meyvesi, geleneksel olarak kahve yapma işlemi sırasında atılır.

  Bununla birlikte, yakın zamanda sağlık dünyasında yeniden keşfedildi ve takviyeler, meyve suları ve bitkisel çaylarda kullanılmaya başlandı ve modaya uygun olarak yeni bir süper gıda olarak lanse edildi.

  Yazıda kahve meyvesi ile ilgili bilinmesi gerekenler anlatılmaktadır…

  Kahve Meyvesi Nedir?

  Kahve meyvesi, kahve bitkisi tarafından üretilen bir tür çekirdekli meyvedir. Genellikle kahve kirazı veya kahve meyvesi gibi isimlerle anılır.

  Ortasında kahve çekirdeğini barındıran bir çukur olduğundan şeftali erik ve kiraz gibi sert çekirdekli meyveler sınıfına girer.

  Meyveler tipik olarak küçük ve yeşildir, olgunlaştıkça koyu kırmızı veya mor bir ton alır. Kahve çekirdeği, meyvenin içinde yer alır ve teknik olarak tohum şeklinde sınıflandırılır.

  Kahve üretimi sırasında, meyve tipik olarak atılırken kahve çekirdekleri çıkarılır.

  Bununla birlikte, potansiyel sağlık etkileri üzerine ortaya çıkan araştırmalar nedeniyle, kahve meyvesi artık popüler bir takviye ve içecek bileşeni olarak ilgi görmektedir.

  Kahve Meyvesi ve Kahve Çekirdeklerinin Karşılaştırılması

  Kahve meyvesi, kahve bitkisi tarafından üretilir ve tipik olarak özütlenen, kavrulmuş ve kahve üretiminde kullanılan kahve çekirdeğini barındırır. Çoğu kahve meyvesi iki kahve çekirdeği içerir.

  Kahve meyvesinin kafein içeriği çekirdekten önemli ölçüde düşüktür, bu da onu özellikle kafeinin etkilerine karşı hassas olanlar için bir alternatiftir. 

  Her ikisi de antioksidanlarla yüklüyken, farklı miktarlarda belirli antioksidan bileşikler içerebilirler. Örneğin, araştırmalar, kahve çekirdeklerini kavurmanın, antioksidan görevi gören doğal bitki bileşikleri olan klorojenik asit seviyelerini azalttığını gösteriyor.

  Son olarak, bu bileşenlerin yaygın olarak işlenme ve tüketilme şekillerinde bazı kesin ayrımlar vardır. Kahve çekirdekleri tipik olarak kavrulur ve bütün çekirdek kahve veya öğütülmüş kahve olarak satılırken, bazı ekstra lezzet ve besinler için kahve meyve özü genellikle takviyelere ve içeceklere eklenir.

  Kahve Meyvesi ve Kahve Çekirdeğinin Tarihi

  Kahve çekirdeğinin ilk olarak MS 850 yılında Kaldi adlı Etiyopyalı bir keçi çobanı tarafından keşfedildiğine inanılıyor.

  Popüler efsaneye göre, keçilerinin parlak kırmızı bir meyveyi çiğnediğini ve giderek daha enerjik hale geldiğini fark etti ve sonra meyveleri kendisi denedi. 

  Daha sonra kahve meyvesini yakındaki bir manastıra getirdi ancak keşişler meyveleri ateşe atarak lezzetli bir kahve aroması yaymalarına ve dünyanın ilk fincan kahvesinin demlenmesine neden oldu.

  Bununla birlikte, kahve bitkisinin belgelenmiş ilk gerçek keşfi, Yemen’de 1500’lü yıllara dayanmaktadır ve bitki, kısa bir süre sonra, sadece birkaç yıl içinde dünyanın diğer birçok yerine ihraç edildi. 

  1730’da kahve ilk olarak Güney Amerika’da yetiştirildi ve şu anda küresel kahve ihracatının yaklaşık yüzde 45’ini bu bölge oluşturuyor ve Brezilya kahve çekirdeğinin en büyük üreticisi olarak başı çekiyor.

  Kahve Meyvesi Yararları Nelerdir?

  Kahve meyvesi çeşitli sağlık yararları ile ilişkilendirilebilir.

  Antioksidan bakımından yüksektir

  Kahve meyvesi, faydalı antioksidanlar ve polifenollerle doludur.

  Antioksidanlar, zamanla hücre hasarına ve kronik hastalığa katkıda bulunabilecek serbest radikaller adı verilen zararlı bileşikleri etkisiz hale getirmeye yardımcı olur.

  Kahve meyvesinde özellikle rutin ve klorojenik, protokatekuik ve gallik asitler gibi antioksidan bileşikler yüksektir.

  20 sporcu üzerinde yapılan küçük bir çalışma, 4 hafta boyunca günde 800 mg kahve meyve özü almanın antioksidan durumunu iyileştirdiğini buldu.

  Benzer şekilde, eski test tüpü ve hayvan çalışmaları, özütün bağışıklık fonksiyonunu iyileştirebileceğini ve muhtemelen yüksek antioksidan içeriğinden dolayı kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatabileceğini göstermiştir.

  Kahve meyvesindeki antioksidanların insan sağlığını nasıl etkileyebileceğini incelemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

  Ayrıca, işleme yöntemi kahve meyvesi ürününün antioksidan içeriğini önemli ölçüde etkiler. Örneğin, bir test tüpü çalışması, ekstraktların antioksidan aktivitesinin tozlarınkinden 25 kat daha yüksek olduğunu gösterdi.

  Beyin sağlığına fayda sağlayabilir

  Umut verici araştırmalar, kahve meyvesinin beyin işlevini korumaya ve yaşlanma belirtilerini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyor.

  Örneğin, hafif zihinsel düşüşe sahip 71 yaşlı yetişkinde yapılan bir çalışmada, 28 gün boyunca kahve meyve özü tüketmenin reaksiyon süresini önemli ölçüde azalttığı bulundu.

  Bir başka küçük çalışma, 100 mg kahve meyve konsantresi almanın, beyindeki nöronal hücrelerin hayatta kalması ve büyümesi için gerekli bir protein türü olan beyin kaynaklı nörotrofik faktör (BDNF) düzeylerini sadece 2 saat içinde % 143 oranında artırdığını gösterdi.

  Ayrıca, 15 çalışmanın gözden geçirilmesine göre, Alzheimer hastalığı olan kişiler daha düşük BDNF seviyelerine sahip olma eğilimindedir. Bu nedenle, kahve meyve konsantresi bu durumun yönetiminde veya tedavisinde rol oynayabilir.

  Bununla birlikte, kahve meyvesinin beyin sağlığı için potansiyel faydalarını daha iyi anlamak için ek çalışmalara hala ihtiyaç vardır.

  Kan basıncını düşürebilir

  Yüksek tansiyon, birçok yetişkini etkilediği tahmin edilen ciddi bir sorundur. Tansiyon yüksek olduğunda, kalbe ekstra yük bindirir, tüm vücudu kan pompalamak için daha fazla çalışmaya zorlar ve zamanla kalp kasını yavaş yavaş zayıflatır.

  Kahve meyvesi, kan basıncını düşürmeye ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olduğu gösterilen bir tür fenolik bileşik olan klorojenik asit bakımından zengindir. 

  Tokyo’da yapılan küçük bir araştırmaya göre, yeşil kahve çekirdeği ekstraktından izole edilen klorojenik asitleri tüketmek, yüksek tansiyonu olan kişilerde hem sistolik hem de diyastolik kan basıncı seviyelerini önemli ölçüde azalttı ve çok az yan etki veya olumsuz semptomlara neden oldu.

  Bağışıklığı güçlendirebilir

  Bazı araştırmalar, kahve meyvesinin bağışıklık sistemi üzerinde güçlü bir etkiye sahip olabileceğini, vücudu sağlıklı tutmaya, hastalık ve enfeksiyondan korunmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

  Araştırma şu anda çoğunlukla hayvan modelleriyle sınırlı olsa da, bir çalışma, kahve meyvesi özütü tüketmenin farelerde bağışıklık hücrelerinin aktivitesini artırabildiğini buldu.

  Kahve meyvesinin genel popülasyon için bağışıklık fonksiyonunu nasıl etkileyebileceğini değerlendirmek için ek çalışmalara ihtiyaç duyulmasına rağmen, bunun sağlık ve hastalığın önlenmesinde önemli etkileri olabilir.

  Kansere karşı etkili olabilir

  Kahve meyvesinin en etkileyici faydalarından biri, kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını baskılama potansiyelidir.

  Anticancer Research dergisinde yayınlanan umut verici bir hayvan modeli, kahve meyvesi özütünün farelerde tümör büyümesini sadece 10 gün sonra yaklaşık yüzde 54 oranında azaltabildiğini buldu.

  Yine de kahve meyvesinin insanlarda kanser hücrelerini nasıl etkilediğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

  Yağ kaybını teşvik ederek zayıflamaya yardımcı olabilir

  Konuyla ilgili araştırmalar sınırlı olsa da, bazı araştırmalar kahve meyvesinin ve bileşenlerinin yağ kaybını artırabileceğini öne sürüyor.

  Örneğin, bir test tüpü çalışmasında, kahve meyvesi özütü, yeni yağ hücrelerinin üretimini bastırırken yağ hücrelerinin parçalanmasını teşvik etti.

  Kahve meyvesi, kilo vermeyi teşvik etme ve yağ yakımını artırma kabiliyeti açısından incelenen klorojenik asit bakımından da zengindir.

  Yüksek yağlı diyetle beslenen farelerde yapılan 6 haftalık bir çalışmada, klorojenik asit kilo ve yağ alımını önledi.

  Benzer şekilde, aşırı kilolu 150 kişide yapılan 12 haftalık bir çalışmada, klorojenik asitle zenginleştirilmiş kahve içmek, bir kontrol grubuna kıyasla hem vücut hem de göbek yağını önemli ölçüde azalttı.

  Bununla birlikte, mevcut araştırmalar çoğunlukla yüksek konsantre özütlerin etkilerini değerlendiren test tüpü ve hayvan çalışmaları ile sınırlıdır.

  Sonuç olarak, kahve meyvesi tüketmenin insanlarda kilo ve yağ kaybını nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  Kahve Meyvesinin Zararları Nelerdir?

  Kahve meyvesinin uzun vadeli güvenliğiyle ilgili araştırmalar hala sınırlı olsa da, ölçülü olarak tüketilirse genellikle güvenli kabul edilir.

  Bir hayvan çalışmasında, kahve meyvesi iyi tolere edildi ve nispeten yüksek dozlarda bile, sıçanlara uygulandığında herhangi bir yan etki ile ilişkilendirilmedi.

  Kahve meyvesinin kafein içerir. Kesin miktar ürüne, doza ve forma göre değişiklik gösterse de çoğu ürün porsiyon başına yaklaşık 5-20 mg kafeine sahip olabilir.

  Bu, tipik olarak fincan (240 mL) başına yaklaşık 96 mg kafein içeren normal kahveden önemli ölçüde daha azdır. Bununla birlikte, kafeine duyarlıysanız veya alımınızı sınırlıyorsanız, yine de dikkate alınması gereken bir değerdir.

  Kahve Meyvesi Nasıl Kullanılır?

  Kahve meyvesi sıvı özütler, tabletler ve kapsüller dahil olmak üzere çeşitli formlarda bulunabilir.

  Meyve, genellikle diğer meyve özlerinin bir karışımının yanı sıra, beyin sağlığını iyileştirdiği ve enerji seviyelerini artırdığı iddia edilen takviyelere de eklenir.

  Çalışmalar, günde 100-800 mg’lık dozların güvenli olabileceğini ve iyi tolere edilebileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, şu anda bu takviyeler için resmi olarak önerilen bir dozaj bulunmamaktadır.

  Ek olarak, bazı cilt bakım ürünlerine eklenir ve iltihabı azaltmak ve cilt dokusunu iyileştirmek için topikal olarak uygulanır. Bununla birlikte, kahve meyvesinin cilt sağlığını nasıl etkileyebileceğini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

  Altta yatan herhangi bir sağlık sorununuz varsa veya ilaç kullanıyorsanız, kahve meyvesi kullanmadan önce sağlık uzmanına danışın.

  Sonuç olarak;

  Kahve meyvesi, kahve bitkisinin meyvesidir ve tipik olarak ortasında iki kahve çekirdeği bulunan bir çukur içeren kırmızı veya mor bir meyvedir.

  Araştırmalar, kahve meyvesinin antioksidanlar bakımından yüksek olduğunu ve beyin sağlığını güçlendirdiğini, bağışıklığı güçlendirmeye ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini ve hatta bazı hayvan çalışmalarına göre kanser hücrelerinin büyümesi ve yayılmasıyla potansiyel olarak savaşabileceğini gösteriyor.

  Çoğunlukla kahve meyvesi kahve yapma işlemi sırasında tipik olarak çıkarılan, kavrulmuş ve öğütülen, içine yerleştirilmiş kahve çekirdekleri alınarak atılır.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  BİR YORUM YAZ