Kahve İçmek Zayıflatır mı? | diyetz

Kahve İçmek Zayıflatır mı?

 

 

Yorucu bir iş gününün sonunda televizyonun karşısına geçip, ayaklarınızı uzatıp bir fincan kahve içmeye ne dersiniz?

 

Harika rahatlatıcı bir fikir. Bizi rahatlatan bu fikrin kahramanı kahvenin, sanılanın aksine kanıtlanmış birçok yararı olduğunu biliyor musunuz?

 

Tabi aşırı tüketmemek kaydıyla.Her şeyin fazlasının zarar getirdiği gibi kahvenin fazlası da öyle ki yıllarca “kahve içmek zararlıdır” düşüncesini belleklerimize kazıyan bu fazla tüketimin eseri olsa gerek.

 

Kahve doğru tüketildiğinde gerçekten sağlık yararı olan bir içecektir. Sağlıklı besinler ve antioksidanlar içerir. Bizi en çok ilgilendiren ve bu yazıya konu olan kısmı ise kahvenin zayıflatma özelliği.

 

“Kahve içmek zayıflatır mı?” sorusunun cevabını kahvenin yararlarıyla birlikte anlatmak en doğrusu.İşte kahvenin bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış sağlık yararları…

 

 

 

Kahvenin Sağlığa Yararları

 

 

 

 

Kahve enerji verir ve zihin fonksiyonlarını geliştirir

Kahve enerji seviyenizi yükselterek daha az yorgun hissetmenizi sağlar. Kahvede bulunan kafein uyarıcı maddesi dünyada en çok tüketilen psikoaktif maddedir.

 

Kahve içtikten sonra kafein kan dolaşımınca emilir. Oradan beyine iletilir ve beyindeki nöronların ateşlemesi artar.

 

Çalışmalar kontrollü kahve içmenin beyin fonksiyonlarını geliştirdiğini desteklemektedir. Bellek, ruh hali, uyanıklılık, enerji seviyeleri ve bilişsel işlev gibi beyin fonksiyonları…

 

 

 

Kahve yağ yakmanıza yardımcı olur

 

İşte en sevdiğim yararı ve beni kahve içmeye iten sebep…

 

Kafein maddesinin ticari yağ yakma takviyelerinde kullanıldığını biliyor muydunuz?

 

Bunun iyi bir sebebi var. Kafein doğal yollardan yağ yakmaya yardımcı olur. Çeşitli çalışmalar kafeinin metabolizma hızını artırdığını gösteriyor.

 

 

 

Kafein fiziksel performans geliştirmenize yardımcı olur

 

Kafein, kandaki adrenalin seviyesini artırır. Yağ dokularındaki yağ asitlerinin serbest kalmasını sağlar. Bu yüzden spor yapmaya başlamadan yarım saat önce kahve içmek mantıklı görünüyor.

 

İlginizi Çekebilir  Kafein Nedir? Faydaları ve Kullanımı

 

 

Kahve temel besinleri içerir

 

Kahve, riboflavin, pantotenik asit, mangan, potasyum, magnezyum ve niasin dahil olmak üzere birçok önemli besin içerir.

 

 

 

Kahve tip II diyabet riskini azaltır

 

Tip II diyabet şu anda dünya çapında yaklaşık 300 milyon kişiyi etkileyen devasa bir sağlık sorunudur. İnsülin direnci bağlamında yüksek kan şekeri ile seyreden bir hastalıktır. Çalışmalar kahve içenlerin bu hastalığa yakalanma riskinin %23-50 arasında daha düşük olduğunu tespit etmiştir.

 

 

 

Kahve Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlar

 

Alzheimer hastalığı genellikle 65 yaş üstündekileri etkiler ve ne yazık ki bilinen bir tedavisi yoktur. Ancak sağlıklı beslenme ve egzersiz gibi etkinliklerle bu hastalığı engelleyebilir veya geciktirebilirsiniz. Yapılabilecekler arasına kahve içmeyi de ekleyebilirsiniz. Çalışmalar kahve içenlerin bu hastalığa yakalanma riskinin %65 daha düşük olduğunu tespit etmiştir.

 

 

 

Kafein Parkinson riskini azaltır

Parkinson, beyinde dopamin üreten nöronların ölmesinden kaynaklanır. Aynı Alzheimer gibi bilinen bir tedavisi yoktur. Sık kahve tüketenlerin bu hastalığa yakalanma riskinin %60 düşük olduğu belirlenmiştir.

 

 

 

Kahvenin karaciğer üzerinde koruyucu etkileri vardır

Karaciğer, vücutta yüzlerce önemli fonksiyonu yürüten inanılmaz bir organdır. Hepatit, yağlı karaciğer hastalıkları gibi yaygın hastalıklar bu organı etkilemektedir. Bunlardan biri olan siroz, kahve içenlerde %80 daha düşük risk teşkil ediyor.

 

 

 

Kahve depresyonla savaşarak mutlu hissetmenizi sağlar

Depresyon yaşam kalitesini azaltan ciddi bir ruhsal bozukluktur ve yaygın bir hastalıktır. Kahve, depresyon gelişme riskini düşürerek, intihar eğilimini azaltır.

 

 

 

Kahve içenler bazı kanser türlerine daha az yakalanıyor

Kanser dünyada en çok ölümlerin yaşandığı,kontrolsüz hücre büyümesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Çalışmalar kahve içenlerin karaciğer ve kalın bağırsak kanserine(kolorektal kanser)yakalanma riskinin düşük olduğunu tespit etmiştir.

 

İlginizi Çekebilir  E Vitamininin Faydaları ve Vücuttaki Görevi

 

 

Kahve kalp hastalıkları ve felç riskini azaltır

 

Genellikle kafeinin kan basıncını artırdığı iddia edilir. Bu doğrudur ancak etkisi küçüktür ve kahve içildikten sonra kaybolur. Kahve içenlerde kalp hastalıkları ve felç riskinin daha düşük olduğu hesaplanmıştır.

 

 

 

Kahve uzun yaşamanızı sağlar

 

Kahve içenlerde ani ölüm riskinin düşük olduğunu belirten çalışmalar vardır.Kahve ile uzun bir ömür sizi bekliyor.

 

 

Kahve İçmek Zayıflatır mı?

 

Kafein dünyada en çok tüketilen uyarıcı maddedir. Kahve, soda, çay, enerji içecekleri ve çikolata da dahil olmak üzere kafein içeren içecek ve yiyecekler çok tercih edilmektedir.

 

İnsanlar genellikle kendilerine enerji verdiği ve uyanıklık düzeylerini artırdığı için kafein tükettiklerini belirtiyorlar.

 

Bununla birlikte kafeinin kilo verme açısından faydaları da incelenmiştir.Kafeinin metabolizmayı uyardığı ve iştahı bastırdığına dair kanıtlar vardır.

 

 

 

Kafein nedir?

 

Kahve, sadece sıcak siyah sudan ibaret değildir. Kahve çekirdeklerinin içeceğe dönüştürülmüş halidir. Kahve metabolizmanızı etkileyecek çeşitli biyolojik maddeler içerir.

 

  • Kafein:Merkezi sinir sistemini uyarıcı bir maddedir.

 

  • Theobromine ve teofilin: Kafein gibi uyarıcı etkisi olan bu maddeler, beyin bariyerinin gelişmesini sağlayarak, algıların açılmasına yardımcı olur.

 

  • Klorojenik asit: Aktif klorojenik asit bileşikleri karbonhidrat emilimini sağlar ve uyarcı bir görevi vardır.

 

 

 

Kahve yağ dokularını harekete geçirir

 

Kafein, yağ yakmak için sinir sistemini uyararak yağ hücrelerine doğrudan sinyal gönderir. Kafein kanda bulunan serbest yağ asitlerini kullanılabilir hale getirerek yağ dokularının yakılmasını sağlar.

 

 

 

Kahve metabolizma hızını artırır

 

Metabolizma hızı dinlenme halindeyken yakılan kalori miktarıdır. Metabolizma hızının yüksek olması kilo vermede önemli bir etkendir. Fakat hızlı bir metabolizmaya sahip olmak kolay bir iş değildir. “Metabolizma hızını artırarak zayıflayın” konusuna göz atmanızı tavsiye ederim.

 

İlginizi Çekebilir  Nitrik Oksit Doğal Olarak Nasıl Artırılır?

Çalışmalar kahvenin metabolizma hızını %3-11 oranında artırdığını desteklemektedir. Metabolizma hızının artması ise yağların daha hızlı yakılması anlamına geliyor.

 

Aynı zamanda çalışmalar kafeinin egzersiz performansını %11- 12 oranında artırdığını gösteriyor.Bu yüzden egzersize başlamadan yarım saat önce kahve içmeniz öneriliyor.

 

 

 

Uzun vadede zayıflatır

 

Kafein kısa vadede metabolizma hızını artırarak yağ yakımını teşvik eder. Fakat burada küçük bir detaya dikkat çekmek istiyorum. İnsanlar zamanla kafeinin etkilerine karşı bağışıklık geliştirirler.

 

Yani uzun süre kahve içenlerde kafeinin yağ yakma etkisi azalabilir. Uzun vadede ancak şöyle bir etkisi olabilir: İştahınızı kapattığı için daha kolay zayıflayabilirsiniz.

 

Örneğin; yüksek kalorili içecekler yerine kahve içerseniz en az 200 kalori daha az almış olursunuz. Bu durumda kafein kalori alımını azaltmak bakımından zayıflamada etkili olabilir.

 

Uzun vadede kafeinin etkilerinden yararlanmak için 2 hafta kahve içip,iki hafta ara verme yöntemini uygulayabilirsiniz.

 

 

 

Kahvedeki kafein miktarı

 

Bir fincan kahve yaklaşık 150 mg kafein içerir. Hazır kahvelerin fincanında ise daha az, 100 mg kafein bulunur.

 

Yeşil çayın ise bir bardağında 15 mg kafein bulunur. Günlük almanız gereken kafein miktarı 200-300 mg arasıdır. Bu doz insanlar için zararlı değildir.

 

 

Uyarı!!!

Kafein uyarıcı bir maddedir. Çok fazla kafein uykusuzluk, sinirlilik, huzursuzluk, baş ağrısı ve başka sorunlara neden olabilir.

 

Bazı insanlar kafeine karşı daha hassastır.Düzenli kahve tüketmeyen insanlar kafeinin etkilerine karşı daha hassas olacaktır.

 

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için uygun bir diyet programı ve egzersize odaklanmalısınız. Bu programa kahveyi de eklerseniz zayıflamanızı daha kolay hale getirirsiniz.

 

 

Binlerce abonenin arasına sen de katıl, yeni yazılardan ilk senin haberin olsun!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ