Kahvaltılık Gevrekler Sağlıklı mı, Zararlı mı?

Kahvaltılık gevrekler, hazırlaması kolay besinlerdir. Birçoğunun etkileyici sağlık faydalarının olduğu söylenir.

Gerçekten kahvaltılık gevrekler sağlıklı mı? Bu yazıda “kahvaltılık gevrek nedir”, “kahvaltılık gevrek zararlı mı” konularına değinilecektir.

Kahvaltılık Gevrek Nedir?

Bu yiyecekler, işlenmiş tahıllardan yapılır ve çoğunlukla vitamin ve minerallerle zenginleştirilir. Genellikle süt, yoğurt, meyve veya kuruyemişlerle birlikte yenir.

Kahvaltılık gevrek çeşitleri oldukça fazladır. Ama genel olarak çoğunun yapılışı benzerdir. 

kahvaltılık gevrek nasıl yapılır

Kahvaltılık gevrekler nasıl yapılır? 

İşleme

Tahıllar ince un halinde işlenir ve pişirilir. 

Karıştırma

Un daha sonra şeker, kakao ve su gibi bileşenlerle karıştırılır. 

Sıkma

Bu yiyeceklerin çoğu, tahılı şekillendirmek için bir makine kullanan yüksek sıcaklıktaki bir işlem olan ekstrüzyon yoluyla üretilir. 

Kurutma

Sonra, gevrekler kurutulur. 

Şekillendirme

Son olarak, gevreklere; top, yıldız, halka veya dikdörtgen gibi şekiller verilir. 

Bazı gevrekler, yapım aşamasında parçalandığı veya şiştiği için bunlar çikolata ile kaplanır.

Kahvaltılık Gevrekler Nelerdir?

Çeşitli kahvaltılık tahıl gevreği seçenekleri vardır ve bazıları şunlardır:

– Gevrek parçaları (Flakes); unların işlenmesiyle üretilir ve tuz, şeker, malt ve diğer ilave bileşenleri içerir. Buna genellikle vitamin ve mineraller takviye edilir.

– Tahıl patlağı; çeşitli tahıllara basınçlı havanın eklenmesi ile üretilir. Bu tahıllar diğerlerine göre daha hafif ve gevrektir.

– Tam tahıllı ve lif bakımından zengin olan gevrekler; tam tahıldan üretilen gevreklerdir.

– Müsli türü; yulaf, pirinç patlağı, mısır, buğday gibi tahılların; badem, ceviz, fındık gibi kuruyemişler ve kuru üzüm, elma, muz ve hindistan cevizi gibi kuru meyveler ile karışımından oluşur.

– Yulaf lapası; pişirilmiş yulaf ezmesidir fakat başka malzemeler de içerebilir.

Kahvaltılık Gevreklerin Zararları Nelerdir?

Şeker ve rafine karbonhidrat oranı yüksektir

İlave şeker, modern beslenmedeki en kötü bileşenlerden biridir. Birçok kronik hastalığa neden olur.

Tükettiğimiz şekerin çoğu özellikle işlenmiş yiyeceklerden gelir ve kahvaltılık gevrekler de bu yiyeceklerin en bilinenlerindendir.

Güne yüksek şekerli bir gevrek ile başlamak, kan şekeri ve insülin seviyesini yükseltir. Birkaç saat sonra kan şekeriniz dibe vurabilir ve vücut yüksek karbonhidratlı yemek isteğinde bulunabilir – bu da potansiyel olarak aşırı bir yeme döngüsü yaratır.

Aşırı şeker tüketimi ayrıca tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve kanser riskini de artırır.

Kahvaltılık Gevrek Faydaları

Bunlar sağlıklı olarak pazarlanmaktadır. Paketin üzerinde “az yağlı” ve “tam tahıllı” ya da “şekersiz kahvaltılık gevrek” gibi sağlık iddiaları bulunur.

Ancak, rafine tahıllar ve şeker içerik listesinin en başında yer alır. İçeriğinde yer alan kepekli tahıllar bile bu ürünleri sağlıklı yapmaz.

Yapılan araştırmalar, bu sağlık iddialarının insanları, bu ürünlerin daha sağlıklı olduğuna inandırmanın etkili bir yolu olduğunu göstermektedir. 

Kahvaltılık gevrekler yalnızca tam tahıllardan yapıldığında sağlıklıdır, düzenli olarak ambalajlanmış tahıllar yemek , sağlıklı değildir. 

Tam tahıllı gevrekler

Yulaf, çavdar, arpa, mısır, kepekli buğday ve esmer pirinç gibi tam tahıllardan elde edilen gevrekler, vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve besinleri sağlar. Aynı zamanda bu gevrekler, vücuttaki çeşitli işlevleri yerine getiren besinsel lif içerir ve bu sebeple faydalıdırlar.

Ambalajlanmış tahıllar

Ambalajlanmış tahıllar genellikle işlenmiş tahıllardan oluşur ve  başka maddeleri de fazlaca içermesi onları abur cubur haline getirir.

Ambalajlanmış tahıllar yüksek oranda işlenmiş, çok fazla şeker içeren ve kesinlikle lif içermeyen gıdalardır.

Kahvaltıda tam tahıllı gevrek yemenin faydaları nelerdir?

Kabızlığı önleyebilir ve genel sağlığı geliştirebilir

Meyve ve tohumlarla zenginleştirilmiş yulaf ezmesi yemek, karaciğer ve kalp için harika olan vitaminler, amino asitler ve lif içermesi nedeniyle sağlıklı bir seçenektir.

Ayrıca yulaf ve diğer tahıllar, bağırsak yolundan geçişi destekleyen lif sağlar ve böylece kabızlığın önlenmesine yardımcı olur.

Vitamin ve mineral sağlar

Tam tahıllı gevrekler, A vitamini, folik asit gibi mikro besinler ve demir, çinko, selenyum, magnezyum ve bakır gibi mineraller sağlar ve böylece bağışıklık sistemini güçlendirir.

Sağlıklı yağlar içerir ve kötü kolesterolü düşürür

Karabuğday ve kinoa gibi tahıllar omega 3 esas yağ asitleri içerir. Aynı zamanda protein (tokluğa katkıda bulunur) ve besinsel lif sağlar. Bu bileşenler kötü kolesterolü düşürmeye, kan şekerini düzenlemeye ve diyabet gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

Sağlıklı kilonun korunmasına yardım eder

Özellikle lif ve protein açısından zengin kaliteli yiyecekler tüketmek, aşırı yemekten ve atıştırmaktan korur. Bu nedenle tam tahıllı gevrekler, sağlıklı kiloyu korumak için harikadır.

Kahvaltılık Gevrekler Kilo Yapar mı?

Kahvaltılık gevrekler zayıflama tercihi olarak kullanılmaya başlandı. Peki bunlar gerçekten zayıflatır mı?

Hangi yiyeceği yerseniz yiyin, gün içinde harcadığınız kaloriden fazlasını yerseniz kilo alırsınız, daha azını yerseniz kilo verirsiniz.

Kahvaltılık gevrek ile zayıflamak için öncelikle “kahvaltılık gevrek kaç kalori” sorusunu sormalı ve içeriğindeki değerlere göre kalori hesabı yaparak tüketmelisiniz.

Kahvaltılık gevrekler kalori olarak 300-400 arasında değişir. Buna süt, yoğurt veya başka bileşenler de eklediğiniz de alacağınız kalori daha da fazlalaşacaktır. Bu yüzden hesabı iyi yapmalısınız. 

Sağlıklı seçimler yapın

Kahvaltıda, gevrek yemeyi seçerseniz, daha sağlıklı seçimler yapmanıza yardımcı olacak ipuçlarına göz atın;

Şeker oranına dikkat edin

Porsiyon başına 5 gramdan az şeker içeren bir ürün seçin. Ürünün ne kadar şeker içerdiğini bulmak için gıda etiketinde bulunan kahvaltılık gevrek besin değerlerini okuyun. 

Yüksek lifli olanları seçin

Porsiyon başına en az 3 gram lif içeren gevrekler en uygunudur. Yeterince lif yemek, çok sayıda sağlık yararına sahiptir. Kahvaltılık gevreklerin vitaminleri ve lif miktarı, ürünün içerik listesinde bulunur.

Tam tahılları tercih edin

Rafine tahıllar lif ve besin maddelerinden arındırılmıştır. 

Tahıl çekirdeğinin tamamını tutan buğday, esmer pirinç ve mısır gibi tam tahıllar daha akıllı bir seçimdir.

Tam tahıllar, vücudun işlevine yardımcı olan önemli miktarda vitamin ve mineral sağlar. Ayrıca kalp hastalığı riskini de azaltır ve sindirilmeleri daha uzun sürdüğü için daha uzun süre tok hissetmeyi sağlar.

Porsiyonlara dikkat edin

Bu yiyecekler çok lezzetlidir, bir anda kontrolsüz bir şekilde yiyebilir ve çok fazla kalori alabilirsiniz. Ne kadar yediğinizi ölçmeye çalışın, bunun için kahvaltılık gevrek içindekiler listesine bakın ve ambalajın üzerindeki miktarlara göre hesap yaparak yiyin. 

İçerik listesini okuyun

İçerik listesinde ilk iki ya da üç bileşen, gevreklerin çoğunluğunu oluşturdukları için en önemlisidir. Gıda üreticileri ürünlerindeki şeker miktarını gizlemek için püf noktaları kullanabilirler.

Şekerin farklı isimleri birkaç kez listeleniyorsa, ürün muhtemelen şeker açısından çok yüksektir. 

Biraz protein ekleyin

Protein en fazla tok tutan makro besindir. Doygunluğu arttırır ve iştahı azaltır. Çünkü protein, açlık hormonu ghrelin ve peptid YY adı verilen dolgunluk hormonu gibi çeşitli hormonların seviyelerini değiştirir.

Gevreği, yoğurt, bir avuç fındık veya tohum ile tüketmek, ekstra protein yemenizi ve öğününüzün daha sağlıklı olmasını sağlar. 

Sodyumdan uzak durun

Süper tatlı tahıllar bile yüksek miktarda sodyum içerebilir. 

Çok fazla tuz yemek, kan basıncını yükseltebilir, felç ve kalp hastalığını daha olası hale getirebilir. Porsiyon başına 220 mg’dan fazla sodyum içermeyen bir gevrek seçin.

Sonuç olarak;

Kahvaltılık gevrekler, yüksek oranda işlenir, çoğunlukla ilave şeker ve rafine karbonhidrat içerir.

Bu gevrekleri yiyorsanız, içerik listesini okuyun ve sağlıkla ilgili iddialara şüpheyle yaklaşın. En iyi gevrekler, lif bakımından yüksek ve şekersiz olanlardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ